Mέρες Ραδιοφώνου

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost

Mέρες Ραδιοφώνου

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Ακόμη θυμάμαι πιτσιρικάς να ψάχνω το ραδιόφωνο να ακούσω καμμιά metal εκπομπή που σχεδόν όλες ήταν μετά τις 00:00 (μέχρι τότε άκουγες το "Total Eclipse of the Heart" για χιλιοστή φορά για εμπέδωση!)

Όταν πετύχαινες μεταλ εκπομπή ήταν σαν μια μικρή ανακάλυψη γιατί δεν είχαν και σταθερό πρόγραμμα... Ενώ και να είχαν, μπορεί την επόμενη φορά να μην έπιανες το σταθμό!

Ποιες εκπομπές σας έχουν μείνει από τα 90s?? Ποιο τραγούδι ακούσατε από'κει για πρώτη φορά και πάθατε κάτι;

Εγώ ας αρχίσω από την άλλη όψη του heavy metal στον 902. To σήμα-χαλάκι από sieges even, τα τραγούδια που ζητούσα και ποτε δεν έβαζαν (!), και για πρώτη φορά το "Heroes" των Bride... Mεγάλη ζημιά... (Και να σου λίγα χρόνια αργότερα και ο Κουφάκης να γράφει ότι και εκείνος το πρωτάκουσε εκεί και δεν κοιμήθηκε όλο το βράδυ! Φοβερό πόσοι θα ήμασταν συντονισμένοι σε εκείνη την εκπομπή - ετοιμάστε κασέτα είχε πει ο Στασινόπουλος τότε πριν μπει το κομμάτι....)

Ωραίες στιγμές.. για πείτε και δικές σας αναμνήσεις....
Άβαταρ μέλους
TitusGroan

Re: Mέρες Ραδιοφώνου

Δημοσίευση από TitusGroan »

Στον Στασινοπουλο πρωτοακουσα τα Warning of Danger και Symphony of Steel! Εγραφα τις εκπομπες αλλα δεν τις κρατησα γμτ...
Άβαταρ μέλους
asgardlord

Δημοσίευση από asgardlord »

Θυμάστε μια εκπομπή που έκανε κάποτε ο Φράγκος? Έπαιζε μεσάνυχτα νομίζω. Θυμάμαι καλοκαίρι του 99 ήμουν στην αδερφή μου Αθήνα και διάβαζα για πανελλήνιες ακούγοντας την εκπομπή, και έβαλε Grave Digger - Mordred's song. Έπαθα σοκ γιατί δεν είχα ξανακούσει Grave Digger και είναι και γαμώ τα κομμάτια! Ένα μήνα μετά βρήκα το Excalibur στο Metropolis και παραμένει ο αγαπημένος μου Grave Digger δίσκος! Good times!
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Θα ήθελα πολύ να βρω αντίγραφα των παλιών εκπομπών που έκανε ο Στεργίου. Μου έχουν πει πως ήταν μαγικές!

Εδώ στα 90΄ς είχαμε 3 μεταλ εκπομπες σε εβδομαδιαία βάση. Stargazer (ο ενημερωμένος) και Κόκκινα Φεγγάρια (ο ψαγμένος στο mainstream) αμφότερες κάθε Κυριακή 21.00 οπότε τη μια την άκουγα την άλλη την έγραφα σε κασέτα. Επίσης κάθε Κυριακή μεσημέρι Twilight Zone (εδώ άκουγες και underground) από συνομήλικους παραγωγούς.

To 1998 λοιπόν μια τέτοια Κυριακή, 21.00 έγινε το καταπληκτικό να ακούσω πρώτη φορά live Manowar, το Metal Warriors από το σινγκλ του Courage (live). Έπαιξε πρώτο κομμάτι της εκπομπής, ηχογραφήθηκε, έγινε κόπια σε άλλα 4-5 αντίτυπα και έλιωσε μέχρι να βρω το συγκεκριμένο cd single και βεβαίως το Hell On Wheels που το είχε μέσα.

Να σημειώσω πως θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που πρόλαβα στην ώρα του εκείνο το Hell On Wheels, την τελευταία κυκλοφορία των Manowar με τον ΓΝΗΣΙΟ Manowar ήχο.
Prepare for the final awakening
Prepare for the time it has come
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δημοσίευση από CountRaven »

Advancing Yokeda έγραψε: Σάβ 21 Ιαν 2023, 10:43 Θα ήθελα πολύ να βρω αντίγραφα των παλιών εκπομπών που έκανε ο Στεργίου. Μου έχουν πει πως ήταν μαγικές!

Εδώ στα 90΄ς είχαμε 3 μεταλ εκπομπες σε εβδομαδιαία βάση. Stargazer (ο ενημερωμένος) και Κόκκινα Φεγγάρια (ο ψαγμένος στο mainstream) αμφότερες κάθε Κυριακή 21.00 οπότε τη μια την άκουγα την άλλη την έγραφα σε κασέτα. Επίσης κάθε Κυριακή μεσημέρι Twilight Zone (εδώ άκουγες και underground) από συνομήλικους παραγωγούς.

To 1998 λοιπόν μια τέτοια Κυριακή, 21.00 έγινε το καταπληκτικό να ακούσω πρώτη φορά live Manowar, το Metal Warriors από το σινγκλ του Courage (live). Έπαιξε πρώτο κομμάτι της εκπομπής, ηχογραφήθηκε, έγινε κόπια σε άλλα 4-5 αντίτυπα και έλιωσε μέχρι να βρω το συγκεκριμένο cd single και βεβαίως το Hell On Wheels που το είχε μέσα.

Να σημειώσω πως θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που πρόλαβα στην ώρα του εκείνο το Hell On Wheels, την τελευταία κυκλοφορία των Manowar με τον ΓΝΗΣΙΟ Manowar ήχο.
Stargazer, την εκπομπή του Νίκου Αθηναίου εννοείς;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Ναι!! Αυτός είχε τα περισσότερα πρόμο να μαθαίνουμε νέα πράγματα αλλά ελάχιστο υλικό από το παλιό το καλό.

Ο Κόκκινα Φεγγάρια ήταν φανατικός AC/DC αλλά είχε ένα αρνητικό κόλλημα με Manowar (που "συζητήσαμε" ενδελεχώς όταν τον πέτυχα σε μια παραλία 2 χρόνια αργότερα).

Οι Twilight Zone ήταν φανατικοί αντιμανογουοράδες αλλά βάζανε Sanctuary και Crimson Glory και άλλα τέτοια, οπότε respect.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Advancing Yokeda έγραψε: Σάβ 21 Ιαν 2023, 11:20 Ναι!! Αυτός είχε τα περισσότερα πρόμο να μαθαίνουμε νέα πράγματα αλλά ελάχιστο υλικό από το παλιό το καλό.

Ο Κόκκινα Φεγγάρια ήταν φανατικός AC/DC αλλά είχε ένα αρνητικό κόλλημα με Manowar (που "συζητήσαμε" ενδελεχώς όταν τον πέτυχα σε μια παραλία 2 χρόνια αργότερα).

Οι Twilight Zone ήταν φανατικοί αντιμανογουοράδες αλλά βάζανε Sanctuary και Crimson Glory και άλλα τέτοια, οπότε respect.
Άρα είσαι από Χανιά; Έλα μωρή Κρήτη αρρώστια. Έχω ζήσει Ρέθυμνο δύο χρόνια. Χανιά ερχόμουν για το φεστιβάλ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

CountRaven έγραψε: Σάβ 21 Ιαν 2023, 11:22
Advancing Yokeda έγραψε: Σάβ 21 Ιαν 2023, 11:20 Ναι!! Αυτός είχε τα περισσότερα πρόμο να μαθαίνουμε νέα πράγματα αλλά ελάχιστο υλικό από το παλιό το καλό.

Άρα είσαι από Χανιά; Έλα μωρή Κρήτη αρρώστια. Έχω ζήσει Ρέθυμνο δύο χρόνια. Χανιά ερχόμουν για το φεστιβάλ.
Το πρόλαβες το Extreme? Στα καλά του?
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Επίσης σκέφτομαι πως κάποιες παλιές εκπομπές 90'ς μέχρι και τα τέλη 80'ς καλό θα ήταν να ανέβουν στο youtube κάποια στιγμή. Καταγράφουν το πνεύμα της εποχής ίσως καλύτερα και από τα γραπτά του τότε.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost

asgardlord έγραψε: Σάβ 21 Ιαν 2023, 08:59 Θυμάστε μια εκπομπή που έκανε κάποτε ο Φράγκος? Έπαιζε μεσάνυχτα νομίζω. Θυμάμαι καλοκαίρι του 99 ήμουν στην αδερφή μου Αθήνα και διάβαζα για πανελλήνιες ακούγοντας την εκπομπή, και έβαλε Grave Digger - Mordred's song. Έπαθα σοκ γιατί δεν είχα ξανακούσει Grave Digger και είναι και γαμώ τα κομμάτια! Ένα μήνα μετά βρήκα το Excalibur στο Metropolis και παραμένει ο αγαπημένος μου Grave Digger δίσκος! Good times!
Xμ.. '99 μπορεί να ήταν στον 902. Μετά τον Ζαχαρόπουλο, ο Στασινόπουλος είχε συμπαρουσιαστή τον Φράγκο.. Μετά σε κάποια φάση πέτυχα Φράγκο και Σειρηνάκη στον Atlantis..."Η άλλη όψη..." ήταν καλή εκπομπή... Έβαζε διαμαντάκια αλλά πολλοί τη νόμιζαν για black metal εκπομπή... Εκεί την πάτησε και το Invader... Θυμάμαι σε μια παρέα στο Διόνυσο στα Εξάρχεια λέγαμε για περιοδικά και κάποιοι από την παρέα είπαν "'αυτοί ρε έχουν μόνο black metal"... Ενώ δεν ήταν έτσι βέβαια.. Αλλά είχε περάσει στον πολύ κόσμο η εικόνα του σκοτεινού..
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Progress_Lost έγραψε: Σάβ 21 Ιαν 2023, 11:42 Θυμάμαι σε μια παρέα στο Διόνυσο στα Εξάρχεια
Αυτό το μέταλ καφέ αξίζει ένα θρεντ μόνο του. Το πρόλαβα στα ντουζένια του με αναρίθμητες αναμνήσεις.

Ήμουν τόσο σταθερός θαμώνας, ώστε αν πήγαινες συχνά, να μπορώ να σε αναγνωρίσω μετά από τοσα χρόνια
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Advancing Yokeda την Σάβ 21 Ιαν 2023, 11:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost

Advancing Yokeda έγραψε: Σάβ 21 Ιαν 2023, 11:41 Επίσης σκέφτομαι πως κάποιες παλιές εκπομπές 90'ς μέχρι και τα τέλη 80'ς καλό θα ήταν να ανέβουν στο youtube κάποια στιγμή. Καταγράφουν το πνεύμα της εποχής ίσως καλύτερα και από τα γραπτά του τότε.
Μακάρι... τα μόνα που ξέρω είναι ο Κισατζεκιάν είχε ανεβάσει τις δικές του εκπομπές που έκανε τότε στον Skyrock.. Αλλά επειδή δεν μου πολυάρεσε το ροκ δεν τις άκουγα...

https://www.mixcloud.com/kissadjekian/s ... mber-1997/

Aλλά τις εκπομπές με Περβανίδη, Πούσιο κτλ τις άκουγα, και είχαμε μιλήσει και πολλές φορές στο τηλέφωνο!
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Advancing Yokeda έγραψε: Σάβ 21 Ιαν 2023, 11:27
CountRaven έγραψε: Σάβ 21 Ιαν 2023, 11:22

Το πρόλαβες το Extreme? Στα καλά του?
Έπαιζα κιόλας εκεί. Εγώ ήμουν 2010-2012. Μου έχουν πει και από πιο παλιά άπειρες ιστορίες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”