Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από theBox »

Ε καλά τώρα, οι sabbath δεν είναι και κανα τρανό παράδειγμα υπερβατικής μουσικής (στα 70ς) :P . Για yes και genesis που ξέρω πάντως, ήταν καθαροί όταν μεγαλουργούσαν.

Δύσκολο να εκφέρεις αποψη πάντως εκ των υστέρων, γιατι δεν φάγαμε στην μάπα τους μπαφιόζους των 60ς/70ς, αλλά έφτασε στα αυτία μας μόνο η καλλιτεχνική τους δημιουργια. Τους μουσάτους του σήμερα τους ξέρουμε απ έξω κι ανακατωτα, και την κουλτούρα τους και τη μουσικη τους.

ΕΝΔΕΧΩΜΕΝΩΣ αν η μουσικη ηταν όντως θεϊκή, να έκανα τα στραβά μάτια, όπως κάνω και για το χριστιανικό ατσάλι.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

theBox έγραψε: Τετ 06 Ιουν 2018, 22:00 Δύσκολο να εκφέρεις αποψη πάντως εκ των υστέρων, γιατι δεν φάγαμε στην μάπα τους μπαφιόζους των 60ς/70ς, αλλά έφτασε στα αυτία μας μόνο η καλλιτεχνική τους δημιουργια.
Αν ζούσαμε στα 70ς μάλλον θα ήμαστε αυτοί που θα άκουγαν κάτι τέτοιους τύπους:

Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ο τυπάλδος με την κιθάρα μοιάζει με το ριχαρδο πάντως!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από Xstroyer »

Δεν θυμάμαι στο Χάμμερ κανα σπρώξιμο σε στονεροντρον καταστάσεις, κάθε άλλο.

Τα 80s δε, ήταν γεμάτα "ουσίες" κατα τη σύνθεση αγαπημένων κομματιών, μη τα ρίχνουμε μόνο στους Σαμπαθ και τα 70s χαχαχα.... Kαι δεν μιλάμε μόνο για γκλαμοχαρντροκοκαταστάσεις, ο Midnight δηλαδή, το είχε λιώσει το πιοτό και φυσικά κατέληξε εκεί που ξέρουμε.

Επίσης, ΤΙ ΛΕ ΡΕ ΚΟΥΤΙ;! ΥΠΕΡΒΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΒΑΛΕ.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

LuciferSteele έγραψε: Τετ 06 Ιουν 2018, 22:08 ο τυπάλδος με την κιθάρα μοιάζει με το ριχαρδο πάντως!
γατόνι είσαι B)
Xstroyer έγραψε: Τετ 06 Ιουν 2018, 22:10 Δεν θυμάμαι στο Χάμμερ κανα σπρώξιμο σε στονεροντρον καταστάσεις, κάθε άλλο.
Στουλ
Xstroyer έγραψε: Τετ 06 Ιουν 2018, 22:10 Τα 80s δε, ήταν γεμάτα "ουσίες" κατα τη σύνθεση αγαπημένων κομματιών, μη τα ρίχνουμε μόνο στους Σαμπαθ και τα 70s χαχαχα.... Kαι δεν μιλάμε μόνο για γκλαμοχαρντροκοκαταστάσεις, ο Midnight δηλαδή, το είχε λιώσει το πιοτό και φυσικά κατέληξε εκεί που ξέρουμε.
O Midnight και όλοι οι υπόλοιποι στο μεταλγκλαμοροκ στερεωμα δεν πέρασαν ποτέ το μήνυμα ότι την πίνουμε και γράφουμε όπως στα 60ς/70ς. Επίσης ο Midnight είναι εντελώς άλλη περίπτωση μιας και μιλάμε για εξαρτημένο άτομο που έχρηζε βοήθειας το οποίο δεν έπινε για το lifestyle και τις γκρούπιζ. Εταιρείες εβαζαν και το αυτοκολητάκι "SAY NO TO DRUGS" στις κυκλοφορίες τους κλπ προσπαθώντας να αποτινάξουν (μεταξύ άλλων) το σκληρό ήχο από τη ρετσινιά της μαστούρας.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από Xstroyer »

Κάποιοι από αυτούς στα 60ς 70ς είχαν άγνοια "κινδύνου" και δεν ήξεραν τι έκαναν. Πολλοί από αυτούς ήταν φτωχαδάκια που έγραφαν μουσική που πήγε αλλού τον ήχο, βασιζόμενοι σε επιρροές που δεν είχαν ιδιαίτερη σχέση με το δικό τους αποτέλεσμα. Mάλλον η ιστορία τους πέρασε το credit που αναφέρουμε.
Περισσότερο στα 80ς υπήρξε styling και προβολή "εικόνας", παρά στα 70ς, νομίζω. Δε νομίζω να ένοιαζε ιδιαίτερα η εικόνα του τον Bill Ward σε σχέση με τον Tommy Lee.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από Zippo190 »

Xstroyer έγραψε: Τετ 06 Ιουν 2018, 22:10 Δεν θυμάμαι στο Χάμμερ κανα σπρώξιμο σε στονεροντρον καταστάσεις, κάθε άλλο.
Πούσιος και σία πάντα έσπρωχναν στονεροντούμ, θυμάμαι συνεχείς συνεντεύξεις των Orange Goblin και συνεχείς αναφορές στο πόσο γαμάτοι είναι. Βέβαια για να είμαστε δίκαιοι σε συνέντευξη των Electric Wizard που ανέφεραν πόσο γουστάρουν την μαστούρα από κάτω είχε σχόλιο συντάκτη ότι το περιοδικό δεν συμφωνεί απαραίτητα με τα λεγόμενα των μουσικών.

Επί του θέματος η σύνδεση των 60-70 όπως και κάθε εποχής με σήμερα είναι άστοχη. Χωρίς να θέλω να τις αγιοποιήσω αυτές οι εποχές ήταν σε μεγάλο βαθμό πιο ειλικρινείς ακόμα και στην χειρότερη μορφή τους σε αντίθεση με σήμερα που ένα μεγάλο μέρος προσπαθεί να αναβιώσει την εικόνα που έχει στο μυαλό του η οποία συνήθως δεν ξεπερνάει την φτηνή αναπαραγωγή των στερεοτύπων.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από Xstroyer »

Zippo190 έγραψε: Τετ 06 Ιουν 2018, 23:27 Επί του θέματος η σύνδεση των 60-70 όπως και κάθε εποχής με σήμερα είναι άστοχη. Χωρίς να θέλω να τις αγιοποιήσω αυτές οι εποχές ήταν σε μεγάλο βαθμό πιο ειλικρινείς ακόμα και στην χειρότερη μορφή τους σε αντίθεση με σήμερα που ένα μεγάλο μέρος προσπαθεί να αναβιώσει την εικόνα που έχει στο μυαλό του η οποία συνήθως δεν ξεπερνάει την φτηνή αναπαραγωγή των στερεοτύπων.
Νομίζω πως αυτό είναι ένα καίριο point. Το τσιγαριλίκι του Lynnot ή του Butler δε νομίζω να ήταν για τη μόστρα, ούτε δούλευε σαν αναβολικό. Σήμερα όμως, τόσο σε μουσικούς όσο και σε κοινό, μπορεί να θέλουν να δειχτούν με αυτό και να είναι μέρος μιας "φάσης".
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από CountRaven »

Πούσιος και σία πάντα έσπρωχναν στονεροντούμ, θυμάμαι συνεχείς συνεντεύξεις των Orange Goblin και συνεχείς αναφορές στο πόσο γαμάτοι είναι. Βέβαια για να είμαστε δίκαιοι σε συνέντευξη των Electric Wizard που ανέφεραν πόσο γουστάρουν την μαστούρα από κάτω είχε σχόλιο συντάκτη ότι το περιοδικό δεν συμφωνεί απαραίτητα με τα λεγόμενα των μουσικών.
Εγώ έχω στο μυαλό μου -και στο αρχείο μου- συνέντευξη από την εποχή του Witchcult Today, όπου ο συντάκτης στον πρόλογο γράφει διάφορα όμορφα όπως "τι έγινε man σε πείραξε το stuff μου;" χωρίς καμιά επεξήγηση.

Δεν το παίζω πουριτανός τώρα αλλά το Hammer κατά καιρούς έχει στηρίξει με διάφορους έμμεσους ή άμεσους τρόπους το stonerοhype. Και μόνο που πίνουν νερό στο όνομα κάποιων Nightstalker αρκεί. Και διθυράμβους, και διοργανώσεις live -με Vic να είναι το πιο πρόσφατο- και άλλα. Έχουν συμβεί πράγματα στο παρελθόν και καλό είναι να μην τα παραβλέπουμε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από Xstroyer »

Noμίζω πως Nightstalker, VIC κτλ μάλλον έχει να κάνει περισσότερο επειδή είναι Έλληνες και στη περίπτωσή τους έχει υπάρξει στήριξη. Όπως και σε άλλες Ελληνικές μπάντες τύπου Rotting Christ, Septic Flesh κτλ. Γενικά όμως, έχω την αίσθηση πως μάλλον υπάρχει απλή αναφορά (κριτικές, συνεντεύξεις) σε μπάντες που δισκογραφούσαν κάποια δεδομένη στιγμή και ήταν στα πλαίσια της παρουσίασης αυτών, χωρίς να υπάρχει "πλάνο" προώθησης.

Τον τελευταίο καιρό βλέπω και πολλές αναφορές σε πιο μελωδικά πράγματα, AOR κτλ, αλλά δε νομίζω πως υπάρχει κάποια "προώθηση" σε Thunder και παρόμοιες μπάντες ή προώθηση αυτή την εποχή σε παρόμοια ακούσματα, απλώς παρουσίαση.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από CountRaven »

Θέλω να βάλω και ακόμα ένα στοιχείο στη κουβέντα μιας και οι απόψεις όλλων είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσες. Και για αυτό και στο δικό μου αρχικό ποστ στο νήμα έγραψα πως το κομμάτι της σχέσης των drugs με την ευρύτερη φάση της μουσικής ανά τα χρόνια είναι πολύ πολύπλοκο και χρήζει ανάλυσης σε άλλο ποστ.

Αναφορικά όλοι κάνατε λόγο σε ένα διαφορετικό κομμάτι του παζλ -με σωστά points και οπτικές- υπάρχει όμως κάτι που είναι εντελώς ξεκάθαρο και μπορούμε να το διαχωρίσουμε ακόμα και αν δεν έχουμε πλήρη εικόνα τι συνέβαινε στα 60ς τα 70ς και 80ς.

Είτε λοιπόν δεχτούμε την χρήση των ναρκωτικών ως αναβολικά.
Είτε ως κομμάτι υπερβολής και επικίνδυνης άγνοιας.
Είτε ως ένα κομμάτι της glam / rock star φάσης.
Είτε ως κομμάτι μιας Χ εξάρτησης από ναρκωτικά ή άλλες ουσίες που προϋπάρχει σε συγκεκριμένα άτομα.

Όλα τα παραδείγματα που είπατε είναι ολόσωστα και πολύ λογικά εκφρασμένα.

ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ δεν είδα τα drugs ως κομμάτι επέκτασης της καθημερινότητας - γεγονός που είναι το ΒΑΣΙΚΟ στοιχείο της νοοτροπίας του σημερινού μουσάτου / stonerά όπως θέλετε πείτε τον.

Ο οποίος σε ένα μεγάλο ποσοστό -στο μεγαλύτερο- θα προσπαθήσει να εντάξει τον μπάφο και την μαστούρα ως ένα κομμάτι που θα εναρμονιστεί με την καθημερινότητα του, που θα είναι κομμάτι της.

Ένα μονοφιλάκι με τον καφέ πριν τη δουλειά ή στο δρόμο για το μετρό, οπωσδήποτε να γίνουμε πριν την πρόβα ή να πιούμε και κατά τη διάρκεια της. Φτιάξε και ένα να γυρνάει με την ταινία, έχε μαζί σου και ένα στην έξοδο. Στρίβω ένα στα γρήγορα για να μπορέσω να διαβάσω κτλ.

Η κατασκευή λοιπόν της Χ υποκουλτούρας για να υπάρχει και η σχετική κάλυψη για όλα τα παραπάνω -το ανέφερα και πριν- είναι πολύ βολική. Και η μουσική σε αυτή την κουλτούρα, οκ ας υπάρχει συνοδευτικά μωρέ για την φάση.

Κάποιοι κάποτε χρησιμοποιούσαν τα drugs σαν escaping method από την καθημερινότητα -ακόμα και μέσα από τα rock lifestyle παραδείγματα που κουβεντιάστηκαν πριν-. Δεν το επικροτώ απλά το καταγράφω και το συγκρίνω με την μέση νοοτροπία του μουσάτου:

Που θέλει τα ναρκωτικά να είναι η καθημερινότητα του, ή έστω να πηγάινουν πακέτο με ένα μεγάλο κομμάτι της.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από CountRaven »

Xstroyer έγραψε: Τετ 06 Ιουν 2018, 23:58 Noμίζω πως Nightstalker, VIC κτλ μάλλον έχει να κάνει περισσότερο επειδή είναι Έλληνες και στη περίπτωσή τους έχει υπάρξει στήριξη. Όπως και σε άλλες Ελληνικές μπάντες τύπου Rotting Christ, Septic Flesh κτλ. Γενικά όμως, έχω την αίσθηση πως μάλλον υπάρχει απλή αναφορά (κριτικές, συνεντεύξεις) σε μπάντες που δισκογραφούσαν κάποια δεδομένη στιγμή και ήταν στα πλαίσια της παρουσίασης αυτών, χωρίς να υπάρχει "πλάνο" προώθησης.
Μαζί σου, εξάλλου με την έκφραση "έχουν συμβεί πράγματα στο παρελθόν..." φωτογραφίζω το γεγονός της μη ύπαρξης κάποιου σοβαρού συντομευμένου πλάνου. Δεν είδα πάντως και εχθρικό ή αδιάφορο point of view, όπως γίνονταν άλλες εποχές με άλλα είδη -άσχετα αν μετά άλλαξαν τα πράγματα-. Αλλά ας το κλείσουμε εδώ, μιας και το ζουμί είναι αλλού.
Τον τελευταίο καιρό βλέπω και πολλές αναφορές σε πιο μελωδικά πράγματα, AOR κτλ, αλλά δε νομίζω πως υπάρχει κάποια "προώθηση" σε Thunder και παρόμοιες μπάντες ή προώθηση αυτή την εποχή σε παρόμοια ακούσματα, απλώς παρουσίαση.
Θέλω να ξαναρχίσω να παίρνω hammer. Υπάρχουν βάσιμες ενδείξεις ότι διανύει την δεύτερη χρυσή εποχή του.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από CountRaven »

LuciferSteele έγραψε: Τετ 06 Ιουν 2018, 22:08 ο τυπάλδος με την κιθάρα μοιάζει με το ριχαρδο πάντως!

Δηλώνω άγνοια και απαιτώ διαφωτισμό. Δεν το θεωρώ απίθανο να έπαιζε σε καμιά 60s / 70ς Ελληνική μπάντα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

CountRaven έγραψε: Πέμ 07 Ιουν 2018, 00:21
LuciferSteele έγραψε: Τετ 06 Ιουν 2018, 22:08 ο τυπάλδος με την κιθάρα μοιάζει με το ριχαρδο πάντως!

Δηλώνω άγνοια και απαιτώ διαφωτισμό. Δεν το θεωρώ απίθανο να έπαιζε σε καμιά 60s / 70ς Ελληνική μπάντα.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Μουσάτοι, μπαφάκηδες, ψυχεδέλειες κλπ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

καλέ κοίτα κούνημα ο άτιμος! σε λίγο θα τον πάρει στο κυνήγι και θα τον στείλει στα τσακίδια ο Ορέστης Μακρής!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”