Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δεν έχω μπ3 :P
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

CountRaven έγραψε: Σάβ 07 Απρ 2018, 22:38
τα mp3 τα χωρίζω σε κατηγορίες,
Εγώ έχω ένα φακελάκι στην επιφάνεια εργασίας και γράφει TSOVOLAS και τα βάζω όλα εκεί. Lock topic now.
Το πλήρες όνομα του φακέλου είναι ''TSOVOLAS (Υπενθύμιση αν με ρωτήσει ο γιατρός είπε να λέμε ότι όλα γαμάνε)''
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

Το πλήρες όνομα του φακέλου είναι ''TSOVOLAS (Υπενθύμιση αν με ρωτήσει ο γιατρός είπε να λέμε ότι όλα γαμάνε)''
Έτσι ακριβώς. Αυτό είναι το πλήρες όνομα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Κυρ 08 Απρ 2018, 15:07
Το πλήρες όνομα του φακέλου είναι ''TSOVOLAS (Υπενθύμιση αν με ρωτήσει ο γιατρός είπε να λέμε ότι όλα γαμάνε)''
Έτσι ακριβώς. Αυτό είναι το πλήρες όνομα.
Με αυτό το μεγάλο όνομα δεν προκαλείται πρόβλημα στην οθόνη του υπολογιστή; Αξίζει να αναβοσβηνει;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

Αν είναι να γλιτώσεις αντιπαραθέσεις με μένα αξίζει!
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εγώ έχω ένα φάκελο και τα ρίχνω όλα μέσα. Παλιά που λειτουργούσε και το covers paradise έβαζα και το σκαναρισμενο ένθετο όπου υπήρχε.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
dracula
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ 27 Ιαν 2018, 19:05
Τοποθεσία: Athens

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από dracula »

'Ενα κινητό, ένας λογαριασμός στο spotify, ένα ζευγάρι ακουστικά ή ένα bluetooth ηχείο... και όλα γίνονται πολύ πιο εύκολα. Υποχρεώσεις πολλές, χρόνος ελάχιστος, αλλά τουλάχιστον με το streaming μπορείς να ακούσεις τα πάντα τη μέρα που κυκλοφορούν. Μπορεί να μεγάλωσα κοιτώντας εξώφυλλα στα συνοικιακά δισκοπωλεία, ναι υπήρχαν και τέτοια κάποτε..., αντιγράφοντας κασέτες και ακούγοντας ραδιόφωνο έτοιμος να πατήσω το rec...., αλλά σήμερα νομίζω ότι η μουσική είναι πιο εύκολα προσβάσιμη από ποτέ. Μπορεί να έχει χαθεί το συναίσθημα της κατοχής του μέσου, αλλά η ουσία δεν είναι στο μέσο, η ουσία είναι στη μουσική.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

dracula έγραψε: Δευ 09 Απρ 2018, 20:20 Μπορεί να μεγάλωσα κοιτώντας εξώφυλλα στα συνοικιακά δισκοπωλεία, ναι υπήρχαν και τέτοια κάποτε...,
Πριν ένα χρόνο έκλεισε το τελευταίο που ήξερα... είχε περιέλθει σε τραγική κατάσταση κ προφανώς το κρατούσε για λόγους συνταξιοδότησης ο άνθρωπος. Επίσης θυμάμαι κ μου κάνει ακόμα κ σήμερα εντύπωση, ότι προκειμένου να πουλήσουν ήταν διατεθειμένοι να σου γράψουν κασέτα με επιλογές από ότι κυκλοφορούσε... mainstream πειρατεία :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

Φίλε από αυτές τις κασσέτες τσεπώνανε πολύ καλά, μηδέν κόστος και όλα στην τσέπη μαύρα. Με τα ίδια λεφτά έπαιρνες έναν δίσκο για τον οποίο έπρεπε να κόψουν απόδειξη και τα περισσότερα λεφτά πηγαίνανε στον διανομέα...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ε ναι, αυτό ήταν το business plan. Μάλιστα ορισμένες φορές δεν είχαν κάποιο από τα τραγούδια που ζήταγες κ ή σου έβαζαν καμια φόλα μέσα ή στο έκαναν γαργάρα κα τη παράδοση :toothy:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν έχω πληρώσει ποτέ για συλλογή, μου φαινόταν φάση για άσχετους (no offense) αλλά μου είχε πασάρει ένα φιλαράκι μια ωραία συλλογή με ροκιές αρχών 90's, είχε βάλει ο μάστορας κάτι ωραία Kingdome Come, Scorpions κτλ, καλή φάση. Τα είχα σκάσει όμως για αντιγραφή ολόκληρων δίσκων και τώρα το σκέφτομαι και μουντζώνομαι... Τρία χιλιαρικάκια για κάτι που αργότερα θα γινόταν με κόστος 200-300 δρχ...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

rbrigade έγραψε: Δευ 09 Απρ 2018, 22:32 Τρία χιλιαρικάκια για κάτι που αργότερα θα γινόταν με κόστος 200-300 δρχ...
και ακόμα πιο μετά εντελώς τζάμπα :D :D :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

Εννοώ για να το περάσεις σε cdr. Τον πρώτο καιρό είχα πάρει αντιγραφικό cd και αργότερα φυσικά μέσω pc και ότι μου άρεσε το έκανα κυριλέ cdr με εξώφυλλα, κουτάκι κτλ. Στα πολύ χάι μέχρι και τους στίχους τύπωνα! Κάπου στα 700-800 cdr σταμάτησα γιατί δεν υπήρχε τελειωμός... τα παράτησα στο πατρικό στον Πειραιά, αλλά έχει ωραία πράματα μέσα που πρέπει να κάτσω να τα βρω τώρα mp3
Άβαταρ μέλους
dracula
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ 27 Ιαν 2018, 19:05
Τοποθεσία: Athens

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από dracula »

Scrollkeeper έγραψε: Δευ 09 Απρ 2018, 21:41
dracula έγραψε: Δευ 09 Απρ 2018, 20:20 Μπορεί να μεγάλωσα κοιτώντας εξώφυλλα στα συνοικιακά δισκοπωλεία, ναι υπήρχαν και τέτοια κάποτε...,
Πριν ένα χρόνο έκλεισε το τελευταίο που ήξερα... είχε περιέλθει σε τραγική κατάσταση κ προφανώς το κρατούσε για λόγους συνταξιοδότησης ο άνθρωπος. Επίσης θυμάμαι κ μου κάνει ακόμα κ σήμερα εντύπωση, ότι προκειμένου να πουλήσουν ήταν διατεθειμένοι να σου γράψουν κασέτα με επιλογές από ότι κυκλοφορούσε... mainstream πειρατεία :D
Εγώ αναφέρομαι στην πραγματικότητα των mid 80's όταν τα συνοικιακά δισκάδικα μας έγραφαν δυο δίσκους σε 90άρα κασέτα... Δυο εσύ και δύο ο κολλητός σου.... Άκουγες 4 δισκάκια... Σήμερα με 7.99 έχεις πρόσβαση στα πάντα...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Δευ 09 Απρ 2018, 21:52 Φίλε από αυτές τις κασσέτες τσεπώνανε πολύ καλά, μηδέν κόστος και όλα στην τσέπη μαύρα. Με τα ίδια λεφτά έπαιρνες έναν δίσκο για τον οποίο έπρεπε να κόψουν απόδειξη και τα περισσότερα λεφτά πηγαίνανε στον διανομέα...
έχουμε και εμείς ένα δισκάδικο στην Νίκαια (υπάρχει ακόμα!!) που έκανε αυτή την δουλειά: πωλήσεις cd και αντιγραφές σε κασετούλα με το αζημίωτο. Φαντάζομαι θα είχε βγάλει πολύ χρήμα τότε, όχι μόνο από τους μεταλλοροκάδες αλλά περισότερο από τα πιτσιρίκια που ζητούσαν συλλογές με τα χότ πόπ-σκυλάδικα τραγούδια της εποχής.

Αντιγραφές σε cdr δεν έκανα ποτέ, μου φαινότανε ψεύτικο. Αλλά mp3 εχω ακόμα πολλά περισσότερο για να ακούω στο γυμναστήριο (βάζω τις νέες κυκλοφορίες για να ρίξω μια αυτιά) αλλά να πω την αλήθεια ποτέ δεν έκατσα να ακούσω προσεκτικά έναν δίσκο μέσο mp3, σχεδόν πάντα τον ακούω στα πεταχτά.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”