Ρωσικες αντιγραφές (bootleg) CD

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ρωσικες αντιγραφές (bootleg) CD

Δημοσίευση από Zippo190 »

ονόματα δεν ξέρω να πω την αλήθεια αλλά μουφέξ Lonewolf και Steelwing αγόρασα από εκεί!
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Ρωσικες αντιγραφές (bootleg) CD

Δημοσίευση από castledemon »

Αυτό πάλι που δεν αντιγράφουν μόνο τα mainstream αλλά οτιδήποτε κυκλοφορεί, ακόμα και το πιο obsure underground που πούλησε μόλις 17 τεμάχια παγκοσμίως, πώς το εξηγειτε;
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ρωσικες αντιγραφές (bootleg) CD

Δημοσίευση από Zippo190 »

Θεωρώ ότι αντιγράφουν οτιδήποτε πιστεύουν ότι μπορεί να πουλήσει. Πλέον που ακόμα και τα "obscure" δίνουν δεν είναι περίεργο να γίνονται αντικείμενο αντιγραφής.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ρωσικες αντιγραφές (bootleg) CD

Δημοσίευση από Zippo190 »

castledemon έγραψε: Τετ 02 Μάιος 2018, 19:50
Zippo190 έγραψε:
castledemon έγραψε: Τετ 02 Μάιος 2018, 19:39 Μέσα στο κύτταρο;;
Γνωστά δισκοπωλεία πουλάνε εκεί. Εχουν επομένως εισχωρησει παντού;

Η λύση μήπως είναι τα digipack? Υποθέτω μόνο τα κανονικά CD αντιγράφουν.

Και φυσικά τα βινύλια είναι λύση...
το μέσα στο Κύτταρο δεν σημαίνει τίποτα. Και για την ακρίβεια έχω την εντύπωση ότι κάνουν αρκετά τα στραβά μάτια σε θέματα αποδείξεων κ.α. Σίγουρα δεν πρόκειται κανείς να τσεκάρει την αυθεντικότητα του στόκ του κάθε πωλητή. Επίσης δεν μίλησα για δισκοπωλεία που σε τέτοια περίπτωση μπορούν να εκτεθούν αρκετά.
Επειδή δε ζω Αθήνα, ποιος και πότε πουλάει στο κύτταρο; προφανώς δεν είναι ευθύνη του μαγαζιού να τσεκάρει το στοκ, ούτε τους πολύ νοιάζει αν κόβουν απόδειξη, αλλά αν δεν μπαίνουν μέσα γνωστά δισκαδικα, ποιοι είναι αυτοί που στηνουν παγκο και τολμανε να πουλάνε αντιγραφές;
Για το στόκ μπορεί να μην τους κόφτει αλλά όσοι έχουν ασχοληθεί με τέτοια σκηνικά θα ξέρουν κάτι παραπάνω για την έκδοση αποδείξεων μέσα σε μαγαζιά. Να θυμίσω ότι οι WASP είχαν ξεχεστεί με την didi music για την πώληση του merch. Πιθανολογώ ότι σε αρκετά live κάνουν τα στραβά μάτια αλλά σίγουρα δεν είναι κάτι που πρέπει να αγνοηθεί. Ο οποιοσδήποτε κακεντρεχής ανταγωνιστής θα μπορούσε να φωνάξει την αστυνομία για την μη έκδοση αποδείξεων.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Ρωσικες αντιγραφές (bootleg) CD

Δημοσίευση από starchild »

Μιας και μιλάμε για αντιγραφές ρώσσικες έχω μια απορία που πρόσεξα εδώ και χρόνια.
Πολλές κυκλοφορίες της Intense Records (Sacred Warrior, Recon, Saviour Machine, etc) έχω δει να φεύγουν από ρωσσία ούκ ολίγες φορές.
Και δεν μιλάω μόνο για αντεγραμμενα CDs αλλά και βινύλια πρώτες εκδόσεις σε χρησιμοποιημένες καταστάσεις.

Γνωρίζει κανείς αν αγοράστηκε στοκ της Intense απο τους Ρώσσους ή το βινύλιο μου Recon που προσκυνάω εδώ και χρόνια είναι μπουτλεγκιά του κερατά?
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Ρωσικες αντιγραφές (bootleg) CD

Δημοσίευση από trigger »

Βασικά το Recon και το πρώτο Deliverance έβλεπα απο ρώσους πωλητές Μιχάλη, μαζί με ελάχιστα άλλα χαμηλοτερης ποιότητας κι από συγκεκριμένους μόνο πωλητές. Θεωρώ πως δεν θα είναι μπουτ, αλλά δεν έχω αγοράσει κάτι πέρα από ρωσικές μπάντες από αυτούς για να εκφερω βέβαιη γνώμη.
Άβαταρ μέλους
manillard
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 18:06

Ρωσικες αντιγραφές (bootleg) CD

Δημοσίευση από manillard »

Βασικά άμα δω νέα κυκλοφορία στα 5 ευρώ και κάτω είμαι σίγουρος ότι είναι Ρώσικο...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”