MYSTIQUE?

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
aorpanos72

Re: MYSTIQUE?

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Advancing Yokeda έγραψε: Κυρ 21 Ιαν 2024, 17:56
Metal_Warrior έγραψε: Κυρ 21 Ιαν 2024, 16:08 τώρα τον πήρα χαμπάρι τον τύπο. Εντυπωσιακός, και ακόμα και τα νέα κομμάτια ακούγονται ενδιαφέροντα!

πω πω πω, το είναι μου χρειάζεται δίσκο Mystique ΤΩΡΑ
axaxaxaxaxaxa...τρολ
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Δημοσίευση από Zippo190 »

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δημοσίευση από CountRaven »

Εδώ ο Ben Jackson λέει ότι ο Mystique ει άι από Ελλάδα!

Και ότι δούλευαν μαζί με την μπάντα καιρό, αλλά τελικά είχαν διαφωνίες ως προς το songwriting, έτσι εκείνος προχώρησε με το δικό του άλμπουμ και οι Glory με τη φάση που ξέρουμε τώρα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

CountRaven έγραψε: Παρ 09 Φεβ 2024, 09:07

Εδώ ο Ben Jackson λέει ότι ο Mystique ει άι από Ελλάδα!

Και ότι δούλευαν μαζί με την μπάντα καιρό, αλλά τελικά είχαν διαφωνίες ως προς το songwriting, έτσι εκείνος προχώρησε με το δικό του άλμπουμ και οι Glory με τη φάση που ξέρουμε τώρα.
Αν ο Mystique είναι από Ελλάδα, νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου, να γίνει γνωστή η ταυτότητά του.

Επίσης, αν δούλευε με την μπάντα και τους παράτησε, κρατώντας το δικό του όραμα για το πώς θα έπρεπε να ακούγεται ένα νέο CRIMSON GLORY άλμπουμ, τότε το προσμετρώ στα θετικά του.

Αν μη τι άλλο, έχει κοχόνες, για να κάνει κάτι τέτοιο !!
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

Οκ επειδη δεν εχω παρακολουθησει το ντραμα...

Πειτε μου καποιος οτι περιμενουμε φετος απο τον τυπο ενα "πιο κριμσον γκλορυ απ τους κριμσον γκλορυ σας" άλμπουμ.

Καταλαβα σωστα;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Παρ 09 Φεβ 2024, 09:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

theBox έγραψε: Παρ 09 Φεβ 2024, 09:19 Οκ επειδη δεν εχω παρακολουθησει το ντραμα...

Πειτε μου καποιος οτι περιμενουμε φετος απο τον τυπο "πιο κριμσον γκλορυ απ τους κριμσον γκλορυ σας" άλμπουμ.

Καταλαβα σωστα;
Ναι με original συνθέσεις.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

theBox έγραψε: Παρ 09 Φεβ 2024, 09:19 Οκ επειδη δεν εχω παρακολουθησει το ντραμα...

Πειτε μου καποιος οτι περιμενουμε φετος απο τον τυπο "πιο κριμσον γκλορυ απ τους κριμσον γκλορυ σας" άλμπουμ.

Καταλαβα σωστα;
Ο Mystique είναι ότι πιο κοντινό στον Midnight, έχουμε ακούσει όλα αυτά τα χρόνια και ετοιμάζει ένα δικό του άλμπουμ, που θα αποτίει φόρο τιμής στο Transcendence, χωρίς τα κομμάτια του δικού του δίσκου να αποτελούν διασκευές των τραγουδιών του Transcendence.
Θα είναι όμως στο ύφος και στο πνεύμα του Transcendence. Γι' αυτό το λόγο συνεργάζεται και με τον παραγωγό του Trancendence.

Πολλοί, είχαμε διατυπώσει την λογική ερώτηση, γιατί δεν τον πήραν οι CRIMSON GLORY στη σύνθεσή τους, αφού μοιάζει τόσο πολύ η φωνή του, με του Midnight.
Σιγά Σιγά, αυτό το μυστήριο ξεδιαλύνεται.

Φαίνεται, ότι είχε πάει να συνεργαστεί με τους CRIMSON GLORY και λόγω μουσικών διαφορών/διαφωνιών, σηκώθηκε και έφυγε.

Δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί, ο χρόνος κυκλοφορίας του άλμπουμ του Mystique. Αν θα είναι 2024 ή όχι.
Άβαταρ μέλους
Aphelian

Δημοσίευση από Aphelian »

Επισης μολις μαθαμε οτι ο Mystique ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ, ΠΩΤΣ ΓΚΕΝΕΝ ΑΤΟ?

*edit* εχασα το σχολιο πιο πανω που ειχε κανει ο Χρηστος, αλλα και παλι ΠΩΤΣ ΓΚΕΝΕΝ ΑΤΟ?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aphelian την Τρί 13 Φεβ 2024, 01:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Aphelian έγραψε: Δευ 12 Φεβ 2024, 23:01 Επισης μολις μαθαμε οτι ο Mystique ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ, ΠΩΤΣ ΓΚΕΝΕΝ ΑΤΟ?
Το είδα κ εγώ στο blabbermouth... μυστίκ όνομα κ πράγμα ο φίλος (όποιος κ αν είναι) :metalhead:
"There was this really great singer named Mystique, a guy from Greece, and he was brought to our attention by a friend of ours. And the guy Mystique really caught our attention, got us kind of interested in maybe doing something with the band again. He sounded a lot like [original CRIMSON GLORY singer] Midnight, which was appealing for us at first. And then we worked with the guy for almost a couple of years, writing some songs and discussing the possibility of him joining the band. And ultimately it didn't really work out with him. We didn't really agree on everything we were doing with the songwriting, but he was a cool guy. But it didn't really work out, so he's gonna go ahead and do a solo album. And we wish him well with that. But that's kind of what got us reinterested, actually, is our friend bringing this guy to our attention.
https://blabbermouth.net/news/crimson-g ... ture-plans

υγ: κάποτε είχε πάρει το μάτι μου μια ελληνόφωνη διασκευή του Lost Reflections...

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Aegon

Δημοσίευση από Aegon »

Θυμήθηκα ότι κάποτε ο Παπαδόπουλος των Wardrum είχε κάνει κάτι ωραία vocal covers σε Crimson Glory...Να είναι αυτός άραγε;
Άβαταρ μέλους
Aphelian

Δημοσίευση από Aphelian »

Aegon έγραψε: Δευ 12 Φεβ 2024, 23:51 Θυμήθηκα ότι κάποτε ο Παπαδόπουλος των Wardrum είχε κάνει κάτι ωραία vocal covers σε Crimson Glory...Να είναι αυτός άραγε;
Οχι, δεν ειναι ο Γιαννης.

Ετσι οπως καταλαβαινω, ο Ben Jackson μπερδεψε τις ιστοριες και ειπε την ιστορια του Παπαδοπουλου μιλωντας για τον Mystique (οσοι δεν ηταν σε εκεινο το θρυλικο ποστ, ο Γιαννης ειχε κανει μια διασκευη στο Masque of the Red Death πριν 10-12 χρονια και ειχαμε χαζεψει ολοι ομαδικα, και αυτη τη διασκευη την εστειλαν πολλοι Ελληνες στους Crimson Glory και ο Drenning νομιζω, ειχε απαντησει, Pls tell that guy to contact the band - και ο μυθος λεει πως δουλεψαν σε καποια πραγματα μαζι).

Μαλιστα απο συνεντευξη του Γιαννη:
Ερωτηση : "Πριν μερικούς μήνες είχε κυκλοφορήσει μια σχεδόν επιβεβαιωμένη φήμη πως είχες επιλεχθεί ως η νέα φωνή των Crimson Glory, λόγω κι ενός post της φωνητικής διασκευής σου στο "Masque Of The Red Death" στην επίσημη σελίδα της μπάντας στο Facebook. Από τότε, δεν είχαμε κάποια περαιτέρω ενημέρωση, οπότε τι πραγματικά συμβαίνει με εσένα και την μπάντα; Θα ήθελες να μας ξεκαθαρίσεις τα πράγματα σχετικά με αυτό;"

Απαντηση: "Τα πράγματα είναι αρκετά απλά: έπεσε στο τραπέζι απ’ όλα τα μέλη των Crimson Glory η πρόταση να είμαι εγώ ο τραγουδιστής της επόμενης τους δουλειάς, πράγμα που θα ήταν τιμή μου και γραμμένο στην ιστορία.

Περιττό να σου δηλώσω την απάντηση που είχα δώσει (γέλια).

Από εκεί και πέρα, όλοι έχουν τις υποχρεώσεις τους τόσο εντός όσο κι εκτός σπιτιού που τους κρατάνε πίσω από το θηρίο που λέγεται Crimson Glory. Οπότε το όλο θέμα μπαίνει στον πάγο, μέχρι να έχω νεότερά τους."

Αν δεν επαθε εγκεφαλικο λοιπόν ο Ben, τοτε υπαρχει στην Ελλαδα ένας τυπος που ειναι 90% κλωνος του Midnight και δεν τον εχουμε ακουσει ποτε σε άλλη μπαντα/στη σκηνή :S

Πλέον, απλώς νομιζω οτι θα ειναι ένας τυπος που θα εχει γινει master στο ΑΙ replacement και μας γλενταει ολους :D

Τα samples παντως παιρνουν κεφαλια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aphelian την Τρί 13 Φεβ 2024, 01:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
aorpanos72

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Αν είναι Έλληνας και έχει δει το φόρουμ και τι του έχω σουρει.... Δεν παίρνω τίποτα πίσω.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Σωματοδομικά από αυτό που βλέπουμε στις φωτογραφίες του Mystique, αλλά και η χροιά του συγκεκριμένου τραγουδιστή, παραπέμπει στο Νάσο Καββαθά, στο βίντεο που έβαλε ο @Scrollkeeper.

Όπως είπαμε, αφού μαθεύτηκε ότι είναι Έλληνας, είναι εύλογο να γίνει σύντομα γνωστό το όνομα.
Στους Έλληνες είναι γνωστό εξάλλου το ανέκδοτο που λέει, ότι δεν χρειάζεται να βάλεις κατασκόπους, τα λένε από μόνοι τους.

Αυτός ο τραγουδιστής, ο Νάσος Καββαθάς, είναι γεννημένος το 1970. Δηλαδή 54 χρονών. Αλλά καλά κρατιέται, χωρίς περιττά κιλά για την ηλικία που έχει.

Η σωματοδομή όμως του Mystique, να πω την αλήθεια, μου παραπέμπει σε νεότερη ηλικία, όπως ο λαιμός ας πούμε ή το στέρνο.
Δηλαδή προς το Γιάννη Παπαδόπουλο των Wardrum, που γράφτηκε.

Ίσως δηλαδή, κάποιος να μπορούσε να στοιχηματίσει στον (ξυρισμένο από γενιά και με μπόλικο make up) Γιάννη Παπαδόπουλο ως Mystique και ας λέει ο @Aphelian ότι δεν είναι.

Αλλά μπορεί να είναι και ο Καββαθάς. Δεν ξέρω. Μπερδεύτηκα λίγο.

- Μίλα Γιάγκο, τι εννοείς;
- Δεν ξέρω Βίρνα. Ένας από τους 2.
- Ένας από τους 2 Γιάγκο, είναι ο Mystique;
- Ναι Βίρνα, αυτό σου λέω. Ότι ένας από τους 2 είναι ο Mystique.
- Δηλαδή, μου λες Γιάγκο Δράκο, ότι ή ο Καββαθάς ή ο Παπαδόπουλος, είναι ο Mystique με τη μάσκα;
- Ναι, Βίρνα, σου λέω με κάθε σοβαρότητα της κατάστασης, ότι ο μασκοφορεμένος Mystique, είναι είτε ο Νάσος Καββαθάς είτε ο Γιάννης Παπαδόπουλος.
- Αυτό είναι φοβερό Γιάγκο.

- Εγώ Βίρνα λέω, ότι αυτός εδώ είναι ο Mystique.
Ο τραγουδιστής των Unholy Reich από την Κύπρο, αλλά δεν έχω ιδέα πώς τον λένε.

Επίσης ρίχνω στο τραπέζι και το όνομα του Δημήτρη Καρτάλογλου, των Sacral Rage, ως δική μου υπόθεση φυσικά.

CSI, Λάμψη και Σέρλοκ Χόλμς μαζί γίναμε. :D
Άβαταρ μέλους
CountRaven

aorpanos72 έγραψε: Τρί 13 Φεβ 2024, 00:59 Αν είναι Έλληνας και έχει δει το φόρουμ και τι του έχω σουρει.... Δεν παίρνω τίποτα πίσω.
Κλαίω.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Aphelian έγραψε: Τρί 13 Φεβ 2024, 00:10
Aegon έγραψε: Δευ 12 Φεβ 2024, 23:51 Θυμήθηκα ότι κάποτε ο Παπαδόπουλος των Wardrum είχε κάνει κάτι ωραία vocal covers σε Crimson Glory...Να είναι αυτός άραγε;
Οχι, δεν ειναι ο Γιαννης.

Ετσι οπως καταλαβαινω, ο Ben Jackson μπερδεψε τις ιστοριες και ειπε την ιστορια του Παπαδοπουλου μιλωντας για τον Mystique (οσοι δεν ηταν σε εκεινο το θρυλικο ποστ, ο Γιαννης ειχε κανει μια διασκευη στο Masque of the Red Death πριν 10-12 χρονια και ειχαμε χαζεψει ολοι ομαδικα, και αυτη τη διασκευη την εστειλαν πολλοι Ελληνες στους Crimson Glory και ο Drenning νομιζω, ειχε απαντησει, Pls tell that guy to contact the band - και ο μυθος λεει πως δουλεψαν σε καποια πραγματα μαζι).

Μαλιστα απο συνεντευξη του Γιαννη:
Ερωτηση : "Πριν μερικούς μήνες είχε κυκλοφορήσει μια σχεδόν επιβεβαιωμένη φήμη πως είχες επιλεχθεί ως η νέα φωνή των Crimson Glory, λόγω κι ενός post της φωνητικής διασκευής σου στο "Masque Of The Red Death" στην επίσημη σελίδα της μπάντας στο Facebook. Από τότε, δεν είχαμε κάποια περαιτέρω ενημέρωση, οπότε τι πραγματικά συμβαίνει με εσένα και την μπάντα; Θα ήθελες να μας ξεκαθαρίσεις τα πράγματα σχετικά με αυτό;"

Απαντηση: "Τα πράγματα είναι αρκετά απλά: έπεσε στο τραπέζι απ’ όλα τα μέλη των Crimson Glory η πρόταση να είμαι εγώ ο τραγουδιστής της επόμενης τους δουλειάς, πράγμα που θα ήταν τιμή μου και γραμμένο στην ιστορία.

Περιττό να σου δηλώσω την απάντηση που είχα δώσει (γέλια).

Από εκεί και πέρα, όλοι έχουν τις υποχρεώσεις τους τόσο εντός όσο κι εκτός σπιτιού που τους κρατάνε πίσω από το θηρίο που λέγεται Crimson Glory. Οπότε το όλο θέμα μπαίνει στον πάγο, μέχρι να έχω νεότερά τους."

Αν δεν επαθε εγκεφαλικο λοιπόν ο Ben, τοτε υπαρχει στην Ελλαδα ένας τυπος που ειναι 90% κλωνος του Midnight και δεν τον εχουμε ακουσει ποτε σε άλλη μπαντα/στη σκηνή :S

Πλέον, απλώς νομιζω οτι θα ειναι ένας τυπος που θα εχει γινει master στο ΑΙ replacement και μας γλενταει ολους :D

Τα samples παντως παιρνουν κεφαλια.
Και εγώ αυτή ακριβώς τη φάση σκέφτηκα αλλά μετά μου πετάει ο Jackson γιατί λέει "He is going to do a solo album" και εκεί απλά λέω "ρε λες;".

Πάντως εδώ δεν ακούμε Παπαδόπουλο, όχι.

Οπότε ή ο Jackson έχε μπερδευτεί φουλ όπως λέει ο @Aphelian ή έχουμε επανάληψη ιστορίας made in Greece και ο Mystique ΗΔΗ διαβάζει το χωριό μας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”