Μοιρολογίστρες του Facebook (και όχι μόνο)

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...

Πέμ 19 Απρ 2018, 23:06

Split από: viewtopic.php?f=5&t=524
rbrigade έγραψε:
Πέμ 19 Απρ 2018, 22:34
Βρίστε με αλλά το μόνο που σκέφτηκα είναι μήπως επιτέλους κυκλοφορήσει κανονικά το ντοκυμαντέρ για τους Spitfire
Σε προτιμώ χαλαρά από τον κάθε υποκριτή και ψευτοκλαψα που λυγίζει κάθε φορά που πεθαίνει ο μπατζανακης, του πεθερού , του roadie, του ντράμερ των φοβερων Me Echoun Lygisei Ta Vasana Kai I monaxia!!!
Race of Cain, ascend to heaven,
And cast God down upon the earth!

Πέμ 19 Απρ 2018, 23:29

Κρίμα είναι για τον καθένα που πεθαίνει λίγο ή πολύ πρόωρα (όπως και ο Κουτουβός, νομίζω δεν ήταν και τόσο δα μεγάλος), αλλά δεν θα κάτσω να πω ότι στεναχωρέθηκα, δεν είναι συγγενής/φίλος/γνωστός μου, δεν είναι μουσικός που να έχω θαυμάσει τις μουσικές του, δεν έχω ακούσει ποτέ κάποια από τις εκπομπές του, δεν, δεν, δεν... Οπότε το μόνο που μένει σε μένα προσωπικά είναι ο αμφιλεγόμενος ρόλος του στην ιστορία μιας πολύ αγαπητής μπάντας και πιο πρόσφατα η επίσης (τουλάχιστον) αμφιλεγόμενη άρνησή του να κυκλοφορήσει το ντοκιμαντέρ για την μπάντα που νομίζω ότι τους έκοψε και τα φτερά με (έμμεσο ή άμεσο) αποτέλεσμα να βολοδέρνουν πάλι και να μην βγάζουν αυτόν τον ρημαδιασμένο τον νέο δίσκο (δεν ξέρω καν αν τον έχουν γράψει).
Αν ήμουν λίγο πιο μεγάλος, αν τον είχα ζήσει μέσα από ραδιόφωνα, djλίκια, συναναστροφές κτλ εννοείται θα ένιωθα κάτι ανάλογο με αυτό που εκφράζουν κάποιοι της παλιότερης γενιάς.
Site Admin
Επικοινωνία:

Πέμ 19 Απρ 2018, 23:41

Εντάξει ρε παίδες, δεν είπε κανείς να αρχίσουμε τα digital μνημόσυνα ή το cyber δάκρυ. Αυτά είναι για το FB και τα λάικς. Κάποια άτομα τυγχάνει να έχουν το Χ input σε αυτό που κάνουν και να διαμορφώνουν καταστάσεις είτε με άμεσο, είτε με έμμεσο τρόπο. Δεν χρειάζεται να μπαίνουμε δε διαδικασία "εμείς αυτό, οι άλλοι το άλλο" - ο καθένας έχει τον τρόπο του για να σκέφτεται και να ενεργεί. Από εκεί και έπειτα RIP.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Πέμ 19 Απρ 2018, 23:56

Δεν ηθελα να θιξω καποιον, απλα ειμαι εντελως αντιθετος με το να εκφραζω επιδερμικα και θεατρινιστικα, διαδικτυακα, τα συναισθηματα μου για τον θανατο ανθρωπων που δεν γνωριζα προσωπικα (ποσο μαλιστα αν τους γνωριζα). Αν στεναχωρηθηκα τοσο πολυ, ας 1) παω στην κηδεια του, 2) Συλληπηθω την οικογενεια του, 3) Παιξω την μουσικη του για να τον τιμησω (ή το αντίστοιχο ) 4) Κλαψω γοερα στο κρεβατι μου. Αν δεν στεναχωρηθηκα και τοσο, ας συνεχισω την φραπεδουμπα μου και να βλεπω Survivor, Master Chef και Power of Love ξυνοντας τα αχαμνα μου. Δε χρειαζεται να εκφερω αποψη και (ψευτο) συναισθηματα για ο,τι συμβαινει στον κοσμο. Αν και εμενα με ενοχλει το φαινομενο που περιγραφω, απο την αλλη εννοειται οτι ο καθενας μπορει να χειριζεται το θεμα οπως γουσταρει. (Scrollkeeper βλεπω το θεμα να πηγαινει για split, χαχα)
Race of Cain, ascend to heaven,
And cast God down upon the earth!
Site Admin
Επικοινωνία:

Παρ 20 Απρ 2018, 00:10

Ναι ρε συ, δεν εννοουσα κατι τέτοιο. Καταλαβαίνω πως το λες, είναι κάτι που γίνεται κατα κόρον στο ΦΒ και είμαι της ίδιας άποψης. Οι μισοί που οδύρονται συνήθως τείνουν να έχουν αυτό που λες (= επιδερμική σχέση) κ μετά τα cyber δάκρυα συνεχίζουν τις like-αρες σε φώτος από παραλίες, 6πακ, γατάκια κλπ. Πιο πολύ το ανέφερα γιατί δεν πιστεύω ότι υπάρχει αυτό το mentality στο φόρουμ. ΟΚ κάποιοι μπορεί να τον ξέρουν/να εχουν συνεργαστεί και να έχουν άλλες εμπειρίες/σκέψεις.

Αλλά ναι, το θέμα που άνοιξες αξίζει να πάει σε δικό του τόπικ για να εκφραστούμε χωρίς το άγχος του να είμαστε οφ-τοπικ ;)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Παρ 20 Απρ 2018, 08:56

Εγώ συμφωνώ με τον scroll. Πιστεύω ότι κάπου χάνεται το μέτρο και όχι μόνο στον θάνατο κάποιων προσώπων (γιατί συνήθως "θρηνούμε" τους γνωστούς μουσικούς, για τους υπόλοιπους ψιλοχεστήκαμε) αλλά σε όλα τα θέματα που παίρνουν "διάσταση" στο f.b. υπάρχει η θεατρινίστικη υπερβολή.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.

Παρ 20 Απρ 2018, 14:47

Ο digital θρήνος στο fakebook αν μη τι άλλο προσθέτει ενα άλλο prestige. Οποιος γνωστός ηθοποιός, μουσικός, σέφ κτλ χάνεται βομβαρδίζεται η αρχική με λυπάμαι εμότς, με κρίμα τον άνθρωπο και τα γνωστά αλλά μετά ας ανεβάσουμε και ενα ancient meme γιατί μόλις το είδαμε και βγάζει τρελό γέλιο. Σπάνια θα δω ένα σοβαρό πόστ με μια φράση ουσίας που θα μου βγάζει το συναίσθημα οτι αυτός που το ανέβασε όντως λυπάται και έχει την ανάγκη να το διαμοιραστεί με 5-10 ακόμα φίλους που ξέρουν τι ρόλο έπαιζε εν ζωή αυτός που χάθηκε. Ολα τα υπόλοιπα είναι για το φαίνεσθαι.
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Vic Άβαταρ μέλους
Επικοινωνία:

Παρ 20 Απρ 2018, 17:13

Νομίζω ότι είναι επικίνδυνο πράγμα η γενίκευση. Και μην ξεχνάτε ότι αυτό που μας ενοχλεί χτυπάει πιο εύκολα στο μάτι και μένει κιόλας στην μνήμη. Προσωπικά δεν μπορώ να κάνω τον αξιολογητή της θλίψης του καθενός. Μπορεί και να είναι ψευτοπόζερος, μπορεί πραγματικά να ήθελε να πει μια κουβέντα ή ένα RIP ως ελάχιστο φόρο τιμής, μπορεί να γράψει ένα σεντόνι από την καρδιά, ποιος ξέρει γενικά. Αλλά σίγουρα όταν κατακλύζεται το facebook με τέτοια μηνύματα αμέσως μετά αρχίζουν τα αντι-μηνύματα και αυτά να πω την αλήθεια μου χτυπάνε πιο άσχημα εμένα. Δεν βλέπω τον λόγο να πω την αλήθεια. Πολύς κόσμος μπορεί να προσέξει για πρώτη φορά κάτι, μπορεί για πρώτη φορά να δοκιμάσει κάτι από το έργο του όποιου εκλιπόντος, κακό δεν είναι.
Site Admin
Επικοινωνία:

Παρ 20 Απρ 2018, 17:43

Ναι το τσουβάλιασμα δεν είναι καλό πράγμα και παραπέμπει αλλού. Νομιζω αυτό που ξεκίνησε τη κουβέντα εδώ και αυτό που αναφέρονται όλοι είναι η εξής φάση: "φεύγει" ο Bowie και βλέπεις κάτω από ποσταρισμένα βίντεο "α ρε David, που μας αφήνεις", "πούστη χάρε που μας παίρνεις τα καλύτερα παιδιά", "η μουσική μόλις πέθανε" και άλλα τετοια. Πραγματικά μετά από ένα σημείο (και ξέροντας το ποιον ορισμένων σχολιαστών) χάνεται η ουσία.

Και δεν έχει να κάνει μονο με μουσικούς. Δες πχ τραγωδίες που συμβαίνουν δεξια και αριστερά στο κόσμο. Βάζουν όλοι μια σημαία "αλληλεγγύης" όταν γίνεται κάτι και συνεχίζουν σαν να μην έγινε τπτ. Ο χρόνος ζωής των "συναισθημάτων" στο ΦΒ κρατάνε όσο και μία δημοσίευση οποιουδήποτε τύπου: 4 - 5 δευτερόλεπτα. Αυτή είναι η φύση του ΦΒ. "Μαντροποίηση" και αρμεγμα συναισθημάτων. Πολλές φορές και με τις "επιταγές" της πολιτικής ορθότητας. "Τι, δε το βρίσκεις τραγικό; Μλκ σύνελθε έγινε της πουτανας" κλπ κλπ.

Ένα ποστ σαν του Count έχει 1000 φορές λόγο ύπαρξης, και δεν το λέω γιατί ο Χρήστος είναι φίλος μου. Ο Ζίππο πχ έμαθε πραγματα που δεν γνώριζε και τώρα ίσως βλέπει με άλλο μάτι τις συλλογές που τυχον να έχει στη δισκοθήκη του. Και εγώ μαζί. Είναι αυτό το μικρό λιθαράκι πληροφορίας που σε πάει ένα σκαλάκι πιο πάνω. Από την άλλη σχόλια σαν και αυτό, σόρρυ αλλά θα ήθελα να μην υπάρχουν:

Εικόνα

Πριν μερικές μερες είχα καμια 200αρα "φίλους" στο ΦΒ, πλέον έχω "μονο" 100 και αυτές οι συμπεριφορές ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που τους "ξήλωσα".
Vic Άβαταρ μέλους
Επικοινωνία:

Παρ 20 Απρ 2018, 17:56

Ε, εδώ βλέπεις "η μέταλ" και καταλαβαίνεις αμέσως ότι δεν χρειάζεται να ασχοληθείς παραπάνω.

Προσωπικά βγάζω σπυριά στην γενίκευση και την ισοπέδωση, και η δαιμονοποίηση και η εξαγωγή συμπερασμάτων για το fb πχ είναι κλασικό παράδειγμα. Όμως κάθε επαφή, κάθε ποστ, το έχει γράψει ένας άνθρωπος. Θα εξεταστεί ανά περίπτωση. Και αν για κάποιο λόγο κάποιοι θεωρούν ότι "οφείλουν" να ποστάρουν και αυτοί το κατιτίς για το οποιοδήποτε θέμα ή θάνατο ή ό,τι, προσωπικά θα το εξετάσω ανά περίπτωση για το άτομο. Κατά τα άλλα η τάση στο FB και το ίντερνετ γενικώς να προβάλλουμε μια πιο γαμάτη εικόνα από την πραγματική μας είναι φυσική τάση, στο FB απλώς μπορεί να είναι εξώφθαλμη αυτή η υπερβολή - αλλά και πάλι, ανά περίπτωση. Υπάρχουν και οι παιδικές αρρώστιες στην ηλεκτρονική συμπεριφορά... Το να κράζεις το fb ως ψευτόκοσμο αλλά να ζεις κανονικά μέσα σε αυτό και να ποστάρεις κανονικά, τακτικά κιόλας αλλά πάντα διαφοροποιώντας τον εαυτό σου από τους άλλους είναι μια από αυτές.

Και είναι λογικό να σε σοκάρει ένα τρομοκρατικό χτύπημα στην Γαλλία αντί για μια τραγωδία στην Σομαλία, όπως θα σε σοκάρει ένα τρομοκρατικό χτύπημα στην πόλη σου περισσότερο από το αν γίνει στην Γαλλία. Ο άνθρωπος κοινωνικά είναι πολύ μιμητικό ζώο και αισθάνεται όμορφα στο να μοιράζεται τις ίδιεες σκέψεις και συναισθήματα με τον περίγυρό του. Εκεί εντάσσεται και όλο αυτό το τζέρτζελο με τις σημαίες και τα ζε σουί κλπ.

Δεν είναι ψευτόκοσμος. Αληθινότατος είναι. Απλά η συμπεριφορά είναι περασμένη από το νετ φίλτρο που για τον κάθε άνθρωπο δεν είναι το ίδιο. Έχω παρατηρήσει κοινωνικά ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΥΣ ανθρώπους που η αντίληψή τους μιας online συνομιλίας να είναι καθυστερημένη εντελώς. Τέσπα, το έχεσα τώρα, δεν λέω ότι δεν έχετε δίκιο σε πολλά από αυτά που λέτε και ότι υπάρχουν τάσεις απλά θεωρώ ότι και αυτές οι παρατηρήσεις εντάσσονται στο ίδιο πλαίσιο, σαν μια άλλη όψη του ίδιου νομίσματος.
Site Admin
Επικοινωνία:

Παρ 20 Απρ 2018, 18:05

+1
Site Admin
Επικοινωνία:

Παρ 20 Απρ 2018, 18:06

Vic έγραψε:
Ε, εδώ βλέπεις "η μέταλ" και καταλαβαίνεις αμέσως ότι δεν χρειάζεται να ασχοληθείς παραπάνω.
Vic Άβαταρ μέλους
Επικοινωνία:

Παρ 20 Απρ 2018, 19:04

Χαχα, αυτό σκεφτόμουν να ποστάρω και εγώ!

Παρ 20 Απρ 2018, 19:17

Scrollkeeper έγραψε:
Παρ 20 Απρ 2018, 18:06
Vic έγραψε:
:D :D :D
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you

Παρ 20 Απρ 2018, 19:24

Όμορφα, ωραία και ουσιαστικά τα έγραψε ο Count και συμφωνώ απόλυτα με Scrolly και Vic.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”