'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από theBox »

Καλά τοσο πολυ σας πείραξε αυτο για τη σημαία; To ανέφερε και ο rbrigade γκρινιάζοντας πρίν. Εν τω μεταξύ ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έγραψα οτι οσοι εχουν σημαια είναι φασίστες. Εγω ΤΟ ΜΟΝΟ που είπα (ή μάλλον ρώτησα) είναι οτι σημαία στο προφίλ αποτελεί πολιτικη δήλωση. ΟΧΙ απαραίτητα φασιστική.

Και για να προλάβω. Μπόρει όντως η παρουσία σημαίας στο φμπ κ γιουτιουμπ να είναι και ασυσχέτιστο με την πολιτική γεγονος...θεωρητικα. Σε πρακτικό επίπεδο 99.9% των περιπτώσεων που εμφανίζεται, ΕΙΝΑΙ πολιτική δήλωση, δεξιού εν γένει προσανατολισμού.

Και ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΕΠΟΙΘΗΣΗ μου είναι οτι ο φέρων την σημαία εμπίπτει σε γενικές γραμμές εντός του ψυχογραφήματος που περιγράφει ο CountRaven στο 1ο σεντόνι του.

Συνήθως δε, συνοδευεται και απο βεργινούλες και διάφορα άλλα, και ίσως με κάποιο τσιτάτο nick, τύπου ΕΛΛΑΣ ΠΑΝΑΓΙΑ.

Αφου τα βλέπουμε μπροστά μας κάθε μέρα ρε παίδες, γιατί κρυβόμαστε πίσω απο το δακτυλό μας δηλαδη;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Xstroyer »

Από όσα διάβασα, γενικώς είμαι κοντά στον trigger.

Κατα τ'άλλα, όσο μπορεί να ενώσει η μουσική, άλλο τόσο μπορεί και να διχάσει. Ακόμα και ανθρώπους της ίδιας εθνικότητας,
Άβαταρ μέλους
manillard
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 18:06

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από manillard »

Εγώ καταλαβαίνω και τον Πρίαμο, όντως η μουσική δεν ενώνει από μόνη της, αλλά ήταν η αιτία να γνωρίσω παιδιά που έχουμε επαφή 20 χρονιά μετά...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από LuciferSteele »

αυτό είναι το πρόβλημα με τις κοινωνικοπολιτικές συζητήσεις, κλέβουν χρόνο από τις μουσικές
αυτό συμβαίνει πάντα, μόλις ξεκινάει το γαιτανάκι, όλοι πεφτουν(με) με τα μούτρα στις αναλύσεις, τις καταδίκες, τις υπερασπίσεις, τις περιχαρακώσεις
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από castledemon »

Αντί να εστιαζουμε στις αντιθέσεις και αντίθετες απόψεις γιατί δεν προσπαθούμε να βρούμε πού συμφωνούμε όλοι (ή οι περισσότεροι τουλάχιστον)? Κάπως έτσι ίσως ήταν πιο εποικοδομητικη η συζήτηση και με λιγότερη ένταση.
Παράδειγμα, μπορούμε μετά από όσα γράφτηκαν να πούμε πως:
(1) Μια μπάντα έχει δικαίωμα να γράψει για την ιστορία και τους μύθους οποιασδήποτε χώρας συμπεριλαμβανομενης και της δικής της αρκεί να μην εξυπηρετεί κάποια κρυφή ατζέντα, κρατώντας αποστάσεις από την πολιτική
(2) Η μπάντα, εφόσον τηρεί το (1) και δεν προκαλεί δεν ευθύνεται αν λόγω στιχουργικου ενδιαφέροντος προσελκύει διαφορους ουγκανους στα Live ή στα comments κάτω από βίντεο της.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Σάβ 05 Μάιος 2018, 13:48 Καλά τοσο πολυ σας πείραξε αυτο για τη σημαία; To ανέφερε και ο rbrigade γκρινιάζοντας πρίν. Εν τω μεταξύ ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έγραψα οτι οσοι εχουν σημαια είναι φασίστες. Εγω ΤΟ ΜΟΝΟ που είπα (ή μάλλον ρώτησα) είναι οτι σημαία στο προφίλ αποτελεί πολιτικη δήλωση. ΟΧΙ απαραίτητα φασιστική.

Και για να προλάβω. Μπόρει όντως η παρουσία σημαίας στο φμπ κ γιουτιουμπ να είναι και ασυσχέτιστο με την πολιτική γεγονος...θεωρητικα. Σε πρακτικό επίπεδο 99.9% των περιπτώσεων που εμφανίζεται, ΕΙΝΑΙ πολιτική δήλωση, δεξιού εν γένει προσανατολισμού.

Και ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΕΠΟΙΘΗΣΗ μου είναι οτι ο φέρων την σημαία εμπίπτει σε γενικές γραμμές εντός του ψυχογραφήματος που περιγράφει ο CountRaven στο 1ο σεντόνι του.

Συνήθως δε, συνοδευεται και απο βεργινούλες και διάφορα άλλα, και ίσως με κάποιο τσιτάτο nick, τύπου ΕΛΛΑΣ ΠΑΝΑΓΙΑ.

Αφου τα βλέπουμε μπροστά μας κάθε μέρα ρε παίδες, γιατί κρυβόμαστε πίσω απο το δακτυλό μας δηλαδη;
Δεν ξέρω αν το κατάλαβες, αλλά ξεκινάς να πεις ότι ''εγώ δεν είπα αυτό'' και μέχρι να φτάσεις στο τέλος έχεις πει ακριβώς αυτό!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Σάβ 05 Μάιος 2018, 17:50
theBox έγραψε: Σάβ 05 Μάιος 2018, 13:48 Καλά τοσο πολυ σας πείραξε αυτο για τη σημαία; To ανέφερε και ο rbrigade γκρινιάζοντας πρίν. Εν τω μεταξύ ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έγραψα οτι οσοι εχουν σημαια είναι φασίστες. Εγω ΤΟ ΜΟΝΟ που είπα (ή μάλλον ρώτησα) είναι οτι σημαία στο προφίλ αποτελεί πολιτικη δήλωση. ΟΧΙ απαραίτητα φασιστική.

Και για να προλάβω. Μπόρει όντως η παρουσία σημαίας στο φμπ κ γιουτιουμπ να είναι και ασυσχέτιστο με την πολιτική γεγονος...θεωρητικα. Σε πρακτικό επίπεδο 99.9% των περιπτώσεων που εμφανίζεται, ΕΙΝΑΙ πολιτική δήλωση, δεξιού εν γένει προσανατολισμού.

Και ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΕΠΟΙΘΗΣΗ μου είναι οτι ο φέρων την σημαία εμπίπτει σε γενικές γραμμές εντός του ψυχογραφήματος που περιγράφει ο CountRaven στο 1ο σεντόνι του.

Συνήθως δε, συνοδευεται και απο βεργινούλες και διάφορα άλλα, και ίσως με κάποιο τσιτάτο nick, τύπου ΕΛΛΑΣ ΠΑΝΑΓΙΑ.

Αφου τα βλέπουμε μπροστά μας κάθε μέρα ρε παίδες, γιατί κρυβόμαστε πίσω απο το δακτυλό μας δηλαδη;
Δεν ξέρω αν το κατάλαβες, αλλά ξεκινάς να πεις ότι ''εγώ δεν είπα αυτό'' και μέχρι να φτάσεις στο τέλος έχεις πει ακριβώς αυτό!
Περίεργο που κατάλαβες αυτο ακριβώς ενώ φρόντισα να διαχωρίσω τον όρο φασίστας από τον γενικότερο ελληνόκαυλο δεξιό πατριώτη από την πρώτη κιόλας παράγραφο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από rbrigade »

Δηλαδή σημαία=ελληνόκαυλος δεξιός πατριώτης;

Αν και δεν έχω σημαία στο προφίλ, ούτε βγάζω σημαία στο μπαλκόνι, παρόλο που πριν πολλά χρόνια είχα πάρει μια μικρούλα για αυτόν ακριβώς τον σκοπό, θεωρώ αυτό που λες προσβλητικό. Δηλαδή σοβαρά τώρα, θα έλεγες σε μια live συζήτηση κάποιον ''ελληνόκαυλο δεξιό πατριώτη'' και θα περίμενες να μην παρεξηγηθεί; Θα του έλεγες ας πούμε ''cool, δεν σε είπα και φασίστα'';
Και τέλος πάντων σε αυτήν την χώρα μόνο οι δεξιοί βάζουν σημαία στο προφίλ ή στο μπαλκόνι; Στο Πολυτεχνείο μια ματωμένη ελληνική σημαία δεν κρατάνε στην κεφαλή της πορείας; Τρέχουν στην επικαιρότητα θέματα όπως το Μακεδονικό ή η φυλάκιση των δύο στρατιωτικών και πιστεύεις ότι δεν υπάρχει πολύς κόσμος που επ' ευκαιρία αυτών εκδήλωσε κάποια πατριωτικά αισθήματα;

Οπότε... επέτρεψε μου να επιμείνω ότι κάνεις έναν πολύ άσχημο συσχετισμό που δεν στέκει κιόλας.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από theBox »

Δέχομαι οτι το "ελληνόκαυλος δεξιός πατριώτης" ήταν τσιτάτο και ζητώ συγγνώμη αν σε προσέβαλα.

Θεωρώ παρόλα αυτά, οτι το να κρέμας ελληνική σημαία στις εθνικές επετείους, δεν έχει ακριβώς την ίδια συλλογιστική με το να την έχεις προφιλ στο νετ, μάζι με όλο το πακέτο συμπεριφοράς που παρατηρείται στις περιπτώσεις αυτές.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν το πήρα προσωπικά (σε μένα το είπες ρε;;;;;;!!!!! :twisted: :mad: :evil: ), γενικά μιλάω. Και δεν έχουν όλοι με σημαία στο προφίλ αυτό το πακέτο που περιγράφεις, είναι υπερβολή. Ούτε καν οι περισσότεροι. Αυτά με τους Αγίους και τις προφητείες και τα θαύματα αν και ενδόμυχα τα ψιλοασπάζονται αρκετοί, ή τα έχουν έστω σαν αποκούμπι, δεν τα εκδηλώνουν παρά μόνο κάποιοι συγκεκριμένοι, που δεν θα τους χαρακτηρίσω τώρα για να μην θίξω και γω κανέναν, χαχαχαχα!
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Priamos »

Τώρα ίσως να ακούστει λίγο άσχετο και αφελές, (άσε που μπορεί να με μυριστει ο Trigger και να με γραπωσει σαν λυσσασμένο pitbull και να μη με αφήνει με τίποτα :P :D ) αλλά ο "εχθρος" δεν είναι οι συγκεκριμένες πολιτικές παρατάξεις και απόψεις, αλλά η βλακεία και η κακία γενικότερα. Οταν ισχύει κάτι από αυτα, είναι αναπόφευκτο να ρεπεις σε ακραίες, μισανθρωπικες ιδεολογίες ή σε διαστρεβλωμένη ερμηνεία και εφαρμογή θετικών - στη βάση τους - ιδεολογιών. Το ξέρω ότι ακούγεται "Ποταμίσιο" :D , απολιτικ, μετριοπαθές και "ισαποστασικο", αλλά εγώ εκεί εντοπίζω τη ρίζα του κακού.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

'Φασιστικές' Ελληνικές μπάντες

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Το πρόβλημα στην Ελλάδα εντοπίζεται σε δύο σημεία για μένα:

1. Έλλειψη δικαιοσύνης
2. Ημιμάθεια/στρεβλωση καταστάσεων και λέξεων

Το 1. είναι αυτό που φαίνεται πρώτα, και νομίζω το έχουμε ζήσει όλοι λίγο πολύ στο πετσί μας σε διάφορες καταστάσεις (σχολές, στρατό, δημόσιες υπηρεσίες κλπ).

Το 2. έχει να κάνει με τη ποιότητα των πολιτών μιας χώρας, και είναι κάτι που αρκετοί αποφασίζουν/αποφασίζουμε να το αγνοήσουμε με τρόπο. Και εξηγούμαι:

Ο μέσος απόφοιτος λυκείου δεν μπορεί να ξεχωρίσει τις διαφορές μεταξύ εννοιών όπως: πατριώτης/εθνικιστής/εθνικοσοσιαλιστής, φασίστας/αντιφασίστας, διεθνιστής/κομμουνιστής, κομμουνισμός/σταλινισμός, κομμουνισμός/αριστερά, αναρχικός/μπάχαλος, κρατικός/δημόσιος, σοσιαλισμός/ΠΑΣΟΚ, κατσικανιάρης/μούσχαρος κλπ. Επίσης δε σκαμπάζει γρι από λέξεις όπως: ολοκληρωτισμός, δογματισμός, διεθνισμός κλπ.

Όλες αυτές είναι λέξεις/έννοιες περιγράφουν το πως χτίστηκαν τότε, και πως λειτουργούν μέχρι και σήμερα οι κοινωνίες μας. Επίσης, όταν αγνοείται επιδεικτικά η ιστορία των τελευταίων 20 - 30 ετών (μην πω για παλαιότερα) τα πράγματα γίνονται μη αναστρέψιμα.

Έτσι, βλέπεις κάποιους να τραμπουκίζουν ξένους μαθητές που επειδή αρίστευσαν κράτησαν την ελληνική σημαία βάσει νόμου και "αλλοιώνουν τον πολιτισμό μας" από μια "παράδοση" που ξεκίνησε από κάποιους που, όπως τελικά έδειξε η ιστορία, μόνο κακό έκαναν στην χώρα. Από την άλλη, δέχονται σαν αληθινή τη μυθοπλασία της ταινίας "300", μόνο και μόνο επειδή μας δείχνει τούμπανα (τους σημερινούς σαπιοκοιλιάδες). Αντίστοιχα το ίδιο έγινε με τη ταινία "Αλέξανδρος" και την ταινία "Τροία" κλπ. Άλλοι, "χαρίζουν" νεκρούς και καταστάσεις στην προαναφερθείσα πλευρά λες και μοιράζουν στραγάλια. Και όλο αυτό κάνει κύκλους μέχρι να σκάσει ξανά.

Ελπίζω να είναι ξεκάθαρο ότι όλα τα παραπάνω είναι μια απλή παρουσίαση γεγονότων, που το πέρασμα του χρόνου φανέρωσε τα αποτελέσματα που είχαν στην ελληνική κοινωνία και όχι ποστ "ισων αποστάσεων" (και μόνο που πρέπει να το δηλώνουμε κάθε φορά καραφλιάζω). Η ιστορία είναι εκεί έξω, γραμμένη από 100 οπτικές γωνίες και όποιος θέλει να καταλάβει, θα καταλάβει, και όποιος θέλει να επιβεβαιώσει τις θεωρίες του και να εξυπηρετήσει σκοπιμότητες, επίσης θα το κάνει. Ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει "σχολή", εγώ απλά θέλω να ξέρω με ποιον έχω να κάνω κάθε φορά.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”