'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Silenius »

Οχι και εδω μεσα αυτο το θεμα...Πραγματικα εχω κουραστει...Εχουμε φτασει να εισαι Ελληνας και να φοβασαι να το πεις γιατι ο διπλανος σου θα σε πει φασιστα, επειδη κατα τη γνωμη του (που καπου θα τη διαβασε στο facebook) θα πρεπει να γινουμε ολοι ενα και να καταργηθουν τα συνορα κτλ κλπ. Θανατος στους φασιστες, σκατα στους φασιστες, σταυρωση στους φασιστες κτλ. Και οπου "φασιστες" αυτοι που τολμουν να εχουν αλλη αποψη απο το politicaly correct...Απο τον πραγματικο φασιστα δηλαδη που δεχεται σαν σωστη αποψη μονο τη δικη του...Ban σε συναυλιες, ban σε πωλησεις δισκων,ban ban ban...Μπορει να τραγουδησει καποιος οτι θα σου βιασει την κορη, θα τη σκοτωσει και θα στη δωσει να τη φας αλλα αν τραγουδησει για τη χωρα του και την ιστορια του τοπου του πρεπει να αποκλειστει απο παντου. Και δε μιλαω για ναζισμο φυσικα. Να εισαι ελληνας και ναζιστης ταυτοχρονα ειναι σαν να λες οτι απο ομαδες υποστηριζεις ολυμπιακο και παναθηναικο. Με ποια λογικη κρινεται καποιος αν θα τραγουδησει για τη χωρα του ρε παιδια; Με ποια λογικη αποριπτεται και εξαφανιζεται απο προσωπου γης; Αν δε σου αρεσει, δεν το ακους. Δε στηριζεις. Υπαρχει μεγαλυτερος φασισμος απο τους "αντιφασιστες" και ολα τα σκατα που εχουν μαζευτει για να κανουν κουμαντα με ποια δικαιοδοσια ακριβως; Μηπως τελικα γινονται περισσοτερο φασιστες απο αυτους που κατηγορουν; Λεω εγω τωρα...ενας ακομη φασιστας με διαφορετικη αποψη χαχαχα
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8769
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Zippo190 »

trigger έγραψε: Παρ 04 Μάιος 2018, 14:09 Ζιππο, τραγούδια όπως το Kill Zone, με έμμεσες αναφορές (εως ότου να διαβάσεις τους στίχους), δεν τα κατατάσσω στην κλιμακα της αναισχυντίας δίπλα από ένα τραγούδι που λέγεται Kill the f'cking nigga, όπου το περιεχόμενο του είναι ευδιάκριτο. Επίσης εχω την ικανότητα να διακρίνω αν συμφωνώ με τον καλλιτέχνη ή οχι και ανεκτικότητα υπάρχει σε μεγάλο βαθμό, όχι όμως όταν άπτονται ορισμένων θεμάτων. Εκεί πρέπει να είσαι ξεκάθαρος, γιατί η στάση σου υποδηλώνει τοποθέτηση στο ζήτημα. Διαφορετικά, θα πρέπει να αποδεχτείς την εν γένει άβουλη κι απρόσωπη στάση σου σε ό,τι κοινωνικό εγείρεται.
θεωρώ ότι λέμε το ίδιο πράγμα περίπου.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από trigger »

Θεωρώ ότι κανείς δεν ψάχνει το γενεαλογικό δέντρο του κάθε καλλιτέχνη πριν ακούσει τη μουσική του. Σημασία έχει το μήνυμα που θέλει να περάσει, δηλαδή η πρόθεση.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6300
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από theBox »

Silenius έγραψε: Παρ 04 Μάιος 2018, 14:12 Οχι και εδω μεσα αυτο το θεμα...Πραγματικα εχω κουραστει...Εχουμε φτασει να εισαι Ελληνας και να φοβασαι να το πεις γιατι ο διπλανος σου θα σε πει φασιστα, επειδη κατα τη γνωμη του (που καπου θα τη διαβασε στο facebook) θα πρεπει να γινουμε ολοι ενα και να καταργηθουν τα συνορα κτλ κλπ. Θανατος στους φασιστες, σκατα στους φασιστες, σταυρωση στους φασιστες κτλ. Και οπου "φασιστες" αυτοι που τολμουν να εχουν αλλη αποψη απο το politicaly correct...Απο τον πραγματικο φασιστα δηλαδη που δεχεται σαν σωστη αποψη μονο τη δικη του...Ban σε συναυλιες, ban σε πωλησεις δισκων,ban ban ban...Μπορει να τραγουδησει καποιος οτι θα σου βιασει την κορη, θα τη σκοτωσει και θα στη δωσει να τη φας αλλα αν τραγουδησει για τη χωρα του και την ιστορια του τοπου του πρεπει να αποκλειστει απο παντου. Και δε μιλαω για ναζισμο φυσικα. Να εισαι ελληνας και ναζιστης ταυτοχρονα ειναι σαν να λες οτι απο ομαδες υποστηριζεις ολυμπιακο και παναθηναικο. Με ποια λογικη κρινεται καποιος αν θα τραγουδησει για τη χωρα του ρε παιδια; Με ποια λογικη αποριπτεται και εξαφανιζεται απο προσωπου γης; Αν δε σου αρεσει, δεν το ακους. Δε στηριζεις. Υπαρχει μεγαλυτερος φασισμος απο τους "αντιφασιστες" και ολα τα σκατα που εχουν μαζευτει για να κανουν κουμαντα με ποια δικαιοδοσια ακριβως; Μηπως τελικα γινονται περισσοτερο φασιστες απο αυτους που κατηγορουν; Λεω εγω τωρα...ενας ακομη φασιστας με διαφορετικη αποψη χαχαχα
Όπα αρχηγέ, δεν ξέρω τι γίνεται εκεί έξω, παντώς εδω μέσα που λές δεν πιστευώ να εκφράστηκε κανείς με τον τρόπο που περιγράφεις...

Τέσπα, περα από το πολιτικό του θέματος, ειναι και θέμα προσώπικής αισθητικής του καθενός. Εγω ας πουμε βρίσκω το subject matter αυτο τόσο cringe, που ούτε το Alexander the great δεν μπόρεσα να ευχαριστηθώ ποτέ μου, παρότι μουσικά είναι καλό.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

theBox έγραψε: Παρ 04 Μάιος 2018, 14:31 Εγω ας πουμε βρίσκω το subject matter αυτο τόσο cringe, που ούτε το Alexander the great δεν μπόρεσα να ευχαριστηθώ ποτέ μου, παρότι μουσικά είναι καλό.
Μια "τουριστική" εκδοχή της ιστορίας με αποκορυφωματα (ναι είναι πολλά) του στυλ:

Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Silenius »

theBox έγραψε: Παρ 04 Μάιος 2018, 14:31
Silenius έγραψε: Παρ 04 Μάιος 2018, 14:12 Οχι και εδω μεσα αυτο το θεμα...Πραγματικα εχω κουραστει...Εχουμε φτασει να εισαι Ελληνας και να φοβασαι να το πεις γιατι ο διπλανος σου θα σε πει φασιστα, επειδη κατα τη γνωμη του (που καπου θα τη διαβασε στο facebook) θα πρεπει να γινουμε ολοι ενα και να καταργηθουν τα συνορα κτλ κλπ. Θανατος στους φασιστες, σκατα στους φασιστες, σταυρωση στους φασιστες κτλ. Και οπου "φασιστες" αυτοι που τολμουν να εχουν αλλη αποψη απο το politicaly correct...Απο τον πραγματικο φασιστα δηλαδη που δεχεται σαν σωστη αποψη μονο τη δικη του...Ban σε συναυλιες, ban σε πωλησεις δισκων,ban ban ban...Μπορει να τραγουδησει καποιος οτι θα σου βιασει την κορη, θα τη σκοτωσει και θα στη δωσει να τη φας αλλα αν τραγουδησει για τη χωρα του και την ιστορια του τοπου του πρεπει να αποκλειστει απο παντου. Και δε μιλαω για ναζισμο φυσικα. Να εισαι ελληνας και ναζιστης ταυτοχρονα ειναι σαν να λες οτι απο ομαδες υποστηριζεις ολυμπιακο και παναθηναικο. Με ποια λογικη κρινεται καποιος αν θα τραγουδησει για τη χωρα του ρε παιδια; Με ποια λογικη αποριπτεται και εξαφανιζεται απο προσωπου γης; Αν δε σου αρεσει, δεν το ακους. Δε στηριζεις. Υπαρχει μεγαλυτερος φασισμος απο τους "αντιφασιστες" και ολα τα σκατα που εχουν μαζευτει για να κανουν κουμαντα με ποια δικαιοδοσια ακριβως; Μηπως τελικα γινονται περισσοτερο φασιστες απο αυτους που κατηγορουν; Λεω εγω τωρα...ενας ακομη φασιστας με διαφορετικη αποψη χαχαχα
Όπα αρχηγέ, δεν ξέρω τι γίνεται εκεί έξω, παντώς εδω μέσα που λές δεν πιστευώ να εκφράστηκε κανείς με τον τρόπο που περιγράφεις...

Τέσπα, περα από το πολιτικό του θέματος, ειναι και θέμα προσώπικής αισθητικής του καθενός. Εγω ας πουμε βρίσκω το subject matter αυτο τόσο cringe, που ούτε το Alexander the great δεν μπόρεσα να ευχαριστηθώ ποτέ μου, παρότι μουσικά είναι καλό.
Οχι, προς Θεου! Δεν ειπα κατι για το forum. Απλα ανελυσα γιατι ειναι ενα θεμα που με εχει κουρασει γενικοτερα, γιατι συνηθως στις συζητησεις μπαινει η παραμετρος σωστο ή λαθος, ενω στην τελικη ειναι απλα η γνωμη του καθενος που ΟΦΕΙΛΕΙ να ειναι σεβαστη
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3394
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Παρ 04 Μάιος 2018, 11:17 Αν επέλεγαν Mamra δεν θα βρισκόμασταν σε αυτο το δίλημμα. Πεποιθηση μου ειναι οτι σκόπιμα δεν επέλεξαν Μαμρα.
Μπα ουτε ο Μαμ-Ρα δε σε σωζει καποιες φορες. Ο Validor εχει γραψει για Μαμ-Ρα και παρολα αυτα θεωρειται εθνικιστης!! :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από trigger »

Priamos έγραψε: Παρ 04 Μάιος 2018, 15:34
theBox έγραψε: Παρ 04 Μάιος 2018, 11:17 Αν επέλεγαν Mamra δεν θα βρισκόμασταν σε αυτο το δίλημμα. Πεποιθηση μου ειναι οτι σκόπιμα δεν επέλεξαν Μαμρα.
Μπα ουτε ο Μαμ-Ρα δε σε σωζει καποιες φορες. Ο Validor εχει γραψει για Μαμ-Ρα και παρολα αυτα θεωρειται εθνικιστης!! :D
Αλήθεια τωρα....
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14786
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από CountRaven »

Στηρίζω Mamra μέχρι να σβήσει ο ήλιος.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8769
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Παρ 04 Μάιος 2018, 16:24 Στηρίζω Mamra μέχρι να σβήσει ο ήλιος.
Σκέλετορ δεν είναι βέβαια αλλά στηρίζουμε. :|
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14786
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από CountRaven »

Σκέλετορ δεν είναι βέβαια αλλά στηρίζουμε.
Εεεεε. Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14786
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από CountRaven »

Δεν είναι κακό μια μπάντα να κάνει στιχουργικές αναφορές στην ιστορία της χώρας της, έχοντας πρόθεση να αναφερθεί σε ένα Χ γεγονός μιας Υ χρονικής στιγμής.

Και επειδή μιλάμε για μουσική και τραγούδια και όχι για μελέτη ιστορίας πάνω από ένα βιβλίο, οι ισορροπίες είναι λεπτές. Ο στίχος πρέπει να είναι έτσι δοσμένος ώστε να καλυφθεί το ζητούμενο του αρχικού του ρόλου -στίχος σε τραγούδι και όχι κεφάλαιο σε ιστορικό βιβλίο-, αλλά μιας και μιλάμε για ιστορία το όλο σκηνικό πρέπει να γίνει με μεγάλη προσοχή.

Ο καλλιτέχνης θα μπορούσε επίσης να αναφερθεί σε διάφορες καταστάσεις που προκύπτουν από ένα ιστορικό γεγονός και δίνοντας την σχετική έμφαση σε αυτές να χρησιμοποιήσει την ιστορία σαν ένα απλό background.

Και αφού θέλετε Ελλάδα λοιπόν:

Ένας κατάσκοπος στα χρόνια της Ελληνικής κατοχής, σε μια βραδιά αγωνιώδους παρακολούθησης θα μπορούσε να γίνει θέμα για ένα ενδιαφέρον Neoprog άσμα. Οι θάνατοι παιδιών τον χειμώνα του 42 στην Αθήνα θα μπορούσαν να είναι η πρώτη ύλη για κάποια Doom θρηνωδία, με focus στο συναίσθημα ή τις ζοφερές εικόνες.

Μεγαλύτερη πρόκληση θα αποτελούσε η ιστορικά βασισμένη αφήγηση γεγονότων σε τραγούδια. Πρέπει να υπάρχει η γνώστη της ιστορίας -ποιας πλευράς της άραγε- και η μετατροπή του πεζού ιστορικού λόγου σε στίχο. Μου φαίνεται δύσκολο.

Όλα τα παραπάνω είναι δικές μου σκέψεις. Και για να πω την αλήθεια δεν μου έρχεται στο μυαλό κανένας δίσκος ή τραγούδι -από Ελλάδα ή μη- που να έχει χειριστεί το κομμάτι «ιστορία» με κάποιο από τα παραπάνω standards. Σίγουρα κάνω λάθος, αλλά είναι μια ώρα δύσκολη τώρα.

Αντίθετα κάθε φορά που μπαίνω στο ρόλο του παρατηρητή στα σχόλια και τις συζητήσεις κάτω από ένα «Ελληνοπρεπές» άσμα, μου έρχονται στο μυαλό κάποια άλλα σκηνικά. Ας τα διαχωρίσω. Και ας μείνουμε Ελλάδα που λένε και στο χωριό μου για να κυλήσει όμορφα το τόπικ.

9 στα 10 τέτοια τραγούδια γραμμένα από Έλληνες ή μη, έχουν μερικά κοινά χαρακτηριστικά:

α. Οι Έλληνες υπήρξαν κάτι το ξεχωριστό.
β. Οι Έλληνες ήταν ήρωες.
γ. Το α και το β προσεγγίζονται είτε με μια στρατόκαυλη επιτήδευση για να βγει ζόρικο και το κομμάτι είτε με ένα γενικότερο πρίσμα που μου θυμίζει επεισόδιο του Ηρακλή ή της Ζήνας.

Παρόμοια σκηνικά εντοπίζω και στα σχόλια όμως. Σχόλια που γίνονται από τους δέκτες του Χ κομματιού και που έχουν βασίσει την θεώρηση τους στο βασικό δόγμα -βλέπε α και β-: «Οι Έλληνες είμασταν / είμαστε κάτι το ξεχωριστό και ανώτερο, υπήρξαμε ήρωες και όποιος διαφωνεί σε αυτό να καεί στην πυρά». 8 στις 10 φορές σε τέτοια σχόλια πλανιέται και μια έντονη μυρωδιά μυστικισμού που έχει να κάνει με το «πόσο γαμάτοι είμαστε». Έτσι χωρίς να το θέλω, σχεδόν αυθόρμητα το μυαλό μου πηγαίνει πίσω στα 90ς και απλώνει μια κλωστούλα μέχρι το μέσο των 00ς. Τι γίνονταν τότε;

Από τις αρχές των 90ς μέχρι το μισό των 00ς
ένα καθόλου αμελητέο κομμάτι της βραδινής ζώνης -και όχι μόνο- της Ελεύθερης τηλεόρασης ήταν βουτηγμένο σε έναν μυστικιστικό παροξισμό, με Ελληνικό φόντο. Προφανώς αυτό ήταν η κορυφή του παγόβουνου. Γιατί τα αναφέρω όλα αυτά; Είναι απλό.

Η ζύμωση γίνονταν στους δέκτες με τον πιο mainstream μέσο. Την τηλεόραση.

Όχι όχι δεν θέλω να εκφράσω ΚΑΜΙΑ θεωρία συνωμοσίας.
Απλά βλέπω ξεκάθαρα μια αλυσίδα, εντοπίζοντας κάποια κοινά.


Εξηγούμε και πάλι:

Στο μεγαλύτερο μέρος τον Internet συζητήσεων λοιπόν προβάλλονται μπροστά στα μάτια μου κάποια γνώριμα σκηνικά. Όχι πλέον ως θέματα σε μια τηλεοπτική εκπομπή αλλά ως τοποθετήσεις, ως γωνίες θεώρησης και ως απόψεις.

Βλέπω ξανά τον μυστικιστικό αχταρμά του Τουλάτου που συνδυάζει Αρχαία Ελλάδα, δωδεκάθεο, Εκκλησία και... επιστημονική φαντασία.

Βλέπω ξανά τον παροξυσμό του Λιακόπουλου. Αρχαίοι Έλληνες, ορθοδοξία και θεωρίες που αγγίζουν το μύθο όλα σε ένα.

Βλέπω τον Άδωνι να ουρλιάζει για να πουλήσει βιβλία για την Αρχαία Ελληνική γραμματεία «απαραίτητα για κάθε γνήσιο Ελληνικό σπίτι».

Βλέπω τον Γκιόλβα σε εκπομπή της Πάνια να μιλάει για υπερόπλα και εξωγήινους.

Και αναρωτιέμαι: Τι σχέση έχουν αυτά με την πραγματική ιστορία;

Μπορώ λοιπόν να συνδέσω την αλυσίδα λίγο παραπάνω και με μεγάλη ευκολία να καταλάβω γιατί συγκεκριμένο πολιτικό κόμμα μπήκε με μεγάλη ευκολία στην βουλή ένα Χ χρονικό σημείο. Η ζύμωση -σε επίπεδο θεώρησης- υπήρξε. Δόθηκε με έναν απίστευτα mainstream τρόπο ως «τροφή για σκέψη» -και μην βιαστείτε να πείτε μόνο για τις τηλεοπτικές εκπομπές, είπα πως ήταν η κορυφή του παγόβουνου-. Και το αποτέλεσμα είναι πως όλα αυτά έγιναν μέσα σε μια νύχτα κομμάτι επίσημου λόγου από κόμμα που ήταν πλέον στην Ελληνική βουλή.

Όταν ένα 24ωρο μετά τις συγκεκριμένες εκλογές βουλευτής του συγκεκριμένου κόμματος, καλεσμένος με αυτήν την ιδιότητα, σε βραδινή τηλεοπτική εκπομπή δήλωσε επί λέξη: «Πιστεύουμε στην Ορθοδοξία μα και το Δωδεκάθεο», ένιωσα πως φτάσαμε πλέον στο σημείο 0 και ήμουν ειλικρινά προετοιμασμένος για τα πάντα.

Και φυσικά το Internet θα ήταν η μεγάλη αρένα. Και φυσικά τέτοια τραγούδια το βούτυρο στο ψωμί. Μιας και η έννοια του πατριωτισμού -με όλες τις παραπάνω ζυμώσεις σε επίπεδο θεώρησης που ανέφερα-, είχε και αυτή διαστρεβλωθεί και αποτελούσε ένα καρά mainstream κόκκινο πανί.

Το μεγαλύτερο κομμάτι λοιπόν στο Internet σύμπαν όταν διαβάζω για τέτοια ιστορία, πατρίδα, Ελλάδα μου φέρνει τα παραπάνω στο μυαλό. Ευτυχώς αν θέλω να ρίξω κανένα σοβαρό βλέφαρο για το θέμα υπάρχουν και τα σωστά μέρη μακριά από το nosense χάος.

Και είμαι σίγουρος ότι αυτοί που ασχολούνται σοβαρά με την Ελληνική ιστορία δεν μπαίνουν καν στον κόπο να ασχοληθούν με όλο αυτό το μπάχαλο.

Και μην ξεχνιόμαστε: Με βάση όλα τα παραπάνω ήταν επόμενο και η απέναντι πλευρά α ανασυνταχθεί. Έπρεπε να βρει και εκείνη mainstream τρόπους σε επίπεδο κολτούρας και mainstream «προβληματισμού», για να κερδίσει το χαμένο έδαφος.

Ναι ο Τζιβάτος Χιπστεράς, η ναρκοκουλτούρα, η nosense παγκοσμιοποίηση σε επίπεδο ρηχής θεώρησης, η επιστροφή «στις ρίζες και την παράδοση« -aka στα πανηγύρια με διακοπές στην Ικαρία που είναι όλα χαλαρά as bonus-, η nosense νοοτροπία του απλά ξεφτιλίζω κάτι γιατί έτσι κάνω επανάσταση από το πληκτρολόγιο ή όχι. Είναι απλά η απέναντι πλευρά που προσπαθεί να ανασυνταχθεί. Τα τελευταία χρόνια δεν είναι και πολύ αγχωμένη γιατί τυπικά έχει την -πολιτική και καλά- εξουσία, πρέπει όμως να δουλέψει σκληρά στο επίπεδο της mainstream προπαγάνδας για να έχει διάρκεια το impact της.

Όλα τα παραπάνω μου προκαλούν μόνο αηδία και έτσι θα συνεχίσω να στηρίζω μόνο Μάμρα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6300
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από theBox »

Κείμενο μνημείο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
manillard
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 18:06

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από manillard »

Προβλήματα των Βαλκανικών λαών, στην Ρουμανία έχουν ακριβώς τα ίδια, αλλά αντίθετα, εκεί βάλλετε όποιος αριστερίζει ή θεωρηθεί οτι αριστερίζει πέραν του δέοντως, χωρίς να ύπαρχει και ένδειξη που τελιώνει το δέον.

Προσωπικά θυμάμαι σε channel του MIRC αρκετά άτομα που έθαβαν τους Marauder για το 1821 και μετά άλλα άτομα που την έλεγαν στους Airged L'amh στο One Eyed God που χρησιμοπιούσαν "ξένη" μυθολογία... Δεν βρίσκεις άκρη.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Εγώ θα ζητήσω, όποιος θέλει να ποστάρει ένα τραγούδι που να αναφέρεται στην Ελληνική ιστορία και μαζί με αυτό και τους στίχους του, για να δούμε κατά πόσο έχει να κάνει με ιστορία και κατά πόσο με παραμύθια. Έτσι θα έχουμε μια εικόνα. Τραγούδια από ελληνικές μπάντες ή με έλληνες στο lineup παίρνουν έξτρα πόντους.

Αν θέλετε το κάνουμε εδώ ή σε άλλο θρεντ "Αλήθεια ή παραμύθια: τραγούδια για την Ελληνική ιστορία" 8-] 8-]
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”