Ο κλαυσίγελος του Metal

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Vic
Επικοινωνία:

Re: Ο κλαυσίγελος του Metal

Δημοσίευση από Vic »

Εγώ αξιολογώντας αντικειμενικά πάντως - και οφείλω να το πω, βλέποντας πολλούς μύδρους κατά των μίζερων που τα σχολιάζουν αρνητικά όλα αυτά και βλέποντας ότι ο Κόμης προσκαλεί τους σιωπηλούς να διαβάσουν - άρα με αυξημένη αίσθηση της ευθύνης ότι τα λόγια μας επηρεάζουν τα νέα παιδιά, ότι το μέταλ δεν είναι τσιφλίκι κανενός για να κάνει υποδείξεις πώς θα διασκεδάσει ο καθένας, κλπ, κλπ.

Αντικειμενικά λοιπόν, με αυτή την εικόνα που είδα, αν διαιρέσουμε το πλήθος σε δυάδες κατά το πλάτος και κόβουμε ανά κάποιες σειρές (πόσους κωπηλάτες/DIN έχει το κάθε ντρακάρ, τόσες), βγάζουμε πλήθος ντρακάρ. Τον Ελληνικό Στόλο δηλαδή των Amon Amarth. Και διαπιστώνω ότι για μια ακόμη φορά ο Έλληνας αποδεικνύεται ποντοπόρος, κυρίαρχος των θαλασσών, άρχων της Μεσογείου αλλά και κάθε ωκεανού όπως βλέπω στα σχόλια, γεμίζει ντρακάρ το μάτι όσο βλέπει.

Ελπίζω να είναι αλήθεια ότι είχαμε το μεγαλύτερο rowing παγκοσμίως, τέτοιες διακρίσεις μας κάνουν όλους περήφανους.

Κατά τα άλλα, το βρίσκω όλο αυτό πολύ αστείο, ταιριάζει πολύ με αυτό που έχω στο μυαλό μου γενικά για Amon Amarth και συγγραφικά φαν-φίξιον θα κατασκεύαζα σενάριο με χρονομηχανή, θα έφερνα τον Baloff, θα τον τάιζα κρύσταλ μεθ και θα τον αμόλαγα με ένα baseball bat. "ROW HARDER!" θα ούρλιαζε καθώς κοπάναγε κεφάλια τα οποία αποκεφαλίζονταν με την μία και γίνονταν βλήματα προς την κατεύθυνση της μπάντας στην σκηνή. Ο Γιόχαν τρώει στην μάπα το κεφάλι ενός τρίχρονου αγοριού με ωτασπίδες που η μάνα του κρατάει το άψυχο σώμα στην αγκαλιά ενώ αναβλύζει αίμα σαν συντριβάνι. Ο Γιόχαν τσιρίζει αηδιασμένος, κάνει εμετό, ενώ από κάτω ο Πωλ έχει ανοίξει ένα σερκλ πιτ από άτομα που σπρώχνουν πανικόβλητα προς τα πίσω. Κάποια πιτσιρίκια πιο πίσω νομίζουν ότι έχει ανοίξει πιτ, μπαίνουν μέσα και αρχίζουν την τσιγκολελέτα "moshpit", γύρω γύρω όλοι, στην μέση ο Μανώλης. Τώρα είναι ο Πώλ ο οποίος τρέχει από την αντίθετη κατεύθυνση της τσιγκολελέτας και συνδυάζοντας τις δύο ορμές αποκεφαλίζει ακόμα πιο γρήγορα 5-6 Έλληνες moshers.

Πάντως οι κατσαρίδες και η μαΐμού είναι χειρότερες.
Άβαταρ μέλους
aorpanos72

Δημοσίευση από aorpanos72 »

κλαιωω :D
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Vic έγραψε: Παρ 30 Ιουν 2023, 15:36 Ελπίζω να είναι αλήθεια ότι είχαμε το μεγαλύτερο rowing παγκοσμίως, τέτοιες διακρίσεις μας κάνουν όλους περήφανους.
ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΤΥΠΑΜΕ ΠΡΩΤΙΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ - ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΓΟΗΤΡΟΥ
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δημοσίευση από CountRaven »

Εγώ αξιολογώντας αντικειμενικά πάντως - και οφείλω να το πω, βλέποντας πολλούς μύδρους κατά των μίζερων που τα σχολιάζουν αρνητικά όλα αυτά και βλέποντας ότι ο Κόμης προσκαλεί τους σιωπηλούς να διαβάσουν - άρα με αυξημένη αίσθηση της ευθύνης ότι τα λόγια μας επηρεάζουν τα νέα παιδιά, ότι το μέταλ δεν είναι τσιφλίκι κανενός για να κάνει υποδείξεις πώς θα διασκεδάσει ο καθένας, κλπ, κλπ.
Τα λεγόμενα μου δεν ψάχνουν ούτε τσιφλίκια ούτε τσιφλικάδες. Εγώ εκφράζω άποψη και το κάνω μέσα στο γόνιμο πλαίσιο του FS και από εκεί και μετά τελειώνει η αποστολή μου.

Εξάλλου όπως δήλωσαν και σε πρόσφατο ποστ μου στον λάκκο με τα σκατά, αυτό το forum για μένα αποτελεί μονόδρομο σε σχέση με το ανοιχτό βήμα λόγου έκφρασης άποψης. Η υπενθύμιση έγινε με την αφορμή κάποιων ηλίθιων περιορισμών στον εκεί λογαριασμό μου.

So...

Δεν με νοιάζει καθόλου και δεν μου καίγεται καρφί πως διασκεδάζει ο καθένας, εγώ απλά λέω πως όλο αυτό το βρίσκω ηλίθιο.

Φυσικά έχουν υπάρξει και μυνήματα τραμπουκισμού από τσαμπούκαδες του πληκτρολογίου που έγραψαν μέχρι και απειλές για όσους θα μπουν στη διαδικασία να κάνουν κουπί. Μια βόλτα στον βόθρο που λέγεται facebook θα σας πείσει.

Εδώ δεν έχει τέτοια ξεφτιλίκια όμως. Εδώ όσο έντονος και αν είναι ο λόγος κάποιες φορές, η τελική κρίση σε ένα ζήτημα αφήνεται πάντα σε αυτούς που τους αφορά. Το κούνημα δαχτύλου και η επιβολή άποψης δεν υπήρξαν ποτέ το φόρτε μου, άρα ούτε και το φόρτε του FS.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Δημοσίευση από Zippo190 »

Να πω και εγώ το εξής: σαφέστατα ο καθένας διασκεδάζει όπως θέλει. Χαίρομαι για όσους περνάνε καλά κάνοντας κουπί αλλά δεν είναι το my thing. Μπορούμε να το σχολιάζουμε να γελάμε λίγο με τη γραφικότητα της υπόθεσης, άλλωστε το μέταλ και η γραφικότητα πάνε χέρι-χέρι. Τώρα όσοι στέλνουνε απειλές σε ένα παιδάκι που θα πάει Amon Amarth να τραβήξει κουπί και να περάσει καλά ας πάνε να κοιταχτούνε σε κανένα ψυχίατρο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Advancing Yokeda έγραψε: Παρ 30 Ιουν 2023, 18:03
Vic έγραψε: Παρ 30 Ιουν 2023, 15:36 Ελπίζω να είναι αλήθεια ότι είχαμε το μεγαλύτερο rowing παγκοσμίως, τέτοιες διακρίσεις μας κάνουν όλους περήφανους.
ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΤΥΠΑΜΕ ΠΡΩΤΙΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ - ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΓΟΗΤΡΟΥ
Ξέρει κανείς αν το τόνισαν αυτή την Εθνική Πρωτιά στις ειδήσεις;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
aorpanos72

Την μόνη πρωτιά που είδα είναι ότι η ευρωπαϊκή ενωση έβγαλε μια έρευνα ότι είμαστε η πιο διεφθαρμένη χώρα στην Ευρώπη... Τα καλά δεν τα λέει κανένας.... Πολεμούν τον Ελληνισμό 😛
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Zippo190 έγραψε: Κυρ 02 Ιούλ 2023, 12:26 Τώρα όσοι στέλνουνε απειλές σε ένα παιδάκι που θα πάει Amon Amarth να τραβήξει κουπί και να περάσει καλά ας πάνε να κοιταχτούνε σε κανένα ψυχίατρο.
Ήταν δυστιχώς σχόλια σε κοινή θέα -σε ιδιωτικά ποστ τα οποία μπορούν να δουν μόνο όσοι έχουν φίλο στη χαβούζα τον original poster- και όμως ναι συνέβη και αυτό.

Για ψυχιατρείο σίγουρα. Είναι γνωστό άλλωστε πως τα social media είναι η ιδανικά γόνιμη πλατφόρμα για να βρει ανενόχλητα γόνιμο έδαφος η κάθε -ψυχολογική ή άλλου είδους- παθογένεια του καθένα εκεί έξω.

Εξάλλου δεν είναι πολύ cool να πουλάς brutal attitude με αναφορές στη βία; Για το facebook είναι, εξάλλου αφήνει τέτοια σχόλια απείραχτα -και τρέχει να βάλει περιορισμούς στο δικό μου troll post για το air bnb (true story)-.

Για αυτό σας λέω, μόνο FS.

At the end of the day δεν ξέρω πόσο actual επικίνδυνα είναι τέτοια άτομα, με τέτοια posts, εμένα όπως και να έχει μια αηδία μου την προκαλούν.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Vic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vic »

CountRaven έγραψε: Κυρ 02 Ιούλ 2023, 09:40
Τα λεγόμενα μου δεν ψάχνουν ούτε τσιφλίκια ούτε τσιφλικάδες. Εγώ εκφράζω άποψη και το κάνω μέσα στο γόνιμο πλαίσιο του FS και από εκεί και μετά τελειώνει η αποστολή μου.
Μα δεν αναφέρομαι σε σένα, αναφέρομαι σε αυτά που διάβασα, ότι όσοι λέμε "τι μαλακία είναι αυτό" είμαστε ξερω γω gatekeepers μεταλοπατέρες. Η απάντησή μου είναι ότι το κουπί είναι αστείο αλλά ακόμα πιο αστείο είναι να θίγεται κάποιος που του λένε "πώς κάνεις έτσι, έι-ωπ! χαχαχα!" - εντωμεταξύ οι χιλιάδες στο ΚΨΜ καβλαντίζουν με βασικό υπόβαθρο "τι μαλακίες ακούς", ο μεταλάς που βρίσκει χαζομάρα κριντζ το κουπί τους μάρανε;

Για σένα λέω ότι προσκαλείς κόσμο από το facebook να έρθει να διαβάσει το νήμα. Οπότε έκανα πρόλογο, ότι όσα ψύχραιμα γράφω παρακάτω τα εννοώ πάρα πολύ σοβαρά (ελπίζω να φάνηκε και στο κείμενο αυτό).

Δεν διάβασα για απειλές σωματικής ακεραιότητας, μόνο τις δικές μου είδα συγκεκριμένα που γράφω εδώ, οι οποίες ελπίζω να είναι αντιληπτό, ακόμα και σε άτομα του fb, ότι δεν τα εννοώ, δεν θα ήθελα να δω ένα τρίχρονο παιδί να αποκεφαλίζεται στην αγκαλιά της μάνας του. Αυτό ήταν μια δραματουργική έμπνευση της στιγμής, όπου πήρα σαν πρώτο υλικό την κουβέντα του "να πάρω το παιδί στο πιτ;" που είδα να γίνεται σοβαρά - η ζωή επηρεάζει την ντέχνη δηλαδή.

Το λέω γιατί δεν διάβασα τα σχόλια που σε θύμωσαν τόσο, αλλά πόσο χειρότερα ήταν από τα δικά μου δηλαδή; Και πόσο πολύ τα εννοούσε δηλαδή αυτός που τα έγραφε; Γιατί έκανα τρίγκερ ένα τέτοιο ποστ από σένα; Έχω κάνει κάποια μαλακία; Να το σβήσω;
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Ρε Vic δεν νομίζω ότι θύμωσε κανείς, κουβέντα κάνουμε καμία φορά ο γραπτός λόγος είναι λίγο παρεξηγήσιμος μην μασάς.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Vic έγραψε: Κυρ 02 Ιούλ 2023, 20:09
CountRaven έγραψε: Κυρ 02 Ιούλ 2023, 09:40
Μα δεν αναφέρομαι σε σένα, αναφέρομαι σε αυτά που διάβασα, ότι όσοι λέμε "τι μαλακία είναι αυτό" είμαστε ξερω γω gatekeepers μεταλοπατέρες. Η απάντησή μου είναι ότι το κουπί είναι αστείο αλλά ακόμα πιο αστείο είναι να θίγεται κάποιος που του λένε "πώς κάνεις έτσι, έι-ωπ! χαχαχα!" - εντωμεταξύ οι χιλιάδες στο ΚΨΜ καβλαντίζουν με βασικό υπόβαθρο "τι μαλακίες ακούς", ο μεταλάς που βρίσκει χαζομάρα κριντζ το κουπί τους μάρανε;

Για σένα λέω ότι προσκαλείς κόσμο από το facebook να έρθει να διαβάσει το νήμα. Οπότε έκανα πρόλογο, ότι όσα ψύχραιμα γράφω παρακάτω τα εννοώ πάρα πολύ σοβαρά (ελπίζω να φάνηκε και στο κείμενο αυτό).

Δεν διάβασα για απειλές σωματικής ακεραιότητας, μόνο τις δικές μου είδα συγκεκριμένα που γράφω εδώ, οι οποίες ελπίζω να είναι αντιληπτό, ακόμα και σε άτομα του fb, ότι δεν τα εννοώ, δεν θα ήθελα να δω ένα τρίχρονο παιδί να αποκεφαλίζεται στην αγκαλιά της μάνας του. Αυτό ήταν μια δραματουργική έμπνευση της στιγμής, όπου πήρα σαν πρώτο υλικό την κουβέντα του "να πάρω το παιδί στο πιτ;" που είδα να γίνεται σοβαρά - η ζωή επηρεάζει την ντέχνη δηλαδή.

Το λέω γιατί δεν διάβασα τα σχόλια που σε θύμωσαν τόσο, αλλά πόσο χειρότερα ήταν από τα δικά μου δηλαδή; Και πόσο πολύ τα εννοούσε δηλαδή αυτός που τα έγραφε; Γιατί έκανα τρίγκερ ένα τέτοιο ποστ από σένα; Έχω κάνει κάποια μαλακία; Να το σβήσω;
Ρε δε θύμωσα με σένα, καμία σχέση. Αν και κάπως ακραίο το fiction story σου, είσαι σαφέστατος ότι είναι τέτοιο.

Τα σχόλια που διάβασα και στα οποία αναφέρθηκα ήταν στο Φ μπ και δεν έχουν σχέση με αυτά που λέμε εδώ

Μόνο αγάπη για @Vic.
Άβαταρ μέλους
TitusGroan

Δημοσίευση από TitusGroan »

Να προσθεσω βεβαια οτι προφανως αυτοι που πηγαν κ συμμετειχαν, το διασκεδασανε το πανηγυρακι. Εχει τη σημασια του κι αυτο.

Ασχετα πως το βλεπουμε εμεις εδω
Άβαταρ μέλους
aorpanos72

Για μένα παραμένει κλαυσιγελος από όπου και να το πιάσεις. Τα άλλα ακραία που διάβασα φυσικά και με βρίσκουν υπέρ.....( We are the Defenders of the Faith 😛🤣)
Άβαταρ μέλους
TitusGroan

Δημοσίευση από TitusGroan »

Ολα σχετικα ειναι. Αλλοι κραζανε τα γουνινα σωβρακακια, τις κολοκυθες κτλ.

Τουλαχιστον εκεινοι παιζαν μεταλ.... :metalhead: , οποτε πρωπικα οι Amon Amarth ποσως μ ενδιαφερουν
Άβαταρ μέλους
aorpanos72

Άστε τους Amon Amarth.........Διάβασα το επικό..." Ντροπη που δεν είχαν 30000 οι Parkway Drive", " Δεν μας αξίζουν τέτοιες μπάντες "
Και είμαι στην φάση.,..... " Ποιοι στον π_____ ειναι οι Parkwave Drive? "
Ρε μεγάλε η ζωντανή ιστορία του Αμερικάνικου Hard Rock οι KIss είχαν με το ζόρι 8000 και όλα αυτά τα καλά χρόνια (προ κρίσης)... Άκου οι Parkway Drive.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”