Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

starchild έγραψε: Πέμ 12 Απρ 2018, 11:46 Ας σπάσω λίγο τον πάγο εδώ και να πώ ότι καλά περνούσαμε όταν το Discogs δεν ειχε suggested prices στις πωλήσεις...
Τώρα πια τα bargains με το σταγονόμετρο :(
τι είναι το suggested price;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από starchild »

Όταν κάποιος πάει να πουλήσει ένα δίσκο, το discogs του εμφανίζει μία προτεινόμενη τιμή, με βάση τις προηγούμενες πωλήσεις που έγιναν (αν έγιναν) για τον εν λόγο τίτλο. Ο πωλητής έτσι έχει μια "σχετική" ιδέα για το πόσα αξίζει ο δίσκος του.
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από trigger »

Υπάρχει ένα ιστορικό πωλήσεων, βάσει των τελευταίων δέκα αν δεν κάνω λάθος ολοκληρωμένων συναλλαγών. Εκεί βασίζεται και η προτεινόμενη τιμή του σάιτ, το οποίο καίγεται να πουλήσεις ακριβά, ώστε να καρπωθεί περισσότερα.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

Σοβαρα τωρα; Ειμαι εγω ο κακοβουλος; Που πληρωσα κατι για 400 κοπιες
Ένα γενικό σχόλιο εδώ. Και με γενικό παράδειγμα μιας και δεν γνωρίζω τι έχει γίνει με το συγκεκριμένο LP, δεν το έχω αγοράσει καν, δεν έχω δει τα re-presses κτλ κτλ.

Αν λοιπόν για κάποιον η αγορά ενός δίσκου σε μια συγκεκριμένη κοπή, έχει να κάνει και με την ταυτότητα του ως συλλεκτικό αντικείμενο και θέλει να διαφυλάξει την "μοναδικότητα" του item του, υπάρχουν διάφορα κριτήρια στα οποία μπορεί να βασιστεί εξετάζοντας την έκδοση που έχει στα χέρια του. Details που μπορεί να διαφέρουν ακόμα σε Χ κοπές της ίδιας edition, με ελάχιστη χρονική απόσταση ανάμεσα τους.

Μια δεύτερη κοπή στο ίδιο χρώμα μπορεί να έχει διαφορετικό catalog number, ή matrix number στο round της ετικέτας.

9 στις 10 φορές υπάρχει και υποσημείωση ότι μιλάμε για την νέα κοπή της Χ edition.

Ένα πολύ χαρακτηριστικό που θυμάμαι τώρα στο πόδι ενώ γράφω αυτά. Είναι ένα 12" Pagan Altar που έβγαλε η I Hate. Το Time Lord νομίζω. Τύπωσε έναν Χ αριθμό από κόπιες οι οποίες εξαφανίστηκαν αμέσως και μέσα σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα -λιγότερο από μήνα- τύπωσε επιπλέον κόπιες στο ίδιο χρώμα. Όλα ήταν ακριβώς ίδια με την πρώτη κοπή. Εξώφυλλα, χρώμα βινύλιου -μαύρο-, νομίζω ήταν και ίδιο catalog number -πρέπει να τσεκάρω-. Εκτός από μια μικρή λεπτομέρεια: Στην κάτω δεξιά γωνία του οπισθόφυλο υπήρχε μια μικρή υποσημείωση: Second Edition.

Το ίδιο είχαμε κάνει και στην Arkeyn Steel με την επανατύπωση της ανθολογίας Warlord η οποία βγήκε με την υποσημείωση Second Press.

9 στις 10 φορές υπάρχουν λοιπόν τέτοιες διαφορές και ειδικά το matrix number είναι σοβαρό κριτήριο για την μοναδικότητα μιας Χ εργοστασιακής κοπής. Τις οποίες μπορεί να λάβει υπόψη κάποιος που αγοράζει ΚΑΙ με το συλλεκτικό κριτήριο στο μυαλό του. Και εφόσον το ζητούμενο είναι το collecting, τα γνωρίζουμε αυτά πριν γκρινιάξουμε :)
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εγώ αντιλαμβάνομαι πως το εννοεί ο Σιλένιος ειδικά με τον προγραμματισμό των αγορών που θέλει, από την άλλη τα first press και second press και limited editions για μένα περνάνε στα ψιλά γράμματα εκτός και αν μαζί με την κόπια δίνουν και δώρο τυρόπιτα με φύλλο ολικής.

Συμφωνώ απόλυτα με θείο τράμπ πλέον τα limited (my ass) γίνονται απλά για να γίνονται. Το κάνει ένας, το κάνουν όλοι.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

CountRaven έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 01:47 Και εφόσον το ζητούμενο είναι το collecting, τα γνωρίζουμε αυτά πριν γκρινιάξουμε :)
Ας παρουμε λοιπον την απαντηση για το τι διαφορα υπαρχει αναμεσα στα πρωτα 400 και στα επομενα 500. Για να δουμε αν υπαρχει πραγματι μια 400αρα και μια 2nd press 500αρα εκδοση ή αν υπαρχει μια 400αρα που εγινε 900αρα. Υπαρχει καπου εμφανως στο τζακετ οτι προκειται για 2η εκδοση;
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

Silenius έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 11:47
CountRaven έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 01:47 Και εφόσον το ζητούμενο είναι το collecting, τα γνωρίζουμε αυτά πριν γκρινιάξουμε :)
Ας παρουμε λοιπον την απαντηση για το τι διαφορα υπαρχει αναμεσα στα πρωτα 400 και στα επομενα 500. Για να δουμε αν υπαρχει πραγματι μια 400αρα και μια 2nd press 500αρα εκδοση ή αν υπαρχει μια 400αρα που εγινε 900αρα. Υπαρχει καπου εμφανως στο τζακετ οτι προκειται για 2η εκδοση;
Ανέφερα και πριν ότι δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο, δεν έχω καμιά έκδοση στα χέρια μου. Το σχόλιο μου ήταν γενικό περιγράφοντας μια γενική κατάσταση.

Ας το αναλύσουμε λίγο όμως:

Ο Xstroyer το γράφει καθαρά:
Μα δεν έχει κοπεί 400 κόπιες. 400 ήταν το πρώτο pressing, ακολούθησαν άλλες 500 σε μαύρο σχεδόν αμέσως επειδή είχε γίνει sold-out
.

Οπότε έχω μια βασική ερώτηση:

Αναφέρεται πουθενά στο jacket του bunch των 400 πρώτων αντιτύπων (μαύρο βινύλιο) ότι είναι limited edition 400 copies;

Δεύτερη ερώτηση:

Σε περίπτωση που ισχύει το παραπάνω. Έχει κρατηθεί η ίδια αναφορά στο δεύτερο bunch των 500 (μαύρο) -δεν νομίζω αλλά ας πει κάποιος που έχει και τις 2 εκδώσεις- ;

Τρίτη ερώτηση:

Το Matrix Number είναι το ίδιο; Πολύ πιθανών αν η μήτρα είναι η ίδια με αυτή της πρώτης κοπής -400- και η επόμενη κοπή -500- έγινε σχεδόν αμέσως.


edit: Μήπως τσάπμπα χαλάμε τις καρδιές μας για ένα λάθος του discogs;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

CountRaven έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 11:59
Silenius έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 11:47
CountRaven έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 01:47 Και εφόσον το ζητούμενο είναι το collecting, τα γνωρίζουμε αυτά πριν γκρινιάξουμε :)
Ας παρουμε λοιπον την απαντηση για το τι διαφορα υπαρχει αναμεσα στα πρωτα 400 και στα επομενα 500. Για να δουμε αν υπαρχει πραγματι μια 400αρα και μια 2nd press 500αρα εκδοση ή αν υπαρχει μια 400αρα που εγινε 900αρα. Υπαρχει καπου εμφανως στο τζακετ οτι προκειται για 2η εκδοση;
Ανέφερα και πριν ότι δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο, δεν έχω καμιά έκδοση στα χέρια μου. Το σχόλιο μου ήταν γενικό περιγράφοντας μια γενική κατάσταση.
Τη γενικη κατασταση την ξερω και εγω. Ξερω και το ποσα repress βγαζουν οι εταιριες, και το παιχνιδι που παιζεται με τις limited εκδοσεις κτλ. Εχω αποφασισει να παιξω σε αυτο το παιχνιδι και να θεωρω τον εαυτο μου συλλεκτη. Αλλα επειδη δινω τα λεφτα μου θελω να παιζω με δικαιους ορους. Μαλακια ή μη ειναι η γνωμη μου και δε νομιζω οτι λεω κατι αδικο. Θελω οταν αγορασω κατι, οταν πληρωσω για κατι, να ειναι αυτο που λεει. Νομιζω δικαιο. Και εσυ αν ζητησεις μια καφετιερα που να ειναι η μοναδικη στον κοσμο (γιατι ετσι γουσταρεις), την πληρωσεις στον σχεδιαστη για να δημιουργηθει μονο για την παρτυ σου και μετα τη δεις στη βιτρινα του Κωτσοβολου ακριβως ιδια και διπλα καμια χιλιαρα κουτια ακομα, θα ξενερωσεις. Υπερβολικο; Ναι. Διαφορετικο; Οχι και τοσο...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Συμπάσχω με Ζίππο. Τα 2ντ, 3ρντ κλπ πρεσσινγκς πλέον είναι σε δεύτερη μοίρα και για μένα. Ναι, θέλω να έχω την ultimate συλλεκτική βέρζιον, αλλά πλέον με τη κατάσταση που παίζει σε θέμα $$, μεγαλύτερη αξία έχει η ltd μπουγάτσα από το ΜΟΝΑΔΙΚΟ στον Βύρωνα (ένα pressing στις 7 το πρωι κ όποιος πρόλαβε το κύριο είδε), παρά η Χ έκδοση. Πρόσφατα πήρα την απόφαση να αγοράζω ότι βρω όταν μπορώ κ να μην σκαλώνω με συλλεκτικές, γιατί εκεί που θα πάρω μία συλλεκτική, θα μπορούσα να πάρω 2 - 3 στανταρ κυκλοφορίες και να είμαι εξίσου χαρούμενος + μεγαλύτερη δισκοθήκη. Αλλά οκ, ο καθένας όπως τη βρίσκει.

Γενικά η "αγορά" που ασχολούμαστε είναι αρκετά niche - δε μιλάω για πιο mainstream μπάντες - όπου με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, τα "καλά" κομμάτια θα καταλήξουν να είναι συλλεκτικά, ακόμα κ αν δεν είναι χαρακτηρισμένα ως ltd. πχ δοκιμάστε να βρείτε το 1ο Doomsword (όχι το δερμάτινο) κ απλά δείτε τιμές cd + lp. Ούτε ltd χρειάστηκε, ούτε τπτ. Από την άλλη τα καταστήματα (φυσικά και μη) είναι κατακλυσμένα από 7" ltd και χρωματιστά ltd pressing, τα οποία μένουν απούλητα και σπρώχνονται σε πολύ χαμηλές τιμές συγκριτικά με τα όλα υπόλοιπα. Οπότε όλα σχετικά είναι.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

Silenius έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 12:07
CountRaven έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 11:59
Silenius έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 11:47

Ας παρουμε λοιπον την απαντηση για το τι διαφορα υπαρχει αναμεσα στα πρωτα 400 και στα επομενα 500. Για να δουμε αν υπαρχει πραγματι μια 400αρα και μια 2nd press 500αρα εκδοση ή αν υπαρχει μια 400αρα που εγινε 900αρα. Υπαρχει καπου εμφανως στο τζακετ οτι προκειται για 2η εκδοση;
Ανέφερα και πριν ότι δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο, δεν έχω καμιά έκδοση στα χέρια μου. Το σχόλιο μου ήταν γενικό περιγράφοντας μια γενική κατάσταση.
Τη γενικη κατασταση την ξερω και εγω. Ξερω και το ποσα repress βγαζουν οι εταιριες, και το παιχνιδι που παιζεται με τις limited εκδοσεις κτλ. Εχω αποφασισει να παιξω σε αυτο το παιχνιδι και να θεωρω τον εαυτο μου συλλεκτη. Αλλα επειδη δινω τα λεφτα μου θελω να παιζω με δικαιους ορους. Μαλακια ή μη ειναι η γνωμη μου και δε νομιζω οτι λεω κατι αδικο. Θελω οταν αγορασω κατι, οταν πληρωσω για κατι, να ειναι αυτο που λεει. Νομιζω δικαιο. Και εσυ αν ζητησεις μια καφετιερα που να ειναι η μοναδικη στον κοσμο (γιατι ετσι γουσταρεις), την πληρωσεις στον σχεδιαστη για να δημιουργηθει μονο για την παρτυ σου και μετα τη δεις στη βιτρινα του Κωτσοβολου ακριβως ιδια και διπλα καμια χιλιαρα κουτια ακομα, θα ξενερωσεις. Υπερβολικο; Ναι. Διαφορετικο; Οχι και τοσο...
Σου έγραψα παραπάνω δες.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

CountRaven έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 11:59
Ας το αναλύσουμε λίγο όμως:

Ο Xstroyer το γράφει καθαρά:
Μα δεν έχει κοπεί 400 κόπιες. 400 ήταν το πρώτο pressing, ακολούθησαν άλλες 500 σε μαύρο σχεδόν αμέσως επειδή είχε γίνει sold-out
.

Οπότε έχω μια βασική ερώτηση:

Αναφέρεται πουθενά στο jacket του bunch των 400 πρώτων αντιτύπων (μαύρο βινύλιο) ότι είναι limited edition 400 copies;

Δεύτερη ερώτηση:

Έχει κρατηθεί η ίδια αναφορά στο δεύτερο bunch των 500 (μαύρο);

Τρίτη ερώτηση:

Το Matrix Number είναι το ίδιο; Πολύ πιθανών αν η μήτρα είναι η ίδια και η κοπή έγινε σχεδόν αμέσως.
1) Όχι. Αναγραφόταν όμως στα preorders καθώς και ειπώθηκε σε εμένα προσωπικά, όταν ζήτησα το κόκκινο με την ατάκα "Και το μαύρο 400 είναι...Θα τελειώσει σίγουρα...Όσο το προλαβαίνεις"...Δεν ήθελα να το γράψω αυτό αλλά πλέον αναγκάζομαι...Δεν ήμουν καν μόνος και με αυτή την παρότρυνση, και το φόβο μήπως το χάσουμε, το πήραμε και οι δύο αφήνοντας κάποια άλλα...Εδώ να πω πως αν δεν είναι αριθμημένο ένα βινύλιο, ελάχιστοι είναι αυτοί που γράφουν τον αριθμό του limitation στο jacket. Απλά αναγράφεται στα e-stores και τους καταλόγους των εταιριών.

2) Ας περιμένουμε απάντηση

3) Ομοίως με 2
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Silenius την Παρ 13 Απρ 2018, 12:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

Εχω αποφασισει να παιξω σε αυτο το παιχνιδι και να θεωρω τον εαυτο μου συλλεκτη.
Ο συλλέκτης έχει προ παραγγείλει box set και κόκκινο κατοστάδα με απειλητικό SMS στο κινητό του Xstroyer πριν βγουν τα επίσημα pre orders. Αφήνει δε τα φτηνά μαυρούλια για την πλέμπα :P

(χαχα δεν άντεξα, να βγει και λίγο γέλιο).
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

CountRaven έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 12:19
Εχω αποφασισει να παιξω σε αυτο το παιχνιδι και να θεωρω τον εαυτο μου συλλεκτη.
Ο συλλέκτης έχει προ παραγγείλει box set και κόκκινο κατοστάδα με απειλητικό SMS στο κινητό του Xstroyer πριν βγουν τα επίσημα pre orders. Αφήνει δε τα φτηνά μαυρούλια για την πλέμπα :P
Λυπάμαι αλλά είμαι συλλέκτης στο budget που με παίρνει
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

Silenius έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 12:20
CountRaven έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 12:19
Εχω αποφασισει να παιξω σε αυτο το παιχνιδι και να θεωρω τον εαυτο μου συλλεκτη.
Ο συλλέκτης έχει προ παραγγείλει box set και κόκκινο κατοστάδα με απειλητικό SMS στο κινητό του Xstroyer πριν βγουν τα επίσημα pre orders. Αφήνει δε τα φτηνά μαυρούλια για την πλέμπα :P
Λυπάμαι αλλά είμαι συλλέκτης στο budget που με παίρνει
Κάνω πλάκα, το αναφέρω και παραπάνω....

....αλλά το συλλεκτιλίκι είναι ακριβό σπόρ.

Ο συλλέκτης ξέρει μόνο να πληρώνει. End of story. :P :P :P :P -λίγο πλακίτσα ακόμα, δεν πειράζει-.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από starchild »

CountRaven έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 12:19 Ο συλλέκτης έχει προ παραγγείλει box set και κόκκινο κατοστάδα με απειλητικό SMS στο κινητό του Xstroyer πριν βγουν τα επίσημα pre orders. Αφήνει δε τα φτηνά μαυρούλια για την πλέμπα :P
Με παρακολουθείς??? o_O o_O
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”