Metal & γηρανση του κοινού

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...

Κυρ 10 Ιουν 2018, 10:23

Αργοσβηνουμε μάγκες. Τι κακό είναι αυτό; υπάρχει κοινο κάτω των τριάντα;
Ενω μουσικά διανύουμε μια καλή περίοδο, εμείς εξακολουθουμε να μεγαλωνουμε και δεν δημιουργούνται νέοι οπαδοί.
Μόνο οι ghost, ίσως οι Metallica και κάτι σαβούρες τύπου avenged sevenfold μαζεύουν πιτσιρίκια νομίζω... Αλλά δεν είναι αρκετό για να ανανεώσει το κοινό μας.

Κυρ 10 Ιουν 2018, 13:24

πάντα τέτιοι μάζευαν το νεαρό κοινό, το θέμα είναι πόσοι απο αυτούς θα ψαχτούν...

Κυρ 10 Ιουν 2018, 16:14

ΕΚΛΑΨΑ με το τίτλο και με την εισαγωγή ΑΡΓΟΣΒΗΝΟΥΜΕ ΜΑΓΚΕΣ.

Που είναι ο Πρίαμος να αναλύσει το φαινόμενο;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Site Admin
Επικοινωνία:

Κυρ 10 Ιουν 2018, 16:32

Έχω θάψει σε απόκρημνο σημείο του Υμηττού μια χρονοκάψουλα με τα κάτωθι:

- Φρονιμίτη Luci
- Κομμένο νύχι Count
- Παλιά βάση FS φόρουμ
- Ντέμο ACID RAIN
- Τελευταίο άλμπουμ ΓΚΟΣΤ
- Παγωτό ξύγαλο

Όταν βρεθούν μετά από αιώνες είμαι σίγουρος πως οι επιστήμονες της εποχής θα μπορέσουν να εκολαψουν έναν από εμάς για να συνεχιστεί το είδος. Οπότε μην αγχώνεστε. Ακούστε τελευταίο ΓΚΟΣΤ, φορέστε παντόφλες 4-1 κ πηγαίνετε για μπάνιο :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Κυρ 10 Ιουν 2018, 16:42

Τι γράφει τώρα αυτό το παλικαρακι ο castledemon σ αυτό το thread? Έχω ξεχάσει κάπου τα γυαλιά για κοντά, και τα γραμματακια μού φαίνονται σαν ψείρες!! :D

Παίδες λογικό είναι να γερνάει το κοινό αφού το metal είναι μια παλιά μουσική. Είναι όμως ενθαρρυντικό και ενδεικτικό της νεανικότητας και διαχρονικότητας της σε σχέση με άλλες, ότι ενώ μπορεί να δεις ακόμα κάνα πιτσιρικά με μπλούζα Maiden, ηδη από τα 90ς δεν έβλεπες κανεναν κάτω τα 30 πχ με μπλούζα Deep Purple, Led Zeppelin. Οπότε μάλλον παραμένει σε κάποιο βαθμό ακόμα επίκαιρη και επαναστατική.
Race of Cain, ascend to heaven,
And cast God down upon the earth!
Επικοινωνία:

Κυρ 10 Ιουν 2018, 16:48

castledemon έγραψε:
Κυρ 10 Ιουν 2018, 10:23

Ενω μουσικά διανύουμε μια καλή περίοδο
Διαφωνώ κάθετα οπως και με τους περισσότερους εδω μέσα.Για μένα το metal εχει ψιλοπεθάνει,σχεδόν τιποτα απο αυτα που βγαίνουν εδω και πολλά χρόνια δεν θα μείνει να μνημονεύετει στον μέλλον....Απλα συμπαθητικα πραγματάκια βγαίνουν,τιποτα το συγκλονιστικο

Κυρ 10 Ιουν 2018, 16:55

Μια βόλτα σε ένα φεστιβάλ τύπου Up The Hammers και βλέπουμε τους μισούς να είναι κάτω των 30. Απλώς το πρόβλημα είναι οτι πολλοί από αυτούς τους νεαρούς θα σου πουν πως τα 2 πρώτα Maiden είναι τα καλύτερα και θα ξέρουν τους Virtue ενώ μπορεί να έχουν ακούσει μια φορά το Bark At The Moon ή το Rage For Order. Από αυτούς θα ακούσεις οτι οι Enforcer είναι καλύτεροι από Fates Warning κτλ.

Yπάρχει κοινό στο underground και σε αυτό βοηθάει και το "underground hype" της εποχής (μην ξαναλέμε τα ίδια) αλλά έχουν ξεκινήσει την ΑλφαΒητα από το Ω, και εξαιτίας αυτού, έχετε δίκιο στο "πόσοι θα παραμείνουν;" αφού για μεγάλο ποσοστό είναι μια "φάση" που βασίζεται σε σκηνικά που περιγράψαμε.

Από την άλλη, η ύπαρξη σκηνής ορίζεται ΚΑΙ από την έμπρακτη στήριξη σε αγορά φυσικού προϊόντος και παρουσία σε συναυλίες, και το ποσοστό οπαδών άνω των 30, είναι επίσης ισχνή σε αυτό. Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες στη μέση, την εποχή που ζούμε, αλλά είναι και αυτό ένα γεγονός, οπότε γενικότερα δεν "αργοσβήνουμε" μόνο επειδή μπορεί να μην υπάρχει νέο κοινό.

Σε πιο μαζικό επίπεδο, υπάρχουν αρκετές μπάντες που συγκεντρώνουν μεγάλο κοινό μικρής ηλικίας πέρα από τους κλασικούς (Maiden, Metallica κτλ), και ανάμεσά τους είναι οι Ghost, Sabaton, Amon Amarth κτλ. Αν κρίνω από το γεγονός οτι αυτές τις μπάντες έχουν στήριξη και ατόμων που γράφουν εδώ, κάτι καλό θα κάνουν.

Κυρ 10 Ιουν 2018, 17:08

Πάντως, μένει ακόμα να αποδειχτεί αν το "new wave of true heavy metal" κίνημα, το οποίο αποτελείται κυρίως από πιτσιρίκια (μουσικοι και οπαδοί) , θα είναι μια παροδική "φάση", ή αν θα οδηγήσει σε κάτι καλύτερο στο μέλλον και θα τονώσει ουσιαστικά το metal.

Προσωπικά είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος, ελλέιψει στοιχείων, αν και η όποια εισροή ακροατών γίνεται μεσω αυτου του κινήματος, είναι αντικειμενικά θετικό φαινόμενο.

Τέλος, η Ελλάδα δεν είναι το κέντρο του κόσμου. Δεν ξέρω εγω προσωπικά τι γίνεται παραέξω, αν και νομίζω τα πραγματα ειναι πολύ καλύτερα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.

Κυρ 10 Ιουν 2018, 19:54

Για καμιά δεκαετία ακόμα θα περιοδεύουν κάποιες μπάντες που έχουν θρυλικό στάτους, οπότε πάντα θα έλκουν πιτσιρικάδες να πάνε να τους ακούσουν. Συν ότι μπορεί να φτάσουν να θεωρούνται θρύλοι οι διάφοροι Ghost (γελάω και μόνο στην σκέψη) και να ανατροφοδοτηθεί η φάση.

Τι επαναστατική ρε Πρίαπε, θα μας τρελάνεις; Δεν έχεις πάρει χαμπάρι ότι τα επαναστατημένα νιάτα θεωρούν τους μεταλλάδες φασίστες; Ή ότι από μουσικής άποψης το μέταλ θεωρείται απλοϊκό, μονολιθικό, φτωχό και μπανάλ;

''έχουν ξεκινήσει την ΑλφαΒητα από το Ω'': Μεγάλη ατάκα και μεγάλη αλήθεια

Το "new wave of true heavy metal" κίνημα έχει ήδη πάνω από δέκα χρόνια (τόσα δισκογραφούν White Wizzard και Enforcer ας πούμε) και μάλλον απέτυχε να αναδείξει μεγάλο εμπορικό όνομα. Έστω στα μέταλ πλαίσια, δηλαδή πωλήσεις λίγων εκατοντάδων χιλιάδων. Αντ' αυτού έκαναν μπαμ μπάντες που δεν είχαν ρετρό ήχο (Sabbaton). Με Ghost δεν ασχολούμαι, θα πούλαγαν με τα καραγκιοζιλίκια τους ακόμα και brit pop να παίζανε.

Κυρ 10 Ιουν 2018, 20:07

rbrigade έγραψε:
Κυρ 10 Ιουν 2018, 19:54

Τι επαναστατική ρε Πρίαπε, θα μας τρελάνεις; Δεν έχεις πάρει χαμπάρι ότι τα επαναστατημένα νιάτα θεωρούν τους μεταλλάδες φασίστες; Ή ότι από μουσικής άποψης το μέταλ θεωρείται απλοϊκό, μονολιθικό, φτωχό και μπανάλ;

Το metal παραμένει αληθινα επαναστατικό και εναλλακτικό, για τους λόγους που αναφερεις. Δεν είναι μια μοδάτη εναλλακτική επιλογή, αλλά μια επιλογή που διαχρονικά πηγαίνει κόντρα σε κάθε λογής μουσικο κατεστημένο (ακόμα κι αυτά που θεωρούνται εναλλακτικά και ψαγμενα). Ο μεταλλας πάντα θα είναι το μοναχικο βλαμμένο στο σχόλειο, και πάντα θα σε κοιτάζουν σαν χάνοι σε παρέα ενηλίκων όταν θα λες τα μουσικά σου γούστα. Αυτός ο "ελιτίστικος" (οπως θέλουμε να το βλέπουμε) ή περιθωριοποιημενος (όπως μάλλον είναι) μοναχικος δρόμος του μεταλλα πάντα θα έλκει τους απόκληρους γιατί τους δίνει μια αίσθηση μοναδικότητας.
Race of Cain, ascend to heaven,
And cast God down upon the earth!

Κυρ 10 Ιουν 2018, 20:09

που είναι το επαναστατικό σε όλα αυτά; Τον κακομοίρη του σχολείου περιγράφεις...

Δευ 11 Ιουν 2018, 01:02

εγώ πάντως έχω αναθεωρήσει τις απόψεις μου και δεν βλέπω τη φάση τόσο ρομαντικά και πρασουλικά όπως ο πρίαμος. βασικά γιά να γίνω και λίγο ακραίος, ΚΑΡΦΙ δεν θα μου καιγόταν αν το μέταλ πέθαινε αύριο κιόλας. από τη στιγμή που έχω φροντίσει να γεμίσω την κιβωτό μου και έχω μερικούς ανθρώπους της φάσης γύρω μου, γνωστούς και φίλους, ας βρέξει όσο θέλει. μπορεί να είναι τελείως εγωιστικό αλλά δεν έχω καμία διάθεση πλέον να είμαι σταυροφόρος του μέταλ, δεν βλέπω τη φάση ως ενιαία, δεν νιώθω αδερφικούς δεσμούς με κάποιον επειδή απλά τυχαίνει να ακούμε την ίδια μουσική. ίσα ίσα που ο χώρος έχει καταντήσει καταφύγιο κάθε πικραμένου, κακομοίρη, μίζερου
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you

Δευ 11 Ιουν 2018, 01:28

Χαχαχα, κάτι τέτοιο είχα ξεκινήσει να γράφω αλλά το άλλαξα. Όντως σκέφτομαι πολλές φορές ''άντε να σταματήσει επιτέλους να βγαίνει νέο μέταλ να προλάβω κάποτε να ακούσω τα παλιά!''

Δευ 11 Ιουν 2018, 01:45

LuciferSteele έγραψε:εγώ πάντως έχω αναθεωρήσει τις απόψεις μου και δεν βλέπω τη φάση τόσο ρομαντικά και πρασουλικά όπως ο πρίαμος. βασικά γιά να γίνω και λίγο ακραίος, ΚΑΡΦΙ δεν θα μου καιγόταν αν το μέταλ πέθαινε αύριο κιόλας. από τη στιγμή που έχω φροντίσει να γεμίσω την κιβωτό μου και έχω μερικούς ανθρώπους της φάσης γύρω μου, γνωστούς και φίλους, ας βρέξει όσο θέλει. μπορεί να είναι τελείως εγωιστικό αλλά δεν έχω καμία διάθεση πλέον να είμαι σταυροφόρος του μέταλ, δεν βλέπω τη φάση ως ενιαία, δεν νιώθω αδερφικούς δεσμούς με κάποιον επειδή απλά τυχαίνει να ακούμε την ίδια μουσική. ίσα ίσα που ο χώρος έχει καταντήσει καταφύγιο κάθε πικραμένου, κακομοίρη, μίζερου
Αν το μεταλ πέθαινε σήμερα από αύριο δε θα ξαναεβλεπες Live...

Δευ 11 Ιουν 2018, 09:59

rbrigade έγραψε:
Δευ 11 Ιουν 2018, 01:28
Χαχαχα, κάτι τέτοιο είχα ξεκινήσει να γράφω αλλά το άλλαξα. Όντως σκέφτομαι πολλές φορές ''άντε να σταματήσει επιτέλους να βγαίνει νέο μέταλ να προλάβω κάποτε να ακούσω τα παλιά!''
LuciferSteele έγραψε:
Δευ 11 Ιουν 2018, 01:02
εγώ πάντως έχω αναθεωρήσει τις απόψεις μου και δεν βλέπω τη φάση τόσο ρομαντικά και πρασουλικά όπως ο πρίαμος. βασικά γιά να γίνω και λίγο ακραίος, ΚΑΡΦΙ δεν θα μου καιγόταν αν το μέταλ πέθαινε αύριο κιόλας. από τη στιγμή που έχω φροντίσει να γεμίσω την κιβωτό μου και έχω μερικούς ανθρώπους της φάσης γύρω μου, γνωστούς και φίλους, ας βρέξει όσο θέλει. μπορεί να είναι τελείως εγωιστικό αλλά δεν έχω καμία διάθεση πλέον να είμαι σταυροφόρος του μέταλ, δεν βλέπω τη φάση ως ενιαία, δεν νιώθω αδερφικούς δεσμούς με κάποιον επειδή απλά τυχαίνει να ακούμε την ίδια μουσική. ίσα ίσα που ο χώρος έχει καταντήσει καταφύγιο κάθε πικραμένου, κακομοίρη, μίζερου
Τι λέτε ρε παιδιά; Σοβαρά τώρα; Το να μη θέλετε να παρακολουθείτε τη σύγχρονη σκηνή είναι ένα θέμα επιλογής. Το να θέλετε να μείνετε κολλημένοι στα τιμημένα 80s επίσης. Αλλά να μη σας καίγεται καρφί αν πεθάνει κάτι που αγαπάτε;;; Για μένα είναι σα να λέω "Δε μου κάιγεται καρφί αν πεθάνει κάποιος που αγαπάω γιατί θα ζω με τις φωτογραφίες του".
Προσωπικά το metal είναι μέρος της ζωής μου. Είναι το πως μεγάλωσα, οι αναμνήσεις μου, η διεξοδός μου, η αγαπημένη μου συζήτηση, οι μπλούζες μου, η καλύτερη μου βραδυνή έξοδος. Από πλευράς διασκέδασης πάντα γιατί αγαπημένη έξοδος είναι και με τη γυναίκα και τα παιδιά μου.
Δε χρειάζεται να είσαι σταυροφόρος του metal στην τελική. Αρκεί να το αφήνεις να βαδίζει το δρόμο του. Υπάρχουν συνεχώς νέοι σταυροφόροι (μπάντες, οπαδοί) και γι αυτό συνεχίζει, 50 χρόνια μετά. Αλλά να ακούω από οπαδό του είδους να λέει ότι "Καρφί δε μου καίγεται αν θα πεθάνει αύριο" πραγματικά ξεφεύγει από κάθε προσωπική μου λογική.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”