Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

1. Γιατί μένος για το αρθράκι; Νούμερα είδα να αναφέρει, ότι το βινύλιο θα συνεχίζει να υπάρχει κλπ, ποιο το πρόβλημα;
Έχουν μια τάση για πατρονάρισμα αυτά τα άρθρα και εμφανίζονται σε ένα Χ timing κάνοντας μια έμμεση απόπειρα "επιβολής" του format. Το καλό βινύλιο που παραμένει εναντίον του κακού ψηφιακού, με τα νούμερα ως βασικό επιχείρημα. Για αυτό η -μικρή και χωρίς ιδιαίτερο βάρος εν τέλη- γκρίνια μου στην προκειμένη. Από την άλλη στατιστικά ίσως έχουν παραπάνω ενδιαφέρον.

Για έπιπλα κτλ που ρωτάει ο trigger νομίζω πως οι φίλοι από Αθήνα είναι καταλληλότεροι να απαντήσουν. Για ΙΚΕΑ δεν ξέρω καν.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Τρί 10 Ιούλ 2018, 14:47
1. Γιατί μένος για το αρθράκι; Νούμερα είδα να αναφέρει, ότι το βινύλιο θα συνεχίζει να υπάρχει κλπ, ποιο το πρόβλημα;
Έχουν μια τάση για πατρονάρισμα αυτά τα άρθρα και εμφανίζονται σε ένα Χ timing κάνοντας μια έμμεση απόπειρα "επιβολής" του format. Το καλό βινύλιο που παραμένει εναντίον του κακού ψηφιακού, με τα νούμερα ως βασικό επιχείρημα. Για αυτό η -μικρή και χωρίς ιδιαίτερο βάρος εν τέλη- γκρίνια μου στην προκειμένη. Από την άλλη στατιστικά ίσως έχουν παραπάνω ενδιαφέρον.
Ακριβώς αυτό. Η προσπάθεια χειραφέτησης του κόσμου και επιβολής συγκεκριμένων format περισσότερο ως άποψη παρά ως χρηστικότητα αγγίζει τα όρια της σιχασιάς. Ειδικά δε όταν αυτό γίνεται μέσα σε ένα πλαίσιο αυτοπροβολής συντακτών/αρθρογράφων που παρουσιάζονται ως ειδήμονες του χώρου.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

trigger έγραψε: Τρί 10 Ιούλ 2018, 14:35 Έχει κανείς εδώ μέσα άποψη για το 5 x 5 έπιπλο που έχει το ΙΚΕΑ, το οποίο προσφέρεται για αποθήκευση δίσκων? Είναι αρκετά στιβαρό και σταθερό? Υπάρχει μήπως κάποια παρεμφερής πρόταση ως εναλλακτική, ή ίσως κάποιος αξιόπιστος επιπλοποιός που γνωρίζετε στην Αθήνα?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εχω αυτο το επιπλο ακριβως. Ειναι μια χαρα, ενω ειναι τιγκα στα βινυλια. Ομως, για να εισαι σιγουρος οτι δε θα σου παθει τιποτα, να του βαλεις απαραιτητως μια πλατη για να το "δεσεις". Απαραιτητο και σε σωζει απο οποιοδηποτε αγχος.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Αυτό έχω και εγώ αλλά στη 2x5 εκδοχή του. Το έχω βάλει με ώστε τα 5 κουτάκια να ακουμπάνε δάπεδο κ πάνω έχω στρώσει ενισχυτή ηχεία κλπ. Πέρα απο μία γωνία στο πίσω μερος που να πιάνει με τοίχο δεν νομιζω ότι χρειάζεται κάτι άλλο.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

"Cassette sales grow 90% in 2018 with AC/DC & Metallica among biggest sellers"... έτσι για να μην λέτε.

https://www.planetrock.com/news/rock-ne ... t-sellers/
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

Scrollkeeper έγραψε: Πέμ 09 Αύγ 2018, 01:27 "Cassette sales grow 90% in 2018 with AC/DC & Metallica among biggest sellers"... έτσι για να μην λέτε.

https://www.planetrock.com/news/rock-ne ... t-sellers/
Και πάλι δεν νομίζω ότι πουλάνε τις άπειρες κόπιες, μάλλον εξαντλούνται τα super extra limited editions των 100 αντιτύπων.
Εικόνα
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 09 Αύγ 2018, 10:08
Scrollkeeper έγραψε: Πέμ 09 Αύγ 2018, 01:27 "Cassette sales grow 90% in 2018 with AC/DC & Metallica among biggest sellers"... έτσι για να μην λέτε.

https://www.planetrock.com/news/rock-ne ... t-sellers/
Και πάλι δεν νομίζω ότι πουλάνε τις άπειρες κόπιες, μάλλον εξαντλούνται τα super extra limited editions των 100 αντιτύπων.
Εικόνα
Απειρες κόποιες μπορεί να μην είναι αλλά σίγουρα είναι υπολογίσιμες. Πχ τσεκαρε νούμερα:
Australian pop singer Kylie Minogue has scored the biggest selling cassette of 2018 so far with her latest studio album ‘Golden’.

The annual cassette sales for the past 5 years are as follows:

2013 – 4,333
2014 – 5,699
2015 – 5,801
2016 – 10,912
2017 – 22,011
22Κ μπορεί να μην κάνει ούτε το Public σε ότι αφορά CD/LPs μαζί 8-]
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

22 χιλιάδες αντίτυπα παγκοσμίως; Για το σύνολο των κυκλοφοριών;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Τα Public νομίζω είναι μονο ελληνικά. Οι αριθμοί που βλέπουμε είναι μόνο από UK. Κ όπως λέει κ το άρθρο, δεν ειναι μόνο οι Μετάλικα ή οι AC/DC.

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από LuciferSteele »

και γω που νόμιζα πως η κασσέτα ήταν αποκλειστικό προνόμιο της κάψας των μεταλλάδων!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

LuciferSteele έγραψε: Κυρ 19 Αύγ 2018, 23:41 και γω που νόμιζα πως η κασσέτα ήταν αποκλειστικό προνόμιο της κάψας των μεταλλάδων!
Είμαι σίγουρος πως κάποιοι μεταλλάδες έχουν κρυμένουκάπου στον Υμηττό stash με ltd κασσέτες Lady Gaga :D o_O 8-]
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Επεσα εντελώς τυχαία πάνω σε αυτό το blog. Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε αλλά κάποιες interviews μου φάνηκαν ενδιαφέρουσες μιας κ δείχνει λογικές κ στόχους πίσω από συλλογές κλπ κλπ.

https://recordcollectoreurope.wordpress ... os-greece/
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Παίζει και trivia για MANOWAR:
I have heard this crazy rumor at a time, but never got it confirmed, so I ask you : I heard that when Manowar was releasing a new album, a Greek store had not enough copes for sale, so the buyers got angry and burned down the store. Sounds crazy, but “understandable”. Is this something you’re familiar with ??

Never heard it, so it’s unlikely to have happened. However, the first time the band came to play in Athens, they had Joey DeMaio sign some autographs at a metal record store. The cue was so big, you had some fans waiting since 3 in the morning to be the first ones in the row… MANOWAR were (and I believe still are) really huge here. And guess what? I’ve been the first that ever got a MANOWAR album in Greece; “Battle Hymns” which I got from a trip to France (with MERCYFUL FATE’s debut miniLP on Rave On). Nobody was listening to that stuff here, it was all about IRON MAIDEN, JUDAS PRIEST, SAXON, SCORPIONS and AC-DC. We used to hand out to a rock club named “Rainbow”, the DJ was my mentor in krautrock and french prog but he had an open ear for the new and unusual. Soon, “Dark Avenger” became the club’s anthem on its heavy metal day and the rest is history…
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Το νού σας, κάτι φαίνεται πήγε στραβά σε κάποια πρέσα :P Τελευταία εβδομάδα έχω δει αρκετου΄ς να γκρινιάζουν για το συγκεκριμένο τύπο που τους ήρθε όπως να'ναι. Όχι μόνο στα BEHEMOTH, αλλά και για άλλες μπάντες.

Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”