Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από trigger »

Δεν έχει βάλει πλάτη στις δυο πρωτες φωτο
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από theBox »

Δεν υπαρχει πλατη
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από trigger »

Απαραίτητη στο 5x5 ρε συ, βάλε
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από theBox »

Δεν αντιλεγω, απλα δεν ειχε η συσκευασια απο τη μανα της, αν την πουλανε ξεχωριστα, θα το ψάξω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από White Wolf »

Τι πουλανε ξεχωρισταρε! Παρε μια ταβλα και καρφωσετην απο πισω σαν αντρας!
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από starchild »

theBox έγραψε: Τετ 16 Οκτ 2019, 09:26 Εδω φαινεται κιολας το orientation που προτεινει ο κατασκευαστης, και που ειναι το ιδιο με τις φωτο.
To orientation των εσωτερικων ραφιων στο λινκ παραπανω δεν ειναι το ιδιο με τις φωτο απο πανω.
Στις φωτο δες τα οριζοντια ξυλα που ειναι κομματιασμενα, και τα καθετα που ειναι ολοκληρα απο πανω μεχρι κατω. Στο Kallax λινκ που μου εστειλες οπως και στο διαγραμμα πιο κατω θα δεις τα εσωτερικα ξυλα να ειναι κομμενα τα καθετα και τα οριζοντια ολοκληρα.
Εικόνα

Στις φωτο σε ξεγελαει το εξωτερικο πλαισιο, ναι, καθως ειναι σωστα τοποθετημενο, τα εσωτερικά ραφια ομως ειναι λανθασμενα. Μπορεις να δεις στα περιγραμματα εδω και για expedit και για kallax οτι τα εσωτερικα ραφακια ειναι οπως ειπα πριν - κομμενα τα καθετα (δουλευουν σαν κολωνες/υποστυλωματα), ολοκληρα τα οριζοντια (δουλευουν σαν δοκοι).
Εικόνα

Ελπιζω να εγινα κατανοητος. Αν θες μπορεις να μου στειλεις φωτο τα δικα σου να σου πως αν ειναι τοποθετημενα οπως λεει ο κατασκευαστης.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από theBox »

Αχα! Got it now. Thanx!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πωπω πόνεσα με τις φώτο
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14657
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

Προσωπικά στηρίζω custom. Ένας καλός μάστορας να έρθει να δει και τον χώρο να σου κάνει και μια σωστή εκτίμηση.

Εγώ έκανα την πιο "ακραία" προσέγγιση. Έβαλα και μου έφτιαξαν εντυχισμένη ξυλοκατασκευή για τους δίσκους μου.

Σε κάποια φάση αντιμετώπισα πρόβλημα. Τα ράφια άρχισαν να λυγίζουν από το βάρος μα με ένα απλό τηλέφωνο ήρθε ο ίδιος μάστορας αλλάξε στηρίγματα και τα ένα ή δύο ράφια που είχαν πρόβλημα και τώρα βάζεις και ελέφαντα.

Οκ κόστισε παραπάνω μα έχεις αυτό που θέλεις, όπως το θέλεις και με... technical support χαχα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ευχαριστούμε [mention]starchild[/mention] για το heads up. Να σου πω την αλήθεια δεν το είχε σκεφτεί ποτε μιας και το ίδιο το ΙΚΕΑ λανσάρει την οριζόντια τοποθέτηση σαν προτεινόμενη χρήση: https://www.ikea.gr/proioda/epipla-apot ... s/89197423.

Σε ότι αφορά τα κατεστραμμένα 4x4 κ 5x5 στις φωτο που παρέθεσες, νομίζω πως το #1 σφάλμα που έχουν κάνει είναι πως δεν εχουν βαλει γωνίες στον τοιχο... εγκληματικό σε ότι αφορά την ασφάλεια για έπιπλα ΙΚΕΑ. Ότι είναι πάνω από 80εκ. και γράφει πάνω ΙΚΕΑ πρέπει να βιδώνεται με μεταλλική γωνία στο τοιχο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, καθώς το κέντρο βάρους / βάρος του επίπλου είναι επίφοβο. Το αναφέρει κ το ίδιο το ΙΚΕΑ στις οδηγίες. Το έχω κάνει με αλλες ραφιέρες και βιβλιοθήκες ΙΚΕΑ και δεν είχα ποτέ πρόβλημα παρά το βάρος που σηκώνουν.

Είναι καλό που το είδαμε τι παίζει με το συγκεκριμένο έπιπλο για να έχουμε το νου μας, Κ όπως είπε ο Λούση, με έπιασε κ μένα η καρδιά μου με το θέαμα.... :pasok:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από theBox »

Με αφορμη το τοπικ για συλλεκτες του Παππου, θελω να ρωτησω..."πλυντήρια" βινυλιων χρησιμοποιείτε; Κανουν δουλεια; Και αν ναι, σε ποιον τομεα θα ακουσω διαφορες, στο static noise;

Εχω καποιους παλιους δισκους που ενω δεν έχουν (εμφανεις) γραντζουνιές, ακουγονται αρκετα θορυβώδεις (pops and crackles). Εκει αποσκοπει το πλυντήριο;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Παρ 29 Νοέμ 2019, 08:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Εγώ το λύνω με χλιαρό νεράκι κ υγρό πιάτων για τα λίπη κ βελτιώνεται η κατάσταση αν δεν υπάρχουν ζημιές στα grooves.ονο θετικά αποτελέσματα είχα με αυτό το τρόπο.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Xstroyer »

Scrollkeeper έγραψε: Παρ 29 Νοέμ 2019, 07:48 Εγώ το λύνω με χλιαρό νεράκι κ υγρό πιάτων για τα λίπη κ βελτιώνεται η κατάσταση αν δεν υπάρχουν ζημιές στα grooves.ονο θετικά αποτελέσματα είχα με αυτό το τρόπο.
+1
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από theBox »

Και με τι απλώνετε το σαπούνονερο; Κλασσικό πανάκι;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Το κάνω με ενα λεκανάκι στο οποίο βουτάω το βυνιλιο περιμετρικα κ ξεπλενω με χλιαρο τρεχουμενο νερό που απομακρύνει τη μούργα κ τα καθηιζίματα κ γίνεται μια χαρά η δουλειά μου. Ίσως κ με ενα πολυ απαλο πανάκι να γίνεται, αλλα δεν το εχω κανει μεχρι τώρα. Αν τώρα έχει γύρους πάνω, μάλλον δεν σώζεται η φάση :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”