Metal & γηρανση του κοινού

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Metal & γηρανση του κοινού

Δημοσίευση από Zippo190 »

Xstroyer έγραψε: Κυρ 10 Ιουν 2018, 16:55 Μια βόλτα σε ένα φεστιβάλ τύπου Up The Hammers και βλέπουμε τους μισούς να είναι κάτω των 30. Απλώς το πρόβλημα είναι οτι πολλοί από αυτούς τους νεαρούς θα σου πουν πως τα 2 πρώτα Maiden είναι τα καλύτερα και θα ξέρουν τους Virtue ενώ μπορεί να έχουν ακούσει μια φορά το Bark At The Moon ή το Rage For Order. Από αυτούς θα ακούσεις οτι οι Enforcer είναι καλύτεροι από Fates Warning κτλ.

Yπάρχει κοινό στο underground και σε αυτό βοηθάει και το "underground hype" της εποχής (μην ξαναλέμε τα ίδια) αλλά έχουν ξεκινήσει την ΑλφαΒητα από το Ω, και εξαιτίας αυτού, έχετε δίκιο στο "πόσοι θα παραμείνουν;" αφού για μεγάλο ποσοστό είναι μια "φάση" που βασίζεται σε σκηνικά που περιγράψαμε.

Από την άλλη, η ύπαρξη σκηνής ορίζεται ΚΑΙ από την έμπρακτη στήριξη σε αγορά φυσικού προϊόντος και παρουσία σε συναυλίες, και το ποσοστό οπαδών άνω των 30, είναι επίσης ισχνή σε αυτό. Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες στη μέση, την εποχή που ζούμε, αλλά είναι και αυτό ένα γεγονός, οπότε γενικότερα δεν "αργοσβήνουμε" μόνο επειδή μπορεί να μην υπάρχει νέο κοινό.

Σε πιο μαζικό επίπεδο, υπάρχουν αρκετές μπάντες που συγκεντρώνουν μεγάλο κοινό μικρής ηλικίας πέρα από τους κλασικούς (Maiden, Metallica κτλ), και ανάμεσά τους είναι οι Ghost, Sabaton, Amon Amarth κτλ. Αν κρίνω από το γεγονός οτι αυτές τις μπάντες έχουν στήριξη και ατόμων που γράφουν εδώ, κάτι καλό θα κάνουν.
διαχρονικά το 90% της υπάρχουσας σκηνής σε κάθε εποχή (70ς-80ς-90ς-00ς) έχει ένα χρονοδιάγραμμα παρουσίας περίπου δέκα και κάτι ψιλά ετών (δηλαδή από την εφηβεία μέχρι να πιάσει δουλειά). Μετά λίγοι παραμένουν ενεργοί ακροατές ενώ οι υπόλοιποι αναμοχλεύουν αναμνήσεις.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Metal & γηρανση του κοινού

Δημοσίευση από rbrigade »

Αυτό που λέει ο Κώστας είναι πως έχει φτιάξει μια δισκοθήκη με ακούσματα για την υπόλοιπη ζωή του, έχει τους φίλους που χρειάζεται, δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο. Και όταν λέμε ''ας σταματήσει το metal'' εννοείται εμείς θα το ακούμε, θα έχουμε τις δισκοθήκες μας, τις αναμνήσεις μας, θα το μοιραζόμαστε με όσους γουστάρουμε ή θα το απολαμβάνουμε μοναχικά, όσοι το κατέχουν θα γρατζουνάνε τα όργανά τους για πάρτη τους ή θα διαλέγουν μουσική για την παρέα σε κάποιο μάζωμα κτλ. Δεν είπε κανείς ότι θέλει να πετάξει στην φωτιά δίσκους, μπλουζάκια, αναμνήσεις κτλ. Και στην τελική είναι απλά μια ακραία προέκταση ενός συλλογισμού και όχι κάτι που επιθυμούμε διακαώς να συμβεί εδώ και τώρα!
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Metal & γηρανση του κοινού

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ακριβώς. άλλο να πεθάνει και άλλο να το δολοφονήσουμε χαχα
είναι η μουσική που αγαπάω, μου έχει δώσει όσα χρειάζομαι γιά 10 ζωές, όχι γιά μία. δεν θα αλλάξει όμως τίποτα ουσιαστικό αν αύριο δεν ξαναβγεί ούτε ένας δίσκος. στην πραγματικότητα δεν χρειαζόμαστε ούτε το νέο Heir Apparent, ούτε το Psychotic Waltz, ούτε το Fifth Angel ούτε τίποτα. γιατί και να βγούνε θα τα ακούσουμε 4-5 φορές και μετά θα πάμε στο επόμενο να καταναλώσουμε. είναι όμορφο, εχει το χαβαλέ του, αλλά δεν είναι ουσιώδες στοιχείο στη σχέση μας με αυτή τη μουσική.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Metal & γηρανση του κοινού

Δημοσίευση από theBox »

Πάντως, rbrigade, και αναφέρομαι κυρίως σε σένα λόγω μιας κουβέντας περι ξηλώματος του get metal που είχαμε παλιότερα, αυτό το άκουσμα 20 σκουπιδιών για να βρούμε το ένα διαμάντι, συντελεί στην γενικότερη κούραση και στην εντύπωση πως ποιοτικά το μεταλ πλέει τα λοίσθια. Been there, done that, και τα αποτελέσματα είναι όντως αποκαρδιωτικά. Τα τελευταία λίγα χρόνια είμαι της πεποίθησης οτι οι 5-10-20 πραγματικά σπουδαίες κυκλοφορίες θα φτάσουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο στα αυτιά μας, αν έχουμε τις κεραίες μας υποτυπωδώς ανοιχτές (5-10 αξιόπιστα review sites, λίστες κτλ). Σε αυτό, έχει βοηθήσει προσφάτως και το FS, με τα αντοίστιχα θέματα (νέες ανακαλύψεις, κυκλοφορίες κτλ).

Nowadays, προτιμώ να έχω χάσει και 5 γαμάτους δισκους το χρόνο (έχοντας ομως πιάσει αλλους 15), παρά να κατσω να ακούω έστω και ένα τρακ από καθε σκουπίδι, για να τους βρώ. Αλλώστε συνήθως φτάνουν και αυτοι οι 5 στα αυτία μου, απλώς λιγο πιο ετεροχρονισμένα.

Αυτή η τοποθέτηση εγείρει βεβαίως και το θέμα, κατά ποσο έχει κανει καλο ή κακο στη φαση η σημερινή ευκολη dyi δημιουργία μιάς κυκλοφορίας και η διάθεση της άμεσα (ή μεσω πολυ μικρών, σχεδων ερασιτεχνικών labels) στο διαδύκτιο. Πόλλες φορές, σπρώχνει το συνολικό μέσο όρο προς τα κάτω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Metal & γηρανση του κοινού

Δημοσίευση από rbrigade »

Συμφωνώ και για τις κυκλοφορίες του 2018 θα σταματήσω το πλήρες σάρωμα. Έχω όντως βαρεθεί την ζωή μου να ακούω τις απίστευτες μπούρδες και μετριότητες. Και άντε οι μπούρδες έχουν την πλάκα τους, αλλά οι μετριότητες είναι κούραση. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι την μερίδα του λέοντος στην κούραση την δημιουργούν το prog rock/metal που από μένα παίρνει πούλο και θα ακούω μόνο δοκιμασμένους καλλιτέχνες. Επίσης χ θα φάει η φάση του stoner που οριακά έδινε κάποια ενδιαφέροντα πράγματα όταν συνδυαζόταν με retro hard rock ή post grunge. Ελπίζω με αυτές τις περικοπές να είμαι σε ένα σημείο τσεκαρίσματος (όχι πλήρους ακρόασης) 3-4 κυκλοφοριών την ημέρα και με πολύ πιο αυστηρά κριτήρια να βγάζω στην άκρη 500-600 δίσκους τον χρόνο για ακρόαση. Για να επιστρέψω λίγο στις αγαπημένες δεκαετίες 60-70-80 που ακόμα βγάζουν τρομερές ανακαλύψεις.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Metal & γηρανση του κοινού

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Τρί 12 Ιουν 2018, 18:16 Ελπίζω με αυτές τις περικοπές να είμαι σε ένα σημείο τσεκαρίσματος (όχι πλήρους ακρόασης) 3-4 κυκλοφοριών την ημέρα και με πολύ πιο αυστηρά κριτήρια να βγάζω στην άκρη 500-600 δίσκους τον χρόνο για ακρόαση.
Αυτά τα νούμερα μου φαίνονται ΑΣΥΛΛΗΠΤΑ. Χαρά στο κουράγιο σου!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Metal & γηρανση του κοινού

Δημοσίευση από rbrigade »

Εντάξει, τα μισά άλμπουμ στην μία καρόαση βγαίνουν off, είναι μετριάτζες δηλαδή, μετά ασχολούμαι όσο προλαβαίνω με τα υπόλοιπα. Στην πράξη μόνο πολύ δυνατούς δίσκους ή δίσκους από αγαπημένες μπάντες ακούω περισσότερες από 2-3 φορές.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Metal & γηρανση του κοινού

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Τρί 12 Ιουν 2018, 18:16 Συμφωνώ και για τις κυκλοφορίες του 2018 θα σταματήσω το πλήρες σάρωμα. Έχω όντως βαρεθεί την ζωή μου να ακούω τις απίστευτες μπούρδες και μετριότητες. Και άντε οι μπούρδες έχουν την πλάκα τους, αλλά οι μετριότητες είναι κούραση.
είναι εμφανές ότι ακούς λάθος πράγματα. Φρόντισε να ενημερώνεσαι για τις προτάσεις μου ωστε να έχεις πάντα κάτι ενδιαφέρον να βάλεις να ακούσεις. :D
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”