Πότε έγινε η αρχή;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Πότε έγινε η αρχή;

Δημοσίευση από CountRaven »

Πότε ξεκινήσατε να ασχολείστε συνειδητά με το ατσάλι;

Με συντομευμένες αγορές και το κυνήγι να ξεκινάει;

Εγώ 1994 αγόρασα συνειδητά, τις πρώτες κασέτες και το πρώτο μου τεύχος Metal Hammer. Έχοντας πλέον αποφασίσει ότι το focus θα είναι στο Metal.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Re: Πότε έγινε η αρχή;

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Το 1996 έψαχνα να βρω το Triumph of Steel, που ήταν και το πρώτο άλμπουμ που μου δώρησαν (αντιγραμμένη κασέτα δανεική κι αγύριστη).

Τελικά βρήκα τη συλλογή Hell of Steel που ήταν και το πρώτο μου CD και αφού είχε και το Metal Warriors (1o κόλλημα έβερ), όλα καλά. Το Somewhere in Time ήρθε αμέσως μετά με το 2ο κόλλημά μου έβερ, το Wasted Years.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
TitusGroan

Δημοσίευση από TitusGroan »

94 και γω το πρωτο Hammer!

Πρωτη αγορα πρεπει να ηταν το 94 το εφταρι Spider Kickers. :D

Ατσαλενιο Ατσαλι απο 95-96, με αγορες να ξεκινανε ουσιαστικα απο 97 και μετα, που ημουνα Αθηνα. Αν και ειχα τσιμπισει πιο πριν το Screaming for Vengeance και Hell Awaits απο rock city και συλλογη Black Sabbath (μονο Ozzy) απο θεσνικη σε ενα υπογειο στην Κ.Τουμπα!
spitherman

Δημοσίευση από spitherman »

Eγω Κρις ξεκινησα λίγο αμαρτωλά χαχα. Το 90΄ ακουγα πολύ Νirvana, μολις είχε βγει ο δίσκος.
Γρηγορα ακολούθησαν Alice Cooper, scorpions, purple, sabbath, maiden, manowar, dio, accept, saxon, rainbow κτλ.
Το 92΄ πήγα και στο πρωτο λαιβ μου, αξεχαστο αυτό στο ΣΕΦ και το μικροβιο της μουσικης ακολουθει για παντα μαλλον
Άβαταρ μέλους
Aegon

Δημοσίευση από Aegon »

1998. Είχα ακούσει γύρω στον Μάρτιο - Απρίλιο, Sabbath Bloody Sabbath και Best Of The Beast, οπότε πλέον κατάλαβα ότι αύτη είναι η μουσική που θέλω! Έπεσε και στα χέρια μου το τεύχος Μαίου του σφυριού, οπότε, ένιωσα ότι έχω και μια πυξίδα να με κατευθύνει. Αφού διάβασα και το τεύχος Ιουλίου, αποφασίζω ότι από Σεπτέμβριο και μετά, θα αγοράζω το περιοδικό σταθερά. 1ο cd που απέκτησα, ήταν το cd που έβαλε το τέυχος Σεπτεμβρίου (4 τραγούδια Accept σε live εκτελέσεις), ενώ περίπου ίδια εποχή αγόρασα σε αυθεντική κασέτα το Paranoid. Κάπου εκεί, αποφάσισα να αγοράσω και το πρώτο cd, όπου μετά από πρήξιμο κάτι συμμαθητών μου, ήταν το Visions Of Europe των Stratovarius.
Άβαταρ μέλους
aorpanos72

Δημοσίευση από aorpanos72 »

1985 Όταν άκουσα σε φίλο τo Blackout album, μετά έπεσε στα χέρια μου το Heavy Metal περιοδικο....τευχος 2 μου φαίνεται.... και πρώτες αγορές ήταν από το δισκάδικο 3000 Volt, αν Θυμάμαι το όνομα σωστά, την ιδια χρονια, με το χαρτζιλίκι από τον Παππού, τα British Steel και Shout at the Devil.... με την εσωτερική φωτογραφία του Gatefold του Shout να στοιχειώνει βαθύτατα τα πρώτα εφηβικά μου χρόνια.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
Vic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vic »

TL;DR: Πρόλογος στην φάση 1984-1988. Συνειδητός ταλιμπάν μεταλλάς, αυτοπροσδιοριζόμενος ως τέτοιος: 1989.
----------------------------------------------------

Το χέβυ μέταλ ανακάλυψα ότι είναι κάτι γύρω στο 84-85, σαν την μουσική που άκουγε ο μεγάλος ξάδερφος και ο αδερφός. Ήμουν ένα πιτσιρίκι 7-8 ετών, με 4 μεγαλύτερα αδέρφια (+1 χρόνο ο καθένας, 1973-1977 κι από ένα παιδί). Μέχρι τότε κυριαρχούσε η μεγάλη αδερφή που ήταν φουλ pop head, με τις συλλογές της και τα όλα της, με αδυναμία σε Michael Jackson, Duran-Duran, Wham! και Madonna. Μέχρι το 1986 έχω σκόρπιες αναμνήσεις από τραγούδια και μια χούφτα μπάντες με τους Scorpions, AC/DC και Iron Maiden να ξεχωρίζουν. Hallows Eve - Tales of Terror και οι 2 Helloween κυκλοφορίες επίσης. 1986 οι αναμνήσεις γίνονται πολύ πιο έντονες και ο μεγάλος αδερφός αποκτά κασσετόφωνο στο δωμάτιο (που μοιραζόμασταν τα 3 αγόρια) και όλοι ακολουθούμε αναγκαστική μουσική υπνοπαιδεία, καθώς κοιμόταν με μουσική (ενώ εγώ δεν μπορώ, απλά ακούω). Εκεί ξεχώρισα το νέο τότε Master of Puppets και τα λοιπά Metallica, τους Flotsam and Jetsam συγκεκριμένα και σκόρπια πολλά άλλα.

Πριν το ευρωμπάσκετ του '87, έχω ήδη ερωτευτεί το Final Countdown, από το Μουσικόραμα. Το πρόβλημα είναι ότι η αδερφή δεν το αγοράζει γιατί ναι μεν το κομμάτι ωραίο αλλά είναι πολύ χαρντ ροκ η μπάντα για να πάρει τον δίσκο και για τον αδερφό φυσικά πολύ φλώροι οι Europe. Μέγιστη κόντρα και στα πειρατικά ραδιόφωνα, όπως και στο Αγόρι και λοιπά αναγνώσματα που μπαίνανε όλα σπίτι. Έτσι κάνω την πρώτη μου συνειδητή αγορά μουσικής και αγοράζω το Final Countdown σε βινύλιο. Δισκάρα. Φυσικά.

Μέχρι το 1988, οι μουσικές της μεγάλης αδερφής (ποπ κάθε είδους) και του μεγάλου αδερφού (μέταλζ) ήταν και τα δύο αγαπητά, με μια έμφαση στα χέβυ μέταλζ γιατί πώς να το κάνουμε ήταν πολύ πιο κουλ. Και οι μουσικές και ο μεγάλος αδερφός. ΜΑΓΚΙΑ. Ήμουν και 11 ετών, για perspective. Πολλές αδυναμίες. Πολύ διάβασμα επίσης των Χέβυ Μέταλ περιοδικών (χωρίς το ανάλογο άκουσμα τις περισσότερες φορές, μόνο η πληροφορία). Πολύ αδυναμία όμως και σε ποπ κομμάτια. Και τον Michael Jackson.

Το 1988 (διάστημα Πέμπτης και Έκτης δημοτικού) ουσιαστικά γουστάρω στα κρυφά τα ποπ της αδερφής μου (κάποια) και κυρίως με ενδιαφέρουν τα μέταλζ και μιλάω δημοσίως μόνο για αυτά! Αλλά όχι πολύ ανοιχτά γιατί α. οι συμμαθητές μου δεν ακούνε και μουσική γενικώς, πόσο μάλλον μέταλ για να τους μιλήσω για αυτό - με ξέρανε όμως ως "χεβυμεταλλά" οι συμμαθητές - και β. γιατί στο σπίτι ο μεγάλος αδερφός είναι τρανός μεταλλοπατέρας και δεν πιστεύει ότι όντως γουστάρω ή αξίζω να ακούσω και όλα αυτά και αν πω ότι γουστάρω πχ Accept (που ήξερα 5 κομμάτια ξέρω γω) θα μου άρχιζε trivial pursuit και χλεύη στην άγνοια. Κάπου εδώ παρακολουθούμε και Sky δορυφορική με την εκπομπή του Mick Wall Monsters of Rock και Headbangers Ball στο MTv με Μπέιλι μπράδερς αρχικά, Βανέσα πιο μετά.

To 1989 το καλοκαίρι - και φτάνω πλέον στην απάντηση της ερώτησης - θυμάμαι να σκέφτομαι συνειδητά, ΕΙΜΑΙ ΜΕΤΑΛΛΑΣ, ΤΕΛΟΣ. Γιατί ψόφαγα να ακούσω όλο και περισσότερο, να ψάχνομαι, να θέλω απεγνωσμένα να ακούσω πράγματα που έχω σταμπάρει στα περιοδικά (και τις μπλούζες σε κόσμο), να ανατριχιάζω, να αγαπάω και να μου βγαίνει και η αποστροφή για το όποιο τρεντ της εποχής. Να μου την σπάει που οι συμμαθητές μου ακούνε Guns και το Trash. Δεν θέλω να βουτάω στα κρυφά δίσκους του αδερφού μου, ούτε να παρακαλάω να μου βάλει το τάδε.

Μαζεύω λεφτά και στόχο έχω να αγοράσω τα καλύτερα πράγματα που αγαπάω να τα έχω δικά μου κι ας τα έχουν ήδη τα 2 μεγαλύτερα αδέρφια μου.
Έτσι το πρώτο μου CD είναι το Kill Em All, το δεύτερο το Ride the Lightning και το τρίτο το Master of Puppets. 4ο και 5ο το Walls of Jericho (+EP+Judas) και το No Place for Disgrace αντί του Doomsday που ήθελα. Έκτοτε έπρεπε να μεγαλώσει η στοίβα με τα CD, τα έβαζα δίπλα δίπλα και χαιρόμουν.

Το 1992 σταμάτησε να αγοράζει Χάμερ ο αδερφός και συνέχισα εγώ. To 1992 επίσης φτιάξαμε το συγκρότημα με τους 2 μεταλλάδες φίλους. Από το 1989 μέχρι το 1993 η κατάσταση απλώς χειροτέρευε (σε κάψιμο), το 1993 νομίζω είναι η χρονιά που κάηκα τελείως, που δεν με ένοιαζε πλέον (τόσο πολύ) τίποτα άλλο, ούτε το μπάσκετ που έπαιζα, ούτε ο Ολυμπιακός, ούτε οι ταινίες, ούτε οι συμμαθητές, γενικώς κανείς, μόνο εγώ, το μέταλ, η μπάντα μας, οι μεταλλάδες γύρω μου και άντε και η κοπέλα μου που δεν μπορούσα να προσηλυτίσω δυστυχώς παρά τις πολλές κασέτες (μόνο οι μπαλάντες...of course).
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

Πρώτο Hammer εβερ, χειμωνας 95, αυτο με το hammer holocaust vol.1

Ειχε προηγηθει το προηγουμενο καλοκαιρι κολλημα με scorpions και απο Σεπτεμβρη (πρωτη γυμνασιου) εισαγωγη στο "κανονικο" μεταλ με Seventh Son, Ride the Lightning, Hell of Steel Compilation.

Ειδα τα σιντι/περιοδικο στο περιπτερο (αν δεν κανω λαθος ηταν το πρωτο σιντι που εδινε ποτε το χαμμερ;) και θεωρησα φυσικο να το παρω για να διευρύνω τους οριζοντες μου. Σε αυτα τα πρωτα βηματα στο χαμμερ εμαθα για τους warlord, τους paychotic waltz κτλ ενω λιγο αργοτερα οι βιντεοκασσετες του invader μου ανοιξαν την πορτα για το europower που ανθιζε εκεινη την περιοδο. Στο invader εμαθα σχετικα νωρις και τους slough feg, και domine που ηταν τα "στανταρακια" της εποχης ενω λιγο αργοτερα ακολουθησε το πρωτο doomsword.

Σημαντικο ρολο σε ολα αυτα επαιξαν και οι συνεχομενες (καθε σαββατοκυριακο βασικα) δισκοτσαρκες στο ροκ σιτυ και μεταλ έρα οπου επαιζα μπαλα πολυ με το "οπτικο" του θεματος και σταμπαρα διακους βασει εξωφύλλων.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
FarCry

Δημοσίευση από FarCry »

Kαλοκαιρι 1994.Ερχεται ο Σταυρος ,ενας φιλος του ξαδερφου μου που ημασταν καθε μερα μαζι,εξι χρονια μεγαλυτερος και μας φερνει δυο κασσετες γραμμενες η μια ειχε ολο το Kings of Metal ,η αλλη μιση πλευρα τραγουδια απο το Fighting the world μιση πλευρα διαφορα κομματια απο Kiss,Scorpions και το the evil that men do.Ηταν σε ενα παρτυ καποιου φιλου απο τη γειτονια κλασσικα μπαμπαδες τριγυρω τυροπιτακια δρακουλινια στο μπουφε και τετοια.Ακουγοντας τις κασσετες σε ενα κασσετοφωνο στη κουζινα ερχεται το σοκ.
Επομενη μερα πρωι φευγω Escape (βραχυβιο δισκαδικο στη Καβαλα) το οποιο ειχε σε κασσετες εταιρειας με τη σειρα -Hail to England,Last in Line,Dream Evil,Slave to the grind,Number of the beast,Pyromania.Εχω μεινει χαζος με τα εξωφυλλα και γραφω σε TDK απο το μαγαζι τις τρεις πρωτες.
Καπου τελη της χρονιας γιορτες μπαινει cd player στο σπιτι. Πρωτο cd Dio-Sacred heart ,5400δρχ δισκοπωλειο Ελεγεια .The rest is history που λενε και στο χωριο
For us there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm..
Άβαταρ μέλους
Mamercus

Δημοσίευση από Mamercus »

Γεννήθηκα το 1977.
Από τα οκτώ μου, 1985, άκουγα μουσική με αληθινό και ουσιαστικό ενδιαφέρον. Michael Jackson, Pet Shop Boys, Madonna ήταν τότε ποπ είδωλα και βγάζανε ΜΟΥΣΙΚΑΡΕΣ. Από σπόντα άκουσα εκείνη την περίοδο μπλουζ και ντίσκο σε πικάπ γειτονοπούλας μεγαλύτερης. ΜΟΥΣΙΚΑΡΕΣ επίσης.
Μεγάλωσα ωστόσο με οικογενειακά ακούσματα τον Μίκη Θεοδωράκη, πολλά Ηπειρώτικα κλαρίνα, ενώ το Μεγάλο μας Τσίρκο του Ξαρχάκου και το Θέλω να τα Πω του Ακη Πάνου (Γιώργος Νταλάρας) πρέπει να είναι τα άλμπουμ που άκουσα περισσότερο από όλα στην παιδική μου ηλικία.

Το 1987 άκουσα πρώτη φορά χαρντ ροκ και χέβυ μέταλ. Με τον ερχομό του 1988 είχα ήδη μυηθεί.
Πρώτη κασσέτα, το Appetite for Destruction των Guns n Roses. Πρώτο CD, το Kings of Metal των Manowar. Και τα δύο, αγορασμένα το 1988, μαζί με πάμπολλες "γραμμένες" κασσέτες από κυκλοφορίες της διετίας '87 και '88, όπως Anthrax, Savatage, Bon Jovi, Testament, Danzig, Megadeth, Sword, King Diamond, Helloween, Malmsteen, Candlemass, Iron Maiden, Metallica, και λοιπά ανάλογα, όχι και πολύ ψαγμένα δηλαδή αλλά ακλόνητες, λατρεμένες παρακαταθήκες.
Ακόμη θυμάμαι να βλέπω το Under the Sign of Black Mark των Bathory και να μην τολμώ να το πάρω...
Με το που έσκασε μύτη το Blood Fire Death, το τσάκωσα αβλεπί - κι έκλαιγα τα λεφτά μου για καιρό, μέχρι να νιώσω τί ΕΠΑΡΑ ήταν κι ενώ ένας φίλος προσπαθούσε να με παρηγορήσει με... Venom, Slayer και Celtic Frost!
ΕΠΟΧΑΡΕΣ!!!

Κομβικό σημείο, το 1992, όταν άκουσα το In Rock και Macine Head των Deep Purple. Ολάκερο το 70s κλασσικό ροκ ήρθε κι έγινε ένα σμάρι στην ψυχή μου μαζί με τόνους χέβυ μέταλ. Είχαμε μεγαλύτερους, μιλάμε 30άρηδες, 40άρηδες μέχρι και...μπαμπάδες φίλων, που είχαν δισκοθήκες με κυριολεκτικά αμέτρητους τίτλους - ΘΗΣΑΥΡΟΙ ανεκτίμητοι!
Το να ακούς πιτσιρικάκι Heavy Horses από Jethro Tull και Ummagumma από Pink Floyd είναι εμπειρία ζωής.

Επόμενο κομβικό σημείο το 1996 όταν άκουσα The Cure, The Smiths μαζί με Nick Cave, και λοιπά συναφή.
Οι The Cure είναι η μοναδική μη ροκ/μέταλ μπάντα που καθόρισε το ποιός είμαι μουσικά.

ΠΟΤΕ δεν σταμάτησα να ακούω και άλλα είδη μουσικής. ΠΟΤΕ όμως δεν άκουγα τα πάντα.
Όμως, ΤΙ-ΠΟΤΕ δεν αντικατέστησε την πρωτοκαθεδρία του ηλεκτρικού και κυρίως σκληρού ήχου στην καρδιά μου. Το Ατσάλι, όπως το διδάχθηκα, είναι η πατρίδα μου, το λιμάνι, το ταξίδι κι ο ορίζοντάς μου.

Απάντηση, λοιπόν: Η αρχή έγινε το 1987. Ήμουν 10 χρονών και τάχθηκα ολόψυχα στο Defender των Manowar κι όλο το Fighting the World, που με στάμπαρε για πάντα. Δεν υπήρχε επιστροφή. Το Appetite for Destruction ήρθε κι έδεσε με όλη την σαρωτική εμπορική επιτυχία...
(είχε πλάκα να ακούς από τη μία "Wrote a letter to MTV...What's going on, thought you cared about me..." κι από την άλλη να είσαι κυριολεκτικά κολλημένος στην οθόνη για να πετύχεις "Paradise City" και "Bad Medicine"...)

υγ: το Into Glory Ride που άκουσα λίγο μετέπειτα, δεν πίστευα ότι υπήρχε καν στην πραγματικότητα - μάλλον ήταν απλά δημιούργημα της (ζωηρής) φαντασίας μου που πλάστηκε για να καθορίσει την ύπαρξή μου...
"The music you listen to becomes the soundtrack of your life." Jimi Hendrix
Άβαταρ μέλους
Pavlos

Δημοσίευση από Pavlos »

1987, Live After Death, 'nuff said.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

1991 - Αύγουστος
Black Album - Metallica (σε γνήσια κασσετούλα, την έχω ακόμα).

Τότε το MTV, έπαιζε το Enter Sandman κάθε 1μισι ώρα.
Τότε αποφάσισα να αγοράσω και το Metal Hammer, πρώτη φορά και από τότε συστηματικά συνεχίζω.

Η πολύ μεγάλη ζημιά ακολούθησε πολύ σύντομα, όταν στο ιστορικό Ράδιο Ακρόπολις της Θεσσαλονίκης,
άκουσα το Black Wind Fire & Steel των MANOWAR. Δεν είχα ξανακούσει MANOWAR, μόνο σαν όνομα το είχα διαβάσει.
Τεράστια ζημιά. Όπως και το Lost in Necropolis των Manilla Road.

Πρώτο βινύλιο το Kings Of Metal.

Τα πρώτα μου βινύλια ακόμα τα θυμάμαι. Στα 14 και στα σχολικά χρόνια,
δεν έπαιζαν και πολλά λεφτά για δίσκους, οπότε όσοι αγοράζονταν, όλοι έλιωναν.

Fighting the World, Kings Of Metal : Manowar
The Deluge, Out of the Abyss : Manilla Road
Epicus Doomicus Metallicus : Candlemass
The Wayward Sons of Mother Earth, Tracks from the Wilderness (EP), A Burnt Offering For The Bone Idol & Jonah's Arc : Skyclad
Dreamweaver : Sabbat

Αυτά ήταν τα πρώτα 10 βινύλια, που αγόρασα, με το χαρτζιλίκι μου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Βλέπω όλοι είναι YOUTH GONE WILD εδώ μέσα.....
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Πάντα από μικρό παιδί η μουσική μου φαινόταν κάτι ανώτερο, μαγευτικό...Θυμάμαι τους δικούς μου να ξυπνάνε 5 ή 6 το πρωί και να βάζουν να ακούν ραδιόφωνο και εγώ να πετάγομαι όταν άκουγα ένα τραγούδι που μου άρεσε.. ήταν ένα του Phil Collins - ακόμα και η ποπ ρε παιδιά ήταν ανώτερη τότε, όχι σκουπίδια.. Mιλάμε για 2α ή 3η δημοτικού και αυτή η μουσική σου έβγαζε κάτι..

Κάποια στιγμή στο γυμνάσιο ακούω το Bohemian Rhapsody από ένα US top ten που είχε ο ANT1 τα Σαβ/κα μετά το "Παντρεμένοι με Παιδιά"! Και κάτι παθαίνω.. Δεν μου άρεσαν τα οπερετικά μέρη, αλλά αυτή η δραματικότητα ήταν συγκλονιστική.. Κάπου εκεί άρχισα όποτε άκουγα μπαλάντα στο ράδιο ή στην τηλεόραση να τεντώνω τα αυτιά μου και να σημειώνω τραγούδι-καλλιτέχνη (όχι ότι τότε στο ραδιόφωνο λέγανε τι παίζανε, αλλά ΟΚ!)

Και φτάνουμε στο 1993, καλοκαίρι, όπου τέλειωσα τη 1η γυμνασίου και θα πήγαινα 2α. Λίγο νωρίτερα από το καλοκαίρι, η ίδια εκπομπή του Ant1 βάζει κάτι κομμάτια των Aerosmith που τότε είχαν κυκλοφορήσει νέο άλμπουμ... Χαμός.. Cryin', Amazing, Crazy όλο μπαλάντες... Στην ίδια εκπομπή έκαναν και μικρό αφιέρωμα στους Αerosmith και μου άρεσε και το "Janie's got a gun" από το προηγούμενο και έτσι πήγα και πήρα τα 2 CD από ένα δισκάδικο στη γειτονιά.. Εντάξει λίγα κομμάτια ήταν καλά αλλά ήταν οι πρώτες αγορές..

Και μέσα στο καλοκαιρι μου λένε οι δικοί μου ότι θα αλλάξω φροντιστήριο Αγγλικών γιατί έπρεπε να δώσω για το πρώτο σημαντικό πτυχίο (Lower) και δεν θα το έπαιρνα ποτέ στο φροντιστήριο που ήδη πήγαινα, αφού έκανα παρέα με 2-3 παιδιά και όλο χαβαλέ κάναμε στο μάθημα.

Στο νέο φροντιστήριο ήταν και ένας φίλος (μουσικός σε ωδείο πια που είναι σαν αδελφός) με μακρυά μαλλιά, κολλητά τζιν και αρβύλες - όλο το πακέτο! Κάποια στιγμή στα καλοκαιρινά μου λένε οι δικοί μου να καλέσω τα παιδιά σπίτι για να γνωριστούμε, να φάμε και τα σχετικά... Ο φίλος ανοίγει ντουλάπια, ψυγεία, χώνεται παντού... "Τι θα φάμε λέει!" Πρώτη φορά έβλεπα τέτοιο παιδί να κάνει έτσι! Και βλέπει και τα CD.. "Tα παίρνω αυτά λέει.." Θα στα φέρω στην τάξη.. Τέτοια ακούς;;;" με ρώτησε..

Μπα, μόνο μπαλάντες απαντώ.. "Φέρε 2 κασέτες, να σου γράψω στη μια heavy και στην άλλη μπαλάντες.."

Αυτό ήταν...

Σε λίγο καιρό ήρθε και το πρώτο Metal Hammer με το ροζ εξώφυλλο και τους Sodom.. Πόσο εντύπωση μου έκανε ο Τάσος από τότε.. Ρωτάει τον Tom "Είστε από τα πρώτα συγκροτήματα που επηρέσαν το thrash. Πως θα χαρακτηρίζατε το ύφος σας;" Και του απαντά ο Τom: "Δεν μας λέω thrash.. Eίμαστε μια punk/rock n' roll μπάντα".

Και απαντά ο Τάσος: "Δεν ήσασταν ποτέ thrash?" και ο Τοm του λέει: "Δεν σου αρέσει αυτό;"

Μου έκανε τόσο εντύπωση πόσο ο συντάκτης στεναχωρήθηκε που ένας μουσικός του είπε κάτι σαν να του ακύρωνε όλη τη φιλοσοφία του! Και ο μουσικός το κατάλαβε!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Progress_Lost την Σάβ 14 Οκτ 2023, 00:00, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δημοσίευση από CountRaven »

Advancing Yokeda έγραψε: Παρ 13 Οκτ 2023, 23:49 Βλέπω όλοι είναι YOUTH GONE WILD εδώ μέσα.....
Νιάτα όχι μαλακίες.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”