Metal Hammer - Αύγουστος 2018 - Αφιέρωμα 1988

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Metal Hammer - Αύγουστος 2018 - Αφιέρωμα 1988

Δημοσίευση από CountRaven »

Το σφυρί βάζει στο μικροσκόπιο τη χρονιά του 1988 στο φετινό αφιέρωμα του Αυγούστου.

Το πήρε κάνεις;

Έχει ψωμί;

Διαβάζω και κάποιο κράξιμο στα tabloids και είπα να ρωτήσω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Metal Hammer - Αύγουστος 2018 - Αφιέρωμα 1988

Δημοσίευση από white_knight »

Εγω το πηρα,και το τελειωσα οταν αραζα παραλια,ειχα πολλα χρονια να παρω metal hammer και πραγματικα νομιζω οτι εχει βελτιωθει παρα πολυ.Χαρηκα που ειδα και εναν "δικο μας" να γραφει μεσα στο αφιερωμα.Εντυπωση μου εκανε οι πολλες αναφορες σε aor/hair metal κλπ που καποτε τα ειχανε αφορισει ως κομμωτριες κλπ.Πως αλλαζουν καποια πραγματα...
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Metal Hammer - Αύγουστος 2018 - Αφιέρωμα 1988

Δημοσίευση από castledemon »

το εχω αλλά λίγο το ξεφύλλισα μόνο.
Είναι καλό το αφιέρωμα, άλλωστε κυκλοφόρησε πολύ πράγμα τότε.
Απλά αντί να τα βάλουν όλα με αλφαβητική σειρά, θα έπρεπε να ξεχωρίσουν κάποια που έκαναν το μεγαλύτερο impact, που αποτελεσαν σημειο αναφορας για τα επομενα χρονια (οπως transcendence, mindcrime κτλ) και μετά τα υπόλοιπα. Ισχύει αυτό με τα AOR και με αιφνιδίασε και μένα
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Metal Hammer - Αύγουστος 2018 - Αφιέρωμα 1988

Δημοσίευση από Zippo190 »

είδαν ότι είναι ανερχόμενη τάση οπότε είπαν να κάνουν τις αναφορές.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Metal Hammer - Αύγουστος 2018 - Αφιέρωμα 1988

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Παρ 10 Αύγ 2018, 11:54 είδαν ότι είναι ανερχόμενη τάση οπότε είπαν να κάνουν τις αναφορές.
Αυτο ακριβως σκεφτόμουν κι εγώ...βλέπε την επιτυχια των steel panther πχ...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Metal Hammer - Αύγουστος 2018 - Αφιέρωμα 1988

Δημοσίευση από Vic »

Ρε παιδιά, δεν καταλαβαίνω πώς έξυπνοι άνθρωποι την πατάτε τόσο πολύ σε κάτι προφανές. Ποιοι Steel Panther και ποια ανερχόμενη τάση; Τώρα θυμήθηκαν τους Steel Panther; Ο Τραγάκης γουστάρει τέτοια και πλέον έχει την επιρροή να περνάει και η δική του γνώμη. ΤΟΣΟ απλό είναι. Μην ψάχνετε ρε συνωμοσίες.

Τον είχα σπίτι μου τις μέρες του Over the Wall και μιλάμε τον τρέλανα την πρώτη μέρα. Βάζετε τις φλωριές των Poison και αφήνετε στην απόξω Flotsam και Vicious Rumors; Βάζετε το ντεμπούτο Bolt Thrower που με την καμία δεν έχει το εκτόπισμα και δεν βάζετε το Χ και το Ψ έπος; Και σήμερα έπεσε roasting από τους γκλαμάδες και τους χαρντροκάδες "μμμ, κωλοτούμπες, ποιον πάτε να κοροϊδέψετε" και τέτοια, χαχαχα.

Ντέζα Βου η μέρα.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Metal Hammer - Αύγουστος 2018 - Αφιέρωμα 1988

Δημοσίευση από theBox »

Είναι που αγχωνόμαστε να παραμείνει το μέταλ μας ανοθευτο και βλέπουμε χιμαιρες παντου! :D :D :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Metal Hammer - Αύγουστος 2018 - Αφιέρωμα 1988

Δημοσίευση από CountRaven »

και αφήνετε στην απόξω Flotsam και Vicious Rumors;
Τι θες να πεις δηλαδή, ότι το αφιέρωμα δεν έχει αναφορά σε "Digital Dictator" και "No Place For Disgrace";
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Metal Hammer - Αύγουστος 2018 - Αφιέρωμα 1988

Δημοσίευση από CountRaven »

από τους γκλαμάδες και τους χαρντροκάδες
Εντάξει εδώ γελάει ο κόσμος. Ποιοι γκλαμάδες και χαρντροκάδες ρε παιδιά; Στην Ελλάδα βρισκόμαστε.

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω διαβάσει ακόμα το αφιέρωμα και ότι εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να υπάρχει και αναφορά σε Melodic Rock / Hard Rock / AOR άλμπουμ σε κάποιο section ενός αφιερώματος ενός Metal περιοδικού για μια χρονιά.

Επίσης ΟΚ μπορώ εγκυκλοπαιδικά να καταλάβω το red alert σε επίπεδο κουλτούρας και πατριωτισμού ενός "γκλαμά / χαρντροκά" που τόλμησαν οι κακοί "μεταλλάδες" να του αγγίξουν τα ιερά και τα όσια έστω και αναφορικά. Αλλά ως εκεί.

Και το γράφω το "ως εκεί" γιατί διάβασα κάποια σχόλια από συγκεκριμένα άτομα της AOR φάσης που παρουσιάζουν το γεγονός της αναφοράς στο αφιέρωμα, σαν μια καθαρή εγκληματική ενέργεια σε σχέση και με το παρελθόν του Χάμερ επάνω στο θέμα.

Και ΟΚ ας καταγράψουμε κάποια κείμενα ορισμένων χαμρόβιων ως εριστικά και fail -γιατί πχ υπήρχαν και κείμενα των Κισατζεκιάν, Στέφα και Ίσνογκουντ με διθυράμβους αλλά ακόμα και η εκθειαστική αναφορά του Γιοβανίτη στο "Too Young To Fall In Love" -και μιλάμε για πένες τώρα όχι για παιδική χαρά-....

Και προσοχή πηγαίνω πίσω στο χρόνο και όχι μετά το μέσο των 00ς που έσκασαν τα νέα Σουηδικά φιντάνια της φάσης και αγκαλιάστηκαν με αγάπη σε επίπεδο κριτικής, but that is another story....

Και ρωτάω εγώ τώρα: ΟΚ... "Το Χάμερ κακό, στραβό και ανάποδο και έκανε έγκλημα που γύρισε την πλάτη και δεν έκανε εξώφυλλο τους Kiss". Ο αντίποδας ποιος ήταν;

Υπήρξε ποτέ συνειδητό και πολυπληθές Melodic Rock / Hard Rock / AOR κοινό στην Ελλάδα; Που να στηρίζει; - Όχι.

Υπήρξε ποτέ κάποιο περιοδικό που να σηκώσει μαζικά τη φάση; Έστω και με ρίσκο... Έστω και σαν προσπάθεια... Στις καλές εποχές αναφέρομαι... Σε γόνιμες εποχές είμασταν και εκδότες υπήρχαν πολλοί... Πρωτοβουλία; Καμία.

Κακά τα ψέματα το μόνο έντυπο που έγραψε στοχευμένα και αναλυτικά στην Ελλάδα για Melodic Rock / Hard Rock / AOR ήταν το Rock Brigade του Τσοβόλα και αυτό έγινε πολύ μετά -00ς-. Ας με διορθώσει κάποιος.

Ένα εξειδικευμένο για τη φάση δισκάδικο υπήρχε και αυτό έκλεισε... Γιατί βρε AORάκια μου άραγε;;;;

Θέλετε να πάμε και στο σήμερα που έχουμε και Internet και έχουμε συσπειρωθεί οι φιλενάδες;

Το live των FM πέρυσι πόσο κόσμο είχε -εκεί ήμουν μην πάτε να μου πλασάρετε ψευδή στοιχεία-; :P :P :P :P

Γιατί όλα τα live σε τέτοια φάση γίνονται πλέον από συγκεκριμένα άτομα, με μεγάλο ρίσκο, σε συγκεκριμένο μαγαζί των Αθηνών και με συγκεκριμένη τριψήφιου αριθμού προσέλευση;

Θέλω να πω λοιπόν με όλα τα παραπάνω ότι ακόμα και μετά τα μέσα των 00ς που άρχισε να "παίζετε κάποια μπάλα" με το Melodic Rock / Hard Rock / AOR στην Ελλάδα, είτε με parties, είτε με live, είτε με οτιδήποτε, το κοινό που στηρίζει και ασχολείται είναι πολύ μικρό αριθμητικά. Θυμάμαι το 2005 -κάπου εκεί- κάναμε το live των Praying Mantis στην Σαλονίκη με ένα κάρο support και άντε να μάζεψε μια 300αρα και πολλά λέω.

Δεν μπορώ να έχω εικόνα τι γίνονταν στα 90ς και σε κάποιο κομμάτι των 90ς, αλλά όπως έγραψα και παραπάνω, για να μην έγινε καμία μαζική προσπάθεια σε τίποτα για να φανεί η φάση της ευρύτερης σκηνής και όχι μόνο των πολύ μεγάλων ονομάτων, σημαίνει ότι δεν υπήρχε ή ενδιαφέρον ή κατάλληλο έδαφος. Σίγουρα παλιότερα στην φάση άτομα, βαμμένα και ταγμένα υπήρχαν. Αλλά και πάλι πολύ λίγα...

Από την άλλη αφήνω σαν δεδομένα ότι πχ. το "Final Countdown" βγήκε και σε Ελληνική κοπή -βρε λες να ήταν το μπάσκετ;-, οι Scorpions έρχονταν για συναυλίες και το "Runaway" έπαιξε μέχρι και σε Ελληνική ταινία της εποχής -"Αγόρια στην Πορνεία"-. Το χάρντ ροκ στο σπίτι του μέσου Έλληνα; Τότε; Από εκεί και μετά;

Με όλη αυτή την πολυλογία θέλω να πω πως στο Ελλαδιστάν η Melodic Rock / Hard Rock / AOR φάση ήταν και είναι ακόμα μια υποκουλτούρα και σε επίπεδο κοινού αλλά και σε επίπεδο πωλήσεων, την στιγμή που έξω το κοντέρ έσπαγε, με πωλήσεις, συναυλίες, φεστιβάλ και στην ακμή και στην παρακμή του είδους.

Οπότε το να κράζουμε με στόμφο ιστορικού λάθους ένα περιοδικό για μια ολιγοσέλιδη αναφορά είναι μαλακία.

Μας αρέσουν στην Ελλάδα οι υποκουλτύρες και οι τάσεις των 300-400 και λιγότερων ατόμων. Είμαστε όλοι πολύ βαμμένοι και πωρωμένοι ο καθένας με την δικιά του και μισούμε τις υπόλοιπες. Μύγα στο σπαθί μας.

υγ. Το μίσος των βαμμένων AORάδων για το Metal είναι πραγματικά μεγάλο. Πραγματικά κερδίζουν την πρωτιά. Μιλάμε για απαξίωση όχι αστεία. Οι μεταλλάδες είναι πολύ ποιο ανοιχτού σε Melodic Rock / Hard Rock / AOR φάση. Το αντίστροφο πολύ σπάνια.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Metal Hammer - Αύγουστος 2018 - Αφιέρωμα 1988

Δημοσίευση από Zippo190 »

Vic έγραψε: Παρ 10 Αύγ 2018, 22:52 Τον είχα σπίτι μου τις μέρες του Over the Wall και μιλάμε τον τρέλανα την πρώτη μέρα. Βάζετε τις φλωριές των Poison και αφήνετε στην απόξω Flotsam και Vicious Rumors; Βάζετε το ντεμπούτο Bolt Thrower που με την καμία δεν έχει το εκτόπισμα και δεν βάζετε το Χ και το Ψ έπος; Και σήμερα έπεσε roasting από τους γκλαμάδες και τους χαρντροκάδες "μμμ, κωλοτούμπες, ποιον πάτε να κοροϊδέψετε" και τέτοια, χαχαχα.

Ντέζα Βου η μέρα.
καλά κάνουν, τόσα χρόνια στο φτύσιμο και ξαφνικά αφιέρωμα; B)
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Metal Hammer - Αύγουστος 2018 - Αφιέρωμα 1988

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Σάβ 11 Αύγ 2018, 10:39
από τους γκλαμάδες και τους χαρντροκάδες
Εντάξει εδώ γελάει ο κόσμος. Ποιοι γκλαμάδες και χαρντροκάδες ρε παιδιά; Στην Ελλάδα βρισκόμαστε.

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω διαβάσει ακόμα το αφιέρωμα και ότι εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να υπάρχει και αναφορά σε Melodic Rock / Hard Rock / AOR άλμπουμ σε κάποιο section ενός αφιερώματος ενός Metal περιοδικού για μια χρονιά.

Επίσης ΟΚ μπορώ εγκυκλοπαιδικά να καταλάβω το red alert σε επίπεδο κουλτούρας και πατριωτισμού ενός "γκλαμά / χαρντροκά" που τόλμησαν οι κακοί "μεταλλάδες" να του αγγίξουν τα ιερά και τα όσια έστω και αναφορικά. Αλλά ως εκεί.

Και το γράφω το "ως εκεί" γιατί διάβασα κάποια σχόλια από συγκεκριμένα άτομα της AOR φάσης που παρουσιάζουν το γεγονός της αναφοράς στο αφιέρωμα, σαν μια καθαρή εγκληματική ενέργεια σε σχέση και με το παρελθόν του Χάμερ επάνω στο θέμα.

Και ΟΚ ας καταγράψουμε κάποια κείμενα ορισμένων χαμρόβιων ως εριστικά και fail -γιατί πχ υπήρχαν και κείμενα των Κισατζεκιάν, Στέφα και Ίσνογκουντ με διθυράμβους αλλά ακόμα και η εκθειαστική αναφορά του Γιοβανίτη στο "Too Young To Fall In Love" -και μιλάμε για πένες τώρα όχι για παιδική χαρά-....

Και προσοχή πηγαίνω πίσω στο χρόνο και όχι μετά το μέσο των 00ς που έσκασαν τα νέα Σουηδικά φιντάνια της φάσης και αγκαλιάστηκαν με αγάπη σε επίπεδο κριτικής, but that is another story....

Και ρωτάω εγώ τώρα: ΟΚ... "Το Χάμερ κακό, στραβό και ανάποδο και έκανε έγκλημα που γύρισε την πλάτη και δεν έκανε εξώφυλλο τους Kiss". Ο αντίποδας ποιος ήταν;

Υπήρξε ποτέ συνειδητό και πολυπληθές Melodic Rock / Hard Rock / AOR κοινό στην Ελλάδα; Που να στηρίζει; - Όχι.

Υπήρξε ποτέ κάποιο περιοδικό που να σηκώσει μαζικά τη φάση; Έστω και με ρίσκο... Έστω και σαν προσπάθεια... Στις καλές εποχές αναφέρομαι... Σε γόνιμες εποχές είμασταν και εκδότες υπήρχαν πολλοί... Πρωτοβουλία; Καμία.

Κακά τα ψέματα το μόνο έντυπο που έγραψε στοχευμένα και αναλυτικά στην Ελλάδα για Melodic Rock / Hard Rock / AOR ήταν το Rock Brigade του Τσοβόλα και αυτό έγινε πολύ μετά -00ς-. Ας με διορθώσει κάποιος.

Ένα εξειδικευμένο για τη φάση δισκάδικο υπήρχε και αυτό έκλεισε... Γιατί βρε AORάκια μου άραγε;;;;

Θέλετε να πάμε και στο σήμερα που έχουμε και Internet και έχουμε συσπειρωθεί οι φιλενάδες;

Το live των FM πέρυσι πόσο κόσμο είχε -εκεί ήμουν μην πάτε να μου πλασάρετε ψευδή στοιχεία-; :P :P :P :P

Γιατί όλα τα live σε τέτοια φάση γίνονται πλέον από συγκεκριμένα άτομα, με μεγάλο ρίσκο, σε συγκεκριμένο μαγαζί των Αθηνών και με συγκεκριμένη τριψήφιου αριθμού προσέλευση;

Θέλω να πω λοιπόν με όλα τα παραπάνω ότι ακόμα και μετά τα μέσα των 00ς που άρχισε να "παίζετε κάποια μπάλα" με το Melodic Rock / Hard Rock / AOR στην Ελλάδα, είτε με parties, είτε με live, είτε με οτιδήποτε, το κοινό που στηρίζει και ασχολείται είναι πολύ μικρό αριθμητικά. Θυμάμαι το 2005 κάναμε το live των Praying Mantis στη Σαλονίκη με ένα κάρο support και άντε να μάζεψε μια 300αρα και πολλά λέω.

Δεν μπορώ να έχω εικόνα τι γίνονταν στα 90ς και σε κάποιο κομμάτι των 90ς, αλλά όπως έγραψα και παραπάνω, για να μην έγινε καμία μαζική προσπάθεια σε τίποτα για να φανεί η φάση της ευρύτερης σκηνής και όχι μόνο των πολύ μεγάλων ονομάτων, σημαίνει ότι δεν υπήρχε ή ενδιαφέρον ή κατάλληλο έδαφος. Σίγουρα παλιότερα στην φάση άτομα, βαμμένα και ταγμένα υπήρχαν. Αλλά και πάλι πολύ λίγα...

Από την άλλη αφήνω σαν δεδομένα ότι πχ. το "Final Countdown" βγήκε και σε Ελληνική κοπή -βρε λες να ήταν το μπάσκετ;-, οι Scorpions έρχονταν για συναυλίες και το "Runaway" έπαιξε μέχρι και σε Ελληνική ταινία της εποχής -"Αγόρια στην Πορνεία"-. Το χάρντ ροκ στο σπίτι του μέσου Έλληνα; Τότε; Από εκεί και μετά;

Με όλη αυτή την πολυλογία θέλω να πω πως στο Ελλαδιστάν η Melodic Rock / Hard Rock / AOR φάση ήταν και είναι ακόμα μια υποκουλτούρα και σε επίπεδο κοινού αλλά και σε επίπεδο πωλήσεων, την στιγμή που έξω το κοντέρ έσπαγε, με πωλήσεις, συναυλίες, φεστιβάλ και στην ακμή και στην παρακμή του είδους.

Οπότε το να κράζουμε με στόμφο ιστορικού λάθους ένα περιοδικό για μια ολιγοσέλιδη αναφορά είναι μαλακία.

Μας αρέσουν στην Ελλάδα οι υποκουλτύρες και οι τάσεις των 300-400 και λιγότερων ατόμων. Είμαστε όλοι πολύ βαμμένοι και πωρωμένοι ο καθένας με την δικιά του και μισούμε τις υπόλοιπες. Μύγα στο σπαθί μας.

υγ. Το μίσος των βαμμένων AORάδων για το Metal είναι πραγματικά μεγάλο. Πραγματικά κερδίζουν την πρωτιά. Μιλάμε για απαξίωση όχι αστεία. Οι μεταλλάδες είναι πολύ ποιο ανοιχτού σε Melodic Rock / Hard Rock / AOR φάση. Το αντίστροφο πολύ σπάνια.

έχει ένα point ο Χρήστος, πέραν της πλάκας αν μια αναφορά βάλει πέντε πιτσιρίκια στην φάση καλό είναι. Και όσοι δυσανασχετούν μπορούν να κάνουν ότι κάνω εγώ: απλά αδιαφορώ.

Πάντως θεωρώ (μπορεί να κάνω και λάθος) ότι το aor δεν μπορεί να έχει πολυπληθές κοινό στην Ελλάδα: είναι μουσική κομμένη και ραμμένη στα μέτρα της 80'ς Αμερικάνικής μουσικής βιομηχανίας που στοχεύει σε μεσοαστική τάξη και γενικά κάτι ανάλογο της pop. Και δεν το λέω υποτιμητικά απλά έτσι το βλέπω εδώ: στην Ελλάδα δύσκολα θα βρει πρόσφορο έδαφος με εξαίρεση άτομα που μπορούν να εκτιμήσουν καθαρά και μόνο την μουσική αφήνοντας έξω το hype της υπόθεσης.

Βέβαια στους J.P. είδα πιτσιρικά με ρετρό μπλούζα David Lee Roth (για όνομα.....) οπότε θεωρώ ότι μπορεί να πιάνει λίγο τους παρελθοντολάγνους και λοιπούς ρετρό πολεμιστές.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Metal Hammer - Αύγουστος 2018 - Αφιέρωμα 1988

Δημοσίευση από Vic »

To αφιέρωμα έχει 30 δίσκους (δισέλιδο αφιέρωμα) και μετά για κάθε παρακλάδι έχει αλφαβητικά τους σημαντικότερους δίσκους (ή και τους αδιάφορους) που για τον καθένα έχει λίγα λόγια.

Στους 30, που όπως μου εξηγήθηκε, το κριτήριο ήταν η επιρροή και η σημαντικότητά τους και το μπαμ την εποχή τους, μπήκαν οι Bon Jovi και οι Poison, ενώ μπήκαν και οι Masters of Reality, Soundgarden, ντεμπούτα Carcass και Bolt Thrower κ.α. Τα αναφέρω ως δίσκους που δεν θα έβαζα με τίποτα στους 30, προσωπικά θα έβαζα την μουσική αφρόκρεμα και σαν κριτήριο να ξεχωρίσω δύο "ίσους" δίσκους, τότε θα λάμβανα υπόψιν και το κριτήριο της επιρροής ή το εμπορικό εκτόπισμα.

Τα κείμενα βέβαια αποζημιώνουν τα περισσότερα, ενδιαφέροντα είναι αλλά εμένα μου χτύπησε άσχημα να βλέπω στην απόξω Φλότσαμ, Φορμπίντεν και VR (και άλλα πολλά, πχ το No Exit που το λατρεύουν κιόλας) και είναι κλασική περίπτωση ο καθένας θα λέει τα δικά του. Πάντως είχε και αρκετές σελίδες για τα ποζεριλίκια και τα χαρντροκάδικα και νομίζω περισσότερο αυτό τους τσίγκλισε. Ποταμός από σχόλια για τα κείμενα σε ύφος τρουμέταλου το 96 που διυλίζει τον κώνωπα και τα χώνει στον γραφιά και αυτό μου έκανε και την μεγαλύτερη εντύπωση. Μια φορά που αντιμετωπίστηκαν σαν ίσοι και τους βγήκε "πού πάτε ρε άσχετοι" και "ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει χάμερ" και τέτοια.

Και δεν λέω για την Μαρίζα και τον Τραμπάκουλα γιατί αυτοί φάνηκαν ότι το προσεγγίζουν ελαφρά το θέμα, λίγο πειραχτικά μεταξύ φίλων αν και από όσο έχω καταλάβει ο Τραγάκης είναι χρόνια φίλος της πρώτης και θα πρέπει να πικράθηκε λίγο. Το λέω γιατί στο σπίτι μου την πρώτη μέρα τον στενοχώρησα και το μετάνιωσα, φαινόταν ότι είχε βάλει πολύ κόπο και πολλές ώρες δουλειάς και το μόνο που βρήκε ήταν μια καταιγίδα παρατηρήσεων και ούτε μία κουβέντα για κάτι θετικό. Το είχα ξεφυλλίσει μόνο και κόλλησα με τις επιλογές (νομίζω θα άλλαζα τουλάχιστον 12 άλμπουμ της 30άδας, ίσως και 15). Διάβασα πιο προσεκτικά τα κείμενα και όντως έχει και πολλά θετικά, μαζί και το πόσο ενδιαφέροντα είναι κάποια από αυτά που δεν θα έβαζα (είμαι και φαν του Καραολίδη και έχει γράψει για τα out).

Ε, φανταστείτε τώρα που έχει κάνει τον κόπο για όλες αυτές τις μουσικές (τα περισσότερα κείμενα αυτός τα γράφει σε εκείνο το section) και τελικά εισέπραξε "επίθεση". Και έχουν και μια (όχι υγιή) ευαισθησία τον τελευταίο καιρό στο Χάμερ με τις "επιθέσεις" και δεν βοήθησε καθόλου υποθέτω. Μπορώ να φανταστώ να του λένε "μπράβο, είδαμε τι χαρά κάνανε οι δικοί σου"...

Άπειρα σωστά πόιντς ο Κόμης.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Metal Hammer - Αύγουστος 2018 - Αφιέρωμα 1988

Δημοσίευση από CountRaven »

είδα πιτσιρικά με ρετρό μπλούζα David Lee Roth (για όνομα.....)
Ένα δάκρυ κύλησε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Metal Hammer - Αύγουστος 2018 - Αφιέρωμα 1988

Δημοσίευση από CountRaven »

Vic έγραψε: Σάβ 11 Αύγ 2018, 11:15 To αφιέρωμα έχει 30 δίσκους (δισέλιδο αφιέρωμα) και μετά για κάθε παρακλάδι έχει αλφαβητικά τους σημαντικότερους δίσκους (ή και τους αδιάφορους) που για τον καθένα έχει λίγα λόγια.

Στους 30, που όπως μου εξηγήθηκε, το κριτήριο ήταν η επιρροή και η σημαντικότητά τους και το μπαμ την εποχή τους, μπήκαν οι Bon Jovi και οι Poison, ενώ μπήκαν και οι Masters of Reality, Soundgarden, ντεμπούτα Carcass και Bolt Thrower κ.α. Τα αναφέρω ως δίσκους που δεν θα έβαζα με τίποτα στους 30, προσωπικά θα έβαζα την μουσική αφρόκρεμα και σαν κριτήριο να ξεχωρίσω δύο "ίσους" δίσκους, τότε θα λάμβανα υπόψιν και το κριτήριο της επιρροής ή το εμπορικό εκτόπισμα.

Τα κείμενα βέβαια αποζημιώνουν τα περισσότερα, ενδιαφέροντα είναι αλλά εμένα μου χτύπησε άσχημα να βλέπω στην απόξω Φλότσαμ, Φορμπίντεν και VR (και άλλα πολλά, πχ το No Exit που το λατρεύουν κιόλας) και είναι κλασική περίπτωση ο καθένας θα λέει τα δικά του. Πάντως είχε και αρκετές σελίδες για τα ποζεριλίκια και τα χαρντροκάδικα και νομίζω περισσότερο αυτό τους τσίγκλισε. Ποταμός από σχόλια για τα κείμενα σε ύφος τρουμέταλου το 96 που διυλίζει τον κώνωπα και τα χώνει στον γραφιά και αυτό μου έκανε και την μεγαλύτερη εντύπωση. Μια φορά που αντιμετωπίστηκαν σαν ίσοι και τους βγήκε "πού πάτε ρε άσχετοι" και "ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει χάμερ" και τέτοια.

Και δεν λέω για την Μαρίζα και τον Τραμπάκουλα γιατί αυτοί φάνηκαν ότι το προσεγγίζουν ελαφρά το θέμα, λίγο πειραχτικά μεταξύ φίλων αν και από όσο έχω καταλάβει ο Τραγάκης είναι χρόνια φίλος της πρώτης και θα πρέπει να πικράθηκε λίγο. Το λέω γιατί στο σπίτι μου την πρώτη μέρα τον στενοχώρησα και το μετάνιωσα, φαινόταν ότι είχε βάλει πολύ κόπο και πολλές ώρες δουλειάς και το μόνο που βρήκε ήταν μια καταιγίδα παρατηρήσεων και ούτε μία κουβέντα για κάτι θετικό. Το είχα ξεφυλλίσει μόνο και κόλλησα με τις επιλογές (νομίζω θα άλλαζα τουλάχιστον 12 άλμπουμ της 30άδας, ίσως και 15). Διάβασα πιο προσεκτικά τα κείμενα και όντως έχει και πολλά θετικά, μαζί και το πόσο ενδιαφέροντα είναι κάποια από αυτά που δεν θα έβαζα (είμαι και φαν του Καραολίδη και έχει γράψει για τα out).

Ε, φανταστείτε τώρα που έχει κάνει τον κόπο για όλες αυτές τις μουσικές (τα περισσότερα κείμενα αυτός τα γράφει σε εκείνο το section) και τελικά εισέπραξε "επίθεση". Και έχουν και μια (όχι υγιή) ευαισθησία τον τελευταίο καιρό στο Χάμερ με τις "επιθέσεις" και δεν βοήθησε καθόλου υποθέτω. Μπορώ να φανταστώ να του λένε "μπράβο, είδαμε τι χαρά κάνανε οι δικοί σου"...

Άπειρα σωστά πόιντς ο Κόμης.
Προσωπικά στην οποιαδήποτε προσπάθεια κοιτάζω πρώτα τα θετικά. Ξέρω από πρώτο χέρι πόσο σημασία έχει μια καλή κουβέντα και μάλιστα από άτομα που έχουν σχέση με το εκάστοτε αντικείμενο, ειδικά αν έχεις κοπιάσει.

No Place for Disgrace, Digital Dictator και NO EXIT είναι σίγουρα στην λίστα. αν έχουν μείνει απέξω... Τι να πω... Βασικά θα πάρω το τεύχος και θα διαβάσω. Μετά θα επεκταθώ αν χρειαστεί.

Όσο για τα tabloids δεν αναφέρομαι καν σε Μαρίζα και Τραμπάκουλα που ΟΚ οι τοποθετήσεις τους ήταν πιο χαβαλέ -έστω καυστικός χαβαλές by Μαρίζα side-. Αυτό είναι ΟΚ για μένα. Αναφέρομαι κυρίως σε σχόλια σε ποστ του ίδιου του Τραγάκη στα οποία ναι συμβαίνει ακριβώς αυτό:
Ποταμός από σχόλια για τα κείμενα σε ύφος τρουμέταλου το 96 που διυλίζει τον κώνωπα και τα χώνει στον γραφιά και αυτό μου έκανε και την μεγαλύτερη εντύπωση. Μια φορά που αντιμετωπίστηκαν σαν ίσοι και τους βγήκε "πού πάτε ρε άσχετοι" και "ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει χάμερ" και τέτοια.
Ο άνθρωπος προσπαθεί να εξηγήσει κάποια πράγματα τα οποία είναι και προφανή. Αλλά πέφτουμε σε ξέρα. Το ξαναλέω υπάρχει δυστυχώς από την πλευρά του AOR κόσμου μεγάλη εμπάθεια και απαξίωση για το Metal. Δυστυχώς.

Από τον τρόπο που απαντάει ο Τραγ δείχνει και τη δουλειά του να θέλει να προστατεύσει και ότι κόπιασε αλλά και ότι κρατάει μια Α ψυχραιμία στο tabloid χάος. Προσωπικά δεν θα έμπαινα στον κόπο να ασχοληθώ. But that is just me.

Στην τελική όπως λέει ο Zippo: Όποιος δεν γουστάρει ας αδιαφορήσει.
Μάλιστα κάπου το είδα το "μακριά και αγαπημένοι" σε κάποιο AOR-σχόλιο αλλά είχε πέσει πρώτα αρκετό δηλητήριο οπότε τι να το κάνω.

υγ.

Soundgarden και Masters Of Reality ε; Μαζί με το τεύχος θα πάρω και ένα υπογλώσσιο... Ή μήπως ενάμιση;

:P
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Metal Hammer - Αύγουστος 2018 - Αφιέρωμα 1988

Δημοσίευση από CountRaven »

Ίσως να ήταν σωστότερο να υπήρχε μια βασική 30άδα με τα Metal Classic και μια παράλληλη αναφορά με μικρές πεντάδες σε άλλες τάσεις, ρεύματα. Just saying.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”