Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από LuciferSteele »

θέλουμε βίντεο περιποίησης από τα χεράκια σου
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
LordBelial
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Κυρ 29 Ιούλ 2018, 13:44

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από LordBelial »

Δεν βρήκα πιό συναφές νήμα για να κάνω την ερώτησή μου και δεν ήθελα να ανοίξω καινούριο, οπότε ρωτάω εδώ:

Θέλω να πουλήσω κάποια αντικείμενα από την συλλογή μου μέσω discogs ή ebay, και επειδή δεν το έχω ξανακάνει, θα μπορούσε κάποιος να με συμβουλεύσει για τις τιμές των μεταφορικών;

Ιδανικά θα ήθελα ανά format (π.χ. CD, DVD, 7", 12", MC), προορισμό (π.χ. Ε.Ε., Αμερική, ROW), και τρόπο αποστολής (απλό ή συστημένο).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

LordBelial έγραψε: Σάβ 18 Ιαν 2020, 16:10 Δεν βρήκα πιό συναφές νήμα για να κάνω την ερώτησή μου και δεν ήθελα να ανοίξω καινούριο, οπότε ρωτάω εδώ:

Θέλω να πουλήσω κάποια αντικείμενα από την συλλογή μου μέσω discogs ή ebay, και επειδή δεν το έχω ξανακάνει, θα μπορούσε κάποιος να με συμβουλεύσει για τις τιμές των μεταφορικών;

Ιδανικά θα ήθελα ανά format (π.χ. CD, DVD, 7", 12", MC), προορισμό (π.χ. Ε.Ε., Αμερική, ROW), και τρόπο αποστολής (απλό ή συστημένο).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Για μένα ο καλύτερος τρόπος είναι το discogs με απλά βήματα:

1. Καταχώρησε τα πράγματα που θέλεις να πουλήσεις. Το discogs είναι φοβερά εύχρηστο και απλό στην χρήση: βρίσκεις την έκδοση του αντικειμένου που θέλεις (πχ είσαι ξενέρωτος και θέλεις να πουλήσεις το "On Through The Night" των Def Leppard, βρες την έκδοση που έχεις πχ Vertigo με κωδικό 6360 180 UK) και βάλε ότι είναι για πώληση). Βάζεις κατάσταση (mint, near mint, very good κ.α.), μια μικρή περιγραφή και τιμή και τέλος.
2. Καταχωρείς τρόπο πληρωμής (paypal) κ.α. και ταχυδρομικά. Αν χρησιμοποιείς ΕΛΤΑ (το προτείνο είναι αναπάντεχα αξιόπιστοι) να έχεις υπόψην τα εξής:
(i) Μέχρι 2 κιλά φεύγει σαν φάκελος: υπάρχουν τρία είδη ανάλογα με τον όγκο (μικρό που γενικά ποτέ κανένας δικός σου φάκελος δεν θα είναι, μεγάλο και ακανόνιστο που συνήθως είναι ένας φάκελος με ένα-δύο cd jewel case). To απλό ταχυδρομείο είναι σχετικά φτηνό δλδ στέλνεις και Αμερική με κόστος λιγότερο από 10ευρώ ενώ άμα βάλεις συστημένο είναι κοντά στο 10άρικο, ανάλογα με πόσα θα στείλεις. Στην Ελλάδα η αποστολή πχ 1 cd με απλό είναι κοντά στο 1,6ευρώ. Υπόψιν ότι αν είναι πάνω από 2 κιλά το κόστος είναι τεράστιο (29 ευρώ νομίζω) οπότε μπορείς να αναζητήσεις εναλλακτικές (πχ κούριερ).
Προσωπικά θεωρώ ότι για Ευρωπαϊκή Ένωση και Ελλάδα μπορείς να στείλεις άφοβα με απλό ταχυδρομείο: δεν έχω χάσει ποτέ κάτι και ποτέ δεν έχει χαθεί κάτι δικό μου. Αν το επιλέξεις φρόντισε να ξεκαθαρίσεις ότι δεν αναλαμβάνεις ευθύνη για χαμένα πράγματα ή στην τελική ρώτα τον άλλο τι προτιμάει και πές του το κόστος. Επίσης να ξέρεις ότι υπάρχει πρόγραμμα στην σελίδα των ΕΛΤΑ που στο υπολογίζει (https://www.elta.gr/el-gr/%CF%85%CF%80% ... CF%82.aspx) , ακρεί να έχεις ζυγαριά στο σπίτι για να ζυγίζεις τον φάκελο. Οι φάκελοι με φυσαλίδες είναι γενικά αξιόπιστοί και φτηνοί, ενώ υπάρχουν εξειδικευμένοι φάκελοι για αποστολή βινυλίων. Υπολόγισε επίσης και φέσι από το discogs (δεν θυμάμαι πόσο) πάνω στο κόστος του cd, οπότε στην κοστολόγηση μπορείς να το περιλάβεις (πχ αν θέλεις να βγάλεις 10 ευρώ από μια πώληση θα δώσεις το cd στα 10 και όταν θα σου ζητήσει να καταχωρήσεις το κόστος μεταφοράς βάζεις και το φέσι του discogs).
3. Πωλήσεις μέσω ebay δεν έχω κάνει αλλά νομίζω ότι το φέσι του ebay είναι τραγικό.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LordBelial
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Κυρ 29 Ιούλ 2018, 13:44

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από LordBelial »

Ευχαριστώ Zippo, ήσουν κατατοπιστικότατος! Το βινύλιο εμπίπτει στην κατηγορία του φακέλου όπως και το cd, παρότι έχει πολύ μεγαλύτερο μέγεθος;
Όσον αφορά το συστημένο, δεν φοβάμαι τόσο να μην χαθούν τα πράγματα, όσο τους πονηρούς που δηλώνουν ψευδώς ότι δεν παρέλαβαν. Νομίζω ότι ακόμα και αν έχεις ξεκαθαρίσει ότι η αποστολή με κανονικό ταχυδρομείο είναι υπ'ευθύνη του αγοραστή, αν αυτός κάνει claim στο paypal θα σου ζητηθεί απόδειξη αποστολής, οπότε η απόφαση θα είναι υπέρ του.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

Η διαφορά του φακέλου με το δέμα είναι στα κιλά: κάτω από δύο κιλά πάει σαν φάκελος με χρεώσεις φακέλου. Δεν έχω στήλει ποτέ βινύλιο αλλά λόγω του μεγέθους σίγουρα θα πάει στα ακανόνιστα.

Επίσης δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα claims. Το discogs είναι γενικά πόντιος πιλάτος δεν ανακατεύτεται σε αυτά εκτός και αν κάνεις report κ.α. Οι περισσότεροι πάντως είναι καλόπιστοι, ειδικά αν κοιτάξεις και τις αξιολογήσεις μπορείς να πάρεις μια ιδέα: κάποιος με πχ 100 θετικές ψήφους και 0 αρνητικές θεωρητικά θα είναι καλόπιστος. Πάντως και στο απλό ταχυδρομείο παίρνεις απόδειξη αποστολής χωρίς όμως tracking number.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 18 Ιαν 2020, 18:42 1. Καταχώρησε τα πράγματα που θέλεις να πουλήσεις. Το discogs είναι φοβερά εύχρηστο και απλό στην χρήση: βρίσκεις την έκδοση του αντικειμένου που θέλεις (πχ είσαι ξενέρωτος και θέλεις να πουλήσεις το "On Through The Night" των Def Leppard, βρες την έκδοση που έχεις πχ Vertigo με κωδικό 6360 180 UK) και βάλε ότι είναι για πώληση). Βάζεις κατάσταση (mint, near mint, very good κ.α.), μια μικρή περιγραφή και τιμή και τέλος.
Να προσθέσω, πως αν έχεις την εφαρμογή του Discogs στο κινητό, μπορείς απλά να σκανάρεις το barcode (από τα μέσα 80ς κ μετά νομίζω πως τα πάντα είχαν κωδικό) και να σου βγαλει όλες τις κυκλοφορίες που σχετίζονται με αυτό, οπότε δε πληκτρολογείς. Σούπερ βοηθητικό για όταν καταχωρείς πολύ πράμα στη συλλογή σου.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Starman »

Αν ξέρει κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω jewel cases για εργοστασιακά cd singles και όχι data slim cases. Για να σας προλάβω και το Media Center δεν έχει αυτό που εννοώ, όπως φαίνεται στη φωτο. Παρατηρείστε το κόψιμο στη ράχη εκεί με τους τίτλους.

Εικόνα

Αντίθετα και αυτός πουλάει το κλασικό με τη θολή πίσω επιφάνεια που φυσικά δεν χωράνε τα booklet λόγο διάστασης όταν πας να τα κλείσεις.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πονεμένη ιστορία αυτά τα cases...
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

Προτείνω σελοτέιπ και κόλλα στιγμής :D
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Starman »

rbrigade έγραψε: Παρ 08 Μάιος 2020, 11:12 Προτείνω σελοτέιπ και κόλλα στιγμής :D
Ε ναι, εκεί θα καταλήξουμε. Μα μου κάνει εντύπωση γιατί πριν καμιά δεκαριά χρόνια βρώμαγε ο τόπος από τέτοιες θήκες.
Άβαταρ μέλους
Normalized_Freak
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 22:17
Τοποθεσία: Athens Riviera

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Normalized_Freak »

Το λοιπόν. Απευθύνομαι σε αντίστοιχους καταναλωτές/συλλέκτες.

Μιας και έχω πατημένα τα σαράντα τρία και επειδή τα υπαρξιακά της μέσης ηλικίας δεν θέλουν και πολύ να αρχίσουν, πήρα κάποιες αποφάσισες. Έχω υλικό. Πολύ υλικό. Αδυναμία στο βινύλιο, αλλά ποτέ δεν λέω όχι και στο φτηνό CD, με αποτέλεσμα η συλλογή να έχει γιγαντωθεί μετά από αγορές 30 ετών. Όμως, ο χώρος περιορισμένος στο διαμέρισμα, όπως σε κάθε μέσο ελληνικό διαμέρισμα, ειδικά όταν διάγεις και έγγαμο βίο. Από την τελευταία προ τετραετίας μετακόμιση, κάπου 600 CDs δεν βγήκαν από τις κούτες, και είχαν μείνει σε μια ντουλάπα. Καθώς είχα διαχωρίσει την μεταφορά σε κούτες ανά είδος, κάποια κλασσικά πράγματα ήταν δύσκολα προσβάσιμα. Καθόλου δηλαδή, επειδή βαριόμουνα.

Λύση λοιπόν. Ανακατανομή δισκοθήκης. Ολική. Τόταλ γουόρφερ.

Έβγαλα έξω από τις κούτες όλα τα CDs, και άφησα στις CDοθήκες του σπιτιού μόνο αυτά που θεωρώ την αφρόκρεμα, τα καλύτερα ή τα πιο σημαντικά με υποκειμενικά πάντα κριτήρια, και φυσικά ανεξαρτήτως είδους. Τα υπόλοιπα, πίσω στην ντουλάπα, όχι σε κούτες αλλά στοιβαγμένα σε ντάνες, ώστε η πρόσβαση και η οπτική επαφή να είναι πιο εύκολη.

Επίσης, κάπου 250 CDs σίγουρα δεν έχω σκοπό να τα ακούσω ποτέ ξανά, όσο και ανταλλάσσουμε μεταξύ μας βλέμματα, οπότε το πάντα πρόθυμο discogs είναι εκεί να με περιμένει, μπας και βρεθούν άλλοι συλλέκτες να συνάψουν σχέσεις με αυτά.

Και γενικώς, καλό είναι να περιορίσω αυτόν τον καταναλωτισμό μου, όπου όταν βλέπω κάτι φτηνό το αρπάζω, γιατί αυτή η συμπεριφορά με οδήγησε εδώ. Να έχω CDs που εδώ και πέντε χρόνια τα έχω ακούσει μόνο μια φορά και το μόνο που θυμάμαι ότι ήταν πάλι κάτι κλώνοι των Carcass ξέρω γω. Εξάλλου, πιστεύω ότι τις σημαντικές κυκλοφορίες του metal, τις έχω ακούσει σχεδόν όλες, οπότε νέες αγορές, με φειδώ.

Αλλά παρόλα αυτά, επειδή όπως προείπα βινυλιάκιας, θα εστιάσω το ενδιαφέρον μου εκεί, γιατί καθώς είναι πιο ακριβό, θα με αναγκάσει να είμαι πιο προσεκτικός. Εξάλλου, 2020 έχουμε, μουσική βρίσκουμε να ακούσουμε πανεύκολα, εναλλακτικοί τρόποι στήριξης των γκρουπ υπάρχουν, οπότε το αντικείμενο είναι μόνο καταναλωτικό φετίχ.

Και φυικά, θα συνεχίζω να αγορά ζω ξανά κάποια πράγματα που έχω σε CDs σε βινύλιο (επανεκδόσεις και τέτοια) και μετά να ξεφορτώνομαι τα CDs.
Imagination overpowers reason
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”