Oι παλιοί συντάκτες του Metal Hammer

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Oι παλιοί συντάκτες του Metal Hammer

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Λίγα πράγματα έχω διαβάσει στη ζωή μου όσο τα τεύχη του M.H. περιόδου 1992-1997. Αν και απέκτησα και πιο παλιά τεύχη αλλά και αγόραζα και πιο μετά από το 1997, αυτή την περίοδο τη λάτρεψα, και μέχρι και πριν λίγα χρόνια συνέχιζα να τα διαβάζω μια-δυο φορές το χρόνο.

Μερικά ονόματα έχουν συνδεθεί με την εφηβεία μας, επιτυχημένες αγορές που θα είμαστε ευγνώμονες σε αυτούς τους συντάκτες ή και αποτυχημένες αγορές που μας έκαναν να μη ξαναδιαβάσουμε άρθρο τους. Συντάκτες που είχαν προνοητικότητα και έβλεπαν μπροστά στο αν θα κρατήσει ένα συγκρότημα ή ένα άλμπουμ, και συντάκτες που έβλεπαν μόνο τι γίνεται τώρα και έγραφαν χωρίς να αντιληφθούν αν τα γκρουπ για τα οποία γράφουν θα μείνουν ή θα σβήσουν γρήγορα.

Λέω λοιπόν να γράψουμε για κάποιους συντάκτες, αν θυμόμαστε κάτι από αυτούς αλλά και αν ξέρει κανείς τι να απέγιναν..

Θανάσης Μπάλλιος: Αν και έγραφε πιο πολύ για death metal, τον πρόσεξα περισσότερο σε ένα άρθρο του για τους Manowar και από τότε διάβαζα ό,τι έγραφε. Είχε τη στήλη των νέων πριν την αναλάβει ο Σταματούκος (στον οποίο δεν θα αναφερθώ μιας και έχουμε γράψει αρκετές φορές), και έφυγε σχετικά γρήγορα από το περιοδικό. Όποιος ξέρει τι έκανε μετά ας γράψει.

Γιώργος Ροσσολάτος: Πριν τον Βασίλη Ζαχαρόπουλο υπήρχε και άλλος συντάκτης με αφηρημένη γραφή που δεν καταλάβαινες ακριβώς τι εννοούσε. Θρυλικές οι κριτικές του στους Darkthrone και άλλα black metal σχήματα όπου "έμπαιναν" οι άλλοι συντάκτες και έκαναν πλάκα ("τσίου τσίου τα πουλάκια..", "μεγάλεεε... παίξε με τις κάλτσες σου!"). Φοβερό γέλιο... Και αν τον Βασίλη τον στήριξε το περιοδικό, τον Γιώργο μάλλον τον πήραν πιο πολύ στο χαβαλέ και επίσης δε συνέχισε...

Κατερίνα Τσέλιου: Ήταν ίσως η πιο metal συντάκτης από τις γυναίκες που έγραφαν ως τότε αλλά και μετά. Η Jane Σαμπανίκου πάντοτε πήγαινε πιο πολύ στο ροκ, η Στέφα είχε σταματήσει στο NWOBHM, ενώ η Τσέλιου αναφερόταν στους Savatage, Psychotic Waltz, κτλ... Καλή περίπτωση που νομίζω μπορούσε να μείνει λίγο ακόμα.. Τι να κάνει σήμερα;;

Αλέξανδρος Χριστογιάννης: Ήταν ο συντάκτης που κράτησε μια ισορροπία τότε με το χαμό που έγινε με τα live των Manowar. Oπαδός του συγκροτήματος, αλλά όχι με παρωπίδες, που πάντα είχε ενδιαφέρον να διαβάζεις τα κείμενά του.

Ανδρέας Τσουρινάκης: Ήταν η εποχή πριν τον Φλωράκη, και η αρχή μιας περιόδου όπου ήθελε τον αρχισυντάκτη να είναι λίγο πιο χαμηλών τόνων και όχι τόσο φανατικό (σε αντίθεση πχ με τους προηγούμενους Lord, Warlord, ...) Δε ξέρω αν άφησε κάποιο στίγμα στο περιοδικό και τους αναγνώστες αλλά θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε που είναι σήμερα.

Γιώργος Φλωράκης: Ο αρχισυντάκτης που στις μέρες του το περιοδικό εκτοξεύτηκε. Δε ξέρω αν ήταν η εποχή και αν αυτό θα συνέβαινε ούτως ή άλλως, αλλά όπως και να'χει ήταν ένα όνομα που έμεινε στην ιστορία του περιοδικού και στη μνήμη των παλιών αναγνωστών. Ήταν και εκείνος στο πνεύμα του προηγούμενου αρχισυντάκτη, λίγο δηλαδή ουδέτερος και όχι φανατικός με το είδος, αλλά στη συνέχεια μπήκε για τα καλά στο black/gothic - στη στήλη του, Sub Terra, όμως όλο και έβρισκες διαμαντάκια και σε άλλα είδη. Κομβική στιγμή όταν απομάκρυνε από το περιοδικό γνωστό συντάκτη, όπου από 'κει και μετά άρχισε το περιοδικό να άλλαζει και να "σοβαρεύει" - προσωπικά μου λείπει το ύφος το παλιό για αυτό εξάλλου τα έχω λιώσει εκείνα τα τεύχη! Πλέον βλέπω το όνομά του σε κάτι ραδιοφωνικές εκπομπές της ΕΡΤ, καμμία σχέση με το μεταλ. Πάντως αναρωτιέμαι όταν θυμάμαι τα κείμενά του και όλη αυτή την προώθηση που έκανε τότε στον ακραίο ήχο, αν πραγματικά κατάλαβε τι είναι το heavy metal, αν ποτέ ένιωσε και αγάπησε αυτή τη μουσική.

Τόλης Παλαντζάς: Έγινε γνωστός για τη στήλη της Ελληνικής Σκηνής την οποία ανέλαβε μετά τον Σταματούκο ο οποίος ανέλαβε αποκλειστικά το Hard Fax. Έγραφε συνέχεια για τους Μοtorhead και glam/sleaze συγκροτήματα - ήταν ο μόνος μετά τον Φωκ. "Βlack Spider" που ξανασχολήθηκε με το poser. Έχει φύγει από το περιοδικό και έχει δική του δισκογραφική εταιρεία ενώ δουλεύει και σαν DJ παίζοντας rave (!!).

Μαρία Ευθυμιάτου: Δεν έμεινε πολύ στο περιοδικό, είχε έρθει από το Ποπ και Ροκ, και έβριζε τους Slayer αλλά και τον Glen Benton! Φοβερό βρισίδι στα γράμματα από οπαδούς, και σε λίγο έφυγε..

Ορέστης Ράπτης: Καλός συντάκτης, μεταγενέστερος από τους παραπάνω, και σε μια εποχή που το χάμμερ άλλαζε ύφος. Είχε γνώσεις και ήταν πραγματικός κάτοχος της δισκογραφίας συγκροτημάτων στα οποία αναφερόταν. Πλέον είναι στην Αμερική και ασχολείται με φωτογραφία ή ζωγραφική ή κάτι τέτοιο νομίζω....

Πάνος Ματθαιογιάννης: Πολύ συμπαθής συντάκτης και φωτογράφος του περιοδικού πριν τον Κισσατζεκιάν. Aπλή και ωραία γραφή, ενώ είχε ψηφίσει για καλύτερο άλμπουμ της χρονιάς το Α sence of change των Sieges Even που προσωπικά μου έδωσε αφορμή να ψάξω το συγκρότημα.

Συμπληρώστε ό,τι θέλετε, για όποιον θέλετε!
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Re: Oι παλιοί συντάκτες του Metal Hammer

Δημοσίευση από asgardlord »

Progress_Lost έγραψε: Τρί 06 Σεπ 2022, 23:11 Ανδρέας Τσουρινάκης: Ήταν η εποχή πριν τον Φλωράκη, και η αρχή μιας περιόδου όπου ήθελε τον αρχισυντάκτη να είναι λίγο πιο χαμηλών τόνων και όχι τόσο φανατικό (σε αντίθεση πχ με τους προηγούμενους Lord, Warlord, ...) Δε ξέρω αν άφησε κάποιο στίγμα στο περιοδικό και τους αναγνώστες αλλά θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε που είναι σήμερα.
Ήταν ο ίδιος που έγραφε στο Pc Gamer άραγε?
Έπος το τοπικ, ωραίες θύμισες, αν και αυτά τα τεύχη τα προμηθεύτηκα κατόπιν εορτής καθώς γύρω στο 98 άρχισα να το αγοράζω! Θα προσθέσω την αγαπημένη μου συντάκτρια όλων των εποχών, Κατερίνα Αλεξανδρίδη. Ήταν αυτή που έκανε τη στήλη "Ο λάκκος με τα κωλοδάκτυλα" που έθαβε σάπια ντέμο! Ακόμα θυμάμαι επικές περιγραφές τύπου "φαντάζομαι τα μέλη των -insert καρακλισέ όνομα μπάντας- να αυνανίζονται κοιτώντας τρυφερά ο ένας τον άλλο στα μάτια", χαχαχαα που να βρείς τέτοια δημοσιογραφία πλέον!!!!
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Re: Oι παλιοί συντάκτες του Metal Hammer

Δημοσίευση από RedSharks »

Χάρης Καραολίδης: Ο πρέσβης του grunge και του alternative rock στο MH στα early 90s. Μου ήταν πολύ συμπαθής παρότι θεωρούσα ότι οι μουσικές που προωθούσε δεν είχαν θέση σε ένα περιοδικό που το αντικείμενό του είναι το metal. Επίσης έπαιζε πλήκτρα σε διάφορες hard rock / AOR μπάντες της εποχής όπως π.χ. τους NOK AOYT:



Γενικά το άτομο ήταν φοβερά ανοιχτόμυαλο, ψαγμένο και κάπως «μπροστά από την εποχή του» και έγραφε με ευφυία και χιούμορ. Έχει μείνει στην ιστορία ένα - κάπως χιουμοριστικό - αφιέρωμα που έκανε στην ελληνική σκηνή των 80s (όπου μεταξύ άλλων κοροϊδευε τον Τσιμπινουδάκη των Vaal. O Vic αναφέρεται σε αυτό στο πολύ ενδιαφέρον blog του εδώ: http://vics-dungeon.blogspot.com/2016/09/blog-post.html

Δεν γνωρίζω τι κάνει σήμερα εκτός του ότι διατηρεί το παρακάτω blog: http://teenmusicgeek.blogspot.com/

O @Vic ίσως μπορεί να μας δώσει περισσότερα στοιχεία.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Oι παλιοί συντάκτες του Metal Hammer

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Ωραίες παραθέσεις παιδιά...

Ναι, κάτι είχε ειπωθεί για τον Τσουρινάκη και ένα περιοδικό για υπολογιστές αλλά δε ξέρω αν ήταν ο ίδιος ή κάποιος συγγενής. Με την Κατερίνα κάποια περίοδο είχαμε κοινή παρέα - είχε γνωριστεί με άτομα από το χώρο του epic που τα ήξερα και έτσι μιλούσαμε. Είχε γνώσεις αλλά από rave μου έλεγαν παιδιά που την ήξεραν πιο καλά και στο metal έμπαινε στη φάση σιγά-σιγά..

Για τον Καραολίδη νομίζω καλύτερα να έγραφε στο ΠΟΠ + ΡΟΚ.. Νομίζω δε συμπαθούσε καν το heavy metal στην κλασική του μορφή... Κάποια στιγμή ασχολήθηκε με διοργάνωση συναυλιών..
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Oι παλιοί συντάκτες του Metal Hammer

Δημοσίευση από Zippo190 »

εδώ να σημειώσω ότι ο Ανδρέας Τσουρινάκης του pc-master είναι ίσως ο αγαπημένος μου συντάκτης όλων των εποχών. Πραγματικά καταπληκτικός τύπος, απόλαυση να τον διαβάζεις.

Και γενικά παρόλο που εκείνη η εποχή είχε πολλές παθογένειες, υπήρχε μια ποιότητα στα κείμενα που σπάνια συναντάς σήμερα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Oι παλιοί συντάκτες του Metal Hammer

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 08 Σεπ 2022, 19:50 εδώ να σημειώσω ότι ο Ανδρέας Τσουρινάκης του pc-master είναι ίσως ο αγαπημένος μου συντάκτης όλων των εποχών. Πραγματικά καταπληκτικός τύπος, απόλαυση να τον διαβάζεις.

Και γενικά παρόλο που εκείνη η εποχή είχε πολλές παθογένειες, υπήρχε μια ποιότητα στα κείμενα που σπάνια συναντάς σήμερα.
Έτσι ακριβώς
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1166
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Re: Oι παλιοί συντάκτες του Metal Hammer

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 08 Σεπ 2022, 19:50 εδώ να σημειώσω ότι ο Ανδρέας Τσουρινάκης του pc-master είναι ίσως ο αγαπημένος μου συντάκτης όλων των εποχών. Πραγματικά καταπληκτικός τύπος, απόλαυση να τον διαβάζεις.

Και γενικά παρόλο που εκείνη η εποχή είχε πολλές παθογένειες, υπήρχε μια ποιότητα στα κείμενα που σπάνια συναντάς σήμερα.
ήταν όντως ο ίδιος όμως;
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Oι παλιοί συντάκτες του Metal Hammer

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Νομίζω την έχουμεξανακάνει αυτή τη κουβέντα. Συγγενείς πρέπει να είναι.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Oι παλιοί συντάκτες του Metal Hammer

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Oι παλιοί συντάκτες του Metal Hammer

Δημοσίευση από CountRaven »

Δεν είναι ο ίδιος.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Oι παλιοί συντάκτες του Metal Hammer

Δημοσίευση από CountRaven »

RedSharks έγραψε: Τετ 07 Σεπ 2022, 16:47 Χάρης Καραολίδης: Ο πρέσβης του grunge και του alternative rock στο MH στα early 90s. Μου ήταν πολύ συμπαθής παρότι θεωρούσα ότι οι μουσικές που προωθούσε δεν είχαν θέση σε ένα περιοδικό που το αντικείμενό του είναι το metal. Επίσης έπαιζε πλήκτρα σε διάφορες hard rock / AOR μπάντες της εποχής όπως π.χ. τους NOK AOYT:



Γενικά το άτομο ήταν φοβερά ανοιχτόμυαλο, ψαγμένο και κάπως «μπροστά από την εποχή του» και έγραφε με ευφυία και χιούμορ. Έχει μείνει στην ιστορία ένα - κάπως χιουμοριστικό - αφιέρωμα που έκανε στην ελληνική σκηνή των 80s (όπου μεταξύ άλλων κοροϊδευε τον Τσιμπινουδάκη των Vaal. O Vic αναφέρεται σε αυτό στο πολύ ενδιαφέρον blog του εδώ: http://vics-dungeon.blogspot.com/2016/09/blog-post.html

Δεν γνωρίζω τι κάνει σήμερα εκτός του ότι διατηρεί το παρακάτω blog: http://teenmusicgeek.blogspot.com/

O @Vic ίσως μπορεί να μας δώσει περισσότερα στοιχεία.
Θεος Καραολίδης είχε φέρει Armored Saint Ελλάδα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

Re: Oι παλιοί συντάκτες του Metal Hammer

Δημοσίευση από giorgos »

Ο συμπαθής Πάνος Ματθαιογιάννης έχει (ακόμα πιστεύω) ένα δισκάδικο στο Χαλάνδρι, Record Lovers πρέπει να λέγεται. Το επισκέφτηκα μια φορά και τον ρώτησα για την εποχή που έγραφε στο MH, αλλά μου έδωσε την εντύπωση πως την όλη φάση τη θεωρούσε ως "παιδική αρρώστια".
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Oι παλιοί συντάκτες του Metal Hammer

Δημοσίευση από Zippo190 »

εγώ θυμάμαι και τον θρυλικό ράπερ Πάνο Πιλάτο που είχε καραθάψει το δίσκο των Clairvoyant με ντροπιαστική κριτική.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2021, 20:25

Re: Oι παλιοί συντάκτες του Metal Hammer

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Nαι, η αλήθεια είναι ότι μετά τον Παλαντζά πάσχιζε λίγο η στήλη της Ελληνικής Σκηνής. Είχε μπει σε μια σειρά και ο Παλαντζάς κρατούσε τις ισορροπίες θάβωντας μόνο τα χαβαλατζίδικα ντέμο.. Όταν έφυγε ο Παλαντζάς, τόσο ο Πιλάτος όσο και ο Αγόρος αλλά και άλλοι που ανέλαβαν κάπου το έχασαν.. Για αυτό ξαναγύρισε σε κάποια φάση ο Παλαντζας.
Άβαταρ μέλους
LordBelial
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Κυρ 29 Ιούλ 2018, 13:44

Re: Oι παλιοί συντάκτες του Metal Hammer

Δημοσίευση από LordBelial »

O Φλωράκης είχε δώσει μία συνέντευξη στο (πολύ καλό) blog Underground Kommandoz, στο οποίο συμμετέχει κιόλας ο Τόλης Γιοβανίτης. Ωραία συνέντευξη, μιλάει για τα χρόνια που είχε αναλάβει το MH αλλά και για το τί κάνει τώρα.

Ο Τσουρινάκης δεν είναι ο ίδιος με τον συνονόματο του PCMaster, αλλά είχαν συγγένεια (πρωτοξάδερφα αν δεν κάνω λάθος).
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”