Για τη δημιουργία φανζιν

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...

Monument - Hellhound (2018, Rock Of Angels Records)

Τετ 06 Ιουν 2018, 15:15

Priamos έγραψε:
Τετ 06 Ιουν 2018, 15:07
Κι εσυ; Τελικά στην (μεταλλικη) Ελλαδα οι δισκοκριτικοι ειμαστε περισσοτεροι απο τους "απλους' οπαδους και αναγνωστες. Οπως λεγαμε παλιοτερα για τους "προεδρους", αν σε μια συναυλια φωναξεις "ΔΙΣΚΟΚΡΙΤΙΚΕ!!!" θα γυρισουν σχεδον ολοι!! :D :D
On topic, ποτε δεν με τρελαναν και ηδη εχω ξεγραψει τους συμπαθητικους και ψυχαγωγικους Maiden κλωνους Starblind λογω του υπερβολικου και εσκεμμενου μιμητισμου τους.
Ναι ρε συ. Και εγω... Ισχυει αυτο. χαχα! Γραφω αρκετα χρονια τωρα. Στο metalzone αρχικα, εκανα ενα περασμα απο greekrebels και rockway και επεστρεψα στο metalzone. Υπαρχουν στιγμες που με κουραζει αλλα και αλλες που το βλεπω σαν μια ευκαιρια να ανακαλυψω και να ασχοληθω λιγο πιο βαθια με ενα album. Εσενα απο οτι διαβασα, σου περασε η φαση. Εγω ειμαι με τις μερες μου. Το ονειρο μου ηταν να κανω ενα zine για την ελληνικη σκηνη, αλλα επειδη ηθελα να ειναι πιο προσεγμενο και ευπαρουσιαστο απο οτι κυκλοφορει, δε βρηκα συμπαικτη και εσβησε αδοξα χαχαχχαχα

Τετ 06 Ιουν 2018, 15:35

Silenius έγραψε:
Το ονειρο μου ηταν να κανω ενα zine για την ελληνικη σκηνη, αλλα επειδη ηθελα να ειναι πιο προσεγμενο και ευπαρουσιαστο απο οτι κυκλοφορει, δε βρηκα συμπαικτη και εσβησε αδοξα χαχαχχαχα
Καλα θα ηταν, αλλά εν ετει 2018 δεν μπορει πλεον ενα fanzine να ανταγωνιστει την ενημερωτικη δυναμη του διαδικτυου.Μονο το Metal Hammer, απο τον ευρυτερο εντυπο τυπο, ειναι ανταγωνιστικο, γιατι κυκλοφορει τακτικα και χαιρει της εκτιμησης των συγκροτηματων/εταιρειων που τους αβανταρουν. Οταν πχ το Rock Overdose ακομα δε ειχε παρει καποια προμο, το Metal Hammer ειχε κανει ηδη την κριτικη.
Race of Cain, ascend to heaven,
And cast God down upon the earth!
Site Admin
Επικοινωνία:

Για τη δημιουργία φανζιν

Τετ 06 Ιουν 2018, 16:17

Priamos έγραψε:
Silenius έγραψε:
Το ονειρο μου ηταν να κανω ενα zine για την ελληνικη σκηνη, αλλα επειδη ηθελα να ειναι πιο προσεγμενο και ευπαρουσιαστο απο οτι κυκλοφορει, δε βρηκα συμπαικτη και εσβησε αδοξα χαχαχχαχα
Καλα θα ηταν, αλλά εν ετει 2018 δεν μπορει πλεον ενα fanzine να ανταγωνιστει την ενημερωτικη δυναμη του διαδικτυου.Μονο το Metal Hammer, απο τον ευρυτερο εντυπο τυπο, ειναι ανταγωνιστικο, γιατι κυκλοφορει τακτικα και χαιρει της εκτιμησης των συγκροτηματων/εταιρειων που τους αβανταρουν. Οταν πχ το Rock Overdose ακομα δε ειχε παρει καποια προμο, το Metal Hammer ειχε κανει ηδη την κριτικη.
Τα πάντα γίνονται αρκεί να υπάρχει σωστό team από πίσω ;) Από εκεί και πέρα πρέπει να έχεις και ρεαλιστικούς στόχους. πχ δεν μπορείς με 3 άτομα να καλύψεις ΟΛΗ την Ελληνική σκηνή σε μηνιαία βαση.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Vic Άβαταρ μέλους
Επικοινωνία:

Τετ 06 Ιουν 2018, 18:22

Και χρειάζεται και μια σοβαρότητα και συνέπεια για να σε παίρνουν στα σοβαρά μακροπρόθεσμα θα προσέθετα εγώ. Το Rockoverdose έχει συχνά πέσει σε χοντρά ατοπήματα (ψευδές ειδήσεις για το clickbait, στεγνή κλοπή άρθρων χωρίς πηγή) και έχει γίνει περίγελος και έτσι την πληρώνουν και οι όποιες σοβαρές φωνές έχει.

Τετ 06 Ιουν 2018, 19:54

Scrollkeeper έγραψε:
Τετ 06 Ιουν 2018, 16:17
Priamos έγραψε:
Silenius έγραψε:
Τα πάντα γίνονται αρκεί να υπάρχει σωστό team από πίσω ;) Από εκεί και πέρα πρέπει να έχεις και ρεαλιστικούς στόχους. πχ δεν μπορείς με 3 άτομα να καλύψεις ΟΛΗ την Ελληνική σκηνή σε μηνιαία βαση.
Βασικά η ιδέα που είχα αφορούσε 2 τεύχη το χρόνο. Να καλύπτει τις περισσότερες κυκλοφορίες της ελληνικής σκηνής σε ετήσια βάση, κάποιες στήλες "from the past" και "diamonds" φάση, συνεντέυξεις φυσικά κτλ. Η σκέψη για τα 2 αυτά τεύχη ήταν για καμιά 100στη σελίδες το καθένα, σε καλό χαρτί, επαγγελματικά στημένο, σκληρό εξώφυλλο, δέσιμο κόλλα κτλ. Δε θα το έκανα για κέρδος (προφανώς) ώστε να "χτυπήσω" οτιδήποτε κυκλοφορεί, οπότε συγκριση με metal hammer ή μηνιαία περιοδικά δε θα με αφορούσε. Η τιμή θα ήταν συμβολική (3€ το τεύχος) ίσα ίσα για τα έξοδα τύπωσης του επόμενου. Έπρεπε να βρω άλλον έναν τρελό σαν και εμένα για να το τρέξουμε και δυστυχώς δε βρήκα.

Πέμ 07 Ιουν 2018, 16:58

Καλογραμμένη κριτική. Όσο για το zine που λες. 100 σελίδες με 3 ευρώ το τεύχος είναι no go. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες -από το τιράζ, μέχρι το αν θα είσαι έγχρωμος ή ασπρόμαυρος, μέχρι το τι χαρτί θα βάλεις και αν θα πληρώσεις γραφίστα για δημιουργικό ή θα το στήνεις μόνος-. Επίσης το ξεχνάς ότι θα τα γράφεις όλα μόνος σου για 100 σελίδες.

Για τρία χρόνια έβγαζα τριμηνιαίο περιοδικό για Retro υπολογιστές 48+4 έγχρωμες illustration σελίδες. 2 πράγματα έμαθα καλά. Το σπορ θέλει:

1. Οργάνωση
2. ΧΕΡΙΑ και ΧΡΟΝΟ.
3. Λεφτά.

Και επειδή βλέπω ότι όλοι είμαστε φουλ από γνώσεις και όρεξη να κάνουμε κάτι και επειδή έτσι και αλλιώς Forgotten Scroll θα ξαναβγεί έντυπο. Μαζευτείτε να ενώσουμε πένες μπας και γίνει τίποτα της προκοπής. Σε κάποιους έχω στείλε ήδη μήνυμα και ήδη υπάρχει ένα βασικό team που δουλεύει. Count, Scroll, Lilith, Rbrigade και Zippo. Και πάλι όμως είμαστε λίγοι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018

Πέμ 07 Ιουν 2018, 21:32

Για το Rock Brigade που έβγαινε 32 έως 48 σελίδες ανά 4-8 μήνες και ήμασταν 3-4 άτομα (οι δύο όμως γράφανε σχετικά λίγα πράγματα) μου έβγαινε τόσο απίστευτα ο πάτος που απορώ με τον εαυτό μου... 100 σελίδες το τρίμηνο θέλει μεγάλη ομάδα, δεν γράφεται τόση ύλη με τίποτα.

Υ.Γ. Επίσης και να βρεις ομάδα για να σου γράψει τόσο υλικό δεν προλαβαίνεις να κάνεις ούτε καν διορθώσεις σε τόσο λίγο διάστημα, θα βγει και θα είναι κωλοχανείο, θυμάμαι που προσπαθούσα να κάνω διορθώσεις και στο τέλος μου ξεφεύγανε τόσα λάθη που ντρέπομαι με αυτά που τύπωνα...

Παρ 08 Ιουν 2018, 09:02

rbrigade έγραψε:
100 σελίδες το τρίμηνο θέλει μεγάλη ομάδα, δεν γράφεται τόση ύλη με τίποτα.
Όχι βρε το 3μηνο. Το 6μηνο είπα. Και μιλάμε για μέγεθος Α5 (στυλ Zero Tolerance αν το έχει πάρει πουθενά το μάτι σου). Εντάξει, ισχύει ότι είχε πολύ δουλειά, αλλά είχα τη διάθεση να το κάνω. Η τιμή που είχα πάρει ήταν 280 για 100 περιοδικά. Γι αυτό μίλησα και για τα 3€ που αν (υποθετικά) εφεύγαν όλα θα σου έδιναν πίσω το κόστος.

Παρ 08 Ιουν 2018, 15:45

Silenius έγραψε:
rbrigade έγραψε:
Όχι βρε το 3μηνο. Το 6μηνο είπα. Και μιλάμε για μέγεθος Α5 (στυλ Zero Tolerance αν το έχει πάρει πουθενά το μάτι σου). Εντάξει, ισχύει ότι είχε πολύ δουλειά, αλλά είχα τη διάθεση να το κάνω. Η τιμή που είχα πάρει ήταν 280 για 100 περιοδικά. Γι αυτό μίλησα και για τα 3€ που αν (υποθετικά) εφεύγαν όλα θα σου έδιναν πίσω το κόστος.
Γράψιμο 100 σελίδων = άθλος
Γράψιμο 100 σελίδων μαζί με στήσιμο αν δεν έχεις γραφίστα = ηρωική φαντασία.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Site Admin
Επικοινωνία:

Παρ 08 Ιουν 2018, 15:57

CountRaven έγραψε:
Παρ 08 Ιουν 2018, 15:45
Silenius έγραψε:
rbrigade έγραψε:
Γράψιμο 100 σελίδων = άθλος
Γράψιμο 100 σελίδων μαζί με στήσιμο αν δεν έχεις γραφίστα = ηρωική φαντασία.
Βάλε διανομή, ταχυδρομεία, πρόμοσιον, κλπ = επιστημονική φαντασία.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Παρ 08 Ιουν 2018, 22:59

το στήσιμο Χρήστο το θεωρώ πολύ απλή υπόθεση, δεν χρειάζεται καν γραφιστικό πρόγραμμα, με ένα απλό word έχεις εδώ και χρόνιά πολλές επιλογές για να παρουσιάσεις κάτι αξιοπρεπές. Αλλά αν δουλέψεις και ειδικό πρόγραμμα άστα να πάνε, έχει δουλειά. Και ναι, έχει διαφορά στο αισθητικό αποτέλεσμα αν ρίξεις δουλειά στο γραφιστικό κομμάτι, αλλά δεν το θεωρώ και τόσο απαραίτητο.
Site Admin
Επικοινωνία:

Παρ 08 Ιουν 2018, 23:27

rbrigade έγραψε:
Παρ 08 Ιουν 2018, 22:59
το στήσιμο Χρήστο το θεωρώ πολύ απλή υπόθεση, δεν χρειάζεται καν γραφιστικό πρόγραμμα, με ένα απλό word έχεις εδώ και χρόνιά πολλές επιλογές για να παρουσιάσεις κάτι αξιοπρεπές. Αλλά αν δουλέψεις και ειδικό πρόγραμμα άστα να πάνε, έχει δουλειά. Και ναι, έχει διαφορά στο αισθητικό αποτέλεσμα αν ρίξεις δουλειά στο γραφιστικό κομμάτι, αλλά δεν το θεωρώ και τόσο απαραίτητο.
Ε παιζει κ το στήσιμο το ρόλο του. Το φανζιν πέρα από το διαφορετικό ύφος στην ύλη, συνήθως έχει κ διαφορετικό ύφος στο στήσιμο. Δεν θα μου άρεσε να έχω ένα "αποστειρωμένο" στήσιμο επαγγελματικού περιοδικού, αλλλα ούτε κ ένα απλό export από word. Θέλει κ το στήσιμο το "καλτιλίκι" του ;)

Σάβ 09 Ιουν 2018, 00:18

Ώπα, ώπα... Αποστειρωμένο στήσιμο επαγγελματικού περιοδικού; Το Hammer που είχε το πιο ωραίο στήσιμο από όλα τα περιοδικά ήταν πολύ ωραίο, σε αυτό τους βγάζω το καπέλο. Επαγγελματικό και καθόλου αποστειρωμένο. Αποστειρωμένα μπορεί να ήταν τα fanzine που δεν επενδύανε εργατοώρες στο στήσιμο και παρουσιάζανε κάτι πολύ απλό και υποτυπώδες. Τι εννοείς export από word; Παίζουν αρκετά καλούδια στο word που αν τα δουλέψεις φιλότιμα τίποτα δεν θα είναι απλό και στημένο.

Σάβ 09 Ιουν 2018, 02:44

rbrigade έγραψε:
Σάβ 09 Ιουν 2018, 00:18
Αν το εκτυπώσεις και το βγάλεις φωτοτυπίες -άντε και καμιά ψηφιακή εκτύπωση σε μαγαζί- όπως κάνει πχ. ο Omen, ναι το Word είναι μια βολική και γρήγορη λύση για ένα βασικό στήσιμο χωρίς πολλές απαιτήσεις και με Do It Yourself αισθητική.

Αν πας όμως σε τυπογραφείο το ξεχνάς. Τα τυπογραφεία δεν δέχονται καν το format του word.

Αλλά και ακόμα και PDF να το μετατρέψεις -το αρχείο word εννοώ, μιας και ως PDF το δέχονται τα τυπογραφεία- δεν αξίζει τον κόπο να τυπώσεις κανονικά με στήσιμο word. In my opinion πάντα.

Σάβ 09 Ιουν 2018, 03:12

Για Zine αν έχεις και πρόσφατη έκδοση του Word κάνεις υπεραρκετά πράγματα, ειδικά αν τυπώνεται ασπρόμαυρο. Βασικά παπάδες κάνεις. Για έγχρωμο ιλουστρασιόν πάσο, μονόδρομος η επαγγελματική προσέγγιση και η καταφυγή σε γνώστη με τα σωστά εργαλεία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”