Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ήθελα να θέσω μερικά ερωτήματα γύρω από το θέμα των μπαφάκηδων στονεράδων, ψυχεδελειοφόρων μπαντών, κλπ.

Σε όλους μας (απ'ότι έχω καταλάβει), μας τις σπάνε οι:

- μπαφάκηδες που την πίνουν στα λάιβ για το λάιφστάιλ
- οι σύγχρονοι χίπηδες που ζουν τη "φάση" κάπου στον Βραχμαπούτρα κλπ

Από την άλλη αρκετοί από εμάς (και εγώ μέσα), γουστάρουμε ψυχεδέλειες, χίπηδες κλπ μιας άλλης εποχής την οποία δε ζήσαμε και την έχουμε κάπως "ιδανικά" ίσως στο κεφαλι μας. Ακόμα, κάνουμε "δεκτές" συμπεριφορές που κράζουμε στα θέματα του πιώματος (πχ St. Vitus, Pantera) επειδή η κατάσταση είναι μέταλ.

Η ερώτηση είναι: υπάρχουν δύο μέτρα κ δύο σταθμά, και αν ναι πως δικαιολογείται;
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εγώ ένα πράγμα ξέρω. όσο μεγαλώνω, τόσο λιγότερο εξωμουσικά πράγματα ανέχομαι. και με τον όρο εξωμουσικά εννοώ την καφρίλα, τον τουρισμό και φυσικά τις συνθήκες στο χώρο διεξαγωγής
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από Xstroyer »

LuciferSteele έγραψε: Τετ 06 Ιουν 2018, 20:45 εγώ ένα πράγμα ξέρω. όσο μεγαλώνω, τόσο λιγότερο εξωμουσικά πράγματα ανέχομαι. και με τον όρο εξωμουσικά εννοώ την καφρίλα, τον τουρισμό και φυσικά τις συνθήκες στο χώρο διεξαγωγής
Noμίζω πως και εγώ εδώ κοντά είμαι.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Xstroyer έγραψε: Τετ 06 Ιουν 2018, 20:58
LuciferSteele έγραψε: Τετ 06 Ιουν 2018, 20:45 εγώ ένα πράγμα ξέρω. όσο μεγαλώνω, τόσο λιγότερο εξωμουσικά πράγματα ανέχομαι. και με τον όρο εξωμουσικά εννοώ την καφρίλα, τον τουρισμό και φυσικά τις συνθήκες στο χώρο διεξαγωγής
Noμίζω πως και εγώ εδώ κοντά είμαι.
Και εγώ σε αυτή τη φάση είμαι, αλλά δεν απαντάτε στην ερώτηση κύριοι.

Γιατί πχ η μαστούρα των Pink Floyd να είναι αποδεκτή και "σωστή" απο το μεταλικό/ροκ κοινό, ενώ η μαστούρα των σημερινών μπαφακηδων να μην είναι;
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ποιός είπε πως είναι "αποδεκτή"? δεν εφαρμόζω δύο μέτρα και δύο σταθμά. το λιωμίδι είτε είναι οι Guns n Roses είτε οι Floyd είτε οι ΟΜ είναι το ίδιο ενοχλητικό.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από Xstroyer »

Σίγουρα έχεις δίκιο όταν μιλάς για 2 μέτρα και 2 σταθμά, και αυτό είναι βαθιά ριζομένο στη φιλοσοφία του μεταλλά. Eίναι άπειρα τα παραδείγματα. Αλλά, είναι λίγο διαφορετικό αυτό που συγκρίνεις, αφού δεν ζήσαμε τη "μαστούρικη" περίοδο των Pink Floyd, ενώ το μουσάτο μπάφο, τον συναντάμε σε συναυλίες που πάμε και μας ενοχλεί.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Όταν λέω "αποδεκτή" εννοώ από το σύνολο τον μεταλλάδων κ όχι απαραίτητα από αυτό το φόρουμ. πχ πριν μερικά χρόνια το χάμμερ έδινε σιντι tribute pink floyd.

Αυτό πάντως που δεν κατάλαβα ποτε, είναι αυτό που λέει ο Χστρόυερ: πως στο πεο κολλάει μπάφος σε επικ-πάουα συναυλία;
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από Xstroyer »

Αφού τους Cirith Ungol τους ακούνε και οπαδοί ΟΜ....
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από CountRaven »

εγώ ένα πράγμα ξέρω. όσο μεγαλώνω, τόσο λιγότερο εξωμουσικά πράγματα ανέχομαι. και με τον όρο εξωμουσικά εννοώ την καφρίλα, τον τουρισμό και φυσικά τις συνθήκες στο χώρο διεξαγωγής
Αυτό.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από CountRaven »

Γιατί πχ η μαστούρα των Pink Floyd να είναι αποδεκτή και "σωστή" απο το μεταλικό/ροκ κοινό, ενώ η μαστούρα των σημερινών μπαφακηδων να μην είναι;
Γιατί το ψυχεδελικό κίνημα στα 60ς άφησε πίσω του μουσικά αριστουργήματα. Και αποτέλεσε βασική επιρροή για πολλά πράγματα που ήρθαν στα 70s -πολλές από τις prog τιτάνιες μπάντες των 70ς έχουν τις ρίζες τους στην 60ς ψυχεδέλεια για παράδειγμα-.

Σε αντίθεση με το σημερινό hype του μουσάτου που θέλει απλά ένα στρώμα επικάλυψης για να την πίνει ελεύθερα και με άποψη.

Φτιάχνει λοιπόν μια καλά συγκαλυμμένη κουλτούρα που "οκ έχει και λίγη μουσική για να γουστάρουε".

Και όλο αυτό αν το παρατηρήσει κανείς διεξοδικά μετατρέπεται σε μια ολόκληρη στάση ζωής. Με την διάδοση αυτής της κουλτούρας να θυμίζει σχεδόν προπαγάνδα.

Σε ένα μεγάλο ποσοστό λοιπόν, η μουσική είναι το μέσον και όχι ο σκοπός, με τον μουσάτο να χρησιμοποιεί "κάποια" από τα χαρακτηριστικά της ως βασικά ζητούμενα -για να επιμηκύνει την μαστούρα- "άκου την κιθάρα πω σκάει στις χαμηλές ρε μαν", "πω μου δίνει vibes το κομμάτι", "είναι ταξίδι ρε μαν", "θέλω το μπάσο να μου τα δίνει ρε". Λυρισμός; Μελωδία; Σύνθεση; Εκτέλεση; "Τι είναι αυτά ρε μαν, τίποτα καινούρια από πάνω; Στα σκάνε ωραία ή μπα;".

Για αυτό είτε μιλάμε για σιχαμένα stoner / desert και λοιπά σκουπίδια, είτε για επίσης σιχαμένα drone, είτε ακόμα και για μια μεγάλη μερίδα sludge και post υπάρχει ο κοινός παρονομαστής το αδιάφορου επαναλαμβανόμενου ξερού και σχεδόν minimal μοτίβου μουσικά, που απλά είναι το background για να την ακούσουμε στερεοφωνικά.

Δεν θέλω να αγιοποιήσω στα 60ς. Προφανώς και τότε σε πολλές περιπτώσεις το κέντρο βάρους ήταν τα drugs. Και εδώ ανοίγει μεγάλη κουβέντα. Την οποία θα την αναλύσω σε άλλο ποστ.

Με βάση όμως το αποτέλεσμα και τα δείγματα γραφής τα οποία είναι μεγάλα, κλασικά άλμπουμ με πραγματική τέχνη μέσα, ο σεβασμός και η αποδοχή μου υπάρχει για εκείνη την εποχή παράλληλα με την σιχαμάρα για τον stonerά μαστούρη και την κουλτούρα του που πάει να μπερδευτεί και σε metal -Doom Metal- χωράφια. Αργός, θάνατος.

Και κατά τη γνώμη μου ούτε ο όρος "ψυχεδέλεια" θα έπρεπε να χρησιμοποιείται από εμάς τουλάχιστον που ξέρουμε και 5 πράγματα, για όλα αυτά τα σκατά.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

σωστή τοποθέτηση
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από theBox »

Νομίζω το βιντεακι των ΜΕΤΕΧΝΙΟ στο άλλο τόπικ τα εξήγει τα πράγματα χαρτί και καλαμάρι...κατα τα άλλα, ότι είπε ο κομηςκορακι. Τι ψυχεδέλεια ρε μουσάτε, γελάνε και οι πέτρες.

Εγώ παντως δεν κατάλαβα στην Ελλάδα ΠΩΣ ΦΤΑΣΑΜΕ ΩΣ ΕΔΩ? Το χάμμερ φταίει? Δεν παρακολουθησα την φάση...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

CountRaven έγραψε: Τετ 06 Ιουν 2018, 21:33 Και κατά τη γνώμη μου ούτε ο όρος "ψυχεδέλεια" θα έπρεπε να χρησιμοποιείται από εμάς τουλάχιστον που ξέρουμε και 5 πράγματα, για όλα αυτά τα σκατά.
Η λέξη ψυχεδελεια στο τίτλο είναι καθαρά για λόγους clickbait :P

Η ερωτηση μου δεν έχει να κάνει με τη μουσική που αφήνει πίσω του ο καθένας, αλλά για την αποδοχή ή μη της μαστούρας. Το μεγαλύτερο ποσοστό από τις μπάντες που άφησαν ιστορία (60ς, 70ς) δεν ήταν σε φάση συνειδητοποίησης "ω, γραφουμε μουσική που γαμάει και θα αφήσει ιστορία". Οι Sabbath δεν ήξεραν που πατούσαν. Όλοι την έπιναν, ζούσαν τη στιγμή και το σταριλίκι τους με τα ναρκωτικά να ειναι η κουλτούρα τους και με τη μουσική για αρκετούς (μπάντες + κοινό) να έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Ναρκωτικά - απελευθέρωση - μουσική.

Θα έπρεπε να περάσουν πολλά χρόνια για να κατανοήσουν κ οι ίδιοι οι μουσικοί τι έκαναν στο μουσικό κομμάτι, με πολλους από αυτούς να αναρωτιούνται πως δεν έμειναν στο τόπο από τη πρέζα.

Οπότε να κάνω rephrase την ερώτηση: είναι αποδεκτή η μαστούρα (και τα παρατράγουδά της) σε περίπτωση που γράφεται καλή μουσική ή απλά εστιάζουμε στο τελικό αποτέλεσμα;
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εγώ γενικά δεν υποστηρίζω την παραγωγή τέχνης με "τεχνητά" μέσα
είσαι πραγματικά ο εαυτός σου όταν παράγεις υπό την επήρεια? στον αθλητισμό γιατί απαγορευονται τα αναβολικά και οι επιδόσεις κρίνονται άκυρες?
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

LuciferSteele έγραψε: Τετ 06 Ιουν 2018, 21:58 στον αθλητισμό γιατί απαγορευονται τα αναβολικά και οι επιδόσεις κρίνονται άκυρες?
για να κερδίζουν αυτοί με τα πιο εξελιγμένα φάρμακα :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”