'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από castledemon »

Εχω σιχαθεί κάθε φορά να διαβάζω σχόλια στο youtube ή σε φορουμ για φασισταριά κτλ, όταν αναφέρονται σε ελληνικές μπάντες που απλά τίμησαν την ιστορία τους ή αποφάσισαν να τραγουδίσουν για αρχαία ελληνική μυθολογία.

Παραδείγματα αδικημένων μπαντών με τέτοιες ταμπέλες:
Marauder, Εξοριστοι

Μέχρι και οι Firewind οριακά την γλύτωσαν με το Immortals από το κράξιμο.

Επομένως θα πρέπει όλοι οι Έλληνες να τραγουδάνε για Σκανδιναυικούς θεούς και τον Μαμ Ρα και να περιμένουμε να ακούσουμε για τον Λεωνίδα ή τον Ηρακλη από καναν Ιρλανδό (το οποίο εντελώς ανεξήγητα θα αγκαλιάσει περήφανα ο μέσος έλληνας κάφρος)
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από theBox »

Κι εγω εχω σιχαθει να διαβάζω σχολια στο γιουτιουμπ. Τα ακριβως αντίθετα σχολια από αυτά που περιγράφεις, απο τον spartan_warrior28, με σημα κατατεθεν τον ήλιο της βεργίνας ή καποιο μαίανδρο ή το Λ .

Καλύτερα Mamra...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από trigger »

castledemon έγραψε: Παρ 04 Μάιος 2018, 10:50

Παραδείγματα αδικημένων μπαντών με τέτοιες ταμπέλες:
Marauder, Εξοριστοι

Οι Marauder φίλε μου στιγματίστηκαν για άλλους λόγους, όχι για το 1821 όπως υπονοείς. Κατά τα άλλα, ό,τι λέει οΚουτής.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από castledemon »

theBox έγραψε: Παρ 04 Μάιος 2018, 11:02 Κι εγω εχω σιχαθει να διαβάζω σχολια στο γιουτιουμπ. Τα ακριβως αντίθετα σχολια από αυτά που περιγράφεις, απο τον spartan_warrior28, με σημα κατατεθεν τον ήλιο της βεργίνας ή καποιο μαίανδρο ή το Λ .

Καλύτερα Mamra...
Ο ίδιος ο spartan_warrior28 δε σχολιάζει και σε ξένες μπάντες με παρόμοια θεματολογία;
Οπότε γιατί να την πληρώσει η ελληνική μπάντα για τον κάθε 'spartan_warrior'?
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Priamos »

Ναι εχει κουρασει το συγκεκριμενο, οσο και η γενικοτερη κορρεκτιλα. Και παντα μου φαινοταν γελοιο οι Black Metal μπαντες που ειναι επι το πλειστον μισανθρωπικες, οταν γινονται φασιστικες και ρατσιστικες, σοκαρουν και σκανδαλιζουν!!! :D

"Να ψοφησουν ολοι οι ανθρωποι!!!" Μπραβο,μπραβο!!! Τεχνη!!!
"Να ψοφησουν οι μαυροι κι οι εβραιοι!!"Μπου!!! Ρατσιστη!!! :D :D
Μα αφου οι black metalαδες υποτιθεται οτι (πρεπει) να ειναι κακοι και σκατοψυχοι. Το οτι ειναι φασιστες και ρατσιστες, συγκεκριμενα, μας πειραξε;;;; Ή απορριπτεις συνολικα το ειδος γιατι ερχεται σε συγκρουση με τις ανθρωπιστικες αξιες και προαγει το μισος, η το αντιμετωπιζεις ως ακραια τεχνη και αποδεχεσαι (καλλιτεχνικα) την οποια ακραια στιχουργικη πηγαζει απο αυτο.

ΥΓ. Αυτο που λεει ο thebox ειναι η αλλη οψη του νομισματος. Κοινωνικες/πολιτικες ομαδες που προσδιδουν στην τεχνη την πολιτικη αποχρωση που τους βολευει. Η αποψη μου ειναι οτι, γενικα, καλο ειναι ολοι να αφησουν την πολιτικη εξω απο το metal. Η τεχνη ειναι για να γεφυρωνει τις αντιθεσεις και οχι να τις εντεινει, να ενωνει και οχι να διαχωριζει.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από theBox »

Αν επέλεγαν Mamra δεν θα βρισκόμασταν σε αυτο το δίλημμα. Πεποιθηση μου ειναι οτι σκόπιμα δεν επέλεξαν Μαμρα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από castledemon »

Priamos έγραψε: Παρ 04 Μάιος 2018, 11:14 Κοινωνικες/πολιτικες ομαδες που προσδιδουν στην τεχνη την πολιτικη αποχρωση που τους βολευει. Η αποψη μου ειναι οτι, γενικα, καλο ειναι ολοι να αφησουν την πολιτικη εξω απο το metal. Η τεχνη ειναι για να γεφυρωνει τις αντιθεσεις και οχι να τις εντεινει, να ενωνει και οχι να διαχωριζει.
ακριβώς αυτό. Και πρέπει να ξεκινήσει από το κοινό, να ακούσει ένα τραγούδι για αυτό που είναι και να μην συνδέει την αρχαία ελληνική μυθολογία/ιστορία με πολιτικά γκρουπ.
Μιλάμε και για τις δύο πλευρές, αυτούς που καυλώνουν με τη θεματολογία και αυτούς που την απορρίπτουν αυτόματα ως φασιστική.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το να χρησιμοποιείς την ιστορία σου στην τέχνη σου είναι καθόλα θεμιτό
το να τη στρατεύεις γιά να εξυπηρετήσεις άλλους σκοπούς, όχι. καλό θα ήταν να μπορούμε να διακρίνουμε αυτή τη διαφορά και να μην τα τσουβαλιάζουμε όλα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από trigger »

Priamos έγραψε: Παρ 04 Μάιος 2018, 11:14 Μα αφου οι black metalαδες υποτιθεται οτι (πρεπει) να ειναι κακοι και σκατοψυχοι. Το οτι ειναι φασιστες και ρατσιστες, συγκεκριμενα, μας πειραξε;;;; Ή απορριπτεις συνολικα το ειδος γιατι ερχεται σε συγκρουση με τις ανθρωπιστικες αξιες και προαγει το μισος, η το αντιμετωπιζεις ως ακραια τεχνη και αποδεχεσαι (καλλιτεχνικα) την οποια ακραια στιχουργικη πηγαζει απο αυτο.

Κοινωνικες/πολιτικες ομαδες που προσδιδουν στην τεχνη την πολιτικη αποχρωση που τους βολευει. Η αποψη μου ειναι οτι, γενικα, καλο ειναι ολοι να αφησουν την πολιτικη εξω απο το metal. Η τεχνη ειναι για να γεφυρωνει τις αντιθεσεις και οχι να τις εντεινει, να ενωνει και οχι να διαχωριζει.
Αυτό που γράφεις πως γεφυρώνεται ρε συ Πρίαμε?
Ποτέ δεν κατάλαβα το "έξω η πολιτική από το μέταλ". Αφού το μέταλ, όπως τα πάντα στη ζωή, υπάγονται στην πολιτική, είναι αναπόσπαστο τμήμα της, πως θα μείνει απ'έξω η τέχνη, που καταλαμβάνει τόσο χώρο στη ζωή μας, σε τέτοιο βαθμό όπου ορισμένες φορές καθίσταται αναγκαία? Δηλαδή, η στάση που επιλέγει μια μπάντα μέσω στιχουργικής κατεύθυνσης, θα πρέπει να παραβλέπεται ή δεν προσδιορίζει κοινωνικά τα μέλη της μπάντας? Ο ρόλος της τέχνης, θεωρώ, δεν είναι πυροσβεστικός, η τέχνη πρέπει να προβληματίζει το δέκτη και να διεγείρει τη σκέψη. Είναι τρόπον τινά εκπαιδευτικός, καθοριστικός. Δεν υπάρχει καμία υπόσταση, φυσική ή μη, που να είναι ανεξάρτητη από τις άλλες.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Priamos »

Εγώ διαφωνώ. Κοινωνίες/κοινότητες που τους χώριζαν πολλά, τους ένωνε η τέχνη. Κάποιες αξίες είναι πανανθρώπινες και πάνω από πολιτικές πεποιθήσεις. Επίσης η αίσθηση του ωραίου, υπερβαίνει τη λογική και την ιδεολογία.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εδώ στην Ελλάδα έχουμε μία τάση να δαιμονοποιούμε κάποια πράγματα και να κάνουμε τα στραβά μάτια αλλού
στην Αργεντινή ας πούμε βγαίνουν μπάντες και τραγουδάνε ανοικτά γιά τον πόλεμο του 82 και προβάλουν αλυτρωτισμό γιά τις Μαλβίνες και αυτό θεωρείται απόλυτα φυσιολογικό και καθόλου περιθωριακό ή κολάσιμο
εδώ αν εβγαινε κάποιος να τραγουδίσει γιά τα Ιμια ας πούμε, του το καίγανε το μαγαζάκι την επόμενη μέρα? είμαστε πολύ εύκολοι στο να σταμπάρουμε κάποιον και να θεωρήσουμε τις προθέσεις του defacto ύποπτες
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από trigger »

Δε νομίζω να κρίθηκε κανείς ΜΟΝΟ από τη χρήση της καθ'ημάς ιστορίας σε στίχους. Ο τρόπος που χρησιμοποιείται παίζει ρόλο σίγουρα, καθώς επίσης και η γενικότερη στάση της μπάντας. Όσο ευαίσθητοι είναι εκείνοι που εσφαλμένα και βεβιασμένα συμπεραίνουν κάτι αρνητικό από αυτήν τη χρήση, άλλο τόσο νομίζω ευαίσθητοι είστε κι εσείς που στρέφεστε εναντίων των "θιγμένων". Όμως τραγούδια όπως πχ το Kill Zone των Warlord, θεωρώ πως ξεφεύγουν από μια απλή καταγραφή της ιστορίας. Η ιστορία που έχει χρησιμοποιηθεί άλλωστε από τους εγχώριους στιχουργούς, είναι κατά βάση η ευρέως γνωστή, ήτοι με αρκετά λάθη ή εξωραϊσμένη.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Νομίζω κάπου μπερδεύουμε την τέχνη με την διασκέδαση. Χρειαζόμαστε και τα δύο για να είμαστε ισορροπημένοι, αλλά πρέπει να μπορούμε και να τα διαχωρίζουμε. Τέχνη όταν παύει να είναι προκαλεί (δίνει ερεθίσματα δλδ) καταλήγει να είναι απλά διασκέδαση. Δείτε πχ το black metal τότε και τώρα. Τότε προκαλούσε αντιδράσεις (οκ είχε ξεπεράσει να είναι απλό ερέθισμα), τώρα έχει καταλήξει να είναι κυρίως "μία από τα ίδια". Είναι κ η φύση των πραγμάτων. Όσο εξοικιώνεσαι με κάτι όσο να' ναι "στρογγυλευεις" άσχετα με το αν σου αρέσει ή όχι.

Για μένα είναι σημαντικό ο καλλιτέχνης να έχει θέση και να μην ειναι μαϊντανός, άσχετα με το αν συμφωνώ ή όχι με τις θέσεις του. Με βοηθάει να δω που χρειάζεται να σπαταλήσω φαιά ουσία κ που όχι. Αν ξέρω ότι είναι μαϊντανός και μου αρέσει η μουσική του, θα την ακούσω για να περάσω καλά (για το κομμάτι της διασκέδασης) αλλά μέχρι εκεί. Από εκεί και έπειτα τα κοιτάξω αλλού για να "καλλιεργηθώ" (τρομάρα μου).

Πάντως μετά από ένα σημείο, οι μουσικές και πολιτικές κατευθύνσεις ενός μουσικού ταυτίζονται γιατί και οι δύο εμπίπτουν στο μεγαλύτερο σύνολο που λέγεται απλά: κοινωνία. Δλδ δεν έχει να κάνει μόνο με τις πολιτικές πεποιθήσεις σου, αλλά και με τη στάση σου σε άλλα πράγματα, λιγότερο ή περισσότερο σημαντικά.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 04 Μάιος 2018, 12:39 στην Αργεντινή ας πούμε βγαίνουν μπάντες και τραγουδάνε ανοικτά γιά τον πόλεμο του 82 και προβάλουν αλυτρωτισμό γιά τις Μαλβίνες και αυτό θεωρείται απόλυτα φυσιολογικό και καθόλου περιθωριακό ή κολάσιμο
Σε ότι αφορά την Αργεντινή τα πράγματα είναι λίγο (εως αρκετά) πιο πολύπλοκα. Δλδ μην συγκρίνεις το δικό μας 1821 με το δικό τους 1982 γιατί υπάρχει χαώδης διαφορά. Επίσης δεν θα έλεγα ότι είναι τόσο αγνά τα "πατριωτικά" συναισθήματα σε μία χώρα που ακόμα ψάχνει αγνοούμενους από τη χούντα του 76.

Σε ότι αφορά την ελληνικά πραγματικότητα κλπ, το μόνο που έχω να πω, είναι ότι στην Ελλάδα έχουμε μάθει να κόβουμε και να μοιράζουμε - και ενίοτε να χαρίζουμε - την ιστορία με το μαχαίρι λες και πρόκειται για καρπούζι, σε συζητήσεις επιπέδου καφενιακής ποδοσφαιρικής ανάλυσης.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Zippo190 »

trigger έγραψε: Παρ 04 Μάιος 2018, 12:59 Δε νομίζω να κρίθηκε κανείς ΜΟΝΟ από τη χρήση της καθ'ημάς ιστορίας σε στίχους. Ο τρόπος που χρησιμοποιείται παίζει ρόλο σίγουρα, καθώς επίσης και η γενικότερη στάση της μπάντας. Όσο ευαίσθητοι είναι εκείνοι που εσφαλμένα και βεβιασμένα συμπεραίνουν κάτι αρνητικό από αυτήν τη χρήση, άλλο τόσο νομίζω ευαίσθητοι είστε κι εσείς που στρέφεστε εναντίων των "θιγμένων". Όμως τραγούδια όπως πχ το Kill Zone των Warlord, θεωρώ πως ξεφεύγουν από μια απλή καταγραφή της ιστορίας. Η ιστορία που έχει χρησιμοποιηθεί άλλωστε από τους εγχώριους στιχουργούς, είναι κατά βάση η ευρέως γνωστή, ήτοι με αρκετά λάθη ή εξωραϊσμένη.
Ακόμα και έτσι, υπάρχει λόγος για κάποιον στιχουργό να είναι απόλυτα ιστορικά ακριβής να παίρνει ίσες αποστάσεις, Σε ποιό βαθμό μπορεί να το κάνει αυτό και έχει καμία αξία αν και εφόσον δεν κάνει στρατευμένη τέχνη; Είναι σαν να βλέπεις μια ταινία, μπορείς να συγχωρήσεις τις ιστορικές ανακρίβειες σε κάποιο βαθμό δεδομένου ότι ο αυτοσκοπός δεν είναι η επιμόρφωση αλλά η ψυχαγωγία.

Από την άλλη στο πλαίσιο αυτής της συζήτησης καλό θα ήταν να αναλογιστεί ο καθένας σε ποιό βαθμό μπορεί να εμπλέκεται η προσωπικότητα του κάθε καλλιτέχνη με το έργο του, δηλαδή μπορούμε να απαιτούμε από τον καλλιτέχνη να συμπορεύεται με τις δικές μας απόψεις ή τα δικά μας σταθμά και σε ποιό βαθμό μπορούμε να κρίνουμε τον καθένα.

Για μένα πιο μεγάλη σημασία έχει αν και εφόσον ο κάθε μουσικός ασκεί και πολιτικό ακτιβισμό παρά το τι γράφει στο τραγούδι του (που σε ακραίες περιπτώσεις θα το λάβω υπόψιν μου) το οποίο μπορώ και να μην το διαβάσω (σαν τους στίχους του "Kill zone" που διάβασα τώρα).
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”