Μοιρολογίστρες του Facebook (και όχι μόνο)

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Μοιρολογίστρες του Facebook (και όχι μόνο)

Δημοσίευση από Priamos »

Παιδες προφανως τα παντα κρινονται απο το υποκειμενικο μας πρισμα και οσο αν προσπαθουμε να ειμαστε "αντικειμενικοι" και αποστασιοποιημενοι, ειναι σιγουρο οτι αδυνατουμε.

Εγω προφανως "καταδικαζω" αυτη τη σταση, γιατι την απεχθανομαι εντονα για τον εαυτο μου. Αυτο θετει μια ισχυρη προκαταληψη που αδυνατω να ξεπερασω. Δεν μπορουμε σε ολα να λεμε: Α...εμενα δε μου αρεσει να τρωω σκατα, αλλα δεν κρινω αυτους που το κανουν! Οχι ρε φιλε! Στην μεγαλη πλειοψηφια των πραγματων οφειλουμε να ειμαστε ανοιχτομυαλοι και δεκτικοι στα γουστα και τις αποψεις των αλλων, αλλα υπαρχει ενα μικρο ποσοστο που δεν μπορουμε να το παιξουμε υπερανω. Η απαιτηση και προσδοκια να το κανουμε σε ΟΛΑ τα θεματα βρωμαει τρελη "κορεκτιλα". "Δεν μπορεις να βριζεις την Α μουσικη μονο και μονο επειδη δεν αρεσει σε σενα" . Σωστο σαν γενικος κανονας. Αλλα υπαρχουν φιλε ΚΑΠΟΙΕΣ μουσικες που θα τις βριζω! Οπως υπαρχουν και συμπεριφορες που θα τις βριζω! Ειμαι ανθρωπος ρε φιλε και οχι politically correct ρομποτακι!

Οποτε παμε στο συγκεκριμενο θεμα. Απεχθανομαι το δημοσιο συναισθηματικο ξεβρακωμα στο fb (και τα αντιστοιχα μεσα) αλλα και την διαδικτυακη υποκρισια/θεατρινισμο. Οποτε απεχθανομαι δημοσιες internetικες εκδηλωσεις θλιψης/χαρας/οργης κλπ ειτε ειναι αληθινες, ειτε ψευτικες. Ειναι απο τα πραγματα που απεχθανομαι εντονα και δεν μπορω το παιξω υπερανω οταν το βλεπω να το κανουν οι αλλοι. Αυτο δε σημαινει οτι θεωρω οτι ειμαι "καλυτερος" απο αυτους που το κανουν ή αποτελει αιτια να πεσουν στην υποληψη μου, απλα θεωρω οτι ειναι μια casual μαλακιουλα, οπως εχουμε διαφορες ολοι οι ανθρωποι. Αυτα...

Αυτο που δεν απεχθανομαι, ειναι λιγα λογια για την προσφορα, τη ζωη και το εργο του εκλιποντα (οπως εκανε ο Count για τον Κουτουβο)...κατα προτιμηση συναισθηματικα αποστασιοποιημενα (χαχα).
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Μοιρολογίστρες του Facebook (και όχι μόνο)

Δημοσίευση από Vic »

Σύμφωνοι και δεν θέλω να το παίξω υπεράνω και πολύ περισσότερο κορεκτίλας (σιχαίνομαι την αναγκαστική ηθική εξ ορισμού), στην γενίκευση αντέδρασα πρώτα από όλα. Θα συμφωνήσω ότι μου χτυπάει άσχημα και μένα όταν βλέπω ποταμούς υπερβολικού συναισθήματος από το ίδιο άτομο σε σχεδόν καθημερινή βάση, σε φάση "κάτσε ρε φίλε, αν για όλους λες τα ίδια, για κανέναν δεν το αισθάνεσαι", προφανώς φτηναίνει το συναίσθημα. Έχω δει πιτσιρίκια να εκθειάζουν κάθε τι προβλεπέ σε φάση "δεν παίζει να έχεις προλάβει να λατρέψεις ΟΛΑ αυτά".

Αλλά έχω δει και εκδηλώσεις συναισθήματος που θεωρώ και αυθόρμητες και ειλικρινείς και μεταδοτικές κιόλας. Άρα επιστρέφω στο ίδιο: ανά περίπτωση. Έχω δει υποκρισία/θεατρινισμό, έχω δει και ειλικρίνεια. Και αν ξέρεις ότι δεν μπορείς να είσαι πάντα αντικειμενικός και αυτό είναι κάτι σημαντικό από μόνο του - διαφέρει σημαντικά από κάποιον που πιστεύει ότι η γνώμη του είναι by default η σωστή και τέλος (ο ξεροκέφαλος σαν να λέμε, καταντάς βλάκας στο τέλος). Γενικώς, δεν είναι ότι ή είσαι αντικειμενικός ή δεν είσαι. Μπορεί σιγά-σιγά να γίνεσαι πιο σοφός και αντικειμενικός ας πούμε με τα χρόνια ή να έχεις εξάρσεις υποκειμενικότητας σε κάποια θέματα ευαίσθητα για σένα ή κάτι τέτοιο... Όλα εξετάζονται (πάμε πάλι...) ανά περίπτωση. Έτσι έχω καταλήξει εγώ πάντως.

Όσο για τις μουσικές, σε χαβαλετζίδικο επίπεδο μαζί σου. Στα σοβαρά εδώ και πολλά χρόνια, πολλά όμως, όχι, μπορεί να κρίνω ότι μια μουσική σκηνή είναι φτωχή πχ ή έχει λίγα πράγματα πραγματικής αξίας (με όση αντίληψη έχω εγώ τέλος πάντων) και άπειρα δείγματα μανιέρας/κονσέρβας/φτήνιας, ΟΚ, αλλά σαν είδος αυτό καθ'εαυτό... δεν βλέπω πώς μπορεί κανείς να καταλήξει ότι υπάρχει μουσική άξια υβρισμού. Σοβαρά όμως.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Μοιρολογίστρες του Facebook (και όχι μόνο)

Δημοσίευση από Priamos »

Ναι ρε Vic, αλλα ποιο ειναι το "κοινο σου" στο fb; Ποιοι ειναι ο "ωμος" που θα κλαψεις πανω τους; Ενα ματσο αγνωστοι, αδιαφοροι μπασταρδοι που συγκυριακα αποκαλουνται "φιλοι". Γιατι να τους κανεις κοινωνους των συναισθηματων σου; Υπαρχουν (παραδοσιακοι) διαυλοι που μπορεις να ερθεις σε επαφη με τους αληθινα δικους σου ανθρωπους, χωρις να χρειαζεται να "ξεβρακωνεσαι" στους διαδικτυακους σου "φιλους", τους "φιλους φιλων" και καθε ασχετο. Αλλα φυσικα αυτη η οπτικη μου γωνια, εχει σχεση με την δικη μου ιδιοσυγκρασια και προσωπικοτητα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Μοιρολογίστρες του Facebook (και όχι μόνο)

Δημοσίευση από Vic »

Ώστε είμαι ένας άγνωστος, αδιάφορος μπάσταρδος για σένα; :~( Say it isn't so! :P

Eγώ πάντως έχω γνωρίσει και ΓΑΜΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ στο facebook και έχω κάνει κουβεντάρες και μάλιστα κάποιες που κοντινοί μου "αληθινοί" δεν πιάνανε. Αυτό το ξεβράκωμα που λες πάντως, αυτό μου κάνει εντύπωση, εννοώ που το βλέπεις ως ξεβράκωμα. Στην τελική, αν μοιράζεσαι ένα κομμάτι μουσικής, συναίσθημα δεν μοιράζεσαι; Αυτό δεν είναι που μας ζεσταίνει την καρδούλα όταν κάποιος άλλος (οποιοσδήποτε άλλος!) εκφράσει ότι τον αγγίζει το ίδιο μουσικό κομμάτι; Μπορεί να μην το λέμε ή μην το σκεφτόμαστε καν αλλά το FB πρωτίστως αυτό είναι, sharing συναισθημάτων και μετά συνομιλιών και νέων.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Μοιρολογίστρες του Facebook (και όχι μόνο)

Δημοσίευση από Priamos »

Vic έγραψε: Παρ 20 Απρ 2018, 20:05 Ώστε είμαι ένας άγνωστος, αδιάφορος μπάσταρδος για σένα; :~( Say it isn't so! :P

:D
Μη! Οχι!! Εσυ δεν εισαι σαν τους αλλους! Εισαι διαφορετικος!! Κι οτι εχουμε ειναι αληθινο!! :D :D :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Μοιρολογίστρες του Facebook (και όχι μόνο)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Priamos έγραψε: Παρ 20 Απρ 2018, 20:08
Vic έγραψε: Παρ 20 Απρ 2018, 20:05 Ώστε είμαι ένας άγνωστος, αδιάφορος μπάσταρδος για σένα; :~( Say it isn't so! :P
:D
Μη! Οχι!! Εσυ δεν εισαι σαν τους αλλους! Εισαι διαφορετικος!! Κι οτι εχουμε ειναι αληθινο!! :D :D :D
Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Μοιρολογίστρες του Facebook (και όχι μόνο)

Δημοσίευση από Vic »

Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Μοιρολογίστρες του Facebook (και όχι μόνο)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Vic έγραψε: Παρ 20 Απρ 2018, 19:45 Σύμφωνοι και δεν θέλω να το παίξω υπεράνω και πολύ περισσότερο κορεκτίλας (σιχαίνομαι την αναγκαστική ηθική εξ ορισμού), στην γενίκευση αντέδρασα πρώτα από όλα. Θα συμφωνήσω ότι μου χτυπάει άσχημα και μένα όταν βλέπω ποταμούς υπερβολικού συναισθήματος από το ίδιο άτομο σε σχεδόν καθημερινή βάση, σε φάση "κάτσε ρε φίλε, αν για όλους λες τα ίδια, για κανέναν δεν το αισθάνεσαι", προφανώς φτηναίνει το συναίσθημα. Έχω δει πιτσιρίκια να εκθειάζουν κάθε τι προβλεπέ σε φάση "δεν παίζει να έχεις προλάβει να λατρέψεις ΟΛΑ αυτά".
αυτό πάει πακέτο μαζί με τους διθυράμβους για όποια μπάντα είναι στην επικαιρότητα λόγω κυκλοφορίας ή λόγω επερχόμενης εμφάνισης πχ έρχονται οι Χ γράφει κάποιος πόσο νιώθει με την μπάντα, πόσο deep είναι η σχέση του με την δισκογραφία και πόσο υποτιμημένοι είναι από το ευρύ κοινό που ακούει ότι το ταϊσουν. Έρχονται μετά από ένα μήνα οι Ψ γράφει τα ίδια, Βγάζουν δίσκο ο Υ μπάντα, αποδεικνύεται και φανατικός και γνώστης της απόκρυφης δισκογραφία τους (αγαπημένο κομμάτι σχεδόν πάντα το τρίτο από την β' πλευρά που είναι σχεδόν πάντα filler). B)
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”