Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από theBox »

Δεν διαφωνώ με αυτά που γραφεις, απλα με την ίδια λογικη και το cd (που λογικα εχει ακομα χαμηλοτερο κοστος παραγωγης), είναι ή τουλαχιστον ΗΤΑΝ overpriced. Τοτε φωνάζαμε? Άσε που θεωρώ πως αν δεν γινόταν η φάση με το βινύλιο, οι τιμες των cd δεν θα είχαν πέσει, τουλάχιστον οχι τοσο πολύ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Δεν ξέρω αν θα έβαζα το CD στην overpriced κατηγορία, τουλάχιστον όχι μέχρι τα mid 2000, που ήταν ακόμα επίκαιρο και "hi-tech". Το CD μπορεί να ήταν ακριβό για το πορτοφόλι ενός πιτσιρικά, αλλά πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δε θυμάμαι υπερβολές (γαμώτο έχω χάσει κ ένα txt που έγραφα πόσα έχω σκάσει για CD/LP τη περιοδο 1999 - 2003). Και ναι, σίγουρα γκρινιάζαμε για κάποια πράγματα (ανθρώπινη φύση =] =] ) αλλά αν θελαμε να πάρουμε cd είχαμε επιλογές και μπορούσαμε να βρούμε ευκαιρίες λόγω προσφοράς (σε ποσότητα/ποικιλία), κάτι που δε γίνεται με το βυνίλιο σήμερα (και λόγω ιντερνετ).
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Xstroyer »

Scrollkeeper έγραψε: Πέμ 01 Φεβ 2018, 00:24
theBox έγραψε: Τετ 31 Ιαν 2018, 22:24 Δηλαδη που είναι το πρόβλημα ακριβώς?
Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ότι η φάση είναι αρπαχτή/άρμεγμα/hype.

Πιο παλιά είχα βρει έναν τιμοκατάλογο για το πόσο μπορεί να φτάσει να κοστίζει ένα βυνίλιο σε σχετικά μικρά τιράζ (500 - 1000τεμ.) αλλά πλέον δεν το βρίσκω.

Με μία πρόχειρη αναζήτηση στο google βρήκα αυτό εδώ: https://www.recordindustry.com/vinyl/costs.

Αν δούμε για παράδειγμα το μίνιμουμ για 500τεμ 12" με έγχρωμα κόβερς λένε ότι φτάνει στα ~1500€ με ΦΠΑ (21%) για Ολλανδία (χωρίς τις μήτρες), δλδ περί 3€ ο δίσκος + ό,τι fees εχουν για πνευματικά δικαιώματα/distribution κλπ. Να δεχθώ ότι μπορεί να φτάσει 5€ ο κάθε δισκος για τα προαναφερθέντα; Το δέχομαι. Να βάλουμε + 1€ τα μεταφορικά του κάθε τεμάχιου και +1€ το κόστος μήτρας ανά δίσκο (δλδ 500€ οι μήτρες + test pressings). Σύνολο ο δίσκος δλδ φτάνει στα 7€ κόστος με ΦΠΑ κ τα όλα του. Από τα 7€ στα 18€+ είναι πολλά τα "καπέλα" (~200% πάνω) και είναι δυσανάλογα λίγοι οι μεσάζοντες. Δε δουλεύει έτσι η αγορά εκτός κ αν είναι στρεβλή (πχ λόγω hype).

Αν τα $$ τα τσέπωνε η μπάντα τότε με γειά της με χαρά της, να τα σκάσω και να το ευχαριστηθώ. Το θέμα είναι ότι όταν μιλάμε για επανεκδόσεις (που είναι άλμπουμ που ήδη τα έχουν βγάλει τα $$ τους) τα royalties που παίζουν για τις μπάντες (απ' όσο γνωρίζω δλδ) είναι ψίχουλα. Για να μην μιλήσω για τις νέες μπάντες που παρακαλάνε να βγάλουν μια 500άδα κόπιες με μοναδικό αντάλαγμα 20-30€ κόπιες για τη πάρτη τους έχοντας δώσει έτοιμη παραγωγή στην εταιρεία/διανομέα...

Εδώ είναι ακόμα ένα "μαγαζί" απο Αμερική που φαίνεται ακόμα πιο φθηνό: https://www.gottagrooverecords.com/ggr- ... t-pricing/.

Αν ο Count ή ο Κώστας (που έχoyn hands-on εμπειρία) ξέρουν κάτι παραπάνω ή κάνω κάπου λάθος, ας με διορθώσουν για να μην γράφω κ ανακρίβειες.

υγ: βλέπωντας τις τιμές αυτο-μουτζώνομαι για το 30αρι που έσκασα για το Somberlain τα χριστούγεννα....
Δεν απέχει πολύ το σχόλιο όσον αφορά τα κοστολόγια, απλώς παραβλέπεις τη σημαντικότερη λεπτομέρεια: Για μια επαγγελματική εταιρία (με χαρτιά, αποθήκες κι σταθερή παραγωγή), η τιμή κόστους που αναφέρεις θα πρέπει να υπολογίζεται (όσον αφορά το κέρδος) με τη τιμή χονδρικής και όχι με τη τιμή λιανικής. Οπότε δεν μιλάμε για μια διαφορά από τα 7 στα 18, αλλά από τα 7 στα 11 (περίπου). Μια επαγγελματική εταιρία, είναι ζήτημα αν θα δώσει το 15% της παραγωγής σε λιανικές, αφού το μεγαλύτερο ποσοστό φεύγει στις χονδρικές και τους διανομείς, οι οποίοι στη συνέχεια υπολογίζουν το κέρδος από τη τιμή της χονδρικής και πάνω.
Επίσης, οι διανομείς (μαγαζία - distros) δεν έχουν την ίδια τιμή χονδρικής με τους κεντρικούς διανομείς (π.χ. Plastic Head, Soulfood κτλ) oι οποίοι έχουν (βάση συμβολαίου με τις εταιρίες) ακόμα μικρότερη τιμή χονδρικής, αφού μετά τα δειγματίζουν στο δικό τους δίκτυο, υπολογίζοντας το κέρδος του μεσάζοντα. Σε όλα αυτά, πρέπει να υπολογιστεί η διαφορετική φορολογία της κάθε χώρας, αφού δεν είναi όλοι προνομιούχοι και π.χ. εδώ γαμιέται ο Δίας αφού πέρα από το 24% υπάρχει και το 20% επί του καθαρού κέρδους και η προπληρωμή του ΦΠΑ της επόμενης χρονιάς.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Xstroyer έγραψε: Πέμ 01 Φεβ 2018, 11:47 Δεν απέχει πολύ το σχόλιο όσον αφορά τα κοστολόγια, απλώς παραβλέπεις τη σημαντικότερη λεπτομέρεια: Για μια επαγγελματική εταιρία (με χαρτιά, αποθήκες κι σταθερή παραγωγή), η τιμή κόστους που αναφέρεις θα πρέπει να υπολογίζεται (όσον αφορά το κέρδος) με τη τιμή χονδρικής και όχι με τη τιμή λιανικής. Οπότε δεν μιλάμε για μια διαφορά από τα 7 στα 18, αλλά από τα 7 στα 11 (περίπου). Μια επαγγελματική εταιρία, είναι ζήτημα αν θα δώσει το 15% της παραγωγής σε λιανικές, αφού το μεγαλύτερο ποσοστό φεύγει στις χονδρικές και τους διανομείς, οι οποίοι στη συνέχεια υπολογίζουν το κέρδος από τη τιμή της χονδρικής και πάνω.
Επίσης, οι διανομείς (μαγαζία - distros) δεν έχουν την ίδια τιμή χονδρικής με τους κεντρικούς διανομείς (π.χ. Plastic Head, Soulfood κτλ) oι οποίοι έχουν (βάση συμβολαίου με τις εταιρίες) ακόμα μικρότερη τιμή χονδρικής, αφού μετά τα δειγματίζουν στο δικό τους δίκτυο, υπολογίζοντας το κέρδος του μεσάζοντα. Σε όλα αυτά, πρέπει να υπολογιστεί η διαφορετική φορολογία της κάθε χώρας, αφού δεν είναi όλοι προνομιούχοι και π.χ. εδώ γαμιέται ο Δίας αφού πέρα από το 24% υπάρχει και το 20% επί του καθαρού κέρδους και η προπληρωμή του ΦΠΑ της επόμενης χρονιάς.
Έχεις δίκιο στο σχόλιο σου για τους μεσάζοντας και το ΦΠΑ κλπ. Το περιθώριο κέρδους είναι πιο μικρό. Τι να πω, ίσως ο ενθουσιασμός την "νιότης" μου να με έχει επιρρεάσει σε τέτοιο βαθμό που μονο γκρινιάζω :toothy: :toothy: :toothy: :D

Σε άλλα νέα μία από τις μεγαλύτερες αλυσίδες ηλεκτρονικών ειδών στις ΗΠΑ (κάτι σαν τα δικά μας Public) αποφάσισε να καταργήσει την πώληση των CDs στα καταστηματα της. Απο μουσικά προϊόντα θα πουλάει μονο βινυλια. Είναι '89 ξανά :D

https://www.theverge.com/2018/2/6/16973 ... l-cassette
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

Scrollkeeper έγραψε: Πέμ 01 Φεβ 2018, 10:55 Δεν ξέρω αν θα έβαζα το CD στην overpriced κατηγορία, τουλάχιστον όχι μέχρι τα mid 2000, που ήταν ακόμα επίκαιρο και "hi-tech". Το CD μπορεί να ήταν ακριβό για το πορτοφόλι ενός πιτσιρικά, αλλά πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δε θυμάμαι υπερβολές (γαμώτο έχω χάσει κ ένα txt που έγραφα πόσα έχω σκάσει για CD/LP τη περιοδο 1999 - 2003). Και ναι, σίγουρα γκρινιάζαμε για κάποια πράγματα (ανθρώπινη φύση =] =] ) αλλά αν θελαμε να πάρουμε cd είχαμε επιλογές και μπορούσαμε να βρούμε ευκαιρίες λόγω προσφοράς (σε ποσότητα/ποικιλία), κάτι που δε γίνεται με το βυνίλιο σήμερα (και λόγω ιντερνετ).
Το cd πάτησε πάνω στο hype της νέας τεχνολογίας και του ψηφιακού/κρυστάλλινου ήχου σε αντιπαραβολή με το υποτιθέμενο χρατς χρουτς του βινυλίου, αλλά η τιμή του ήταν σκανδαλώδης εξαρχής. Το 1993 που ξεκίνησα να ασχολούμαι με αγορές δίσκων το βινύλιο πήγαινε 3.500 δρχ και το cd 5.000 δρχ, παρόλο που το κοστολόγιο του cd ήταν πιο φτηνό.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Πέμ 08 Φεβ 2018, 18:47
Scrollkeeper έγραψε: Πέμ 01 Φεβ 2018, 10:55 Δεν ξέρω αν θα έβαζα το CD στην overpriced κατηγορία, τουλάχιστον όχι μέχρι τα mid 2000, που ήταν ακόμα επίκαιρο και "hi-tech". Το CD μπορεί να ήταν ακριβό για το πορτοφόλι ενός πιτσιρικά, αλλά πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δε θυμάμαι υπερβολές (γαμώτο έχω χάσει κ ένα txt που έγραφα πόσα έχω σκάσει για CD/LP τη περιοδο 1999 - 2003). Και ναι, σίγουρα γκρινιάζαμε για κάποια πράγματα (ανθρώπινη φύση =] =] ) αλλά αν θελαμε να πάρουμε cd είχαμε επιλογές και μπορούσαμε να βρούμε ευκαιρίες λόγω προσφοράς (σε ποσότητα/ποικιλία), κάτι που δε γίνεται με το βυνίλιο σήμερα (και λόγω ιντερνετ).
Το cd πάτησε πάνω στο hype της νέας τεχνολογίας και του ψηφιακού/κρυστάλλινου ήχου σε αντιπαραβολή με το υποτιθέμενο χρατς χρουτς του βινυλίου, αλλά η τιμή του ήταν σκανδαλώδης εξαρχής. Το 1993 που ξεκίνησα να ασχολούμαι με αγορές δίσκων το βινύλιο πήγαινε 3.500 δρχ και το cd 5.000 δρχ, παρόλο που το κοστολόγιο του cd ήταν πιο φτηνό.
Ρε σι τότε όμως το cd είχε πλασαριστεί σαν η εξέλιξη της μουσικής τεχνολογίας.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

Αυτό ακριβώς είπα:

''Το cd πάτησε πάνω στο hype της νέας τεχνολογίας και του ψηφιακού/κρυστάλλινου ήχου σε αντιπαραβολή με το υποτιθέμενο χρατς χρουτς του βινυλίου''

Αλλά είμαστε αρκετά μεγάλα παιδιά για να ξέρουμε πλέον ότι αυτό ήταν άλλη μια μούφα της μουσικής βιομηχανίας για να μας αρμέξει....
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Δεν αντιλέγω σχετικά με το hype για τον "κρυσταλλινο" ήχο των CDs, απλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ότι ήταν πιο φθηνό το CD στη παραγωγή σε σύγκριση με το βινύλιο. Μην ξεχνάμε ότι όταν βγαίνει κάτι καινούριο τεχνολογικό πάντα είναι τσιμπημένο, πχ πόσο είχαν τα πρώτα USD φλασάκια που κυκλοφόρησαν - δεν έβρισκες με 5€ στην αρχή.

Γενικά, ναι ήταν πιο ακριβό το τελικό προϊόν, αλλά πλώρωνες τη τεχνολογία κ όχι το "συλλεκτιλίκι".

Εγώ για κρυσταλλινο ήχο, θα διαλέγω πάντα κ μόνο RΑKS:

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

Το cd υπάρχει από το 1982, εν έτει 1993 που το πληρώναμε πεντοχίλιαρο δεν νοείται να μιλάμε για ''ακριβή νέα τεχνολογία'', απλή, αγνή και ξεκάθαρη απάτη....
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ε, εντάξει. Άλλο πότε βγαίνει μια τεχνολογία κ άλλο πότε γίνεται το mass adoption. Κ τα κινητά υπήρχαν από το 1984, αλλα δεν θυμάμαι να είδα ποτέ κανέναν να κυκλοφοράει με αυτό: https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... C8000X.jpg. Έτσι και με το CD. Επίσης μην ξεχνάμε ότι εδώ στη Μπανανία ότι η τεχνολογία ήταν 2x πιο ακριβή στα ΠΑΝΤΑ, πχ air-condition τη δεκαετία του 90 αγόραζες με 600.000 δρχ, σχεδόν 2-3 μισθους.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

Scrollkeeper έγραψε: Πέμ 08 Φεβ 2018, 18:53 Δεν αντιλέγω σχετικά με το hype για τον "κρυσταλλινο" ήχο των CDs, απλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ότι ήταν πιο φθηνό το CD στη παραγωγή σε σύγκριση με το βινύλιο. Μην ξεχνάμε ότι όταν βγαίνει κάτι καινούριο τεχνολογικό πάντα είναι τσιμπημένο, πχ πόσο είχαν τα πρώτα USD φλασάκια που κυκλοφόρησαν - δεν έβρισκες με 5€ στην αρχή.

Γενικά, ναι ήταν πιο ακριβό το τελικό προϊόν, αλλά πλώρωνες τη τεχνολογία κ όχι το "συλλεκτιλίκι".

Εγώ για κρυσταλλινο ήχο, θα διαλέγω πάντα κ μόνο RΑKS:

έπος διαφήμιση. Φαντάσου ότι παίξανε την μουσική της σε συναυλία ορχήστρας:

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

Μιλώντας για το 1993 που έχω άποψη, στο εξωτερικό το cd είχε ήδη ξεπεράσει σε πωλήσεις το βινύλιο, υπήρξε μια σχετική καθυστέρηση στην Ελλάδα που την βίωσα, καθώς το 1993 στα δισκάδικα τα βινύλια υπερείχαν σαφώς έναντι των cd, αλλά βαριά μέχρι το 1995 αυτό είχε αλλάξει. Όμως σημασία έχει ότι τα cd ήταν όλα εισαγόμενα, οπότε το κόστος ήταν ήδη πλέον πολύ χαμηλό, αφού στο εξωτερικό το cd ήταν ήδη μαζικό και κυρίαρχο μέσο.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

Λοιπόν, ακολουθεί κατεβατό γιατί διαβάζω πράγματα που διαφωνώ κάθετα και οριζόντια.

Ναι, υπάρχει το hype του βινυλίου προφανώς και οι τιμές έχουν ξεφύγει προφανώς. Και δε μιλάω για τα 25άρια και 30άρια σε Ltd κυκλοφορίες γιατί στην τελική αυτές απευθύνονται σε συλλέκτες, ενώ εσύ μπορείς να πας στο μαύρο βινύλιο που πιθανώς θα έχει περίπου στο 20άρι, συνήθως κάτω αν είναι μονό και πάνω αν είναι διπλό.
Διάβασα κάπου λογική τιμή τα 17€ για το καινούργιο Air Raid cd...Σοβαρά τώρα; Με κόστος παραγωγής 3€ maximum; Και είναι ακριβό το διπλό βινύλιο στα 20€ με κόστος παραγωγής 9€;
Διάβασα ότι είναι μύθος αυτό με τον ήχο. Είναι εν μέρη μύθος. Πολλά καινούργια βινύλια είναι wav αρχεία στην πραγματικότητα. Πράγμα που ηχητικά τα κάνει χειρότερα και από cd. Πολλά όμως έχουν πολύ πιο πλούσιο και ζεστό ήχο από τις αντίστοιχες cd κυκλοφορίες τους. Μια δοκιμή σε ένα κανονικό ηχοσύστημα θα σας πείσει. Και όχι ηχοσύστημα 10000€. Δε μιλάω για κάτι τέτοιο. Όσο για τα βινύλια 70s - 80s, οι διαφορές είναι τόσο χαώδης σε σχέση με τις ψηφιακές κυκλοφορίες που νομίζεις ότι ακους άλλο πράγμα.
Διάβασα πρόταση να πάρει φίλος να ακούει τα cd του από dvd player...Θα έλεγα να σας δώσω ένα τηλεκατευθυνόμενο 12V αυτοκινητάκι που πήρα στο γιο μου και τον βάζω μέσα, και τον πάω στην πλατεία, για να πηγαίνετε στη δουλειά σας. Αυτοκίνητο το ένα, αυτοκίνητο και το άλλο. Αν ακούς cd από dvd player της σειράς, χίλιες φορές άνοιξε το youtube και άκουσε από εκεί. Ακούγοντας από dvd player δε θα ακούσεις με τίποτα αυτό που αγόρασες, αλλά κάτι σαν αυτό που αγόρασες άρα γιατί να το κάνεις; Βάλε ένα κουμπαρά, βάζε 20-30 ευρώ το μήνα στην άκρη, και σε 7-8 μήνες πάρε ένα cd player κανονικό να ακούσεις τη μουσική σου όπως πρέπει.
Είχα ένα stanton πικαπ. Των 200€, όχι για πέταμα (υποτίθεται). Νόμιζα ότι άκουγα τους δίσκους μου. Αλλά γενικώς κάτι με χάλαγε. Εύκολα skips, θόρυβος από τη βελόνα, προβλήματα γενικά. Το πουλάω και πάω και σκάω 700€ για ένα καινούργιο project με ortofon βελόνα. Βρήκα την υγειά μου. Οι δίσκοι που είχαν θέμα, ως δια μαγείας έπαιζαν κανονικότατα, οι θόρυβοι μηδένισαν και ο ήχος πιο καθαρός και ζεστός από ποτέ.
Άκουγα τα cd μου μέσω του PS3. Είχα διαβάσει σε πολλά "έγκυρα" site ότι το player του ανταγωνίζεται στα ίσια πολλά cd players της αγοράς. Δε μιλάω για dvd players. Είναι σα να μην το διάβασα... Παίρνω κάποια στίγμή 2-3 cd μου και πάω σε ένα φίλο να ακούσω μουσική. Εχει ένα φυσιολογικό σύστημα, με φέτες όλο. Ενισχυτής, Cd-player, πικαπ, radio receiver. Τα ακούω, παθαίνω το πρώτο σοκ. Λέω στο μυαλό μου θα είναι. Πάω σπίτι, τα βάζω, τα ξανακούω και την επόμενη (ευτυχώς ήταν Χριστούγεννα και είχε μπει το δώρο) πάω και παίρνω ένα marantz cd player. Άρχισα να ακούω τα cd μου σαν να τα ακούω για πρώτη φορά.Επόμενα βήματα η αλλαγή ενισχυτή και ηχείων αν και ευτυχώς αυτά που έχω ακόμα με βγάζουν καλά.
Τέλος, μιλώντας για μένα, συλλέγω τα πάντα. Βινύλια, cd, κασσέτες και digital κυκλοφορίες μέσω bandcamp, αν δεν έχουν physical format. Ότι έχει κυκλοφορία σε βινύλιο προτιμώ να παίρνω αυτή την έκδοση, όμως δεν ακουμπάω ακριβά (έχω δώσει μέχρι 50€ για μια 1η κόπια του In The Nightside Eclipse των Emperor & 40€ για το Master Of The Moon του DIO), cd παίρνω αβέρτα αλλά σπάνια όταν κυκλοφορούν γιατί σε 6-12 μήνες (τα περισσότερα τουλάχιστον) θα τα αγοράσω στη μισή τιμή, ενώ κασσέτες παίρνω κυρίως demos που δεν έχουν άλλο format καθώς και κάποια ωραία boxακια που κυκλοφορούν, καθαρά για συλλεκτικούς λόγους.
Λοιπόν, επειδή ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείται, δεν έχω σκοπό να προσβάλω κανέναν και αν κάποιον προσέβαλα ζητώ προκαταβολικά συγνώμη. Γράφω ακριβώς όπως θα μιλούσα αν ήμασταν κοντά και τα λέγαμε κατ ιδίαν σαν παρέα. Αν κάποιος έφτασε μέχρι εδώ είναι ήρωας.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Xstroyer »

Silenius έγραψε: Παρ 09 Φεβ 2018, 08:36 Λοιπόν, ακολουθεί κατεβατό γιατί διαβάζω πράγματα που διαφωνώ κάθετα και οριζόντια.

Διάβασα κάπου λογική τιμή τα 17€ για το καινούργιο Air Raid cd...Σοβαρά τώρα; Με κόστος παραγωγής 3€ maximum; Και είναι ακριβό το διπλό βινύλιο στα 20€ με κόστος παραγωγής 9€;
Bασικά δεν γράφτηκε πουθενά αυτό. Αυτό που αναφέρθηκε είναι οτι το νέο Air Raid κοστολογείται σε λιανική στα 17 το LP και όχι το CD που κοστολογείται 13. Αυτό ως διόρθωση.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ οτι φυσικά και υπάρχουν νέες βινυλιακές κυκλοφορίες με εξαιρετικό ζεστό ήχο απλώς είναι τόσο μεγάλος ο όγκος στις νέες κυκλοφορίες μέτριου ήχου που οδηγούμαστε σε υπερβολικά σχόλια και κρίσεις σχετικά με το θέμα.

Υπάρχουν τα πάντα για όλους εκεί έξω και όσο πιο αξιόπιστο το σύστημα, τόσο πιο καλός ο ήχος, απλώς το πικαπ θέλει λίγο παραπάνω χρήμα από το CD player για να απολαύσεις καλύτερα τον ήχο. Αλλά αν αναλύσουμε και τα παρελκόμενα (ενισχυτές, ηχεία, αρχιτεκτονική κτλ) θα μιλάμε για ώρες! :-)
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

Xstroyer έγραψε: Παρ 09 Φεβ 2018, 14:19
Silenius έγραψε: Παρ 09 Φεβ 2018, 08:36 Λοιπόν, ακολουθεί κατεβατό γιατί διαβάζω πράγματα που διαφωνώ κάθετα και οριζόντια.

Διάβασα κάπου λογική τιμή τα 17€ για το καινούργιο Air Raid cd...Σοβαρά τώρα; Με κόστος παραγωγής 3€ maximum; Και είναι ακριβό το διπλό βινύλιο στα 20€ με κόστος παραγωγής 9€;
Bασικά δεν γράφτηκε πουθενά αυτό. Αυτό που αναφέρθηκε είναι οτι το νέο Air Raid κοστολογείται σε λιανική στα 17 το LP και όχι το CD που κοστολογείται 13. Αυτό ως διόρθωση.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ οτι φυσικά και υπάρχουν νέες βινυλιακές κυκλοφορίες με εξαιρετικό ζεστό ήχο απλώς είναι τόσο μεγάλος ο όγκος στις νέες κυκλοφορίες μέτριου ήχου που οδηγούμαστε σε υπερβολικά σχόλια και κρίσεις σχετικά με το θέμα.

Υπάρχουν τα πάντα για όλους εκεί έξω και όσο πιο αξιόπιστο το σύστημα, τόσο πιο καλός ο ήχος, απλώς το πικαπ θέλει λίγο παραπάνω χρήμα από το CD player για να απολαύσεις καλύτερα τον ήχο. Αλλά αν αναλύσουμε και τα παρελκόμενα (ενισχυτές, ηχεία, αρχιτεκτονική κτλ) θα μιλάμε για ώρες! :-)
Ναι οκ, λάθος μου τώρα που το ξαναδιάβασα για το air raid. Απλά στην προσπάθειά μου να τα πιάσω όλα μου ξέφυγε ο λόγος για τον οποίο αναφέρθηκε με την τιμή του. Για μένα βέβαια δεν αλλαζει το ότι τιμές πάνω από 12-13€ μέγιστο σε cd είναι απαγορευτικές. Εκτός φυσικά και αν μιλάμε για τίποτα περιποιημένες εκδόσεις με κανένα dvd ή τίποτα box που λογικό είναι να κάνουν και 15 και 20. Το άλλο αστείο είναι με τις κασσέτες...2€ έχουν κόστος παραγωγης (το πολύ) και βλέπω κάτι εταιρίες να βγάζουν με 9 και 10€ πώληση... Να δω ποιος θα τις πάρει. Την ίδια στιγμή που άλλοι πουλούν καινούργιες κυκλοφοριες με 5-6€ που είναι και το λογικο ταβάνι.

Όσο για τον ήχο, τα παραδείγματα τα έδωσα γιατί δε μπορεί να τα βάζουμε όλα σε ένα καζάνι και να λέμε δεν έχουν διαφορές. Γιατί υπάρχουν διαφορές και είναι τεράστιες ακόμα και για μη εξοικειωμενα αυτιά. Φυσικά και είναι ολόκληρη επιστήμη το στήσιμο ενός ηχοσυστήματος. Απλά είναι σημαντικό ακόμα και με ένα χαμηλό budget να φτιάξεις κάτι που να ακούς ποιοτικά τη μουσική σου χωρίς να ξοδεύεις για ημίμετρα και σαβουρες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”