Oι CRIMSON GLORY επιστρέφουν με νέο τραγουδιστή και κιθαρίστα

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Re: Oι CRIMSON GLORY επιστρέφουν με νέο τραγουδιστή και κιθαρίστα

Δημοσίευση από Xstroyer »

Ναι, αλλά για Terminator 2, Godfather 2 και το remake του The Thing που ξεσκίζει το original, δεν λέτε τίποτα.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Xstroyer έγραψε: Πέμ 28 Δεκ 2023, 23:39 Ναι, αλλά για Terminator 2, Godfather 2 και το remake του The Thing που ξεσκίζει το original, δεν λέτε τίποτα.
Μα αυτά δε βγήκαν 30 χρόνια μετά το ορίτζιναλ.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Έχει να κάνει μάλλον με γενικότερη αντίληψη-κοσμοθεωρία σε διάφορα θέματα. Ας πούμε, θα έχετε ακούσει κάποιον που έχασε τη σύζυγό του... Άλλοι επιλέγουν να ξαναφτιάξουν τη ζωή τους με άλλο άτομο και άλλοι να ζήσουν μόνοι αφού δύσκολα θα βρουν να αναπληρώσουν το κενό και να ξαναζήσουν τόσο μοναδικά συναισθήματα.

Καλές, φοβερές, χρυσές οι ταινίες που αναφέρθηκαν αλλά στο πλαίσιο του entertainment για μένα. Την έννοια της αυταπάρνησης και της αυτοθυσίας, δηλαδή κάποιο πιο σοβαρό μήνυμα, δεν το περνούσαν όπως πχ το Braveheart. Και μέσα στο πλαίσιο αυτό του entertainment χωράνε και τα Νο 2, Νο 3, remake και ό,τι θέλετε.

OK o Noνός ήταν η εξαίρεση, όπως πχ το φετινό Heavy Load αλλά είδατε πόσο προσεχτικά το πήγε το συγκρότημα.. Καλώς ή κακώς, ο κανόνας είναι τα 2α μέρη και οι επαναλήψεις να είναι πατατες...Γιατί αλλιώς τι να πούμε για το Land of the Free II ή το Operation Mindcrime II και τόσες επανασυνδέσεις που πήγαν άκλαφτες;;;

Νομίζω το πόσο δυνατά συναισθήματα σου έχει προκαλέσει κάτι, τόσο πιο απόλυτο σε κάνει να δεχθείς κάποιες αλλαγές ή νέες καταστάσεις.. Και βέβαια βάζουμε και το προσωπικό γούστο... Οι Warlord, oι Crimson Glory, και άλλα μαγικά συγκροτήματα, ήταν σαν το Braveheart για μένα, έβγαζαν κάτι το ανώτερο, κάτι ανεπανάληπτο... Που δε χρειαζόταν να έχει συνέχεια. Η πληρότητα υπήρχε σε αυτά και μόνο..
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Advancing Yokeda έγραψε: Παρ 29 Δεκ 2023, 00:14
Xstroyer έγραψε: Πέμ 28 Δεκ 2023, 23:39 Ναι, αλλά για Terminator 2, Godfather 2 και το remake του The Thing που ξεσκίζει το original, δεν λέτε τίποτα.
Μα αυτά δε βγήκαν 30 χρόνια μετά το ορίτζιναλ.
Ναι ρε παιδιά, αλλά και οι Crimson Glory δεν εξαφανίστηκαν 30 χρόνια. Απλώς κάποιοι έχουν μείνει μόνο στα δυο πρώτα όπως φαίνεται. Σεβαστό. Διαφωνώ απόλυτα και εγώ, με τη σειρά μου. Όλα καλά.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δημοσίευση από CountRaven »

Ίσως θα λειτουργούσε.κσλυτερα αν όλοι.λεγαμε ότι "από τη δισκογραφία των τάδε μου αρέσει καλύτερα αυτό το άλμπουμ".

Για αυτό έχουμε και τα rate em all topics!

Αυτό είναι απόλυτα κατανοητό και μάλιστα στα πλαίσια της επιλογής μας μπορούμε να βάλουμε όσο μύθο θέλουμε για πάρτυ μας. Το ξαναλέω για πάρτυ μας.

Το να κράζουμε και να αφορίζουμε δημιουργούς και μπάντες επειδή απλά δε μας αρέσουν κάποιοι δίσκοι ή κάποιες επιλογές τους, δεν ξέρω. Κάπου το χάνω.

Τώρα βέβαια οκ όπως τη βρίσκει ο καθένας παίδες.

Αν βγαίνει καλή μουσική εγώ είμαι οκ. Αν βγαίνουν πατάτες θα κράζω και εγώ μαζί σας και θα λέω "καλύτερα ήταν όλα το 85" όπως το έχω κάνει πολλές φορές πάντα όμως ανά περίπτωση.

Και ξαναλέω πως ειδικά μετά το σκηνικό με Warlord θα το μελετάω ακόμα πιο διεξοδικά το "ανά περίπτωση".
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Σωστό. Εγώ π.χ. προσκυνάω το Holy Land, αλλά δεν μπορώ να δηλώσω οπαδός Angra αφού τα περισσότερα δεν μου αρέσουν. Είμαι όμως, οπαδάρα π.χ. Fates Warning που τα ακούω σχεδόν όλα. Αντίστοιχα και CG, τα λατρεύω και τα 4. Τα 2 πρώτα είναι διάστημα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα 2 επόμενα είναι μάπα.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Σκέφτηκα και κάτι άλλο τώρα.

Υπάρχει δηλαδή καμία μπάντα εκεί έξω που όλα τα άλμπουμ να είναι έπη και να είναι καρμπόν σε ένα ύφος και να τα προσκυνάμε όλα;

Νομίζω πως όχι.

Όλοι έχουμε άλμπουμ που πάντα θα προτιμάμε περισσότερο από δισκογραφίες με άλμπουμς που τα φτιάχνουν καλλιτέχνες - άνθρωποι με ερεθίσματα άρα θα διαφέρουν.

Πχ έχει καμία απόλυτη σχέση το πρώτο Liege Lord με το Master Control; Όχι. Τα ακούμε όλα όμως και γουστάρουμε.

Από Solitude λέμε πχ. Τα δύο πρώτα είναι τα έπη μετά όλα είναι καλά.

Saviour Machine πχ. τα δύο πρώτα είναι τα έπη μετά καλά και τα υπόλοιπα.

Κτλ κτλ.

Καταλάβατε νομίζω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Nαι, δεν κράζουμε Crimson Glory! Kαι μόνο για το όνομα, σεβασμός.. Απλά κάποιες σκέψεις γράφουμε.. Οι Crimson Glory ήταν συνυφασμένοι με κάποιες ονειρικές μελωδίες που το στυλ αυτό μόνο εκείνοι το είχαν.. Και μετά το έχασαν.. Αυτό λέμε... Tα 2 πρώτα έχουν κοινή αποδοχή και μετά αρχίζουν οι ενστάσεις... Και προφανώς και οι ίδιοι θα το ήξεραν αφού και μετά το 3ο και μετά το 4ο διέλυσαν.. Κάτι δεν τους έβγαινε όπως παλιά... Και τώρα βλέπουμε νέα επανασύνδεση.. Να μην είμαστε επιφυλακτικοί;;

Αnyway, μακάρι να βγάλουν κάτι που να αρέσει σε όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο και να φέρει με περηφάνια το όνομα Crimson Glory..
Άβαταρ μέλους
CountRaven

@Progress_Lost

Μην συγχύζεσαι με τους νεοτερισμούς αυτού του τόπικ.

Σου έχω ήδη ανοίξει το σωστό θέμα.

Εκεί να πας:

https://www.forgotten-scroll.gr/forum/v ... 489#p82489
Άβαταρ μέλους
Grin

Δημοσίευση από Grin »

CountRaven έγραψε: Παρ 29 Δεκ 2023, 01:58 Υπάρχει δηλαδή καμία μπάντα εκεί έξω που όλα τα άλμπουμ να είναι έπη και να είναι καρμπόν σε ένα ύφος και να τα προσκυνάμε όλα;
Danger Danger
Άβαταρ μέλους
Mamercus

Δημοσίευση από Mamercus »

Advancing Yokeda έγραψε: Τετ 27 Δεκ 2023, 23:12
Mamercus έγραψε: Τετ 27 Δεκ 2023, 11:15 Kyriakos Mitsotakis is the Filthiest Piece of Shit of All αλλά μαντεύω ότι θα φάω άκυρο από το συμβολαιογράφο για να γλιτώσω τη μήνυση
Μήπως θες να πεις να γλιτώσεις την εν ψυχρώ εκτέλεση από μαφιοζους; :D
Μπα, θα προτιμούσε να με σύρει σε δίκη για να με διαπομπεύσει και να γίνω λαμπρό παράδειγμα προς αποφυγή.
Ή θα μου έκαιγε τους δίσκους για τιμωρία.
Σε κάθε περίπτωση, θα έχανα τη μάχη παταγωδώς!

Τα 'χουνε πει οι σπουδαίοι Clash, καμία ελπίδα για τους μελλοθάνατους...
"The music you listen to becomes the soundtrack of your life." Jimi Hendrix
Άβαταρ μέλους
Aegon

Δημοσίευση από Aegon »

Το ότι στην μπάντα συμμετέχουν τα 3/5 της αυθεντικής σύνθεσης, είναι άκρως ικανοποιητικό και σίγουρα δεν μπορεί κάποιος να τους κατηγορήσει για κάτι (να υπενθυμίσω ότι στους Accept είναι πλέον μόνο ο Hoffman, στους Saxon μόνο ο Biff, ενώ κάποτε είδαμε live στο UTH, τους Angus με αυθεντικό μέλος μόνο τον ντράμερ). Επίσης δεν έχω καμία προσδοκία για δίσκο επιπέδου των δύο πρώτων και τέλος να πω ότι θεωρώ το Astronomica πολύ αξιόλογο. Εντούτοις, λόγω του ειδικού βάρους που έχουν ως μπάντα, θα ήθελα να κυκλοφορήσουν κάτι όντως αξιόλογο, οπότε, ανησυχώ για το γεγονός της απουσίας του Drenning! Μια απλή ματιά να ρίξει κανείς στα credits της δισκογραφίας τους, θα δει ότι τα ονόματα των Drenning και Midnight, κυριαρχούν τόσο συνθετικά, όσο και στιχουργικά! Ακολουθεί ο Lords, ενώ οι Jackson και Burnell είναι σχεδόν ανύπαρκτοι! Ειδωμεν λοιπόν...

Υ.Γ. όντως ο Drenning είχε παίξει σε τσόντες;;
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Δημοσίευση από Zippo190 »

Xstroyer έγραψε: Πέμ 28 Δεκ 2023, 23:39 και το remake του The Thing που ξεσκίζει το original, δεν λέτε τίποτα.
πρώτα δεν σου αρέσουν τα KK's Priest, μετά ότι το καλύτερο Angra έιναι το "Holy Land" τώρα αυτό... :~( :~( :~(

στο τέλος θα μας πεις ότι δε στηρίζεις Απολλέων/Μορτασία στο my style rocks.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Ο ιδρυτής κιθαρίστας των Crimson Glory, Jon Drenning, λέει ότι “θα ήθελε πολύ να είναι μέρος” της αναμορφωμένης σύνθεσης του συγκροτήματος, αλλά ότι η οικογενειακή του ζωή τον εμπόδισε να εμπλακεί στη θρυλική επιστροφή των progressive power metallers. Ο Drenning έκανε τα σχόλιά του μια μέρα αφότου ανακοινώθηκε ότι οι Crimson Glory επέστρεφαν με νέο τραγουδιστή, νέο κιθαρίστα και άμεσα σχέδια για την κυκλοφορία δύο νέων singles.

“Εύχομαι στον Ben, στον Dana και στον Jeff ό,τι καλύτερο. Θα ήθελα πολύ να είμαι μέρος αυτού του νέου κεφαλαίου, αλλά οι προτεραιότητές μου δεν συγχρονίζονται με το συγκρότημα σε αυτή τη συγκυρία. Πράγματι, το να είμαι πατέρας έχει διαμορφώσει τις προτεραιότητές μου με τρόπους που δεν μπορούσα ποτέ να φανταστώ. Ο Mark Borgemeyer είναι καλός φίλος και δεν μπορώ να σκεφτώ καλύτερο υποψήφιο για να γεμίσει το κενό μου. Μοιράζομαι τον ίδιο ενθουσιασμό με τους θαυμαστές, και μπορεί να υπάρξει μια άλλη έκπληξη για αυτούς στη γωνία… μείνετε συντονισμένοι.

Πηγή: soundcheck.network
Τι να εννοεί ο ποιητής, ότι μπορεί να υπάρξει μια άλλη έκπληξη για τους θαυμαστές, στη γωνία;
Άβαταρ μέλους
starchild

Δημοσίευση από starchild »

Aegon έγραψε: Παρ 29 Δεκ 2023, 13:20 Υ.Γ. όντως ο Drenning είχε παίξει σε τσόντες;;
Ναι, πριν την επανασυνδεση με LaTorre.
Έιχε μοιραστεί και λινκ απλόχερα στο προηγούμενο Forgotten Scroll.
Στοιχειώνει ακόμη :~(
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”