Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14648
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

starchild έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 12:23
CountRaven έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 12:19 Ο συλλέκτης έχει προ παραγγείλει box set και κόκκινο κατοστάδα με απειλητικό SMS στο κινητό του Xstroyer πριν βγουν τα επίσημα pre orders. Αφήνει δε τα φτηνά μαυρούλια για την πλέμπα :P
Με παρακολουθείς??? o_O o_O
Εσύ καρφώνεσαι μόνος σου. Αφού θα κάνεις φώτο ποστ πριν έρθει η παραγγελία.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Xstroyer »

Το αρχικό πλάνο ήταν 400 μαύρα και 100 κόκκινα. Ξεκίνησαν pre-orders όταν είχε σταλεί το project για κοπή και αμέσως μετά από λίγο καιρό έγινε 900 μαύρα και 100 κόκκινα. Αυτό παρελήφθει και πουλήθηκε. To πρώτο repress ήταν 500 μπλέ (έχει τελειώσει και αυτό) και θα ακολουθήσει άλλο ένα σε άλλο χρώμα. Σαφώς και καταλαβαίνω το σχόλιο του Silenius για αυτή τη μοναδική περίπτωση, και παρότι είχε ξεμείνει π.χ. discogs διορθώθηκε η ποσότητα. Φυσικά είναι καιρό sold-out και το μαύρο και είναι ήδη πάνω από τι τιμή του αλλά δεν έχει σημασία αυτό.

Αν νομίζει ο Silenius οτι παραπλανήθηκε, μπορεί να μου πει ποιά κυκλοφορία έχασε για το Eternal Champion, να μου φέρει τη κόπια του, και να του βρώ αυτό που έχασε. Μεταξύ σοβαρού και χαβαλέ αυτό, και χωρίς τάση ειρωνίας φυσικά, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Υπάρχουν εκατοντάδες κυκλοφορίες σε εταιρίες σαν αυτή που δουλεύω και βρίσκω λογικά σε κάποια περίπτωση να ξεφύγει κάτι από έλεγχο. Απλώς βρίσκω άδικο να μιλάμε για μη-τιμιότητα και άλλα τέτοια πράγματα.

Το κόκκινο ήταν sold-out σε ένα Σαββατοκύριακο και δεν έχω ούτε εγώ κόπια. Πραγματικά.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14648
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

Το αρχικό πλάνο ήταν 400 μαύρα και 100 κόκκινα. Ξεκίνησαν pre-orders όταν είχε σταλεί το project για κοπή και αμέσως μετά από λίγο καιρό έγινε 900 μαύρα και 100 κόκκινα. Αυτό παρελήφθει και πουλήθηκε.
Άρα υπάρχει ΜΙΑ κοπή 900 pieces, και ένα λάθος στο discogs. Που διορθώθηκε.

Γιατί τόσο drama ; :O :O
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

CountRaven έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 12:32
Το αρχικό πλάνο ήταν 400 μαύρα και 100 κόκκινα. Ξεκίνησαν pre-orders όταν είχε σταλεί το project για κοπή και αμέσως μετά από λίγο καιρό έγινε 900 μαύρα και 100 κόκκινα. Αυτό παρελήφθει και πουλήθηκε.
Άρα υπάρχει ΜΙΑ κοπή 900 pieces, και ένα λάθος στο discogs. Που διορθώθηκε.

Γιατί τόσο drama ; :O :O
Ένα λάθος στο dicogs? Αυτό κατάλαβες μετά από καμιά 15αριά post? Θέλω να πιστεύω ότι απλά δεν τα διάβασες. Τελείως φιλικά...
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

Xstroyer έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 12:28 Το αρχικό πλάνο ήταν 400 μαύρα και 100 κόκκινα. Ξεκίνησαν pre-orders όταν είχε σταλεί το project για κοπή και αμέσως μετά από λίγο καιρό έγινε 900 μαύρα και 100 κόκκινα. Αυτό παρελήφθει και πουλήθηκε. To πρώτο repress ήταν 500 μπλέ (έχει τελειώσει και αυτό) και θα ακολουθήσει άλλο ένα σε άλλο χρώμα. Σαφώς και καταλαβαίνω το σχόλιο του Silenius για αυτή τη μοναδική περίπτωση, και παρότι είχε ξεμείνει π.χ. discogs διορθώθηκε η ποσότητα. Φυσικά είναι καιρό sold-out και το μαύρο και είναι ήδη πάνω από τι τιμή του αλλά δεν έχει σημασία αυτό.

Αν νομίζει ο Silenius οτι παραπλανήθηκε, μπορεί να μου πει ποιά κυκλοφορία έχασε για το Eternal Champion, να μου φέρει τη κόπια του, και να του βρώ αυτό που έχασε. Μεταξύ σοβαρού και χαβαλέ αυτό, και χωρίς τάση ειρωνίας φυσικά, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Υπάρχουν εκατοντάδες κυκλοφορίες σε εταιρίες σαν αυτή που δουλεύω και βρίσκω λογικά σε κάποια περίπτωση να ξεφύγει κάτι από έλεγχο. Απλώς βρίσκω άδικο να μιλάμε για μη-τιμιότητα και άλλα τέτοια πράγματα.

Το κόκκινο ήταν sold-out σε ένα Σαββατοκύριακο και δεν έχω ούτε εγώ κόπια. Πραγματικά.
Όχι ρε συ. Δε θέλω τίποτα. Και χαίρομαι που έστω τώρα το αναγνώρισες ακόμα και σαν μοναδική περίπτωση. Όταν έκανα το αρχικό σχόλιο, το 1ο, 1ο post δεν ήξερα καν ότι είχε κυκλοφορήσει επιπλέον 500άδα. Όταν το ανέφερες, (για μένα πάντα) εξακολουθούσε να είναι φάουλ αλλά τέλος καλό όλα καλά.
Εμένα με ενδιαφέρει η εταιρία (No Remorse), την οποία υποστηρίζω σε δικές της (ειδικά βινυλιακές που με καίνε περισσότερο) κυκλοφορίες αλλά και αγοράζοντας και πολλές άλλες παρότι θα μπορούσα να τις παίρνω από το εξωτερικό αλλά λέω "Κλαιν, να υποστηρίξω το μαγαζί που έχω προσωπική επαφή με τους ανθρώπους", να είναι αξιόπιστη και όταν λέει κάτι να ισχύει. Αυτό και τέλος. Δεν επανέρχομαι στο θέμα. Φυσικά και υπάρχουν άλλες εταιρίες που κάνουν ένα σωρό απατεωνιές αλλά εκεί τραβάς και ένα delete και τέλος...Με εσάς δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Silenius την Παρ 13 Απρ 2018, 12:45, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14648
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα

Υπάρχει και η Forgotten Scroll Edition σε πράσινο κυκλάκι. Έχει βγει μια κόπα. Δεν θα γίνει repress.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Xstroyer »

Ξεκίνησαν τα pre-orders σαν 400. Αυτό είναι αλήθεια. Απλώς μετά εξαφανίστηκε το 400. Το pressing του μαύρου έγινε 900. Υπάρχει μια επιμονή εδώ από τον Silenius και δεν συνηθίζεται σε υπαλλήλους εταιριών να μπαίνουν σε διαδικασία "απολογίας" και είναι πιθανό να τα ακούσω που εξηγώ, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο στη προκειμένη περίπτωση. Καλή συνέχεια και θα μου επιτρέψετε να μη συνεχίσω την ανάλυση.

Πραγματικά, εντελώς φιλικά και χωρίς ίχνος εμπάθειας. Αν βγήκε κάτι τέτοιο, δεν το εννοούσα.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14648
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

Silenius έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 12:37
CountRaven έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 12:32
Το αρχικό πλάνο ήταν 400 μαύρα και 100 κόκκινα. Ξεκίνησαν pre-orders όταν είχε σταλεί το project για κοπή και αμέσως μετά από λίγο καιρό έγινε 900 μαύρα και 100 κόκκινα. Αυτό παρελήφθει και πουλήθηκε.
Άρα υπάρχει ΜΙΑ κοπή 900 pieces, και ένα λάθος στο discogs. Που διορθώθηκε.

Γιατί τόσο drama ; :O :O
Ένα λάθος στο dicogs? Αυτό κατάλαβες μετά από καμιά 15αριά post? Θέλω να πιστεύω ότι απλά δεν τα διάβασες. Τελείως φιλικά...
Το ζουμί αυτό είναι αγαπητέ. Ανακοινώθηκε 400, έγινε 900 -μια κοπή- και οι σχετικές αναφορές άλλαξαν, ξέμεινε στο discogs η αναφορά στο 400ρι, άλλαξε και εκεί και δόθηκαν σαφής εξηγήσεις σε εσένα προσωπικά από εργαζόμενο της εταιρίας και μάλιστα σε ένα δημόσιο φόρουμ, κατά τη διάρκεια εργάσιμης μέρας (σε label... δηλαδή χαμός). Fair σκηνικό και τέλος. Τι άλλο να κρατήσω δηλαδή;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ρε λάμψη έχετε γίνει, είπαμε το θέμα έληξε. :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14648
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

Zippo190 έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 13:14 Ρε λάμψη έχετε γίνει, είπαμε το θέμα έληξε. :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy: :toothy:
Είχα καιρό να ποστάρω, θέλω δράση. :P
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14648
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Xstroyer »

CountRaven έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 18:57 https://www.whathifi.com/news/high-defi ... e-near-you

Αφήνω αυτό εδώ.
Ενδιαφέρον. Τον τελευταίο καιρό πίστευα πως το θέμα "βινύλιο" έχει τουλάχιστον μια δεκαετία ζωής ακόμα και δεν θα ξεχαστεί τόσο εύκολα. Κάποια τέτοια θέματα που εμφανίζονται σιγά σιγά, με κάνουν να πιστεύω πως έχει δρόμο ακόμα και δεν θα ξεφουσκώσει τόσο απλά.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5977
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Μακάρι να εξελιχθεί ουσιαστικά κάπως η τεχνολογία για να γλιτώσουμε από τις παπατζες του μάρκετινγκ για τα 180γρ κλπ. Κ παλιότερα θυμάμαι είχε πάει να εκμοντερνηστει η φάση με τα πικάπ με κεφαλές laser αλλά δε περπάτησε κ πολύ.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5977
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Το Σάββατο 21/04 (μεθαύριο) είναι η παγκόσμια Record Store Day. Ορισμένοι καλλιτέχνες επιλέγουν να κυκλοφορήσουν ειδικές εκδόσεις εκείνη τη μέρα, ενώ συνηθίζεται τα δισκάδικα να κάνουν εκπτώσεις (αυτό τουλάχιστον εχω δει να συμβαινει έξω). Πώς το βλέπετε εσείς; Έχει νόημα;
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14648
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

Θέλω ξεχωριστό τόπικ για να κράξω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”