Oι CRIMSON GLORY επιστρέφουν με νέο τραγουδιστή και κιθαρίστα

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Re: Oι CRIMSON GLORY επιστρέφουν με νέο τραγουδιστή και κιθαρίστα

Δημοσίευση από CountRaven »

Επίσης το έχω ξαναγράψει και στο παρελθόν πόσο λάθος από πολλές πλευρές ήταν αυτή η "με το στανιό" επιστροφή του Midnight στα early 00s.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Ναι βρε Κρις -που γιορτάζεις και επίσημα σε λίγο! Δε δικάζουμε κανέναν, και όποιο όνομα θέλουν ας χρησιμοποιούν.. Απλά για μένα κάποια ονόματα είναι τόσο σημαντικά και ο μύθος τόσο μεγάλος που το "ξαναζεσταμένο φαγητό" δεν τους πάει... και δεν τους προσφέρει κάτι τόσα χρόνια μετά..
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Progress_Lost έγραψε: Κυρ 24 Δεκ 2023, 22:15 Ναι βρε Κρις -που γιορτάζεις και επίσημα σε λίγο! Δε δικάζουμε κανέναν, και όποιο όνομα θέλουν ας χρησιμοποιούν.. Απλά για μένα κάποια ονόματα είναι τόσο σημαντικά και ο μύθος τόσο μεγάλος που το "ξαναζεσταμένο φαγητό" δεν τους πάει... και δεν τους προσφέρει κάτι τόσα χρόνια μετά..
Να κάνετε τόπικ να μου πείτε χρόνια πολλά με πολλά καρδουλάκια.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost

Nαι ρε συ εννοείται!
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Αναμένω το tracklist του άλμπουμ να είναι το ακόλουθο

1.Tris
2.Triskaipente
3.Triskaideka (single)
4.Triskaitetarto
5.Triskaieiskosi
6.Triskaieikospente
7.Triskaimisi

Bonus track μόνο για το βινύλιο

8.Tesserisparaeikospente

(κατά πάσα πιθανότητα θα βγω λάθος, αλλά a man can always hope.....)
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Δημοσίευση από Zippo190 »

Bersekeros έγραψε: Κυρ 24 Δεκ 2023, 20:46
nicolasg έγραψε: Κυρ 24 Δεκ 2023, 18:06 Αφήνω εδώ μια λέξη......Metallica
Αν το εγχείρημα είναι καλό και τα εναπομείναντα μέλη των Crimson Glory που έχουν νόμιμο δικαίωμα στη χρήση του ονόματος, μπορέσουν να στηρίξουν το βάρος του εγχειρήματος, θα φανεί στο ''χειροκρότημα''.
Αν βγάλουν ''πατάτες'', το άλμπουμ θα πάει άκλαυτο και θα πέσουν όλοι να τους κράξουν και να τους ''φάνε''.
Αν βγάλουν κάτι πολύ καλό, θα έχει νόημα να συνεχίσουν και θα βρουν το κουράγιο να συνεχίσουν.

Πολλά πράγματα στη ζωή, πέρα από τις καλές ή ''μη αγνές'' προθέσεις ή τις όποιες προθέσεις, κρίνονται εκ του αποτελέσματος.

Οπότε, το σώφρον είναι να περιμένεις, να δεις και να κρίνεις κάτι, πριν το ''καταδικάσεις'' εκ των προτέρων, βασισμένος σε έναν άγραφο αξιακό και ηθικό κώδικα στα όρια του ελιτισμού (ας μου επιτραπεί να πω), με τον οποίο δεν διαφωνώ ''a priori'' - ίσως μερικές φορές και να συμφωνώ, αλλά μπορώ εύκολα πλέον να αποδεχτώ ότι δεν είναι θέσφατο, όπως οι πλάκες του Μωυσή στο όρος Σινά ή μπορεί να υπάρχουν και άνθρωποι που απλά δεν συμφωνούν καθόλου με αυτή την προσέγγιση.

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και πρέπει να κρίνεται ξεχωριστά, όχι με βιασύνη, κάτω από τις δικές της ιδιαίτερες συνθήκες και χαρακτηριστικά γνωρίσματα.
δυστυχώς πολλές φορές όσο καλό και να είναι το αποτέλεσμα οι οπαδοί θέλουν "τα δύο πρώτα".

Εγώ περιμένω να ακούσω. Τα δείγματα φαίνονται καλά: ίδιο μοτίβο με το "Astronomica" και εξέλιξη του αρχικού τους ήχου. Φέρνω στο μυαλό μου μοντέρνο prog/power σε στύλ νέους Queensryche των οποίων οι τέσσερις τελευταίοι δίσκοι μου αρέσουν αρκετά. Για την ακρίβεια δεν βρίσκω τίποτα κακό σε αυτό, παρά μόνο το γεγονός ότι δε συμμετέχει ο τσοντάκιας ο οποίος νομίζω, και μπορεί να κάνω λάθος έκανε κουμάντο. Πάντως θυμάμαι σε παλαιότερες συνεντεύξεις και αναφορές εδώ ότι ήταν πιο συνειδητοποιημένος σχετικά με τη μουσική σε αντίθεση με τον Ντρένινγκ που μάλλον ήθελε να πιάσει τη καλή. Θα δούμε.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Starman

Δημοσίευση από Starman »

Οι Crimson Glory είναι μία από εκείνες τις λίγες μπάντες που ενεργοποιούν όλα τα κουτάκια στο αξιακό μου σύστημα. Ως εκ τούτου ας καταθέσω σε δυό γραμμές και τη δική μου οπτική.

Όπως έχω ξαναπεί το heavy metal είναι για μένα διασκέδαση και μόνο, με τη διαφορά ότι αποτελεί οξυγόνο και πραγματικά μου δίνει ζωή. Αυτό που πραγματικά με νοιάζει είναι αυτό που βγαίνει από τα ηχεία, ανεξάρτητα του ονόματος, του περιτυλίγματος, του ιδιώματος, της εταιρείας και των συνθηκών που δημιουργήθηκε. Αν το υλικό με “καλεί” να το ακούσω ξανά και ξανά, αν μου προκαλεί ανατριχίλες, αν αντέξει στο χρόνο όπως λέμε τότε αυτό μου φτάνει ανεξάρτητα αν είναι κάτω από το όνομα CG ή κάποιο άλλο άσχετο. Δεν με πολυενδιαφέρει αν για λόγους προώθησης αποφάσισαν να χρησιμοποιήσουν αυτό το όνομα και αν είναι ηθικό ή όχι.

Πιστεύω ότι όλοι συνειδητοποιημένοι είμαστε και δεν θα περιμένουμε κάτι στο επίπεδο των 2 πρώτων. Ακόμα και το επίπεδο του Astronomica άπιαστο μου φαίνεται. Πόσες τέτοιες κυκλοφορίες είδαμε τα τελευταία χρόνια; Καλά που μπήκαν στο χάρτη οι Ελληνο-Κυπριακές μπάντες και σώθηκε η παρτίδα.
Στην αναμονή λοιπόν χωρίς προκαταλήψεις.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Starman έγραψε: Δευ 25 Δεκ 2023, 12:35 Καλά που μπήκαν στο χάρτη οι Ελληνο-Κυπριακές μπάντες και σώθηκε η παρτίδα.
μεγάλη αλήθεια που χρίζει ξεχωριστου τοπικ
Behold their steel
Black forever
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Advancing Yokeda έγραψε: Δευ 25 Δεκ 2023, 17:54
Starman έγραψε: Δευ 25 Δεκ 2023, 12:35 Καλά που μπήκαν στο χάρτη οι Ελληνο-Κυπριακές μπάντες και σώθηκε η παρτίδα.
μεγάλη αλήθεια που χρίζει ξεχωριστου τοπικ
Να ανοιχτεί και να αναλυθεί.
Άβαταρ μέλους
Mamercus

Δημοσίευση από Mamercus »

Η γνώμη μου:

1. το κάθε γκρουπ έχει δικαίωμα να ονομάζεται και να παίζει ό,τι θέλει - οι ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ κριτές του είναι:

α. ο νόμος σχετικά με πνευματικά δικαιώματα, λογοκρισία, κλπ
Μπορεί να θέλω να βγάλω τη μπάντα μου Black Sabbath ή και Kyriakos Mitsotakis is the Filthiest Piece of Shit of All αλλά μαντεύω ότι θα φάω άκυρο από το συμβολαιογράφο για να γλιτώσω τη μήνυση

β. ο κόσμος/οι οπαδοί κι οι κριτικοί -εάν ΟΝΤΩΣ είναι τέτοιοι
Η αποδοχή από πολλούς, ανέκαθεν ήταν θέμα μάρκετινγκ - δεν άλλαξε αυτό με το ίντερνετ (μιλώ ως κάποιος που άκουγε για τουλάχιστον 15 χρόνια μουσική ΧΩΡΙΣ να έχει το εργαλείο που λέγεται διαδίκτυο στα χέρια του).
Η δημοτικότητα και το ευπώλητο λέει ΜΟΝΟ ένα πράμα:
ότι βρέθηκαν ΠΟΛΛΟΙ να το γουστάρουν/αγοράσουν - ΔΕΝ πάει πακέτο με την αντικειμενική αξία του έργου, διότι το ΚΡΙΤΗΡΙΟ των πολλών ΔΕΝ είναι κριτήριο ποιότητας. Οι μουσικοκριτικοί -εάν ΟΝΤΩΣ είναι τέτοιοι, ξαναλέω- επίσης έχουν διατυπώσει τέτοιες ΠΑΤΑΤΑΡΕΣ, τόσες πολλές φορές, που είναι να εμπιστεύεσαι με φειδώ τη γνώμη τους.

γ. ο τεραστιότερος κριτής όλων, ο χρόνος
Αν κάτι αντέχει στο χρόνο, ΕΙΔΙΚΑ στη σημερινή εποχή που το μάρκετινγκ προωθεί ανακυκλώσιμο σταριλίκι, δείχνει κλασσική στόφα - τη θέλουμε, την αναζητάμε, την στηρίζουμε. Είναι ποιοτικό κάτι που αντέχει στο χρόνο; Όχι πάντα. Είναι απλώς πετυχημένο, και κάτι που πετυχαίνει για 20, 30, 50, 100 χρόνια συνεχόμενα, ΔΙΑΟΛΕ, ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΧΕΙ!

2. πρωτάκουσα τους Crimson Glory με το Strange and Beautiful - το αγάπησα.

Έχει απ' όλα μέσα! ΔΙΣΚΑΡΑ είναι, αλλά για Μ Ε Ν Α - οπότε, περί ορέξεως...
Σημειώνω εδώ ότι η αξία ενός άλμπουμ ΑΛΙΜΟΝΟ αν κρινόταν είτε μόνο εμπορικά, είτε μόνο με γνώμες άλλων, φωστήρων και μη. Άμα εμένα μού αρέσει, δε μπα να λέει όλο το σύμπαν ότι δεν του αρέσει, δε με νοιάζει καθόλου. Αντίστοιχα, ωστόσο, δε μπορώ να επιβάλλω τη γνώμη μου καθολικά. Ούτε οι άλλοι δεν ξέρουν, ούτε εγώ ξέρω καλύτερα, μιλάμε απλώς με διαφορετικά κριτήρια, αισθητήρια και προσλαμβάνουσες.

3. το Astronomica δε μου αρέσει.

4. δεν με πολυενδιαφέρουν οι Crimson Glory.

Τους αγαπώ αλλά δεν είμαι φανατισμένος μαζί τους, δε μου χτυπάνε καμία ιδιαιτέρως ευαίσθητη χορδή.
Ωστόσο, η ΑΞΙΑ τους στο αμερικανικό Prog/Power ιδίωμα, το USPM αλλά και το χέβυ μέταλ γενικότερα, είναι ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΗ.

5. Midnight = ΦΩΝΑΡΑ.

6. Αναφέρθηκαν οι Metallica.

Από τα πλέον ΑΞΙΟΣΕΒΑΣΤΑ συγκροτήματα όσον αφορά την τόλμη τους να παίξουν ό,τι αποφάσισαν ότι θέλουν να παίξουν.

7. Κλείνω:

έχω μια αξιοπρεπή συλλογούλα. Αν περνούσα με κόσκινο ΟΛΑ τα άλμπουμ, ξανά, και ξανά, και ξανά, κι έπρεπε να κρατούσα μονάχα ΔΕΚΑ από δαύτα, θα κρατούσα μάλλον:
5 από τα 90's, 3 από τα 80's και δύο μετά τα 00's.

Το βασικότερο κριτήριο είναι ότι στα 90's έζησα την πιο ΦΑΝΑΤΙΣΜΕΝΑ ΦΑΝΑΤΙΚΗ περίοδο της μουσικοακρόασής μου - άκουσα με ΤΕΤΟΙΟ τρόπο, ΤΟΣΗ μουσική, που πέρασαν κάποια ακούσματα στο γενετικό μου κώδικα.
Τώρα, δεν προλαβαίνω.

Ακόμη και τα τοπ 25 άλμπουμ που ανέφερα στη λίστα μου, ζήτημα να τα έχω ακούσει πάνω από 10 φορές το καθένα, μέσο όρο.

Το Ride the Lightning πρέπει να το έχω ακούσει κάτι χιλιάδες. Οι πρώτες εκατό ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ πρέπει να ήταν μέσα στην χρονιά που το πρωτάκουσα.
Θα το ΞΑΝΑΒΑΛΩ ευθύς αμέσως, διότι είναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ και η συγκίνηση/ταύτιση που μου προσφέρει είναι ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ:

υγ: εννοείται ότι έβαλα και ξανάκουσα και το Strange and Beautiful, ένα άλμπουμ που μου άνοιξε τα αυτιά όσο λίγα στη ζωή μου:

(από το κανάλι του Jon Drenning, έτσι για προβοκάτσια)
"The music you listen to becomes the soundtrack of your life." Jimi Hendrix
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Mamercus έγραψε: Τετ 27 Δεκ 2023, 11:15 Kyriakos Mitsotakis is the Filthiest Piece of Shit of All αλλά μαντεύω ότι θα φάω άκυρο από το συμβολαιογράφο για να γλιτώσω τη μήνυση
Μήπως θες να πεις να γλιτώσεις την εν ψυχρώ εκτέλεση από μαφιοζους; :D
Behold their steel
Black forever
The sorcery of death
ONR_Label
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ONR_Label »

Εγω απο την πλευρά μου (όντως κολλημένος με τον ήχο των 80's και ιδιάιτερα τον ήχο του νησιου 1978-1984) βρήκα την ανακόινωση για τους Crimson Glory ευχάριστη. Τα teaser μου άρεσαν δεν με χάλασε κάτι, έχει βασικά μέλη μέσα (και όχι έναν κυριούλη που δεν σεβεται τον φίλο του) και ανυπομονώ να ακούσω.
Δεν περιμένω να ακούσω ουτε το ομοτιτλο,ούτε το Transcendence , ούτε το εκπληκτικό Astronomica. Περιμένω ένα αξιολογότατο δίσκο crimson glory του τώρα που θα βάλω και θα λυώσω όπως και τους 3 που προανέφερα. Ετσι και αλλιώς ούτε οι heavy Load ουτε οι Cirith Ungol με απογοήτευσαν με τα νέα τους album. Αυτά τα λίγα καλές γιορτές σε όλους και οτι καλύτερο για το 2024.
Άβαταρ μέλους
Aphelian

Δημοσίευση από Aphelian »

Δισκαρα θα ειναι μην ειστε γκρινιαρηδες :D

Κι εγω θα ηθελα τον Drenning μεσα, και εννοειται τον La Torre - γιατι τα samples δεν με επεισε πολυ ο νεος τραγουδιστης. Βεβαια μεχρι να ακουσω δεν προκαταβαλω τιποτα, ειναι απο τις αγαπημενες μου μπαντες και ξερω πως ακομα και να μην ειναι αυτο που περιμενουμε, καποιες στιγμες θα μου χαρισουν αυτη την ανατριχιλα που μονο αυτοι μου προκαλουν με τη μουσικη τους.

Επισης ΤΡΟΜΕΡΑ λαθος αποψη του "μεινετε στα 2 πρωτα αλμπουμ και αλλαχτε ονομα αν θελετε" γιατι αυτοι ειναι οι δημιουργοι και παιζουν αυτο που θελουν και τους εκφραζει την καθε εποχη. Αν εμεις (δικαιολογημενα ή μη) εχουμε θεοποιησει εναν ΧΨ δισκο, δεν αλλαζει απολυτως τιποτα, περαν της καφενιακης συζητησης, αυτα τα αλμπουμ παντα θα ειναι εκει να δειχνουν τον δρομο προς τη ΘΕΩΣΗ μεσα απο τη μουσικη, δεν πανε πουθενα.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost

Αν έβγαινε το Braveheart No2 ή ο Σημαδεμένος Νο2 πώς θα νιώθατε; Προσωπικά θα ξενερωνα γιατί τα έπη δεν επαναλαμβάνονται. Και βέβαια οι ταινίες αυτές δε θα βγάλουν ποτέ Νο2 γιατί και οι ίδιοι οι δημιουργοί τους ξέρουν πως τα αρχικά ήταν τόσο σημαντικά που όποια συνέχεια και να έβγαινε θα ήταν κατώτερη - ειδικά μετά από τόσα χρόνια.

Βέβαια πολύς κόσμος θα πήγαινε, πολλοί θα γούσταραν ενδεχομένως, αλλά το μομεντουμ έχει πια περάσει. Αυτές οι ταινίες, οι δίσκοι των Crimson Glory, Warlord, άλλαζαν τις ζωές κάποιων ατόμων, δεν ήταν απλά καλοί δίσκοι ή καλές ταινίες..

Κάποια πράγματα παραμένουν μυθικά γιατί ανήκαν σε άλλες εποχές... Δε γίνεται να τα φέρνουμε όλα αυτά στο σήμερα, και αν γίνει αυτό, αυτόματα δυστυχώς έρχεται η απομυθοποίηση.

Βέβαια αυτή είναι η μία οπτική γωνία... Η άλλη λέει ας δούμε τι ψάρια πιάνουν...
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Αυτή τη στιγμή έχει το TOP GUN 2 στην τηλεόραση, με τον Τομ Κρουζ. Πολύ ωραία ταινία του 2022.
Ίσως πολύ πιο καλή, σε όλα τα επίπεδα (εικόνα, σκηνές) από αυτή του 1986.
Ούτε όμως το impact της 1ης θα έχει, ούτε το cult status της 1ης θα έχει.Μιλάμε για μυθική ταινία των '80's, που επίσης κάποτε άλλαξε τις ζωές ατόμων.
Άλλαξαν οι εποχές.
Ζούμε στην εποχή του απομυθοποίησης, έτσι κι αλλιώς. Το αρχικό όμως μυθικό στάτους, δεν αλλάζει, ό,τι και να γίνει.
Γιατί είναι ένα αποτύπωμα, που αναφέρεται σε άλλη εποχή.

Είδα και μια ταινία, που ήταν σαν remake της Mary Poppins. Η αρχική ταινία, του 1964, με την Τζούλι Άντριους, δεν έχασε κανένα στάτους.
Ούτε θα χάσει η ''Μελωδία της Ευτυχίας'' κάτι από το μυθικό στάτους, αν βγει ένα σύγχρονο remake.

Το ίδιο με τον Κόναν. Έβγαλε ο άλλος ο ''περίεργος'' το 2011 ταινία. Το θυμάται κανένας; Πέρασε και δεν ακούμπησε.
Έχασαν το μυθικό στάτους, οι ταινίες του Σβαρτσενέγκερ, που επίσης άλλαξαν ζωές; Όχι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”