Το καλύτερο Epic Metal κομμάτι όλων των εποχών

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
SifiSMelodicRock
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: Πέμ 25 Ιουν 2020, 13:28

Re: Το καλύτερο Epic Metal κομμάτι όλων των εποχών

Δημοσίευση από SifiSMelodicRock »

Λοιπόν προφανώς οι επιλογές είναι πολλές και ο τίτλος ιντριγκαδόρικος αλλά εμένα το πρώτο "έπος" πού μου ήρθε στό μυαλό είναι αυτό και ας μην είναι καθαρό epic αλλά epic doom

Άβαταρ μέλους
FarCry
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Τρί 15 Νοέμ 2022, 03:51

Re: Το καλύτερο Epic Metal κομμάτι όλων των εποχών

Δημοσίευση από FarCry »

Μονο για μενα η κορυφη του Κατη ειναι το ασμα ''στον τυμβο του ολεθρου''?? Κι ενα καταπληκτικο μισο αλμπουμ βεβαιως με Γιο του Λαερτη(θεικο σολο) , Στα χρονια του αγωνα (με τον φοβερο φολκ/παραδοσιακο ρυθμο ) και Τη μαχη των Δελφων .
For us there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm..
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Re: Το καλύτερο Epic Metal κομμάτι όλων των εποχών

Δημοσίευση από white_knight »

Άβαταρ μέλους
SifiSMelodicRock
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: Πέμ 25 Ιουν 2020, 13:28

Re: Το καλύτερο Epic Metal κομμάτι όλων των εποχών

Δημοσίευση από SifiSMelodicRock »

white_knight έγραψε: Τρί 16 Μάιος 2023, 00:31
τςςςς Άψογος
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Το καλύτερο Epic Metal κομμάτι όλων των εποχών

Δημοσίευση από CountRaven »

white_knight έγραψε: Τρί 16 Μάιος 2023, 00:31
ΜΟΝΟ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Το καλύτερο Epic Metal κομμάτι όλων των εποχών

Δημοσίευση από CountRaven »

Μου αρέσει που ανταποκρίθηκαν ολοι με αντίστοιχα έπη, αν και εγώ περισσότερο ήρθα να το γράψω σαν δήλωση.

Και όπως εξηγώ το διαχωρίζω από τα υπόλοιπα και το βάζω σε μια δικιά του κορυφή, εξαιτίας της γλώσσας. Δεν γίνεται να αφήσω έξω τα αγγλόφωνα έπη. Όπως και να το κάνουμε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Το καλύτερο Epic Metal κομμάτι όλων των εποχών

Δημοσίευση από CountRaven »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Δευ 15 Μάιος 2023, 21:30 τι, οχι;
ΑΛΛΑΓΗ ΛΙΣΤΑΣ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Το καλύτερο Epic Metal κομμάτι όλων των εποχών

Δημοσίευση από CountRaven »

Pavlos έγραψε: Δευ 15 Μάιος 2023, 22:48

Για μένα ένας από τους καλύτερους δίσκους των τελευταίων είκοσι ή και τριάντα ετών. Η μία μαγική στιγμή μετά την άλλη, το άλμπουμ είναι τόσο μεγάλο όσο οι καθεδρικοί ναοί, τόσο δυνατό όσο ο ίδιος ο Δίας και τόσο έντονο όσο μια υπερβολική δόση EPIC METAL. Εκφρασμένη τελειότητα!!
Όσο και αν η γενικότερη στάση αυτής της μπάντας είναι για μένα τεράστιο θέμα, άλλο τόσο δεν μπορώ να μην παραδεχτώ πόσο συγκινητικά μεγάλη είναι η μουσική τους.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Το καλύτερο Epic Metal κομμάτι όλων των εποχών

Δημοσίευση από CountRaven »

Xstroyer έγραψε: Δευ 15 Μάιος 2023, 19:16 ΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΡΕ ΠΣΤ ΜΟΥ ΑΠΌ ΤΟΝ THREAD-STARTER, FIRE STARTER...
Με αφορμή το πείραγμα του αγαπητού @Xstroyer που μπορεί να έχει και μια δόση κυριολεξίας, μπορεί και όχι, θέλω να κάνω ένα μικρό σχόλιο μιας και κουβεντιάζουμε.

Κατανοώ τον χαβαλέ του ποστ και είμαι μέσα, -καρδούλιασα κιολας- μα θα σου υπενθυμίσω -επειδή κυρίως κάνεις ποστ μετά με λίστα που έχει αρκετά έπη- (άρα μπαίνουμε σε σοβαρό mood), αυτό που σου τόνισα και στο ποστ για τους Soul Cages: Η μουσική είναι ένα καθαρά υποκειμενικό σκηνικό και προσωπική υπόθεση του καθένα.

Πάμε όμως στο ζουμί αυτών που θέλω να πω ως γενικές σκέψεις:

Είναι εύκολο να πάμε by the book και να αναφερθούμε στα αναμενόμενα.

Είναι πιο ενδιαφέρον όμως να ακούσουμε την καρδιά μας και πολλές φορές να φωνάζουμε δυνατά αυτό που μπορεί να φανεί ακόμα και outsider, απλά επειδή το γουστάρουμε και μόνο για αυτό.

Και για να κάνω και μια φιλοσοφική ντρίμπλα, απευθυνόμενος σε ολλούς:

Για μένα ΑΥΤΟ πρεσβεύει και το πραγματικό, το αληθινό, το ατόφιο Επικό Ατσάλι. Να ορμήσουμε σε μάχες που είναι outsiders, και θεωρούνται χαμένες by the book.

Εγώ τουλάχιστον σε όσα epic metal κομμάτια έχω γράψει ως τώρα, αυτό τραγουδάω. Και μου το έμαθαν σε ένα μεγάλο βαθμό οι Cirith Ungol με το ομώνυμο έπος αλλά και οι Reverend Bizarre με το δικό τους "Cirith Ungol" έπος και το αίσθημα του καθαρού φόβου ενώ βαδίζουμε σε μια μάχη χαμένη από χέρι. By the book οι RB δεν χωράνε σε ένα τέτοιο νήμα. Και όμως....

Όταν είχε βγει το Mini LP των Black Sword Thunder Attack έλεγα στον γίδο off the record ότι το θεωρώ ανώτερο από Lordian Guard. Ήθελα να το αναφέρω στην κρητική μου τότε μα ο γίδος μου είχε πει πως σαν άποψη ήταν πολύ αιρετική και ότι δεν είναι και τόσο καλή ιδέα να το αναφέρω.

Τώρα οκ έχουν περάσει πολλά χρόνια και το αναφέρω ως προσωπική άποψη στα πλαίσια μιας κουβέντας. Για μένα ισχύει. Ποιος μπορεί να μου αλλάξει τη γνώμη -την οποία την έχω πει και σε μερικούς ακόμα- από τη στιγμή που στο δικό μου σύμπαν ισχύει; Κάνεις δεν μπορεί να μου την αλλάξει!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Το καλύτερο Epic Metal κομμάτι όλων των εποχών

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Τρί 16 Μάιος 2023, 08:39
Είναι πιο ενδιαφέρον όμως να ακούσουμε την καρδιά μας και πολλές φορές να φωνάζουμε δυνατά αυτό που μπορεί να φανεί ακόμα και outsider απλά επειδή το γουστάρουμε και μόνο για αυτό.

Και για να κάνω και μια φιλοσοφική ντρίμπλα, απευθυνόμενος σε ολλούς:

Για μένα ΑΥΤΟ πρεσβεύει και το πραγματικό, το αληθινό, το ατόφιο Επικό Ατσάλι. Να ορμήσουμε σε μάχες που είναι outsiders, και θεωρούνται χαμένες by the book.
Συμφωνω ΧΙΛΙΑ ΤΑ ΕΚΑΤΟ και ειναι κατι που το κανω κατα κόρον.
Και εκτος αυτου ανοιγω ΠΟΛΕΜΟ με τον "φασισμο του κλασσικου". Πολλα πραγματα θεμελιωθηκαν ως "μνημεια" λογω ιστορικης συγκυριας. Ειναι απειρες οι φορες που μουσικα εχουν ξεπεραστει κατα πολυ απο μικρες, αγνωστες νεοτερες μπαντες. Καποιο δεν το καταλαβαινουν καν, πολλοι που το καταλαβαινουν ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ να το πουν για να μην ερθουν σε ριξη με το κατεστημενο.


Για να φερω ενα παραδειγμα: το Armor of Ire σαν δισκος ειναι κατα πολυ ανωτερο απο οτιδηποτε ηχογραφησαν ποτε οι Manilla Road (τους αναφερω ως το γκρουπ με το οποιο η "νεα" μπαντα εχει ισως τη μεγαλυτερη αισθητικη συναφεια.

Για να μην μιλησω καν για Lunar Shadow.....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Τρί 16 Μάιος 2023, 08:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Το καλύτερο Epic Metal κομμάτι όλων των εποχών

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Τρί 16 Μάιος 2023, 08:46
CountRaven έγραψε: Τρί 16 Μάιος 2023, 08:39
Είναι πιο ενδιαφέρον όμως να ακούσουμε την καρδιά μας και πολλές φορές να φωνάζουμε δυνατά αυτό που μπορεί να φανεί ακόμα και outsider απλά επειδή το γουστάρουμε και μόνο για αυτό.

Και για να κάνω και μια φιλοσοφική ντρίμπλα, απευθυνόμενος σε ολλούς:

Για μένα ΑΥΤΟ πρεσβεύει και το πραγματικό, το αληθινό, το ατόφιο Επικό Ατσάλι. Να ορμήσουμε σε μάχες που είναι outsiders, και θεωρούνται χαμένες by the book.
Συμφωνω ΧΙΛΙΑ ΤΑ ΕΚΑΤΟ και ειναι κατι που το κανω κατα κόρον.
Και εκτος αυτου ανοιγω ΠΟΛΕΜΟ με τον "φασισμο του κλασσικου". Πολλα πραγματα θεμελιωθηκαν ως "μνημεια" λογω ιστορικης συγκυριας. Ειναι απειρες οι φορες που μουσικα εχουν ξεπεραστει κατα πολυ απο μικρες, αγνωστες νεοτερες μπαντες. Καποιο δεν το καταλαβαινουν καν, πολλοι που το καταλαβαινουν ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ να το πουν για να μην ερθουν σε ριξη με το κατεστημενο.


Για να φερω ενα παραδειγμα: το Armor of Ire σαν δισκος ειναι κατα πολυ ανωτερο απο οτιδηποτε ηχογραφησαν ποτε οι Manilla Road (τους αναφερω ως το γκρουπ με το οποιο η "νεα" μπαντα εχει ισως τη μεγαλυτερη αισθητικη συναφεια.
Θέμα για νέο τόπικ σε αντισυστημικό FS.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
aorpanos72
Δημοσιεύσεις: 2867
Εγγραφή: Τρί 23 Φεβ 2021, 10:04

Re: Το καλύτερο Epic Metal κομμάτι όλων των εποχών

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Δεν ήξερα ότι η ανωτερότητα σε όλα του κλασσικου θεωρείται φασισμός. Συγνώμη που θα προτιμήσω το Thor από οτιδήποτε βγήκε από εκεί και πέρα... Δεν ξέρω πως κάτι ξεπεράστηκε ..όταν σε ανατριχιαζει σαν να το ακούς την πρώτη φορά...Αν δεν τα ζήσατε την στιγμή που βγήκαν μπορώ να καταλάβω γιατί μπρορει να το θεωρείται ανώτερο το πιο καινούργιο.. Αλλά πως κάτι ξεπεράστηκε; Θα ακούγεται το ίδιο σε 30 χρόνια;; Τότε μόνο θα με πείσει.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Το καλύτερο Epic Metal κομμάτι όλων των εποχών

Δημοσίευση από theBox »

aorpanos72 έγραψε: Τρί 16 Μάιος 2023, 08:52 Δεν ήξερα ότι η ανωτερότητα σε όλα του κλασσικου θεωρείται φασισμός. Συγνώμη που θα προτιμήσω το Thor από οτιδήποτε βγήκε από εκεί και πέρα... Δεν ξέρω πως κάτι ξεπεράστηκε ..όταν σε ανατριχιαζει σαν να το ακούς την πρώτη φορά...Αν δεν τα ζήσατε την στιγμή που βγήκαν μπορώ να καταλάβω γιατί μπρορει να το θεωρείται ανώτερο το πιο καινούργιο.. Αλλά πως κάτι ξεπεράστηκε; Θα ακούγεται το ίδιο σε 30 χρόνια;; Τότε μόνο θα με πείσει.
Φασισμο το αποκαλω εγω, δεν ειναι αναγκη να συμφωνεις σε αυτο. Το να σε πιπιλιζουν μονιμως με το ιδιο "ευαγγελιο" επειδη αυτο ετυχε να ηρθε πρωτο. Ενταξει αναγνωριζουμε την ιστορικη αξια τους, και το ρολο που διαδραμάτισαν ,ισως και τη μουσικη αξια τους (καποιων εξ αυτων, οχι ολων) αλλα πρεπει να παμε και παρακατω, η μουσικη προχωραει.

Το οτι κατι ηρθε πρωτο, ή το ακουσαμε πρωτο και εχουμε τρυφερες αναμνησεις απο αυτο, δεν σημαινει οτι θα ειναι εσσαει στο βαθρο. Δεν θελω να επεκταθω και ΕΙΔΙΚΑ με τους μανογορ τους οποιους θεωρω μια εγκληματικα υπερεκτιμημενη μπαντα ετσι κι αλλιως, και θα μπορουσα να παραθεσω δεκαδες πραγματα που ειναι (για τα γουστα μου εστω) πολυ καλυτερα απο αυτους. Και ναι, μιλαω για τον επικο χωρο.

Τους δινω βεβαια το secret of steel και 2-3 ακομα κυριως απο τον ιδιο δισκο.

Και ΝΑΙ, κι εγω οπως κι ολοι, με Manowar και 2 μπαντες ακομα μπηκα στο μεταλ. Αυτα ακουσα πρωτος κι εγω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Το καλύτερο Epic Metal κομμάτι όλων των εποχών

Δημοσίευση από CountRaven »

Οι Manowar είναι μπάντα σημείο αναφοράς και μάλιστα όπως έγραψα πέρυσι το καλοκαίρι, με την συναυλία τους εδώ, επαναπροσδιόρισαν σε μεγάλο βαθμό τις κλασικές αξίες τους που οι ίδιοι κυριολεκτικά είχαν ξεφτιλισει (με μηχανές, πόζες κτλ).

Πάντως θα το πω χωρίς φόβο και πάθος. Από πάντα στους Manowar το εμφανισιακά τους concept αστείο μου φαίνονταν. Ευτυχώς η μουσική με αφορά περισσότερο. Anyway. Άλλο θέμα αυτό.

Το Επικό Μέταλ έχει ανάγκη ειδικά σήμερα από μπάντες που το τιμούν, και όχι από κλόουν. Οι Manowar λοιπόν στο live αυτό των Αθηνών, για μένα ανέβηκαν ως σύνολο πάλι πολύ ψηλά...

Όμως δυστοχώς μουσικά όμως η μπάντα έχει σβήσει εδώ και χρόνια. Δεν το λέω εγώ, το λένε τα τραγούδια τους πχ. το τελευταίο single.

Μουσικά η συνολική τους προσφορά είναι αριθμητικά συγκεκριμμένη. Άλλος θα πει τα 4 πρώτα, άλλος θα πει μια 90σρα best of, άλλος θα πει ως το 92....

Μεγάλη κουβέντα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

Re: Το καλύτερο Epic Metal κομμάτι όλων των εποχών

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

theBox έγραψε: Τρί 16 Μάιος 2023, 08:46 Για να φερω ενα παραδειγμα: το Armor of Ire σαν δισκος ειναι κατα πολυ ανωτερο απο οτιδηποτε ηχογραφησαν ποτε οι Manilla Road
ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧ, ΠΕΘΑΙΝΩ ΜΛΚ ΜΟΥ!!!
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”