Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Priamos »

Δεν καταλαβαινω γιατί ο μέταλλας (όλοι το κάνουν αλλά μόνο σε μεταλλικές ιντερνετικές συζητήσεις εμπλεκομαι) θέλει να προσδώσει αντικειμενική διάσταση στα προσωπικά του γούστα. Ο rbrigade έχει βολευτει με τα mp3 και έχει "βρει" μια θεωρία να το στηρίξει και δικαιολογήσει. Ο silenious ομοίως με τις φυσικές κόπιες. Κι εγώ αντίστοιχα, για να αποκτήσει υπόσταση η μουσική και να την απολαύσω καλύτερα, χρειάζομαι τη φυσικη κόπια. Δεν χρειάζεται ομως να επιχειρηματολογήσω υπέρ αυτού (άντε να το εξηγήσω απλώς),απλά συμβαίνει. Αυτό που δε χωράει (φαντάζομαι) αντιλογο είναι πως πρέπει με κάποιο τρόπο να ανταποδίδουμε στους καλλιτέχνες που μας αρέσουν την απόλαυση που μας προσφέρουν (οικονομικό ρε πονηρά μυαλά!) :D και να δείχνουμε εμπράκτως την ευγνωμοσύνη μας.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

Ναι, μόνο που εγώ δεν λέω ότι δεν μπορείς να ακούσεις μουσική από φυσικό μέσο γιατί ξέρω γω κλάνει το γατί (περιμένω ακόμα να ακούσω πιο σοβαρό επιχείρημα). Από την άλλη όμως υπάρχει η θεωρία ότι δεν μπορείς να ακούς μουσική από το pc γιατί είναι σαν να τραβάς μαλακία... Δεν είμαι εγώ που έχω βολευτεί με τα mp3 αλλά ο μισός ντουνιάς. Και ο λόγος που ακούω mp3 τα τελευταία χρόνια είναι βασικά επειδή έχω ψώρα με τις νέες κυκλοφορίες, μου αρέσει να τσεκάρω κυριολεκτικά χιλιάδες κυκλοφορίες και να ξεψαχνίζω ότι νομίζω ότι μου αρέσει. Πράγμα που δεν γίνεται φυσικά μέσω φυσικού μέσου (θα αγοράσεις 4.000 cd σε μια χρονιά μόνο και μόνο για να τα ακούσεις μια φορά, και τα περισσότερα ούτε καν ολόκληρα;) Πριν το 2010 που δεν είχα οικονομικά ζόρια μια χαρά την έβρισκα και γω με το φυσικό μέσο, ότι κατέβαζα και το θεωρούσα τοπ το αγόραζα. Δεν χρειάζομαι αναλύσεις περί χαϊδέματος εξωφύλλου κτλ, τα ίδια έκανα και γω, την ίδια γκρίνια άκουγα (τι θα τα κάνεις όλα αυτά τα cd, δεν χωράνε στο σπίτι, πετάς τα λεφτά σου κτλ). Και αν είχα την άνεση θα το συνέχιζα. Αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε την ουσία και η ουσία είναι η μουσική. Για κανέναν λόγο δεν μπορούμε να λέμε ότι το format είναι πάνω από την μουσική.

Και κάτι ακόμα... είναι τραγικό να ακούω από αντεργκραουντάδες που οι μισοί δίσκοι που ακούνε έχουν απαράδεκτες παραγωγές και απαράδεκτα παιξίματα να λένε ότι τους χαλάει το άψυχο Mp3... Κοίτα πρώτα ότι ο ήρωάς σου έχει ηχογραφήσει σε σπηλιά και δεν ξέρει να παίξει τρεις νότες στην σειρά και άσε τα κουλά περί απώλειας ποιότητας ήχου στο Mp3...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 18:04 Αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε την ουσία και η ουσία είναι η μουσική. Για κανέναν λόγο δεν μπορούμε να λέμε ότι το format είναι πάνω από την μουσική.
Indeed.
Εγω συνειδητοποιησα οτι μπορω να εκτιμησω τη μουσικη και χωρις την υπαρξη φυσικου μεσου, οταν το εκανα αναγκαστικα για τις κριτικες.
Και κάτι ακόμα... είναι τραγικό να ακούω από αντεργκραουντάδες που οι μισοί δίσκοι που ακούνε έχουν απαράδεκτες παραγωγές και απαράδεκτα παιξίματα να λένε ότι τους χαλάει το άψυχο Mp3...
Το θεμα του απλου mp3 ειναι οτι ειναι απροσωπο και "χανεται στο πληθος". Δεν εχει "προσωπικοτητα" , ιδιαιτερα χαρακτηριστικα και ειναι ευκολο να το ξεχασεις ή να το αγνοησεις. Ακομα και ενα cdr, μού ειναι πιο ευκολο (αν δεν περιεχει το τρελο υλικο) να το απαξιωσω και να το αγνοησω. Οταν μου αντεγραφαν μαζικα cdr (και ομοιως mp3), τα απαξιωνα ευκολα γιατι ηταν πολυαριθμα και τα αποκτουσα ευκολα και ετσι δεν τους εδινα την προσοχη που τους αξιζε. Σπανια απο mp3 ή cdr να "προεκυπτε" αριστουργημα, πραγμα που αρκετες φορες αλλαζε οταν το επαιρνα σε κανονικο format.

Η θεωρια μου ειναι, οτι εφοσον επιθυμω να διαθεσω λεφτα για την "καλοπεραση" μου, ειναι φυσιολογικο να τα δωσω για να παρω cd καθως η μουσικη ειναι η πρωτη μου αγαπη και θέλω να αυξησω την απολαυση απο το 80% (ο καθενας ας βαλει οποιο νουμερο πιστευει) που μου δινει το mp3, στο 100% που μου δινει το cd. Οπότε, με βγαζουν απο τα ρουχα μου, οσοι προτασουν ως επιχειρημα το οικονομικο ενω τα δινουν αφειδως σε ασχετα ειδη πολυτελειας. Πες ευθεως οτι εχεις αλλες προτεραιοτητες και ασε την κλαψα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Xstroyer »

Χαχαχαχα δεν έχει άδικο στη τελευταία παράγραφο ο rbrigade όσον αφορά τις παραγωγές. Π.χ. το avatar μου πρέπει ντρέπεται στο θέμα της παραγωγής, αλλά εγώ προσωπικά, ομολογώ πως έχω λίγο και το φετίχ μέσα μου όσον αφορά το φυσικό προϊόν. Κατα τ' άλλα, επειδή δεν με βολεύει πλέον το discman και χρησιμοποιώ τα μέσα μαζικής μεταφοράς, μια χαρά φορτώνω μουσικούλα στο κινητό για να περνάνε οι 2 ώρες που χρειάζομαι για να πάω και να γυρίσω από τη δουλειά.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

Priamos έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 19:26
Και κάτι ακόμα... είναι τραγικό να ακούω από αντεργκραουντάδες που οι μισοί δίσκοι που ακούνε έχουν απαράδεκτες παραγωγές και απαράδεκτα παιξίματα να λένε ότι τους χαλάει το άψυχο Mp3...
Το θεμα του απλου mp3 ειναι οτι ειναι απροσωπο και "χανεται στο πληθος". Δεν εχει "προσωπικοτητα" , ιδιαιτερα χαρακτηριστικα και ειναι ευκολο να το ξεχασεις ή να το αγνοησεις. Ακομα και ενα cdr, μού ειναι πιο ευκολο (αν δεν περιεχει το τρελο υλικο) να το απαξιωσω και να το αγνοησω. Οταν μου αντεγραφαν μαζικα cdr (και ομοιως mp3), τα απαξιωνα ευκολα γιατι ηταν πολυαριθμα και τα αποκτουσα ευκολα και ετσι δεν τους εδινα την προσοχη που τους αξιζε. Σπανια απο mp3 ή cdr να "προεκυπτε" αριστουργημα, πραγμα που αρκετες φορες αλλαζε οταν το επαιρνα σε κανονικο format.
Εγώ θυμάμαι πολύ καλά σκηνικά όπου για κάποιον λόγο σκάγανε μαζικά cd (είτε ψ ώνια σε γιορτές είτε ανταλλαγές με φίλους για αντιγραφή) και τρώγανε την ίδια απαξίωση που τρώγανε και τα mp3. Ή στην τελική αν θες να δεις τρελλή μάζα και απαξίωση γύρνα απλά προς την δισκοθήκη σου και έλα πες μου με το χέρι στην καρδιά ότι ακούς πάνω από 20% των cd σου. Εννοείται ότι με τα mp3 αυτό πολλαπλασιάστηκε, έχω φακέλους που μου τους γράψανε γύρω στο 2007-2008 και δεν τους έχω ακούσει ακόμα, ατελείωτα κατεβασμένα από blogs που περιμένουν χρόνια μπας και τα ακούσω κτλ. Καμία αντίρρηση. Όταν όμως έρθει η ώρα στον σωρό των mp3 να ακουστεί και ένας δίσκαρος θα το καταλάβω. Κουφός δεν είμαι.
Priamos έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 19:26 Η θεωρια μου ειναι, οτι εφοσον επιθυμω να διαθεσω λεφτα για την "καλοπεραση" μου, ειναι φυσιολογικο να τα δωσω για να παρω cd καθως η μουσικη ειναι η πρωτη μου αγαπη και θέλω να αυξησω την απολαυση απο το 80% (ο καθενας ας βαλει οποιο νουμερο πιστευει) που μου δινει το mp3, στο 100% που μου δινει το cd. Οπότε, με βγαζουν απο τα ρουχα μου, οσοι προτασουν ως επιχειρημα το οικονομικο ενω τα δινουν αφειδως σε ασχετα ειδη πολυτελειας. Πες ευθεως οτι εχεις αλλες προτεραιοτητες και ασε την κλαψα.
Για να το πεις αυτό πρέπει να γνωρίζεις τον άλλο προσωπικά. Επειδή δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις τα ζόρια μου και τα σκατά που τρώω στη μάπα ή αν τα τρώω σε άλλες πολυτέλειες είναι κάπως άστοχο το σχόλιο. Ναι, έχω άλλες προτεραιότητες, να φάω, να ντυθώ, να πληρώνω δάνεια, να πάρω δώρα στις γιορτές στα παιδιά μου (στην γυναίκα τα έχω κόψει), να βγούμε 2-3 φορές τον μήνα για ένα ποτό να ξεσκάσουμε και διάφορα άλλα τέτοια μπροστά στα οποία το να δίνω λεφτά για δίσκους μου φαίνεται από χαζό έως ανεύθυνο... Μου φαίνεται εδώ πέρα κάποιοι είτε δεν έχουν καθόλου οικογενειακές υποχρεώσεις είτε έχουν την αβάντα να εργάζεται σταθερά και η σύζυγος και νομίζουν ότι όλοι είναι έτσι άνετοι. Επίσης κάποιοι είχαν την τύχη να έχουν σύντροφο με ίδια ακούσματα, άλλοι δεν την είχαμε. Μετράει και αυτό, το αν διαλέξαμε γυναίκα μεταλλού ως κριτήριο του αν αγαπάμε το μέταλ;
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 20:04
Priamos έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 19:26 Η θεωρια μου ειναι, οτι εφοσον επιθυμω να διαθεσω λεφτα για την "καλοπεραση" μου, ειναι φυσιολογικο να τα δωσω για να παρω cd καθως η μουσικη ειναι η πρωτη μου αγαπη και θέλω να αυξησω την απολαυση απο το 80% (ο καθενας ας βαλει οποιο νουμερο πιστευει) που μου δινει το mp3, στο 100% που μου δινει το cd. Οπότε, με βγαζουν απο τα ρουχα μου, οσοι προτασουν ως επιχειρημα το οικονομικο ενω τα δινουν αφειδως σε ασχετα ειδη πολυτελειας. Πες ευθεως οτι εχεις αλλες προτεραιοτητες και ασε την κλαψα.
Για να το πεις αυτό πρέπει να γνωρίζεις τον άλλο προσωπικά. Επειδή δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις τα ζόρια μου και τα σκατά που τρώω στη μάπα ή αν τα τρώω σε άλλες πολυτέλειες είναι κάπως άστοχο το σχόλιο. Ναι, έχω άλλες προτεραιότητες, να φάω, να ντυθώ, να πληρώνω δάνεια, να πάρω δώρα στις γιορτές στα παιδιά μου (στην γυναίκα τα έχω κόψει), να βγούμε 2-3 φορές τον μήνα για ένα ποτό να ξεσκάσουμε και διάφορα άλλα τέτοια μπροστά στα οποία το να δίνω λεφτά για δίσκους μου φαίνεται από χαζό έως ανεύθυνο... Μου φαίνεται εδώ πέρα κάποιοι είτε δεν έχουν καθόλου οικογενειακές υποχρεώσεις είτε έχουν την αβάντα να εργάζεται σταθερά και η σύζυγος και νομίζουν ότι όλοι είναι έτσι άνετοι. Επίσης κάποιοι είχαν την τύχη να έχουν σύντροφο με ίδια ακούσματα, άλλοι δεν την είχαμε. Μετράει και αυτό, το αν διαλέξαμε γυναίκα μεταλλού ως κριτήριο του αν αγαπάμε το μέταλ;
:P Χα,χα... Ρε δεν μιλαω για σενα!! :D Ο δευτερος ενικος χρησιμοποιειται για λογους αμεσοτητας! Αναφερομαι σε οσους
Οπότε, με βγαζουν απο τα ρουχα μου, οσοι προτασουν ως επιχειρημα το οικονομικο ενω τα δινουν αφειδως σε ασχετα ειδη πολυτελειας.
Αλλα ακομα κι αν εσυ συγκεκριμενα ειχες γαμηθει να παιρνεις iphone και το μαθαινα, πιστευεις οτι θα σε επεκρινα (ειδικα δημοσιως); Χα,χα...ειπαμε μεταλλο-ιεροεξεταστης αλλα οχι κι ετσι!!! :D

Γενικα αναφερομουν σε φαινομενα και οχι σε ατομα. Δεν εχω ουτε δικαιοδοσια, ουτε απαραιτητα στοιχεια να κρινω κανεναν αλλο πλην τον εαυτο μου.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

Θέλω να πω πολλά άλλα δε θα πω σχεδόν τίποτα. Στην τελική νιώθω ότι το πράγμα ξεφεύγει επί προσωπικού και δε θεωρώ ότι τα forum είναι χώρος για προσωπικές διαμάχες γιατί αυτός που είναι από την άλλη πλευρά του πληκτρολογίου ή της οθόνης θα μπορούσε σε μια άλλη εποχή ή στην κανονική ζωή να ήταν φίλος σου και να πινατε μπύρες ακούγοντας την αγαπημένη σας μουσική, που τουλάχιστον εδώ μέσα είναι για να μας ενώνει.
Το τελευταίο που θα πω και θα κλείσω για αυτό το θέμα είναι ότι όπως θεωρεί κάποιος ανεύθυνο και χαζό το να δίνει λεφτά για μουσική, κάποιος άλλος θεωρεί ανεύθυνο και χαζό το να κατεβάζεις δωρεάν μουσική που ΔΕ σου παρέχεται δωρεάν κλέβοντας ετσι τη δουλειά των καλλιτεχνών. Και δεν το λέω για να προσβάλλω κανέναν. Το λέω απλά γιατί το νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις και όχι μόνο αυτή που μας βολεύει ή αυτή που μπορούμε να δικαιολογήσουμε.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

Και εγώ συμφωνώ με τον παππού Πρίαμο: φυσικά και ο καθένας έχει τα ζόρια του και την τσέπη του και τα οικονομικά του, κουμάντο στην τσέπη του καθενός δεν κάνουμε, αλλά είναι οξύμωρο να ακούω από κόσμο (παλιά που είχα μεγαλύτερο εύρος γνωστών) ότι δεν τους φτάνουν τα λεφτά για ένα cd (όχι πέντε-έξι) αλλά χαλαρά τα σκάνε για τρεις-τέσσερις μπύρες στο Ράγκναροκ και μπλουζάκια και τσιγαρούμπες κ.α.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

Silenius έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 21:34 Θέλω να πω πολλά άλλα δε θα πω σχεδόν τίποτα. Στην τελική νιώθω ότι το πράγμα ξεφεύγει επί προσωπικού και δε θεωρώ ότι τα forum είναι χώρος για προσωπικές διαμάχες γιατί αυτός που είναι από την άλλη πλευρά του πληκτρολογίου ή της οθόνης θα μπορούσε σε μια άλλη εποχή ή στην κανονική ζωή να ήταν φίλος σου και να πινατε μπύρες ακούγοντας την αγαπημένη σας μουσική, που τουλάχιστον εδώ μέσα είναι για να μας ενώνει.
Το τελευταίο που θα πω και θα κλείσω για αυτό το θέμα είναι ότι όπως θεωρεί κάποιος ανεύθυνο και χαζό το να δίνει λεφτά για μουσική, κάποιος άλλος θεωρεί ανεύθυνο και χαζό το να κατεβάζεις δωρεάν μουσική που ΔΕ σου παρέχεται δωρεάν κλέβοντας ετσι τη δουλειά των καλλιτεχνών. Και δεν το λέω για να προσβάλλω κανέναν. Το λέω απλά γιατί το νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις και όχι μόνο αυτή που μας βολεύει ή αυτή που μπορούμε να δικαιολογήσουμε.
Σιλένιους οι περισσότεροι γνωριζόμαστε είτε προσωπικά, είτε από παλαιότερα φόρουμ οπότε δεν νομίζω να παίζει τέτοιο θέμα :x
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

Zippo190 έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 21:42
Σιλένιους οι περισσότεροι γνωριζόμαστε είτε προσωπικά, είτε από παλαιότερα φόρουμ οπότε δεν νομίζω να παίζει τέτοιο θέμα :x
Απλά εγώ εκτός από τον dargaard δεν νομίζω πως γνωρίζω κάποιον άλλον προσωπικά και προτιμώ να εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι. Γιατί σε κάποια πιστεύω μου μπορεί να είμαι πιο απόλυτος από όσο θα έπρεπε, αλλά πάνω από όλα γουστάρω όποιον ακούει τη μουσική αυτή και ας την ακούει με όποιο τρόπο θέλει.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

Silenius έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 21:34 Το τελευταίο που θα πω και θα κλείσω για αυτό το θέμα είναι ότι όπως θεωρεί κάποιος ανεύθυνο και χαζό το να δίνει λεφτά για μουσική, κάποιος άλλος θεωρεί ανεύθυνο και χαζό το να κατεβάζεις δωρεάν μουσική που ΔΕ σου παρέχεται δωρεάν κλέβοντας ετσι τη δουλειά των καλλιτεχνών. Και δεν το λέω για να προσβάλλω κανέναν. Το λέω απλά γιατί το νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις και όχι μόνο αυτή που μας βολεύει ή αυτή που μπορούμε να δικαιολογήσουμε.
Επειδή αναφέρεσαι σε κάτι που είπα εγώ και το έβγαλες από το πλαίσιο στο οποίο το έθεσα, θα κάνω την διευκρίνιση για να το επανατοποθετήσω όπως πρέπει:
Χαζό και ανεύθυνο θεωρώ να έχεις σοβαρά οικονομικά ζόρια και οικογενειακές ευθύνες και να ξοδεύεις λεφτά σε cd. Δεν το θεωρώ χαζό αν έχεις κάποια περιθώρια να το κάνεις, θα το έκανα και γω ο ίδιος πρώτος σε αυτήν την περίπτωση, όπως το έκανα και επί σχεδόν είκοσι χρόνια. Υπάρχει η κλασική ατάκα πιες έναν καφέ λιγότερο. Ε εγώ δεν πίνω καφέ. Δεν βγαίνω ποτέ για καφέ. Θα πιω καμιά μπύρα μία στο τόσο και αυτή δεν κόβεται, είναι πολύ πιο σημαντική από το να πάρω ένα cd. Δεν θα γίνω και ερημίτης για να πάρω ένα CD, όποιος το κάνει τον θεωρώ άξιο λύπησης και όχι παράδειγμα αφοσίωσης στο metal. Δεν ξέρω αν έχεις οικογένεια, αλλά φαντάσου π.χ. υποθετικά να πρέπει να πεις στην κόρη σου ότι δεν μπορεί να πάει μπαλέτο ή στον γιο σου ότι δεν μπορείς να του πάρεις ποδήλατο γιατί θες να αγοράζεις cd. Το κόβεις λογικό;

Περί downloading σε έχω προλάβει σε άλλο τόπικ (για τον γιαπωνέζο uploader του YouTube) και έχω πει ότι όσο και αν με βολεύει που όλα είναι χύμα και διαθέσιμα, δίνω δίκιο στις εταιρείες που κοιτάνε να περιορίσουν την κατάσταση και να καρπωθούν τα όποια κέρδη. Προσωπικά χέστηκα αν αύριο κοπούν όλα τα downloads, έχω μουσική για 5 ζωές, ακόμα και τα αγορασμένα μου cd/lp's να είχα μόνο να ακούσω, για μία ακρόαση θα χρειαζόμουν 2-3 χρόνια. Πολλές φορές έχω πει αστειευόμενος ότι πρέπει να απαγορευτεί η περαιτέρω παραγωγή metal για να προλάβουμε επιτέλους να ακούσουμε όσα έχουν ήδη βγει.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν ξέρω αν φαίνεται έντονη η συζήτηση, για τις δικές μου συνήθειες είναι απλά ζωηρή. Αν προσβληθώ θα το πω ευθέως και αν κάποιον πρόσβαλα ας το πει και αυτός ευθέως ώστε να το σχολάσουμε. Επίσης ξεκαθαρίζω ότι δεν κοντράρω ποτέ άτομα αλλά απόψεις. Σε άλλο τόπικ μπορεί να συμφωνώ με κάποιον από σας και να φαίνεται σαν να είμαστε κολητοί. Δεν στοχοποιώ άτομα και να τους πηγαίνω κόντρα παντού έτσι γιατί μου την έδωσε. Ελπίζω όλοι να κάνουν αυτόν τον διαχωρισμό.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

rbrigade έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 22:31 Περί downloading σε έχω προλάβει σε άλλο τόπικ (για τον γιαπωνέζο uploader του YouTube) και έχω πει ότι όσο και αν με βολεύει που όλα είναι χύμα και διαθέσιμα, δίνω δίκιο στις εταιρείες που κοιτάνε να περιορίσουν την κατάσταση και να καρπωθούν τα όποια κέρδη. Προσωπικά χέστηκα αν αύριο κοπούν όλα τα downloads, έχω μουσική για 5 ζωές, ακόμα και τα αγορασμένα μου cd/lp's να είχα μόνο να ακούσω, για μία ακρόαση θα χρειαζόμουν 2-3 χρόνια. Πολλές φορές έχω πει αστειευόμενος ότι πρέπει να απαγορευτεί η περαιτέρω παραγωγή metal για να προλάβουμε επιτέλους να ακούσουμε όσα έχουν ήδη βγει.
Σου ζητώ συγγνώμη, δεν το είχα διαβάσει. Συμφωνούμε απόλυτα λοιπόν. Όσο για το αν έχω οικογένεια έχω ναι, και 2 παιδιά μικρά, οπότε ακόμα δεν έχω μπει στα τρελά έξοδα. Δυστυχώς μας έκατσε και μια στραβή σε θέμα υγείας με τη μικρή μας που όμως πάει καλά και πιστεύω θα το ξεπεράσουμε (δε τολμώ να σκεφτώ και τίποτα άλλο γιατί θα είχα καταρευσει).
Για τη συλλογή που λες, και εγώ σε αυτή τη φάση είμαι. Λέω στη γυναίκα μου ότι και δυο ζωές να είχα δε θα προλάβαινα να ακούσω όσα έχω. Αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς το μικροβιο του καταναλωτή δε φεύγει από μέσα μου. Χαχα. Εμένα με βοηθάει η ζωή που κάνω στο να κρατάω κάποια χρήματα για μουσική γιατί δεν καπνίζω, δεν πίνω, άρα τα προσωπικά μου έξοδα εκεί πανε. Είμαι σίγουρος ομως ότι σε λίγα χρόνια με τα σχολεία των παιδιών κτλ θα μειωθούν οι αγορές σε μεγάλο βαθμό.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

Αχρείαστη η συγγνώμη, δεν υπάρχει θέμα. Αυτόν τον Πρίαμο θα περιλάβω που μου τα χώνει πλαγίως και μετά κάνει τον Μπουτάρη... :S Αλλά πλησιάζει το Up the hammers...δεν θα τον πετύχω; Μπας και έκανα μαλακία που πήρα εισιτήριο, θα μπορούσα να αγοράσω 4 cd! :D :P :D
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

Silenius έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 22:41
Σου ζητώ συγγνώμη, δεν το είχα διαβάσει. Συμφωνούμε απόλυτα λοιπόν. Όσο για το αν έχω οικογένεια έχω ναι, και 2 παιδιά μικρά, οπότε ακόμα δεν έχω μπει στα τρελά έξοδα. Δυστυχώς μας έκατσε και μια στραβή σε θέμα υγείας με τη μικρή μας που όμως πάει καλά και πιστεύω θα το ξεπεράσουμε (δε τολμώ να σκεφτώ και τίποτα άλλο γιατί θα είχα καταρευσει).
Για τη συλλογή που λες, και εγώ σε αυτή τη φάση είμαι. Λέω στη γυναίκα μου ότι και δυο ζωές να είχα δε θα προλάβαινα να ακούσω όσα έχω. Αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς το μικροβιο του καταναλωτή δε φεύγει από μέσα μου. Χαχα. Εμένα με βοηθάει η ζωή που κάνω στο να κρατάω κάποια χρήματα για μουσική γιατί δεν καπνίζω, δεν πίνω, άρα τα προσωπικά μου έξοδα εκεί πανε. Είμαι σίγουρος ομως ότι σε λίγα χρόνια με τα σχολεία των παιδιών κτλ θα μειωθούν οι αγορές σε μεγάλο βαθμό.
περαστικά στην μικρή, εύχομαι τα καλύτερα. :)
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”