Ελληνική σκηνή και συγκροτήματα: τότε και τώρα.

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Re: Ελληνική σκηνή και συγκροτήματα: τότε και τώρα.

Δημοσίευση από CountRaven »

Διαφωνω και σε ενα σημειο με τον @CountRaven , γιατι δεν ειναι μυθος, ΕΙΝΑΙ φοβερα ευκολοτερο για καποιον να βγαλει εκπληκτικο αποτελεσμα γραφοντας σπιτι του, το οτι καποιες μπαντες προς τιμην τους πανε για μεγαλυτερα πραγματα, δεν αναιρει αυτο το γεγονος.
@Aphelian

Για αυτό έγραψα ότι είναι ευκολότερο από το 1987.

Δεν έχει σημασία που θα γράψεις. Ναι προφανώς όλοι μπορούμε να γράψουμε -λέω παράδειγμα- dry κιθάρες με ένα dI box. Ακόμα και αυτό κάποτε ήταν science fiction.

Από εκεί και πέρα; Για να το μετατρέψεις αυτό σε ένα αποτέλεσμα αξιοπρεπές ακόμα και από το σπίτι σου απαιτεί τεχνογνωσία και χρόνο. Τίποτα από αυτά τα δύο δεν είναι total free. Για μένα και ο παράγοντας χρόνος / κόπος μετράει πολύ στην εξίσωση. Είναι ένα "κόστος" διόλου αμελητέο.

Εννοώ πως ακόμα και μέσα στη μπάντα να μείνει η φάση, οι ώρες που έχει επενδύσει αυτός που θα το αναλάβει μαθαίνοντας το know how και οι ώρες που θα χρειαστεί για να το εκτελέσει δεν είναι καθόλου αμελητέες ποσότητες.

Και εδώ μιλάμε μόνο για το rec / παραγωγή / mix / master φάση. Έχει και άλλα κομμάτια το παζλ.

Έχει και άλλα.

Τα 3000 που σκάει μια μπάντα που μπαίνει στο κουρμπέτι με 5 κομμάτια για να τα κόψει σε βινύλιο μόνη της πχ. ε δεν τα λες και λίγα. Random example.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Death_Courier

Δημοσίευση από Death_Courier »

theBox έγραψε: Σάβ 01 Οκτ 2022, 21:03 @Death_Courier

Με εχεις μπερδεψει παντως λιγο μιας και στο αλλο τοπικ ανεφερες ενδεικτικα sacral rage (τους λατρευω btw) ως παραδειγμα ΚΑΛΗΣ νεας μπαντας, ενω καποιος θα μπορουσε να πει οτι ειναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ του "ρεφρεν προχειρα απλα για να υπαρχουν..ατελειωτα ριφ σε κομματια.."
καλησπερα κ παλι.εχεις ενα δικιο βαβαιως σε αυτα που λες,ας πουμε ο τελευταιος δισκος που εβγαλαν..τον περιμεα πως κ πως κ σου μιλαω ειλικρινα δεν καταφερα να τον ακουσω ολοκληρο,με κουρασε αφανταστα
Άβαταρ μέλους
Death_Courier

παιδια ψυχραιμια!με τουμπανο προγραμματα βγαζεις παπαδες σε δισκο!κ μετα πας σε λαιβ κ μενεις φαφουτης!ςνα αυτο!δευτερον ξαναλεω οι σημερινες μπαντες δεν γνωριζουν το παρελθον!δεν εχουν ψηθει!νομιζουν οτι επειδη ξερουν να γραφουν μουσικη κ συν τα σημερινα μεσα τεχνολογιας ειναι θεοι!προτιμω να ακουβ τιμιες δουλειες απο παλια με χα λια ηχο παρα να ακουω φαφλατες χωρις ουσια..
Άβαταρ μέλους
Death_Courier

πειτε δεκα αλμπουμ απο ελληνικες μπαντες τα τελευταια 20 χρονια πχ που ειναι αξια αναφορας!κ βεβαια χρηματων διοτι οι εποχες ειναι ζοεικες,μπαντες βεβαια οχι μονο μουσικα καλες αλλα να εχουν κ ενα στιχουργικο υποβαθρο.μπαντες τυπου κοναν ο βαρβαρος δεν γινονται δεκτες..δεν λεω ονοματα δεν θελω να προσβαλλω κανενα
Άβαταρ μέλους
Northbound

Δημοσίευση από Northbound »

Death_Courier έγραψε: Κυρ 02 Οκτ 2022, 01:35 πειτε δεκα αλμπουμ απο ελληνικες μπαντες τα τελευταια 20 χρονια πχ που ειναι αξια αναφορας!κ βεβαια χρηματων διοτι οι εποχες ειναι ζοεικες,μπαντες βεβαια οχι μονο μουσικα καλες αλλα να εχουν κ ενα στιχουργικο υποβαθρο.μπαντες τυπου κοναν ο βαρβαρος δεν γινονται δεκτες..δεν λεω ονοματα δεν θελω να προσβαλλω κανενα
Το άξιο αναφοράς που λες είναι κατ' εμέ υποκειμενικό (ίσως και ανούσιο) γιατί δεν υπάρχει μία παράμετρος (ή μερικοί) για το συγκεκριμένο.

Από γούστο, προτιμήσεις, αντίκτυπο, πόσο δημοφιλές ήταν/είναι/έγινε και πάει λέγοντας, μπορούμε να είμαστε εδώ για μέρες.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι, ναι, υπάρχουνε ΠΟΛΛΟΙ δίσκοι άξιοι αναφοράς, ο καθένας για δικούς τους διαφορετικούς λόγους.

Άμα βάλουμε μέσα όμως τον παράγοντα προσωπικό γούστο, πάμε σε άλλο επίπεδο.

Προσωπικό παράδειγμα: τους Deceptor τους έμαθα όταν ένα φεγγάρι στο AN σε κάποιο live του Metal Hammer άμα θυμάμαι καλά είχανε παίξει και οι Biomechanical ανάμεσα σε άλλους στους οποίους τραγούδαγε/τραγουδάει ο Κουτσελίνης. Έψαξα μετά να ακούσω και είχε πέσει στα χέρια μου κάπως εκείνη η συλλογή από Unisound που είχε βγει χωρίς την άδεια της μπάντας το 2002 άμα θυμάμαι καλά.

Δεν μου αρέσανε και ακόμα δεν κόβομαι όποτε παίζει λόγω κάποιας κουβέντας (καλή ώρα) να το ξαναβάλω. Προφανώς δεν σημαίνει ότι είναι κακό ή ανάξιο αναφοράς επειδή εμένα δεν μου αρέσει, δεν σημαίνει επίσης όμως (προσωπική μου άποψη ε, μην με φάτε) ότι είναι ίσο στον τομέα "άξιο αναφοράς" με έναν δίσκο που βγήκε από μία Ελληνική μπάντα κάμποσα χρόνια αργότερα και ακούστηκε περισσότερο παγκοσμίως αλλά και εγχώρια για τον οποιοδήποτε λόγο.

Ναι, σίγουρα είναι πιο εύκολο την σήμερον ημέρα την μουσική σου να την ακούσει κάποιος στην Χιλή για παράδειγμα παρά πριν από 30 χρόνια. Και σαφώς είναι επίσης πιο εύκολο σήμερα να ηχογραφήσεις την μουσική σου (το πως, που, πότε και όλα αυτά τα ερωτήματα είναι -σημαντικότατοι- παράμετροι). Αυτό το πιστεύω χωρίς καν να έχω γνώσεις ηχοληψίας σε επίπεδο μουσικής παραγωγής.

Που θέλω να καταλήξω; Είναι ψιλοάκυρο να συγκρίνουμε κατά μία έννοια ανόμοια πράγματα κατ' εμέ. Από την άλλη όμως ένα demo/ep/album που βγήκε πριν από 20-30 χρόνια και κατά 90% το άκουσε ΤΟΤΕ μόνο ο Έλληνας οπαδός, ε, δεν μπορεί να έχει τον ίδιο αντίκτυπο με κάτι που έχει βγει τα τελευταία 20 ας πούμε χρόνια και είτε μας αρέσει είτε όχι έχει ακουστεί πιο πολύ.

Στο κάτω-κάτω, άμα ήταν άξιο αναφοράς όπως αναφέρεις θα το ήξερε ίσως και παραπάνω κόσμος γιατί θα το είχε μάθει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.

Επίσης, το να μνημονούμε μία κυκλοφορία και μέσα στα πρώτα κριτήρια (αν όχι το πρώτο πολλές φορές) να είναι οι συνθήκες ηχογράφησης και όχι το πιο ουσιαστικό πράγμα που είναι η μουσική μου κάνει λίγο υποκριτικό ίσως... Και μου έρχονται παραδείγματα στο μυαλό από Ελληνικές μπάντες που τις θεωρόυμε "cult" (μισό να ξεράσω γιατί η συγκεκριμένη λέξη έχει μπασταρδοποιηθεί πολύ στον βωμό της μουσικής που ακούμε και έχει πάρει και τις πραγματικές cult μπάντες παραμάζωμα) και έχουμε αυτό πρώτα στο μυαλό όταν ακούμε ή βλέπουμε κάτι από αυτές παρά το τι παίζουνε.

Και για να το ξαναπώ: τα παραπάνω ΔΕΝ έχουνε να κάνουνε με το τι αρέσει ή δεν αρέσει στον καθένα. Προσπαθώ να το βλέπω όσο πιο αντικειμενικά γίνεται.

Και για κάποιον λόγο θέλω απλά να αναφέρω ότι δεν έχω "δισκογραφήσει" ποτέ μου πέρα από 1-2 "χαζά" recordings πρόβας.

Αυτά για την ώρα. :pasok:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Northbound την Κυρ 02 Οκτ 2022, 03:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Like a man is a mountainside
Greatness waits for those who try
None can teach you, it's all inside
Just climb
Άβαταρ μέλους
Death_Courier

σωστα κ δεκτα αυτα που λες,ο κουτσελινης πλεον ειναι μουσικος παραγωγος σε ταινιες,ενα αλλο μελο του ειχε φτιαξει αργοτερα μια αλλη μπαντα η ηταν μελος δεν θυμαμαι.τους beaking silence..δεν ειναι θεμα συγκρισεις..ειναι θεμα για μενα οτι δεν γινεται ρε παιδι μου το εκης.δεν γινεται να μου βγαζεις δισκαρα μια ελληνικη μπαντα την οποια εαν την ειχε βγαλει ξενη θα την ειχες παει στα ταρταρα!οχι εσυ προσωπικα.αλλα ελεος!δηλαδη μπαντες του στυλ convixtion strikelight battleroar ειναι τραγικες!ετσι για να πω ονοματα να ανεβουν τα αιμτα με την καλη εννοια
Άβαταρ μέλους
Death_Courier

ο ενας να την εχει δει steve harris o αλλος tate η midnight..τυχαι παραδειγματα!κ απο συνθεσεις μηδεν στο πηλικο!συγγνωμη κ παλι αλλα για μενα αυτη ειναι η αληθεια ..δεν θα κατσω να ακουσω πχ battleroar γιατι δεν προσφερουν τιποτα!θα κατσω να ακουσω ξανα κ ξανα medieval death!χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν εχωκυκοφοριες ελληνικες νεοτερες
Άβαταρ μέλους
Northbound

ViceΓΚΟΥΧΟΥHumanΓΚΟΥΧΟΥ.
Just climb
Άβαταρ μέλους
Death_Courier

VICE CITY!!αλλοι απο εκει τροβαδουροι της πλακας!!τρισαθλιοι!!!κ θαρουνε οτι ειναι ιστορια του μεταλ,ελεος
Άβαταρ μέλους
Death_Courier

να πανε σε κανα νεκροταφειο να βγαλου φωτο τωρα!κ να φορανε τα ιδια ρουχα με τοτε οι μαγκες
Άβαταρ μέλους
Death_Courier

αλλη τρισαθλια μπαντα απο τοτε!ςτευχαριστω που μου μου τους θυμισες!τους ειχα ξεχασει!καλα οι διασκευες απο συγγενικα μελοι..ονοματα δεν λεω,,ειναι για αποκριατικο παρτακι κ σερπαντινες
Άβαταρ μέλους
nicolasg

Δημοσίευση από nicolasg »

To "To Death and Beyond..." ειναι δισκάρα!
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο Μπαχαρίδης ο τραγουδιστής των Breaking Silence έπαιξε για λίγο κιθάρα στους Deceptor.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Northbound

CountRaven έγραψε: Κυρ 02 Οκτ 2022, 08:48 Ο Μπαχαρίδης ο τραγουδιστής των Breaking Silence έπαιξε για λίγο κιθάρα στους Deceptor.
Και ο Gus Drax (που τώρα παίζει στους Suicidal Angels και για ένα φεγγάρι ήταν και στους Paradox) δεν ήταν και σε αυτούς ή μπερδεύω τα ονόματα;
Just climb
Άβαταρ μέλους
Northbound

nicolasg έγραψε: Κυρ 02 Οκτ 2022, 08:29 To "To Death and Beyond..." ειναι δισκάρα!
Όλα είναι ωραίοι δίσκοι αλλά οι 3 πρώτοι με τον Marco στα φωνητικά "χτυπάνε" διαφορετικά!
Just climb
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”