AI και Heavy Metal δυστοπία

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
theBox

Re: AI και Heavy Metal δυστοπία

Δημοσίευση από theBox »

@Bersekeros

Σχετικα με το 1. που λες, δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ τροπος, αν το αποτελεσμα του ΑΙ το ηχογραφησεις με πραγματικη μπαντα, προσθετοντας κ αφαιροντας πραγματα (αυτο δεν ειναι καν απαραιτητο) να ανιχνευτει απο λογισμικο.

Μονο με ανιχνευτη ψευδους.

Κατα τα άλλα τα λες πολυ ωραια στο κειμενο σου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Παρ 29 Μαρ 2024, 09:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

Bersekeros έγραψε: Παρ 29 Μαρ 2024, 09:08
Xstroyer έγραψε: Παρ 29 Μαρ 2024, 08:06 Άψυχο, πλαστικό, ψεύτικο, απελπιστικά κακοκοινότυπο, όπως είναι άλλωστε πολλές κανονικές μπάντες της φάσης. Δεν ξέρω που θα οδηγήσει αυτό, αλλά σίγουρα η μπάλα θα πάρει και τους μέτριους μαζί της, ενώ κάποιες εταιρείες που νοιάζονται ή θα έχουν εξελιχθεί τα πράγματα σε σημείο που δεν καταλαβαίνεις εύκολα τι ακούς, δεν θα υπογράφουν σχήματα που δεν έχουν συναυλίες στη πλάτη τους.
Ακριβώς.
Πέρα από τα προηγούμενα που ανέφερα παραπάνω, θα αυξηθεί η δυσπιστία και η επιφυλακτικότητα σε τέτοιο τεράστιο βαθμό, που θα λέμε συνέχεια "δεν το πιστεύω, αν δεν το δω με τα μάτια μου ή το ακούσω με τα αυτιά μου live σε συναυλία', ότι ο τάδε ή ο δείνα "φούφουτος", μπορεί να παίξει ή να τραγουδήσει αυτό που μου παρουσιάζει.

Εάν αυτό δεν είναι αρνητικό και δεν "σκοτώνει" την μουσική την ίδια, τότε τι είναι;
Μα το ζητουμενο δεν ειναι να τα ΠΑΙΞΕΙ. Αυτο ειναι το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο, εχουμε γεμισει βιρτουοζους στα παντα. Το δυσκολο ειναι να το συνθεσεις. Κι απαξ και στο συνθετει το μηχανημα (δινοντας εσυ λεπτομερεις περιγραφες για το πως το οραματιζεσαι) κι εσυ μετα απλα το παιζεις/ηχογραφεις...
Game over.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

theBox έγραψε: Παρ 29 Μαρ 2024, 09:09 @Bersekeros

Σχετικα με το 1. που λες, δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ τροπος, αν το αποτελεσμα του ΑΙ το ηχογραφησεις με πραγματικη μπαντα, προσθετοντας κ αφαιροντας πραγματα (αυτο δεν ειναι καν απαραιτητο) να ανιχνευτει απο λογισμικο.

Μονο με ανιχνευτη ψευδους.
Ναι, ακόμα δεν υπάρχει.
Αλλά δεν ξέρουμε στο μελλον τι μπορεί να σκεφτεί το ανθρώπινο μυαλό (προγραμματιστής) ή η τεχνητή νοημοσύνη, για να βρει τον τρόπο ώστε να αποτρέπει με νομοθετικές παρεμβάσεις ή άλλες δικλείδες ασφαλείας τη "μη γνωστοποίηση".

Ας πούμε ένα παράδειγμα.

Έστω ότι ο Bersekeros χρησιμοποιεί και έχει κάνει χρήση τέτοιου προγράμματος. Για να το χρησιμοποιήσει θα πρέπει να το δηλώσει ή για να μπει να το χρησιμοποιήσει, θα πρέπει να κάνει log in με το ΑΦΜ του ή τον Αριθμό Πολίτη που (θα) έχει.

Αυτό θα πρέπει να είναι γνωστό στον καταναλωτή.

Εμένα, θα μου αρκεί να ξέρω ότι ο μουσικός Bersekeros, κάνει χρήση τέτοιων εργαλείων (ως μουσικός), για να τον αποφεύγω.

Όπως επίσης επιμένω ότι ένας εξελιγμένος αλγόριθμος, θα μπορεί να χρησιμοποιήσει και άλλα στοιχεία, που τώρα δεν μπορείς να σκεφτείς ή να σκεφτώ, για να εντοπίσει την "απάτη", έστω και αν γίνει "κοπτοραπτική".

Σε κάθε μέτρο, υπάρχει αντίμετρο ή ανακαλύπτεται στην πορεία.
Αυτή είναι η ιστορία της ανθρωπότητας.
Άβαταρ μέλους
Aphelian

Δημοσίευση από Aphelian »

Ο @theBox με εχει καλυψει στο 100%, τα γραφει ακομη καλυτερα απ'οσο θα μπορουσα να εκφρασω "τις ανησυχιες μου".

Επισης, στο κομματι της ηθικης και της στηριξης ή μη, μην ξεχνατε πως ο περισσοτερος κοσμος ΔΕΝ σκεφτεται ετσι και κρινοντας απο την κατασταση του τι ειναι δημοφιλες πλεον, δεν φαινεται να υπαρχει γυρισμος - τουλαχιστον σε πιο mainstream ακουσματα.

Regulation ξερω πως μπορει να υπαρξει, ΙΣΩΣ το μονο που ειναι εφικτο ειναι να υπαρχουν νομικες συνεπειες σε ΑΙ cloning φωνης (δλδ βγαζω καινουριο δισκο και μου τραγουδαει ο Adams της εποχης του Triumph of Steel κλp), αλλα και παλι μου φαινεται πως απλως ειμαστε θεατες μιας χιονοστιβαδας που καποιοι προσπαθουν να απωθησουν με φτυαρια απο το Jumbo.

Επισης ξαναλεω, ειμαστε ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. Generic, πλαστικο, αψυχο, ολα ναι (αν και με το χερι στην καρδια δεν μπορω να βρω διαφορα με μπαντες οπως οι Brothers of Metal klp), αλλα το ΑΙ, εχει ενα πλεονεκτημα που εχουν ολες οι μηχανες. Δεν κουραζεται, δεν στερευει απο "ιδεες", δεν εχει υποχρεωσεις, μονο βελτιωνεται. Ειμαι 100% σιγουρος πως παμε στο σεναριο που περιεγραψε ο @theBox, δλδ πλεον σε καποιους μηνες (χρονια?) η ποιοτητα θα εχει ανεβει τρομακτικα, επειδη θα ξεκινησει να το χρησιμοποιει απενοχοποημενα και ικανος κοσμος.

Παρακολουθω σαστισμενος, παλευοντας να τελειοποιησω ενα riff που με βασανιζει εδω και πολλες μερες για το καινουριο Sacred Outcry :D :D :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aphelian την Παρ 29 Μαρ 2024, 11:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Aphelian

theBox έγραψε: Παρ 29 Μαρ 2024, 08:23 Ο,,τι δειγμα εχω ακουσει μεχρι τωρα ουσιαστικα δεν εχει κιθαρες ή εχει επιπεδου manowar. Για να δουμε...
Shots fired :eric:
Άβαταρ μέλους
Epitaph

Δημοσίευση από Epitaph »

theBox έγραψε: Παρ 29 Μαρ 2024, 08:59
Ισχυουν ολα αυτα που λες, απλα εχει γινει ΑΠΕΙΡΕΣ φορες στην ιστορια με αμετρητους κλαδους που το "ανθρωπινο touch" βγηκε απο την εξισωση. Ενα απλο παραδειγμα ειναι η οργανοποιια πχ...

Βασικα το τελευταιο πραγμα που θελω να κανω ειναι να υιοθετησω το προβλεπομενο στερεοτυπο του "μουσικου/ακροατη που γκρινιαζει για τις εξελιξεις". Ισως το κανω και ως μηχανισμο αμυνας,δεν ξερω.

Παντως και τωρα που βγαζει ο καθε πικραμμενος αταλαντος (κι εγω μαζι, δεν βγαζω τον εαυτο μου απεξω) μετριο δισκο γιατι μεχρι εκει μπορει,δεν ειναι καλυτερη συνθηκη. Τουλαχιατον τωρα θα εχει ΚΑΛΥΤΕΡΑ εργαλεια που αν τα χρησιμοποιησει σωστα θα κανει το ψωνιο του με καλυτερα αποτελεσματα...για ολους.

Κι επειδη καποιο το εμπορευονται ολο αυτο...ε ας ανεβει τουλαχιστον η ποιοτητα του προιοντος. Εστω με βοηθηματα.
Οκ, καταλαβαίνω τον φόβο του «γκρινιάζω για τις εξελίξεις όλη την ώρα».
Επίσης καταλαβαίνω την επιθυμία σου για «γενικότερη άνοδο στην ποιότητα του προϊόντος». Προφανώς όλοι το θέλουμε αυτό.

Για μένα στην τωρινή κατάσταση της μουσικής, ΕΝ ΓΕΝΕΙ, η μαγεία έχει χαθεί. Και προσωπικά έχω στοχοποιήσει και περιορίσει αρκετούς από τους λόγους που συμβαίνει αυτό (Για μένα πάντα έτσι; Άλλος μπορεί να γουστάρει)
1) Καταιγισμός κυκλοφοριών (αυτό είναι το λιγότερο κακό). Δεν θα επεκταθώ, γιατί είναι κάτι προφανές.
2) Μαζικές πλαστικές παραγωγές που δεν αναδεικνύουν ιδιαιτερότητες, όχι μόνο σε άλμπουμς του ίδιου συγκροτήματος, αλλά ούτε καν ανάμεσα σε διαφορετικά συγκροτήματα πια.

Π.χ. άκουγες τις παραγωγές των Maiden και είχε κάθε άλμπουμ από το 1980 - 2000 τελείως διαφορετική παρουσίαση ήχου(ίσως η μικρότερη διαφορά ήταν από την ψιλομουντάδα του Piece Of Mind στην μεγαλύτερη διαύγεια του Powerslave). Και μετά κάπως συνέχισε αυτό, αλλά οι διαφορές είναι μικρότερες. Τώρα ακούς τα Blazon Stone (που μουσικά γαμάνε στα περισσότερα κομμάτια) και νομίζεις ότι είναι από το ίδιο άλμπουμ αρκετές φορές.

3) Η σταδιακή απομάκρυνση του ανθρώπου από τη φύση. Το ότι η πλειοψηφία των ζωών μας έχει γίνει πια τόσο αστική (αναπόφευκτα λόγω της ζωής των περισσότερων από εμάς σε μεγάλες πόλεις), έχει επηρεάσει και την μουσική. Αυτό είναι κάτι που ίσως πρόσφατα κατάλαβα και δεν έχω ακόμα αποκρυσταλλώσει τελείως, αλλά μου έρχονται παραδείγματα. Π.χ. φαντάσου το «Λυτρωτής» των Εξόριστοι να είχε διαφορετικό εξώφυλλο και να χε τωρινή παραγωγή Priest. Ή το βίντεο κλιπ του «Άννα» απλά να ήταν ένα AI Generated Lyric Video, και πόσο θα χάναμε από την ατμόσφαιρα του πρωτότυπου.

Για μένα είναι σα να βλέπεις ένα έργο του Theodor Kittelsen ή του Kentaro Miura (για να πάρω 2 καλλιτέχνες από διαφορετικές χώρες και διαφορετικές εποχές) και μετά να βλέπεις ένα μπρούτζινο έκτρωμα ακανόνιστου μεγέθους σε μια πλατεία το οποίο βέβαια «συμβολίζει τις μισθολογικές ανισότητες ανδρών και γυναικών» (τυχαίο και άκυρο παράδειγμα).

Προφανώς γουστάρω να ακούω και Vektor ή κάποια Fear Factory, όμως αυτοί δεν μιλάνε για φύση π.χ. ή για το πως πήγε η επίσκεψη τους σε ένα μπαρ και τι θέλαν να καρφώσουν. Μιλάνε για ηλεκτρονικές ρομποτικές μηχανές, το διάστημα και για ένα δυστοπικό μέλλον. Επομένως εκεί συνάδει η «άψυχη» παραγωγή με την όλη ιδέα.
Δηλαδή και οι δίσκοι είναι ένα έργο τέχνης και για να βυθιστείς πρέπει να μπεις στο κατάλληλο κλίμα.
Δεν γίνεται να βλέπω ταινία τρόμου και να χω έξω να βαράνε μπουλντόζες (ακραίο παράδειγμα).

Για να μην το πάω αλλού το θέμα, θα δώσω και ένα τελευταίο παράδειγμα.

Η μητέρα μου είχε θέμα με το μάτι της για αρκετό καιρό. Είχε αν θυμάμαι καλά χαλάζιο.
Είχε πάει σε γιατρούς, της είχαν γράψει αγωγή για 15 ημέρες (με κορτιζονούχα φάρμακα) και την έπαιρνε κανονικά , αλλά τελικά το επιμήκυνε ως τις 20 μέρες γιατί εν τέλει δεν κάναν τόσο καλή δουλειά όπως καταλάβατε. Μετά από λίγο καιρό ξαναεμφανιζόταν η πάθηση βέβαια και πάλι τα ίδια.
Ώσπου μια μέρα μιλούσε με μια φίλη της και έλεγε τους πόνους της και τη κάνει η φίλη «αα έλα δω να σου δώσω λουκουμάκι». Να μη σας τα πολυλογώ, πάει εκεί , τινάζει το λουκουμάκι (ναι αυτό με την άχνη), το βάζει για κάμποση ώρα στο μάτι, την επόμενη μέρα υποχωρεί, και σε 2 μέρες είχε υποχωρήσει πλήρως η πάθηση.
Πράγμα απίστευτο.
Τώρα θα μου πεις που κολλάνε όλα αυτά;
Κολλάνε στο ότι αν κάποιος έχει χαλάζιο, και googlarei μέσω μιας AI, θα του βγάλει αποτελέσματα που είναι «ασφαλή» και «σύμφωνα με τους υγειονομικούς όρους που έχει θεσπίσει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας». Θα σου βγάλει και κάνα αποτέλεσμα γιατρού να τα σκάσεις χοντρά και πιθανώς να μην δεις και αποτέλεσμα (κάτι όχι σπάνιο). Όμως το αποτέλεσμα ας πούμε για το λουκούμι ίσως να μην υπάρχει καν ή μπορεί και να αναφέρεται ώς fake news.
Προφανώς για πολλούς λόγους μπορεί να συμβαίνει αυτό (οι φαρμακευτικές άλλωστε θέλουν κι αυτές να ζήσουν...).
Η ερώτηση μου ήταν :
Δηλαδή ποιος σκέφτηκε να βάλει λουκούμι στο μάτι του όταν είχε χαλάζιο;;;
Όμως να που υπήρχε ένας άνθρωπος, δοκίμασε κάτι άκυρο και ρηξικέλευθο και είναι αποδοτικό.

Θέλω να καταλήξω πως συνήθως η Τ.Ν. (Α.Ι.) θα αποτελεί πέδη στην ευρηματικότητα και τον «κίνδυνο» του αγνώστου.
Η μόνη φωτεινή ακτίνα που βλέπω από αυτό είναι να το πάρουν κάποιοι καλλιτέχνες πολύ πατριωτικά και να γίνουν πιο ευρηματικοί, ώστε να μπορούν να αναδειχθούν μέσα από τον σορό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Epitaph την Παρ 29 Μαρ 2024, 10:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Epitaph

Δημοσίευση από Epitaph »

Και θα πω κάτι για να κλείσω στο θέμα και να μην κουράσω άλλο.

Εν τέλει, όλα όσα ανέφερα και με ξενερώνουν, μπορεί μελλοντικά να αλλάξουν και να έχουμε φοβερές 80's/90's «αναλογικές παραγωγές» και κορυφαίες συνθέσεις.
Ίσως γουστάρω να τα ακούω κιόλας.

Αλλά το γεγονός πως θα έχω και μόνο την αμφιβολία του αν αυτό που τραγουδάει είναι αληθινός άνθρωπος ή αν το συνέθεσε ανθρώπινος νους, με κάνει ήδη να ξενερώνω.
Είναι τρομακτικά διαφορετικό να ξέρεις, πως κάπου, κάποτε αυτή η ομάδα ανθρώπων επινόησε αυτό το κομμάτι μέσα από τις εμπειρίες και τα πιστεύω που είχαν. Γιατί και συ εν τέλει είσαι άνθρωπος και υποσυνείδητα παίρνεις το μήνυμα για το οτι μπορείς ακόμα να κάνεις την διαφορά με τις ικανότητες σου και μόνο.
Προσωπικά εκεί βρίσκω όλη την ουσία.
Άβαταρ μέλους
Aphelian

Epitaph έγραψε: Παρ 29 Μαρ 2024, 10:01 Και θα πω κάτι για να κλείσω στο θέμα και να μην κουράσω άλλο.

Εν τέλει, όλα όσα ανέφερα και με ξενερώνουν, μπορεί μελλοντικά να αλλάξουν και να έχουμε φοβερές 80's/90's «αναλογικές παραγωγές» και κορυφαίες συνθέσεις.
Ίσως γουστάρω να τα ακούω κιόλας.

Αλλά το γεγονός πως θα έχω και μόνο την αμφιβολία του αν αυτό που τραγουδάει είναι αληθινός άνθρωπος ή αν το συνέθεσε ανθρώπινος νους, με κάνει ήδη να ξενερώνω.
Είναι τρομακτικά διαφορετικό να ξέρεις, πως κάπου, κάποτε αυτή η ομάδα ανθρώπων επινόησε αυτό το κομμάτι μέσα από τις εμπειρίες και τα πιστεύω που είχαν. Γιατί και συ εν τέλει είσαι άνθρωπος και υποσυνείδητα παίρνεις το μήνυμα για το οτι μπορείς ακόμα να κάνεις την διαφορά με τις ικανότητες σου και μόνο.
Προσωπικά εκεί βρίσκω όλη την ουσία.
Δεν κουραζεις, αλιμονο, μαλιστα η κουβεντα (που ηταν 2 σελιδες το πρωι που ξυπνησα :S ) ειναι πολυ ενδιαφερουσα και ειμαστε μαρτυρες μιας πρωτοφανους καταστασης που θα λεμε στα ρομποτ-εγγονια μας σε μερικα χρονια.

Και συμφωνω, ειδικα στο τελευταιο σου point.

Επισης εγω ειχα χαλαζιο κι εκανα εγχειρηση γιατι κοντευε να πετρωσει, ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ :D
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Δημοσίευση από Xstroyer »

John Connor is dead. Long live the machines. Θα ζήσουμε απίστευτες στιγμές, γενικώς, στα επόμενα χρόνια.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Ο όρος True Metal θα πάρει άλλες πολύ πολύ ρεαλιστικές διαστάσεις στο εγγύς μέλλον :D :D :D
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Επίσης αγαπητέ @theBox , αντιλαμβανόμαστε όλοι νομίζω, ότι δεν υπάρχει λόγος να ξαναδώσει ούτε φράγκο κανένας μας για να αγοράσει μουσική, μόλις φυτρώσει και ανθίσει ο σπόρος της αμφιβολίας.
Τίποτα παλιά εξαφανισμένα demos θα ψάχνουμε, επανακυκλοφορίες παλιών άλμπουμ και παλιών obscure μπαντών.

Ήδη γίνεται σε μεγάλο ποσοστό της αγοράς αυτό.

Θα ευτελιστεί τόσο πολύ η φάση με τα καινούρια συγκροτήματα, αν δεν προλάβουμε να την αποτρέψουμε, που η ψηφιοποίηση της μουσικής, με την κατάργηση των φυσικών φορμάτ, θα είναι μονόδρομος.

Δεν θα δίνει λεφτά κανένας για να αγοράσει τη μουσική. Μόνο συνδρομή streaming πλατφόρμας.
Ίσως μόνο για συναυλίες.

Αν θα βγαίνουν άπειρες "καλές" κυκλοφορίες, από τον κάθε πιτσιρικά στο δωμάτιό του με AI, εγώ γιατί να αγοράσω μουσική;

Δωρεάν ή το πολύ πολύ συνδρομή στο τάδε συνδρομητικό. Που και εκεί υπάρχουν τρόποι, αν θέλεις να το έχεις "αβαβά".
Άβαταρ μέλους
Aphelian

Xstroyer έγραψε: Παρ 29 Μαρ 2024, 10:18 John Connor is dead. Long live the machines. Θα ζήσουμε απίστευτες στιγμές, γενικώς, στα επόμενα χρόνια.
"Listen, and understand! That Terminator is out there! It can't be bargained with. It can't be reasoned with. It doesn't feel pity, or remorse, or fear. And it absolutely will not stop... ever, until you are dead!"

"Watching John with the machine, it was suddenly so clear. The terminator would never stop. It would never leave him, and it would never hurt him, never shout at him, or get drunk and hit him, or say it was too busy to spend time with him. It would always be there. And it would die to protect him. Of all the would-be fathers who came and went over the years, this thing, this machine, was the only one who measured up. In an insane world, it was the sanest choice."

Αυτο, αλλα για επικ μεταλ songwriting :D :D :D
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

Bersekeros έγραψε: Παρ 29 Μαρ 2024, 10:28 Επίσης αγαπητέ @theBox , αντιλαμβανόμαστε όλοι νομίζω, ότι δεν υπάρχει λόγος να ξαναδώσει ούτε φράγκο κανένας μας για να αγοράσει μουσική, μόλις φυτρώσει και ανθίσει ο σπόρος της αμφιβολίας.
Τίποτα παλιά εξαφανισμένα demos θα ψάχνουμε, επανακυκλοφορίες παλιών άλμπουμ και παλιών obscure μπαντών.

Ήδη γίνεται σε μεγάλο ποσοστό της αγοράς αυτό.

Θα ευτελιστεί τόσο πολύ η φάση με τα καινούρια συγκροτήματα, αν δεν προλάβουμε να την αποτρέψουμε, που η ψηφιοποίηση της μουσικής, με την κατάργηση των φυσικών φορμάτ, θα είναι μονόδρομος.

Δεν θα δίνει λεφτά κανένας για να αγοράσει τη μουσική. Μόνο συνδρομή streaming πλατφόρμας.
Ίσως μόνο για συναυλίες.

Αν θα βγαίνουν άπειρες "καλές" κυκλοφορίες, από τον κάθε πιτσιρικά στο δωμάτιό του με AI, εγώ γιατί να αγοράσω μουσική;

Δωρεάν ή το πολύ πολύ συνδρομή στο τάδε συνδρομητικό. Που και εκεί υπάρχουν τρόποι, αν θέλεις να το έχεις "αβαβά".
προσωπκα πιστευω οτι οπως και με ΟΛΕΣ τις τρομακτικες τεχονολογικες εξελιξεις, μετα το αρχικο "σοκ" (εκατεροθεν, τοσο στους πολεμιους οσο και στους υπερμαχους) η κατασταση στη συλλογικη συνειδηση της ανρθωποτητας θα ερθει σε μια ισορροπια. Η "τεχνη" δεν θα σταματησει να παραγεται και φυσικα ο ανθρωπος δεν θα σταματησει να κοινωνικοποιειται και να επικοινωνει συναισθηματα μεσω αυτης. Απλα οι μεθοδοι, τα εργαλεια και το προσωπο αυτης θα αλλάξει. Τιποτα που δεν εχει ξανασυμβει και που θα συνεχισει να συμβαινει ολο και περισσοτερο.

Αναλογιστείτε τις σκέψεις των καλλιγράφων/εικονογραφων/αντιγραφεων βιβλιων του μεσαίωνα/αναγέννησης μολις ανακαλύφθηκε η τυπογραφία απο gutenberg.
Άβαταρ μέλους
Priamos

Δημοσίευση από Priamos »

Άσχετο/σχετικό μεταξύ σοβαρού κι αστείου:
Πάντως η Joi (Ana de Armas) στο καινούριο Blade Runner, μια χαρά ερωτευσιμη γκομεναρα ήταν έστω και ΑΙ! Φαντάσου να είχε και σώμα! :S ;)

Αυτό που θέλω να πω (με τον κυνισμό /μηδενισμό που με χαρακτηρίζει) το 90 φεύγα τοις εκατό αυτών που βιώνουμε, είναι ψεύτικα. Ηθελημένη εξαπάτηση από τους άλλους, εξιδανικεύσεις και εκούσιες ή ακούσιες αυταπάτες. Στην ουσία, απλά μας αρκεί τα ψέματα να είναι πειστικά και αληθοφανή. Το Matrix σε αυτό το θέμα ήταν ιδιαίτερα ακριβές, μέσα στον συμβολισμό του.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Δημοσίευση από Xstroyer »

Θα δούμε και αλλαγές στον ορισμό της "τέχνης" και της "δημιουργίας" στα λεξικά του μέλλοντος, αν και το πιο βασικό θα είναι πλέον η προσέγγιση και η κριτική αυτής από τον άνθρωπο. Μέχρι να μην γράφει καν άνθρωπος για αυτή.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”