Searching for the new sound

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση

Τετ 13 Ιουν 2018, 09:01

Με αφορμή το post του rbrigade για τους Everκάτι κλώνους των Blind Guardian πάντα μου έκανε εντύπωση η αντιμετώπιση τέτοιων ονομάτων από το ευρύ κοινό. Για να γίνω πιο κατανοητός: οι B.G. έχουν ένα τεράστιο fanbase στην χώρα μας, σε βαθμό που κάνουν δύο συναυλίες στην Αθήνα την μια μετά την άλλη με εισιτήριο 30 γιούργια και γίνονται και οι δύο sold out. Παρόλα αυτά το μεγαλύτερο μέρος των ακροατών τους δεν μπαίνει στην διαδικασία να αναζητήσει νέα ονόματα σε αυτό το μουσικό ύφος. Αντιθέτως αγνοούν τις μπάντες που παίζουν παρόμοια και δεν μπαίνουν στην διαδικασία να τους δώσουν μια ευκαιρία.

Για μένα είναι δείγμα στενομυαλιάς και επιδερμικής μουσικής επαφής: μικρότερος περιόριζα (ακόμα το κάνω) τα ακούσματα μου σε πράγματα που μου άρεσαν, αλλά θεωρούσα ότι αφού μου αρέσει ένα μουσικό ύφος πχ classic metal θα ήθελα να ψάξω νέα ονόματα πάνω σε αυτό το μουσικό στύλ. Εξ ου και η ενασχόληση μου με πιο underground μπάντες την στιγμή που το mainstream δεν μου προσέφερε έως ενα βαθμό αυτό που ήθελα. Παρόλα αυτά δεν το βλέπω αυτό σε άλλους: ακούνε το Χ μεγάλο όνομα αλλά το μικρότερο παρεμφερές Ψ όνομα το σνομπάρουν.

Ποιές είναι οι σκέψεις σας πάνω σε αυτό;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.

Τετ 13 Ιουν 2018, 16:00

Δηλώνω αμετανόητος κλωνάκιας. Δλδ αν μου αρέσει μια μπάντα, στάνταρ θα ψαξω οσες περισσότερες μπορώ που αντιγράφουν/επιρρεάζονται. Συνήθως μάλιστα βρίσκω αρκετα απο αυτα άνω του μετρίου. Έχω γνωρίσει όμως άτομα που το clone-ing το θεωρουν μέγιστη απάτη, κλεψιά και καλλιτεχνική παρακμή. Δεν το καταλαβαινω, να πω την αλήθεια. Οκ, δεν μιλάω για κλεμμένα ριφ και μελωδίες φωνητικών προφανως, απλά για στυλιστική "αντιγραφη".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Τετ 13 Ιουν 2018, 18:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.

Τετ 13 Ιουν 2018, 17:54

αυτό είναι διαχρονικό πρόβλημα. ο πολύς κόσμος γενικά δεν αισθάνεται καλά να κινείται εκτός του comfort zone του. και το comfort zone δεν έχει να κάνει μόνο με συγκεκριμένο ήχο αλλά και με συγκεκριμένα ονόματα. μέσα στο κεφάλι τους παίζει πρόγραμμα κασσέτα. γιαυτό στα μεταλομάγαζα άλλωστε παίζει τα ίδια κομμάτια από τις ίδιες μπάντες. και αν ο DJ τολμήσει να παίξει κάτι άλλο τον κοιτάνε με μισό μάτι, όσο έπος και να είναι!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you

Τετ 13 Ιουν 2018, 23:20

Δεν θα ξεχάσω ποτέ σκηνή στο Texas στην Ιπποκράτους (αν θυμάμαι καλά τον δρόμο), που έπαιζε ο Φράγκος και βάζει ένα Red Dawn κατά τις 4 παρά και φύγανε στην διάρκεια του κομματιού οι μισοί θαμώνες! Εγώ αν δεν το ήξερα το κομμάτι και με έβρισκε να ετοιμάζομαι να φύγω θα καθόμουνα μόνο και μόνο για να το ακούσω και αυτοί στην τσαπού τους... Μπορεί και να λέγανε ''τι πίπα είναι αυτή, άντε πάμε να φύγουμε''.

Τρί 19 Ιουν 2018, 09:35

Αυτό είναι κλασσικό σκηνικό. Το πρόγραμμα κασέτα που παίζει ίδιο κάθε βράδυ (με τις ίδιες αλλαγές) κατέστρεψε πολύ κόσμο. Από την άλλη το κάθε μαγαζί δεν είναι κέντρο εκμάθησης μουσικής, λογικό είναι αν έχεις τριάντα άτομα μέσα που θέλουν να ακούσουν πχ "Dark Saga" και όχι "The domino decree" να βάζεις μόνο το πρώτο. Το όλο πρόβλημα ξεκινάει με την έλληψη μουσικής παιδείας του κοινού.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.

Τρί 19 Ιουν 2018, 11:12

Μην τα γενικεύουμε όλα, υπάρχουν λογής λογής κλώνοι και κλώνοι...
Εξηγούμαι με παραδειγματα.
Αν γουστάρεις Summoning, και βρεθείς να ακούς το δισκάκι των Caladan Brood, θα γεμίσεις το σώβρακο χύσια και δεν θα ξέρεις από πού σου ήρθε.
Θα το ακούσεις ξανά και ξανά και ξανά.
Από την άλλη, αν γουστάρεις Running Wild και βρεθείς να ακούς τους ιταλούς Silverbones, θα ακούσεις το Cd-ακι μια φορα, θα πεις ΟΚ, και μετα οταν θα ξαναθες να ακουσεις τον πειρατικο ηχο, ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙΣ το Silverbones. Αντιθέτως, θα κουμπώσεις ενα Black Hand Inn και θα καταβάσεις το μπουκάλι με το ρούμι απ'το ραφι.

Κατά την προσωπική μου άποψη, ένας καλός και επιτυχημένος "κλώνος" μπαντας πρέπει ναι μεν να κρατάει ψηλά τη σημαία με τα καλά στοιχεία από τις επιρροές του, αλλά να βάζει και το προσωπικό του χαρακτηριστικό, αυτό το "κάτι" που θα κάνει τον άλλο να μπει στο κόπο να το ακούσει ξανά.
Δεν πρέπει να ειναι κατ'αναγκη φαντασμαγορικό με πυροτεχνήματα και εξωτικούς ήχους, αλλά να έχει το δικό του χαρακτήρα. Αλλιώς ναι, θα κουμπώσω το Running Wild για χιλιωστή φορά παρά μια νερόβραστη μέτρια αντιγραφή ενός χιλιοακουσμένου "κλεμμένου" ρίφφ.
Αυτο δεν με κάνει εμένα κολλημένο με έλλειψη μουσικής παιδείας, η μπάντα είναι απλά και όμορφα μια μετριότητα...

Τρί 19 Ιουν 2018, 11:34

Αυτό ισχύει, ο κλώνος μπορεί να αντικαταστήσει για λίγο χρονικό διάστημα το αυθεντικό, οπότε και ξανά ο κόσμος θα στραφεί προς εκεί. Εκτός αν σε λένε Blazon Stone που είσαι τόσο κλώνος που καταντάς σχεδόν το ίδιο ποιοτικά καλός με το αυθεντικό..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”