Ισλάμ και heavy metal

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ισλάμ και heavy metal

Δημοσίευση από LuciferSteele »

είναι προφανές πως ο χριστιανισμός αφήνει χώρο γιά το heavy metal. εφόσον οι στίχοι περνούν θετικό μήνυμα, αρκετός κόσμος κάνει τα στραβά μάτια για τη μουσική και όλα καλά. τι γίνεται όμως με τι άλλες θρησκείες και κυρίως με το Ισλάμ?
γιατί οι θεοκρατούμενες μουσουλμανικές χώρες αποδεικνύονται τόσο εχθρικές γιά τη συγκεκριμένη μουσική?
μπορεί κάποιος να είναι πιστός μουσουλμάνος και ταυτόχρονα οπαδός ή μουσικός?
γνωρίζετε μπάντες από μουσουλμανικές χώρες που παίζουν θρησκευτικό μέταλ?
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Ισλάμ και heavy metal

Δημοσίευση από Xstroyer »

Noμίζω πως κάποιες μουσουλμανικές χώρες είναι εχθρικές γενικώς με τον Δυτικό πολιτισμό, μέρος του οποίου αντιλαμβάνονται και το ευρύ rock. Έχω ένα γνωστό που δουλεύει σε κατασκευαστική εταιρία στο Ντουμπαϊ και μου έχει πει πως έχει κατα καιρούς προβλήματα, όχι μόνο με τη μουσική (όταν βλέπουν εξώφυλλα από CD και μπλούζες) αλλά και με βιβλία ή comics.

Noμίζω, πως κάποιος μπορεί να είναι πιστός μουσουλμάνος και να είναι ταυτόχρονα και οπαδός του metal. Δεν ξέρω που θα βάλουμε μια χώρα όπως ο Λίβανος, αλλά οι Zix μια χαρά το παλεύουν. Από την άλλη (με επιφύλαξη και ίσως να είμαι εκτός τόπου) έχω την εντύπωση πως μέλος της μπάντας προέρχεται από πολύ ευκατάστατη οικογένεια και τα βρίσκει όλα εύκολα.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ισλάμ και heavy metal

Δημοσίευση από LuciferSteele »

είχα διαβάσει πάντως πως στην Αίγυπτο το heavy metal είναι προνόμιο των πλουσίων.
πιθανολογώ πως μόνο οι μετριοπαθείς μουσουλμάνοι (ή οι άθεοι των μουσουλμανικών χωρών) είναι δυνητικοί ακροατές και θα πρέπει να έχουν πρόσβαση σε ανέσεις του δυτικού πολιτισμού
επίσης χώρες όπως η Τουρκία είχαν αναδείξει αρκετές μπάντες αλλά η άνοδος των Ισλαμιστών στην εξουσία σε συνάρτηση με την παρακμή των Κεμαλικών έχουν φρενάρει σημαντικά την παραγωγή
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Ισλάμ και heavy metal

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Δεν ξέρω τι γίνεται στις περισσότερες χώρες του αραβικού κόσμου, αλλά αν δε κάνω λάθος στη Τουρκία υπάρχει μέταλ σκηνή και γίνοντια και συναυλίες κανονικά. Ή τουλάχιστον στα πιο "κοσμοπολίτικα"/φιλικά προς τους δυτικούς μέρη. Οι θεοκρατούμενες χώρες είναι εχθρικές προς το οτιδήποτε είναι αντίθετο στην ιδεολογία/κουλτούρα τους και τους χαλάει την πιάτσα στην μάσα/εξουσία ανεξάρτητα θρησκείας. Δλδ δεν νομίζω το μέταλ να ευδοκιμούσε υπο συνθήκες μεσαίωνα ούτε στην Ευρώπη :P Τώρα γιατί κάποιοι προχώρησαν παρακάτω και άλλοι έμειναν στα ίδια είναι άλλο θέμα.

Πρόσφατα πάντως έψαχνα μπάντες από Σαουδική Αραβία και βρήκα ορισμένες prog/death/black αλλά τπτ φοβερό. Νομίζω έχει να κάνει κυρίως με τις πολιτικές καταστάσεις στην εκάστοτε χώρα, και όχι μόνο με τη θρησκεία. Για παράδειγμα αυτοί εδώ που είναι απο την Τυνησία:



Κάποιος είχε ποστάρει παλιότερα κ αυτό που δείχνει ότι παρόλες τις δυσκολίες υπάρχει κίνηση:

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Ισλάμ και heavy metal

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Αλλά ναι, διαβάζοντας το ποστ του Xstroyer και εγώ νομίζω ότι σε αυτές τις χώρες μεγάλο ρόλο παιζει ο παράγοντας $$. Πχ οι AGAINST EVIL από την Ινδία έγραψαν μόνοι τους σε home studio με κάτι Peavy/ENGL, μηχανήματα τα οποία για τη συντιπτική πλειοψηφία του πληθισμού της χώρας τους είναι επιστημονική φαντασία.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ισλάμ και heavy metal

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Η Τυνησία είναι διαφορετική περίπτωση γιατί είναι υπό Γαλλική ομπρέλα και ανήκει στις πιό μετριοπαθείς ισλαμικές χώρες σε αντίθεση με τη γειτονική Αλγερία που ναι μεν επικοινωνεί με τη Γαλλία αλλά πρόκειται γιά φονταμενταλιστικό έθνος
Για την Τουρκία έγραψα πριν, οι χρυσές μέρες έχουν περάσει. στο παρελθόν μάλιστα, η μεγαλύτερη μπάντα της Τουρκίας, οι Pentagram (Mezarkabul) ηχογραφούσαν τα άλμπουμ τους στα Ελληνικά Σιέρρα στούντιος!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
dargaard-79
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ 29 Ιαν 2018, 15:15

Ισλάμ και heavy metal

Δημοσίευση από dargaard-79 »

Παντως στον ακραιο ήχο, ακουγα ενα δισκακι 9από Λίβανο- προσφατα, Αντι-Ισλαμ όμως
Ayat-Six Years of Dormant Hatred



και κατι πιο προσαφτο. Θελει μεγάλα αρχιδια τετοιος στιχος σε τετοιες χωρες
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ισλάμ και heavy metal

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ο Λίβανος είναι άλλη περίπτωση, μέχρι πριν λίγα χρόνια είχαν εμφύλιο θρησκευτικό πόλεμο ανάμεσα σε χριστιανούς και μουσουλμάνους οπότε δεν μου κάνει εντύπωση που υπάρχουν αντιισλαμικές φωνές
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
dargaard-79
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ 29 Ιαν 2018, 15:15

Ισλάμ και heavy metal

Δημοσίευση από dargaard-79 »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 22 Ιουν 2018, 20:42 ο Λίβανος είναι άλλη περίπτωση, μέχρι πριν λίγα χρόνια είχαν εμφύλιο θρησκευτικό πόλεμο ανάμεσα σε χριστιανούς και μουσουλμάνους οπότε δεν μου κάνει εντύπωση που υπάρχουν αντιισλαμικές φωνές

δεν το ηξερα αυτο
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Ισλάμ και heavy metal

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Εδω αναφέρονται μερικές: https://steemit.com/musicislami/@rahmat ... 49bf12f08b

Και τελικά απ' ό,τι φαίνεται είναι κυρίως θρησκευτικό το θέμα και όχι πολιτικό όπως νόμιζα: https://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_m ... y_of_music
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”