Για τη δημιουργία φανζιν

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Site Admin
Επικοινωνία:

Monument - Hellhound (2018, Rock Of Angels Records)

Σάβ 09 Ιουν 2018, 13:21

rbrigade έγραψε:
Σάβ 09 Ιουν 2018, 00:18
Ώπα, ώπα... Αποστειρωμένο στήσιμο επαγγελματικού περιοδικού; Το Hammer που είχε το πιο ωραίο στήσιμο από όλα τα περιοδικά ήταν πολύ ωραίο, σε αυτό τους βγάζω το καπέλο.
Δεν αναφέρομαι στο Μεταλ Χαμμερ μιας κ αυτό είναι η εξαίρεση, αλλά όλα τα generic cheap-looking περιοδικά που βλέπεις δεξιά κ αριστερά. Όλα το ίδιο μοτίβο, όλα τα ίδια χρώματα/στησίματα, απλή διεκπαιρέωση, κλπ
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Για τη δημιουργία φανζιν

Σάβ 09 Ιουν 2018, 17:33

Όλα παίζουν το ρόλο τους. Ένας γραφίστας με δημιουργικές ιδέες θα αναδείξει το εκάστοτε θέμα μέσα από ένα ταιριαστό στήσιμο, για το οποίο χρειάζεται και τα κατάλληλα εργαλεία -προγράμματα σελιδοποίησης-.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018

Για τη δημιουργία φανζιν

Σάβ 09 Ιουν 2018, 19:48

Το πιο ενδιαφερον θεμα σε ολοκληρο το φορουμ! Το προβλημα το 2018 δεν θα ειναι το layout και το κοστος παραγωγης. Αυτα μαλλον λυνονται σχετικα ευκολα. Πιθανοτατα το προβλημα θα ειναι ο διαθεσιμος χρονος, η διαθεση και η συνεχεια μετα τον πιθανο αρχικο ενθουσιασμο... Αυτο ηταν το προβλημα παντα. Γι αυτο και θαυμαζω απεριοριστα αυτους τους δυο τρεις που συνεχιζουν να το κανουν ακομα μετα απο 30 χρονια!

Επισης σημερα πιθανοτατα θα υπαρχει και προβλημα κοινου. Δεν ξερω ποσοι μπορει να ενδιαφερονται σημερα να διαβασουν ενα fanzine. Δεν ξερω κατα ποσο κατι τετοιο μπορει να αγγιξει ενα νεο ανθρωπο οπως ισως αγγιζει ενα μεσηλικα σα του λογου μου.

Παντως αναμενω με αγωνια τι θα κανετε!

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για τη δημιουργία φανζιν

Σάβ 09 Ιουν 2018, 21:33

dracula έγραψε:
Το πιο ενδιαφερον θεμα σε ολοκληρο το φορουμ! Το προβλημα το 2018 δεν θα ειναι το layout και το κοστος παραγωγης. Αυτα μαλλον λυνονται σχετικα ευκολα. Πιθανοτατα το προβλημα θα ειναι ο διαθεσιμος χρονος, η διαθεση και η συνεχεια μετα τον πιθανο αρχικο ενθουσιασμο... Αυτο ηταν το προβλημα παντα. Γι αυτο και θαυμαζω απεριοριστα αυτους τους δυο τρεις που συνεχιζουν να το κανουν ακομα μετα απο 30 χρονια!

Επισης σημερα πιθανοτατα θα υπαρχει και προβλημα κοινου. Δεν ξερω ποσοι μπορει να ενδιαφερονται σημερα να διαβασουν ενα fanzine. Δεν ξερω κατα ποσο κατι τετοιο μπορει να αγγιξει ενα νεο ανθρωπο οπως ισως αγγιζει ενα μεσηλικα σα του λογου μου.

Παντως αναμενω με αγωνια τι θα κανετε!

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πολύ σωστό το point για τον διαθέσιμο χρόνο. Για αυτό και ο λόγος για δυνατή ομάδα. Για να μοιραστεί ο όγκος δουλειάς σε κομμάτια.

Όσο για το κοινό είναι γεγονός πως τα πράγματα είναι διαφορετικά σε σχέση με παλιότερα. Για αυτό και το κομμάτι τιράζ θέλει προσοχή.

Υπάρχουν πάντως οι παλιότεροι που έτσι και αλλιώς έχουν μάθει να διαβάζουν οι έστω νοσταλγούν.

Υπάρχουν και νεότεροι που έχουν το μικρόβιο της ανάγνωσης και θέλουν -μαζί με τους από πάνω- κάτι αξιόλογο για να το εντάξουν στην βιβλιοθήκη τους και όχι απλά να ξεφυλλίσουν -το έχω αναλύσει και σε άλλο τόπικ αυτό-.

Προφανώς και κάποιοι πολύ νεότεροι ίσως ενδιαφερθούν.

Λογικά θα στηρίξουν και οι μπάντες - έστω με μια καλή κουβέντα.

Με προσεκτικούς υπολογισμούς θα προκύψει -και πάλι ένα σωστό τιράζ - και βλέπουμε-.

The Scroll will rise again - Stay tuned!

viewtopic.php?f=25&t=151&p=7080&hilit=bible#p7080
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Site Admin
Επικοινωνία:

Για τη δημιουργία φανζιν

Σάβ 09 Ιουν 2018, 21:34

dracula έγραψε:
Αυτό νομίζω κ εγώ πως είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα. Το κοινό. Έχω την εντύπωση (μπορεί να κάνω κ λάθος) πως αν βγει το Χ φανζίν σήμερα, θα το αγοράσουν στοχευμένα όσοι αγόραζαν φανζίν πριν απο 10 - 15 χρόνια κ εκ παραδρομής διάφοροι "νέοι".

Το έχω ξαναπεί νομίζω, αλλά θα το ξαναπώ γιατί γουστάρω να το γράφω :P Υπάρχει μια ακούσια "απαξίωση" του έντυπου που οφείλεται στην εξάπλωση των webzine λόγω της ευκολίας που προσφέρει το ιντερνετ. Δεν λέω ότι ειναι ευκολο να στήσεις ένα σωστό webzine, αλλά όπως και να το κάνουμε στο ιντερνετ τα πράγματα είναι πιο χαλαρά: δεν καίγεσαι για ορθογραφικά γιατί ξέρεις ότι μπορείς να διορθώσεις ανα πάσα στιγμή, δεν καίγεσαι για ημερομηνίες γιατί ποστάρεις όποτε θες χωρίς το άγχος του "πότε το θέλει για να το έχει έτοιμο ο τυπογράφος", δεν χρειάζεται οφλάιν τρέξιμο (διανομές, ταχυδρομεία), κλπ.

Όταν μια γενιά έχει μεγαλώσει στα digital media, αγοράζει ένα μηχανογραφημένο εισιτήριο από το βίβα.γρ, ψωνίζει το σορτσάκι του super mario σε digital asset για να το παίξει στο νιντέντο του, θέλεις δε θέλεις είναι δύσκολο να του κεντρίσεις τη προσοχή και να εκτιμήσει την όποια δουλειά γίνει για μια εντυπη προσπάθεια. Εκεί είναι το μεγάλο στοίχημα. Εκτός και αν όπως είπε και ο Πρίαμος αρκούμαστε σε ένα κλειστό κύκλο "χαμένων ποιητών".
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Για τη δημιουργία φανζιν

Κυρ 10 Ιουν 2018, 17:17

Μιλώντας γενικα και όχι μόνο για Ελλάδα.

Θαυμάζω το μεράκι ανθρώπων που γράφουν, και γράφουν καλά - σωστά και με λογική σκέψη και αντίληψη. Στα περισσότερα webzines η κακή γραφή, λογοκλοπή και τακτική clickbait έχει ρίξει τον πήχη στα τάρταρα και οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Και συνήθως οι εξαιρέσεις είναι σε μεμονομώνες πένες και όχι ολόκληρα webzines.

Τα έντυπα σχεδόν πάντα είναι καλύτερα, με πιο ορθή σκέψη και καλύτερη γραφή από τα webzines. Το βρίσκω λογικό, αφού σε πολλά webzines δεν υπάρχει αυτό που λέμε "υπεύθυνος ύλης", "διορθώσεις" κτλ και κάποιες φορές, ανεβάζουν online κείμενα περισσότερα από ένα άτομα, χωρίς να υπάρξει εξακρίβωση ή διόρθωση του κειμένου. Επίσης, αντίθετα με το περιοδικό που πολλές φορές θέλει πιο αναλυτικό κείμενο, κινείται σε επαγγελματικό πλαίσιο και έχει μεγαλύτερο σεβασμό από τις εταιρίες, στα webzines τσακώνονται για το ποιός θα γράψει πρώτος το χ, ψ νέο ή κριτική, με αποτέλεσμα να πέφτουν στη παγίδα του λάθους της γρήγορης είδησης. Αν δεν υπήρχε δε, η ευκολία του "edit" (που έχει σώσει κόσμο και κοσμάκη), δεν ξέρω τι θα λέγαμε τώρα...

Στη περίπτωση κάποιου fanzine σήμερα, πιστεύω και εγώ πως το αγοραστικό κοινό θα ήταν περιορισμένο και οι περισσότεροι από αυτούς που θα το αγόραζαν, πιθανόν να γνωρίζονται και μεταξύ τους, έστω και ονομαστικά. Εδώ, πιστεύω πως στέκει περισσότερο το "αργοσβήνουμε μάγκες" που διάβασα σε άλλο thread.

Πάω τώρα να διαβάσω το τελευταίο τεύχος Iron Fist και Decibel που έχω στο γραφείο...
Site Admin
Επικοινωνία:

Για τη δημιουργία φανζιν

Κυρ 10 Ιουν 2018, 17:46

Xstroyer έγραψε:
Αν δεν υπήρχε δε, η ευκολία του "edit" (που έχει σώσει κόσμο και κοσμάκη), δεν ξέρω τι θα λέγαμε τώρα...
Αυτό μην το θεωρείς δεδομένο. Το οτι υπάρχει δεν παει να πει ότι χρησιμοποιείται κιόλας.

Για τη δημιουργία φανζιν

Κυρ 10 Ιουν 2018, 18:03

Scrollkeeper έγραψε:
Κυρ 10 Ιουν 2018, 17:46
Xstroyer έγραψε:
Αν δεν υπήρχε δε, η ευκολία του "edit" (που έχει σώσει κόσμο και κοσμάκη), δεν ξέρω τι θα λέγαμε τώρα...
Αυτό μην το θεωρείς δεδομένο. Το οτι υπάρχει δεν παει να πει ότι χρησιμοποιείται κιόλας.
E, ναι, σε περιπτώσεις που κλικάρουν, διαβάζουν μια παράγραφο καί φεύγουν χωρίς να εντοπίσουν την εκάστοτε μπούρδα χαχα... Αυτό που θέλω να τονίσω, είναι οτι στο περιοδικό δεν υπάρχει το "edit" , οπότε το λάθος μένει διαχρονικό.
Site Admin
Επικοινωνία:

Για τη δημιουργία φανζιν

Κυρ 10 Ιουν 2018, 18:13

Xstroyer έγραψε:
Κυρ 10 Ιουν 2018, 18:03
E, ναι, σε περιπτώσεις που κλικάρουν, διαβάζουν μια παράγραφο καί φεύγουν χωρίς να εντοπίσουν την εκάστοτε μπούρδα χαχα... Αυτό που θέλω να τονίσω, είναι οτι στο περιοδικό δεν υπάρχει το "edit" , οπότε το λάθος μένει διαχρονικό.
Ναι το ίδιο λέμε, το έγραψα κ παραπάνω κ γενικα σε ό,τι είπες συμφωνώ ;)

Πάνω σε αυτό που ανέφερες πριν για τις μεμονωμένες εξαιρέσεις μέσα σε μια ομάδα, πιστεύω είτε είναι περιοδικό, είτε φανζιν, είτε ποδόσφαιρο δεν γίνεται να είναι όλοι [επι μονίμου βάσεως] "αστέρια", ούτε να γράφουν το ίδιο καλά τα πάντα. Άλλος έχει έφεση στο Χ, άλλος στο Ψ κλπ. Το θέμα είναι να βγαίνει σωστά κ ισορροπημένα το αποτέλεσμα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”