AI και Heavy Metal δυστοπία

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Re: AI και Heavy Metal δυστοπία

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Xstroyer έγραψε: Σάβ 30 Μαρ 2024, 10:26 Επίσης, μιας και είναι πρόσφατο, "Blue Öyster Cult's new album is an AI-assisted collection of songs recorded decades ago" : https://www.loudersound.com/news/blue-o ... st-stories
Ευτυχώς πρόλαβα και δεν το αγόρασα.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190

Δημοσίευση από Zippo190 »

Xstroyer έγραψε: Σάβ 30 Μαρ 2024, 10:26 Επίσης, μιας και είναι πρόσφατο, "Blue Öyster Cult's new album is an AI-assisted collection of songs recorded decades ago" : https://www.loudersound.com/news/blue-o ... st-stories
δεν έχω καταλάβει τι φάση; Από όσο το πιάνω, βρήκανε παλιές ηχογραφήσεις και με το AI τις έκαναν φρέσκιες;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Celephais

Δημοσίευση από Celephais »

Παιδιά συγνώμη, εξαιρετική η συζήτηση και με πολλά ενδιαφέρονται επιχειρήματα, ΑΛΛΑ για ποια μουσική μιλάμε τώρα τη στιγμή που θα μας πάρει ο διάολος πάρα πολλούς με το ΑΙ? Πόσοι θα χάσουμε τις δουλειές μας? Αυτό το πράγμα επεκτείνεται ραγδαία παντού, ιστοσελίδες, γραφιστικά, κείμενα κλπ κλπ....πόσοι εργαζόμενοι θα περισεύουμε άμεσα ... και μαντέψτε σε ποιες τσέπες θα πάνε τα extra κέρδη από αυτή τη φάμπρικα. ΑΙ και ΔΥΣΤΟΠΙΑ σκέτο εγώ βλέπω....
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Δημοσίευση από Xstroyer »

Εγώ θα βάλω ένα άλλο ερώτημα. Υποθετικά, ακούμε όλοι εδώ μια συγκλονιστική δισκάρα, κάτι που αποθεώνουμε, το βάζουμε δίσκο της χρονιάς, γράφουμε αναλύσεις, μιλάμε για σωτήρες κτλ. Σε πέντε χρόνια μαθαίνουμε πως βασίζεται σε ΑΙ. Τι γίνεται; Αλλάζει το βίωμα; Χαλάει μέσα σου; Τα ξεχνάς όλα; Ή συνεχίζεις χωρίς να σε πειράζει;
Άβαταρ μέλους
Epitaph

Δημοσίευση από Epitaph »

Xstroyer έγραψε: Σάβ 30 Μαρ 2024, 19:38 Εγώ θα βάλω ένα άλλο ερώτημα. Υποθετικά, ακούμε όλοι εδώ μια συγκλονιστική δισκάρα, κάτι που αποθεώνουμε, το βάζουμε δίσκο της χρονιάς, γράφουμε αναλύσεις, μιλάμε για σωτήρες κτλ. Σε πέντε χρόνια μαθαίνουμε πως βασίζεται σε ΑΙ. Τι γίνεται; Αλλάζει το βίωμα; Χαλάει μέσα σου; Τα ξεχνάς όλα; Ή συνεχίζεις χωρίς να σε πειράζει;
Σίγουρα ξενερώνω και δεν ενισχύω ποτέ ξανά το «συγκρότημα».

Το θέμα είναι ξεκάθαρα ηθικό για 2 λόγους:

α) Μας κορόιδεψαν ή δεν ήταν ειλικρινείς μαζί μας, λέγοντας ΕΞΑΡΧΗΣ ότι το σκαρώσαν μποτάκια για να το παίξουν.
β) Κάθε έργο τέχνης πρέπει να είναι ένα ανθρώπινο δημιούργημα που κάποιοι χύσαν ιδρώτα ή τουλάχιστον κατανάλωσαν χρόνια ολόκληρα για να κατακτήσουν κάτι (μια γνώση ή μία ικανότητα). Μέσα από αυτά τα χρόνια έρχεται κάποιος και μας προσφέρει κάτι.
Οπότε το τελικό αποτέλεσμα έχει τρομακτική αξία.

O Richard D. James έφτιαξε τελείως καμμένα κομμάτια ηλεκτρονικής μουσικής και κάποιος που ακούει τι δημιούργησε, καταλαβαίνει πόσο χρόνο κατανάλωσε και του βγάζει το καπέλο κι ας μην του αρέσει η μουσική του.

Εν ολίγοις το να φτιάχνεις μια μουσική μέσα από εντολές σε κάποια A.I. είναι σαν να είσαι σε κώμα από το 1995 και να ξυπνάς το 2024, και να μπαίνεις στο Youtube και να τα βλέπεις όλα έτοιμα. Έχει χαθεί η μαγεία.
Εκεί που ο κόπος που έκανες να αγοράσεις μια κυκλοφορία το 1993, ήταν τα πάντα για σένα, τώρα είναι απλά 4-5 κλικ και 15 πατήματα στο πληκτρολόγιο.
Και αυτό είναι κάτι που ευτελίζει την ιεροτελεστία της μουσικής.
Πάντα όταν ανταλλάζεις ιδρώτα και αδρεναλίνη με την ευκολία, χάνεται λίγη από τη μαγεία.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Xstroyer έγραψε: Σάβ 30 Μαρ 2024, 19:38 Εγώ θα βάλω ένα άλλο ερώτημα. Υποθετικά, ακούμε όλοι εδώ μια συγκλονιστική δισκάρα, κάτι που αποθεώνουμε, το βάζουμε δίσκο της χρονιάς, γράφουμε αναλύσεις, μιλάμε για σωτήρες κτλ. Σε πέντε χρόνια μαθαίνουμε πως βασίζεται σε ΑΙ. Τι γίνεται; Αλλάζει το βίωμα; Χαλάει μέσα σου; Τα ξεχνάς όλα; Ή συνεχίζεις χωρίς να σε πειράζει;
Τους στέλνω στον προσωπικό μου ''Καιάδα'' και βάζω να ακούσω Μίλι Βανίλι / Milli Vanilli - Girl You Know It's True - NOT !!!!
''Απατεώνες'' ήταν και εκείνοι, αλλά τουλάχιστον τους ντουμπλάρανε πραγματικοί άνθρωποι.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Wuppertal έγραψε: Σάβ 30 Μαρ 2024, 16:26 Δεν με ενδιαφέρει αν η μουσική που θα μου αρέσει έχει γραφτεί από τον μουσικό αφού έμαθε κιθάρα ή αφού έμαθε να πληκτρολογεί εντολές σε ένα πρόγραμμα. Όπως δεν με ενδιέφερε και μέχρι τώρα αν περιέγραφε θέματα ένας μουσικός στον παραγωγό του ή σε έναν άλλο μουσικό ώστε να τα παίξουν αυτοί γιατί ίσως δεν μπορεί να τα παίξει ο ίδιος ή να τα ηχογραφίσει ο ίδιος. Αν κάποιος έχει ταλέντο στο να συνταιριάζει στοιχεία σε μια σύνθεση και η τεχνιτή νοημοσύνη τον βοηθάει να παράξει την ιδέα που του ήρθε, τότε ένα μπράβο στην τεχνιτή νοημοσύνη. Εν τέλει, αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μου αρέσει αυτό που ακούω.

Οπότε στην υπόθεση κατά την οποία το AI συνθέτει μουσική που μου αρέσει περισσότερο από αυτή που συνθέτουν μουσικοί με σάρκα και οστά, τότε θα προτιμήσω την πρώτη. Αντίστοιχα, αν τυχαίοι φυσικοί ήχοι τύχαινε να σχηματίσουν ένα ηχητικό αποτέλεσμα που το αντιλαμβανόμουν ως μουσική που μου αρέσει, δεν θα με απασχολούσε στο ελάχιστο που κανείς δεν θα είχε χύσει ιδρώτα για να τη συνθέσει.

Βέβαια, το να υπάρξει περαιτέρω ομογενοποίηση αλλά και προχειροποίηση της μουσικής είναι εξαιρετικά πιθανό. Αλλά αυτό συμβαίνει ήδη. Άλλωστε, και το heavy metal ως μουσική φόρμα είναι αποτέλεσμα αυτής της ομογενοποίησης και προχειροποίησης της μουσικής. Όσον αφορά συγκεκριμένα την ομογενοποίηση στον ήχο (βλ. παραγωγή), που και πάλι είναι πολύ έντονη στη σημερινή μουσική συμπεριλαμβανομένου του heavy metal, νομίζω θα υπάρχουν πάντα αυτοί που θα αντιβαίνει στο γούστο τους αυτό το πράγμα, οπότε και θα προτιμούν μια πιο αναλογική προσέγγιση και τα όσα αυτή προσφέρει. Αν γράψει κάποιος με τη βοήθεια AΙ έναν τέλειο death metal δίσκο, αλλά έχει πλαστικό ήχο, τότε σίγουρα θα βρεθεί κάποιος άλλος να τον ηχογραφίσει με φυσικά όργανα κ.λπ.
Αγαπητέ @Wuppertal καλωσήρθες.
Άκου φίλε και τον αντίλογο, για μερικά επιχειρήματα εναντίον της χρήσης τεχνητής νοημοσύνης στη μουσική.

1. Απώλεια αυθεντικότητας: Η μουσική εκφράζει συχνά τα συναισθήματα, τις εμπειρίες και την προσωπικότητα του δημιουργού. Η χρήση τεχνητής νοημοσύνης μπορεί να οδηγήσει σε μια απώλεια αυτής της αυθεντικότητας, καθώς η μουσική που δημιουργείται δεν αντικατοπτρίζει απαραίτητα τα συναισθήματα ή την εμπειρία ενός πραγματικού ανθρώπου.

2. Έλλειψη δημιουργικότητας: Η δημιουργία μουσικής είναι μια διαδικασία που συνήθως συνδέεται με την δημιουργικότητα, την έμπνευση και την προσωπική έκφραση. Η χρήση τεχνητής νοημοσύνης για τη δημιουργία μουσικής μπορεί να μειώσει τη σημασία της ανθρώπινης δημιουργικότητας και να εξαλείψει την ανάγκη για αυτήν.

3. Εξάρτηση από την τεχνολογία: Η απόλυτη εξάρτηση από την τεχνολογία μπορεί να καθιστά τους μουσικούς λιγότερο ικανούς να αναπτύξουν τις δικές τους δεξιότητες και το δικό τους στυλ. Εάν η τεχνητή νοημοσύνη γίνει η κύρια πηγή δημιουργίας μουσικής, οι μουσικοί ενδέχεται να χάσουν την ικανότητα να δημιουργούν μόνοι τους.

4. Κίνδυνος αποδυνάμωσης της μουσικής βιομηχανίας: Η αυτοματοποίηση της δημιουργίας μουσικής μπορεί να οδηγήσει σε μαζική ανεργία στη βιομηχανία της μουσικής. Εάν οι μουσικοί αντικατασταθούν από τεχνητή νοημοσύνη, πολλοί άνθρωποι που εξαρτώνται από τη βιομηχανία της μουσικής για το επάγγελμά τους θα βρεθούν ξαφνικά χωρίς δουλειά.

5. Ηθικά ζητήματα: Υπάρχουν ηθικά ζητήματα που σχετίζονται με τη χρήση τεχνητής νοημοσύνης στη δημιουργία μουσικής, συμπεριλαμβανομένων των ανησυχιών σχετικά με την πνευματική ιδιοκτησία, την προστασία των δεδομένων και την επίδραση στην κοινωνία.

6. Απώλεια ποικιλίας και πρωτοτυπίας: Η μουσική είναι μια τέχνη που ζει από την ποικιλία και την πρωτοτυπία. Η ανθρώπινη δημιουργικότητα διασφαλίζει τη διαφορετικότητα και την πρωτοτυπία στη μουσική παραγωγή, κάτι που μπορεί να χάσει σε ένα περιβάλλον όπου η τεχνητή νοημοσύνη κυριαρχεί.

7. Στέρηση συναισθηματικής σύνδεσης: Η δημιουργία μουσικής από ανθρώπους συνήθως συνδέεται με συναισθήματα, εμπειρίες και προσωπικές ιστορίες. Αυτή η συναισθηματική σύνδεση με τη μουσική μπορεί να λείπει όταν η μουσική παράγεται από τεχνητή νοημοσύνη, καθιστώντας την λιγότερο ελκυστική για τους ακροατές.

8. Υπονόμευση της μουσικής εκπαίδευσης: Η διαδικασία μάθησης και εξέλιξης ενός μουσικού απαιτεί επί μακρόν προσπάθεια, εκπαίδευση και εμπειρία. Η εύκολη πρόσβαση σε τεχνητή νοημοσύνη για τη δημιουργία μουσικής μπορεί να μειώσει το κίνητρο για μουσική εκπαίδευση και πρακτική, μειώνοντας έτσι την ποιότητα και τη βάθυνση της μουσικής δημιουργίας.

9. Κίνδυνος για την ανθρώπινη απασχόληση: Η ευρεία χρήση τεχνητής νοημοσύνης στη μουσική δημιουργία μπορεί να οδηγήσει σε μαζική ανεργία στον τομέα της μουσικής βιομηχανίας, μείωνοντας τις ευκαιρίες απασχόλησης για μουσικούς, στιχουργούς και άλλους επαγγελματίες του χώρου.

10. Επίπτωση στην ποιότητα και την αξία της μουσικής: Η αυτοματοποίηση της μουσικής δημιουργίας μπορεί να οδηγήσει σε μια αύξηση της ποσότητας της μουσικής που παράγεται, αλλά μπορεί να μειώσει την ποιότητα και την αξία των μουσικών έργων λόγω έλλειψης ανθρώπινης διακριτικότητας και πνευματικής εμπειρίας.

Αν κάποιος έφτασε μέχρι εδώ, ας μάθει ότι δεν του απάντησα εγώ.
Του απάντησε το Chat GPT.
Ποιές είναι οι σκέψεις σας, που χάσατε 5 λεπτά από τη ζωή σας, για να διαβάσετε όχι τις σκέψεις του Bersekeros, αλλά την επιχειρηματολογία που ζήτησε ο Bersekeros να του γράψει το Chat GPT;
Φυσικά αν ήθελα, θα μπορούσα να τα κάνω να φαίνονται, σα να τα είχα γράψει έγώ και δεν θα είχαν την μορφή αριθμημένης λίστας.

Είναι όμως ή δεν είναι, κοροϊδία και ηθική ''απάτη'';
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Σε παρακαλώ, αν αφορά σε αγαπημένη πρόσφατη κυκλοφορία, φέρτο μας μαλακά μπας και αντέξουμε το σοκ.

Κατά τ' άλλα, εγώ προσωπικά σε τετοια περίπτωση δε θα ξανασχοληθώ.

Με αφορμή λοιπόν όλα αυτά, καλό είναι στις επομενες συνεντεύξεις όλων προς οποιονδήποτε, να πετιέται και μια ερωτησουλα διακριτικά περί AI, γιατί μου φαίνεται πως λίγο πολύ όλοι έχουν ψιλοχεσμένη τη φωλίτσα τους.
Behold their steel
Black forever
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Το δίσκο των Diamonds Hadder τον περιμένω πως και πως. Αγαπώ τον κόσμο που έχει πλάσει ο Evermore. Με έχει συναρπάσει. Το θέλω να βγει άμεσα! Θέλω να το λιώσω.

Σήμερα, όμως, αναλογίζομαι πως το Long is the road πατά πάνω στο We Rock, το Evermore βασίζεται στο Holy Diver που αναπτύσσεται μετά διαφορετικά και υπέροχα, η Μπαλάντα Του Ψόφιου Κουνελιού ξεκινά ξεκάθαρα σαν Hallowed Be Thy Name και μετά αλλάζει σε άλλο ύφος.

Έχω κάθε καλή διάθεση να στηρίξω να εξυμνήσω να αποθεώσω. Αλλά τί πρέπει να καταλάβω από τις παραπάνω επισημάνσεις?
Behold their steel
Black forever
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Mamercus

Δημοσίευση από Mamercus »

Advancing Yokeda έγραψε: Σάβ 30 Μαρ 2024, 22:06 Το δίσκο των Diamonds Hadder τον περιμένω πως και πως. Αγαπώ τον κόσμο που έχει πλάσει ο Evermore. Με έχει συναρπάσει. Το θέλω να βγει άμεσα! Θέλω να το λιώσω.

Σήμερα, όμως, αναλογίζομαι πως το Long is the road πατά πάνω στο We Rock, το Evermore βασίζεται στο Holy Diver που αναπτύσσεται μετά διαφορετικά και υπέροχα, η Μπαλάντα Του Ψόφιου Κουνελιού ξεκινά ξεκάθαρα σαν Hallowed Be Thy Name και μετά αλλάζει σε άλλο ύφος.

Έχω κάθε καλή διάθεση να στηρίξω να εξυμνήσω να αποθεώσω. Αλλά τί πρέπει να καταλάβω από τις παραπάνω επισημάνσεις?
Τίποτα, μην χάνεις το γλέντι και τη χαρά σου, φίλε @Advancing Yokeda !
Ο Τζων είναι λάτρης DIO και το βγάζει κάργα! Περιμένουμε δισκάρα και ελπίζουμε να βγει σύντομα.
"The music you listen to becomes the soundtrack of your life." Jimi Hendrix
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Mamercus έγραψε: Σάβ 30 Μαρ 2024, 22:18
Advancing Yokeda έγραψε: Σάβ 30 Μαρ 2024, 22:06 Το δίσκο των Diamonds Hadder τον περιμένω πως και πως. Αγαπώ τον κόσμο που έχει πλάσει ο Evermore. Με έχει συναρπάσει. Το θέλω να βγει άμεσα! Θέλω να το λιώσω.

Ο Τζων είναι λάτρης DIO και το βγάζει κάργα! Περιμένουμε δισκάρα και ελπίζουμε να βγει σύντομα.
Ωραίος! Ήθελα να το ακούσω.
Behold their steel
Black forever
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Mamercus

Φυσικά και αλλάζει το βίωμα, ακριβώς επειδή χαλάει μέσα σου και φυσικά δεν μπορείς να τα ξεχάσεις όλα, θα ήταν τέλειο να συνεχίσεις χωρίς να σε πειράζει αλλά το ζήτημα εδώ είναι το ψέμα - όλα αυτά για μένα, φυσικά, δική μου γνώμη.

Να πουλάς κάτι σαν "δικό σου" ενώ δεν είναι, είναι το λιγότερο αντιδεοντολογικό.

Οπότε, προσωπικά, θα έλεγα, "καλό ήταν, αλλά!" και θα έδινα άκυρο εφεξής στη μπάντα/καλλιτέχνη. Όπως τα λέει ο φίλος @Epitaph !

Τί όμορφη εποχάρα ξημερώνει πάντως, πάμε που πάμε στον αγύριστο ολοταχώς εδώ και χρόνια, όλα τα είχε η Μαριωρή, το ΑΙ τής έλειψε, οπότε δυστυχώς θα συμμεριστώ τη μαυρίλα του συγχωριανού @Celephais , δλδ εδώ η ορχήστρα καίγεται και το βιολί κουρδίζεται!

Ό,τι έλεγε ο τεράστιος Μηλιώκας το μακρινό '90 αλλά τώρα πλέον ΚΑΙ ΜΕ ΔΥΣΤΟΠΙΑ ΑΙ μέσα:
Άβαταρ μέλους
Mamercus

Advancing Yokeda έγραψε: Σάβ 30 Μαρ 2024, 22:25
Mamercus έγραψε: Σάβ 30 Μαρ 2024, 22:18

Ωραίος! Ήθελα να το ακούσω.
Μοιράζομαι εδώ μικρό αποσπασματάκι από μια παλιά "στιχομυθία" μου μέσω μέηλ με τον Τζων:
" I'm trapped in my little LA world... tradition metal in LA is kinda scarce. I feel like an alien in a strange land sometimes. It's good to know people over the pond appreciate the old sound.... like I do. "
Ε, τον πιστεύουμε και πάμε παρακάτω και περιμένουμε δισκάρα, ξαναλέω!
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Advancing Yokeda έγραψε: Σάβ 30 Μαρ 2024, 22:06 Έχω κάθε καλή διάθεση να στηρίξω να εξυμνήσω να αποθεώσω. Αλλά τί πρέπει να καταλάβω από τις παραπάνω επισημάνσεις?
Είναι αυτό που το ξαναέγραψα και θα το επαναλάβω.
Μπήκε ο σπόρος της αμφιβολίας και αρχίζει να φυτρώνει και να βγάζει λουλούδια.
Στη συνέχεια θα καρποφορήσει και θα είναι σκέτο δηλητήριο ο καρπός, γεμάτος τοξικότητα.

Το νέο ''Transcendence'' να βγάλει ο χ, ψ, ζ Διαμαντοχάντερ (τυχαίο το παράδειγμα), θα λέμε ντάξει μωρέ καλό είναι και θα υποψιαζόμαστε ότι ίσως, μπορεί, αλλά νταξ, δεν έχουμε και αποδείξεις και κάπως έτσι, ένα καθαρό και γνήσιο πράγμα που είχαμε, όπως η μουσική μας, θα αρχίσει να δηλητηριάζεται από την αμφιβολία.
Κάποιοι θα είναι ίσως και υπέρ, κάποιοι κατά και δεν θα αργήσει και η ώρα της τοξικότητας, των αντιθέσεων και των ακραίων αντιιπαραθέσεων, πάνω στο ζήτημα. Όχι εδώ στο φόρουμ. Από τους ''μουσικούς'' και τους ''δημιουργούς''.

Γιατί άλλο να έχεις επιρροές ως άνθρωπος και άλλο το άλλο.

Γιατί μετά δεν μιλάμε για μουσικούς.

Μιλάμε για ''content creators'' και σίγουρα δεν μιλάμε πλέον ούτε για τέχνη, ούτε για καλλιτέχνες.
Wuppertal

Δημοσίευση από Wuppertal »

Bersekeros έγραψε: Σάβ 30 Μαρ 2024, 21:12
Wuppertal έγραψε: Σάβ 30 Μαρ 2024, 16:26 Δεν με ενδιαφέρει αν η μουσική που θα μου αρέσει έχει γραφτεί από τον μουσικό αφού έμαθε κιθάρα ή αφού έμαθε να πληκτρολογεί εντολές σε ένα πρόγραμμα. Όπως δεν με ενδιέφερε και μέχρι τώρα αν περιέγραφε θέματα ένας μουσικός στον παραγωγό του ή σε έναν άλλο μουσικό ώστε να τα παίξουν αυτοί γιατί ίσως δεν μπορεί να τα παίξει ο ίδιος ή να τα ηχογραφίσει ο ίδιος. Αν κάποιος έχει ταλέντο στο να συνταιριάζει στοιχεία σε μια σύνθεση και η τεχνιτή νοημοσύνη τον βοηθάει να παράξει την ιδέα που του ήρθε, τότε ένα μπράβο στην τεχνιτή νοημοσύνη. Εν τέλει, αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μου αρέσει αυτό που ακούω.

Οπότε στην υπόθεση κατά την οποία το AI συνθέτει μουσική που μου αρέσει περισσότερο από αυτή που συνθέτουν μουσικοί με σάρκα και οστά, τότε θα προτιμήσω την πρώτη. Αντίστοιχα, αν τυχαίοι φυσικοί ήχοι τύχαινε να σχηματίσουν ένα ηχητικό αποτέλεσμα που το αντιλαμβανόμουν ως μουσική που μου αρέσει, δεν θα με απασχολούσε στο ελάχιστο που κανείς δεν θα είχε χύσει ιδρώτα για να τη συνθέσει.

Βέβαια, το να υπάρξει περαιτέρω ομογενοποίηση αλλά και προχειροποίηση της μουσικής είναι εξαιρετικά πιθανό. Αλλά αυτό συμβαίνει ήδη. Άλλωστε, και το heavy metal ως μουσική φόρμα είναι αποτέλεσμα αυτής της ομογενοποίησης και προχειροποίησης της μουσικής. Όσον αφορά συγκεκριμένα την ομογενοποίηση στον ήχο (βλ. παραγωγή), που και πάλι είναι πολύ έντονη στη σημερινή μουσική συμπεριλαμβανομένου του heavy metal, νομίζω θα υπάρχουν πάντα αυτοί που θα αντιβαίνει στο γούστο τους αυτό το πράγμα, οπότε και θα προτιμούν μια πιο αναλογική προσέγγιση και τα όσα αυτή προσφέρει. Αν γράψει κάποιος με τη βοήθεια AΙ έναν τέλειο death metal δίσκο, αλλά έχει πλαστικό ήχο, τότε σίγουρα θα βρεθεί κάποιος άλλος να τον ηχογραφίσει με φυσικά όργανα κ.λπ.
Αγαπητέ @Wuppertal καλωσήρθες.
Άκου φίλε και τον αντίλογο, για μερικά επιχειρήματα εναντίον της χρήσης τεχνητής νοημοσύνης στη μουσική.

1. Απώλεια αυθεντικότητας: Η μουσική εκφράζει συχνά τα συναισθήματα, τις εμπειρίες και την προσωπικότητα του δημιουργού. Η χρήση τεχνητής νοημοσύνης μπορεί να οδηγήσει σε μια απώλεια αυτής της αυθεντικότητας, καθώς η μουσική που δημιουργείται δεν αντικατοπτρίζει απαραίτητα τα συναισθήματα ή την εμπειρία ενός πραγματικού ανθρώπου.

2. Έλλειψη δημιουργικότητας: Η δημιουργία μουσικής είναι μια διαδικασία που συνήθως συνδέεται με την δημιουργικότητα, την έμπνευση και την προσωπική έκφραση. Η χρήση τεχνητής νοημοσύνης για τη δημιουργία μουσικής μπορεί να μειώσει τη σημασία της ανθρώπινης δημιουργικότητας και να εξαλείψει την ανάγκη για αυτήν.

3. Εξάρτηση από την τεχνολογία: Η απόλυτη εξάρτηση από την τεχνολογία μπορεί να καθιστά τους μουσικούς λιγότερο ικανούς να αναπτύξουν τις δικές τους δεξιότητες και το δικό τους στυλ. Εάν η τεχνητή νοημοσύνη γίνει η κύρια πηγή δημιουργίας μουσικής, οι μουσικοί ενδέχεται να χάσουν την ικανότητα να δημιουργούν μόνοι τους.

4. Κίνδυνος αποδυνάμωσης της μουσικής βιομηχανίας: Η αυτοματοποίηση της δημιουργίας μουσικής μπορεί να οδηγήσει σε μαζική ανεργία στη βιομηχανία της μουσικής. Εάν οι μουσικοί αντικατασταθούν από τεχνητή νοημοσύνη, πολλοί άνθρωποι που εξαρτώνται από τη βιομηχανία της μουσικής για το επάγγελμά τους θα βρεθούν ξαφνικά χωρίς δουλειά.

5. Ηθικά ζητήματα: Υπάρχουν ηθικά ζητήματα που σχετίζονται με τη χρήση τεχνητής νοημοσύνης στη δημιουργία μουσικής, συμπεριλαμβανομένων των ανησυχιών σχετικά με την πνευματική ιδιοκτησία, την προστασία των δεδομένων και την επίδραση στην κοινωνία.

6. Απώλεια ποικιλίας και πρωτοτυπίας: Η μουσική είναι μια τέχνη που ζει από την ποικιλία και την πρωτοτυπία. Η ανθρώπινη δημιουργικότητα διασφαλίζει τη διαφορετικότητα και την πρωτοτυπία στη μουσική παραγωγή, κάτι που μπορεί να χάσει σε ένα περιβάλλον όπου η τεχνητή νοημοσύνη κυριαρχεί.

7. Στέρηση συναισθηματικής σύνδεσης: Η δημιουργία μουσικής από ανθρώπους συνήθως συνδέεται με συναισθήματα, εμπειρίες και προσωπικές ιστορίες. Αυτή η συναισθηματική σύνδεση με τη μουσική μπορεί να λείπει όταν η μουσική παράγεται από τεχνητή νοημοσύνη, καθιστώντας την λιγότερο ελκυστική για τους ακροατές.

8. Υπονόμευση της μουσικής εκπαίδευσης: Η διαδικασία μάθησης και εξέλιξης ενός μουσικού απαιτεί επί μακρόν προσπάθεια, εκπαίδευση και εμπειρία. Η εύκολη πρόσβαση σε τεχνητή νοημοσύνη για τη δημιουργία μουσικής μπορεί να μειώσει το κίνητρο για μουσική εκπαίδευση και πρακτική, μειώνοντας έτσι την ποιότητα και τη βάθυνση της μουσικής δημιουργίας.

9. Κίνδυνος για την ανθρώπινη απασχόληση: Η ευρεία χρήση τεχνητής νοημοσύνης στη μουσική δημιουργία μπορεί να οδηγήσει σε μαζική ανεργία στον τομέα της μουσικής βιομηχανίας, μείωνοντας τις ευκαιρίες απασχόλησης για μουσικούς, στιχουργούς και άλλους επαγγελματίες του χώρου.

10. Επίπτωση στην ποιότητα και την αξία της μουσικής: Η αυτοματοποίηση της μουσικής δημιουργίας μπορεί να οδηγήσει σε μια αύξηση της ποσότητας της μουσικής που παράγεται, αλλά μπορεί να μειώσει την ποιότητα και την αξία των μουσικών έργων λόγω έλλειψης ανθρώπινης διακριτικότητας και πνευματικής εμπειρίας.

Αν κάποιος έφτασε μέχρι εδώ, ας μάθει ότι δεν του απάντησα εγώ.
Του απάντησε το Chat GPT.
Ποιές είναι οι σκέψεις σας, που χάσατε 5 λεπτά από τη ζωή σας, για να διαβάσετε όχι τις σκέψεις του Bersekeros, αλλά την επιχειρηματολογία που ζήτησε ο Bersekeros να του γράψει το Chat GPT;
Φυσικά αν ήθελα, θα μπορούσα να τα κάνω να φαίνονται, σα να τα είχα γράψει έγώ και δεν θα είχαν την μορφή αριθμημένης λίστας.

Είναι όμως ή δεν είναι, κοροϊδία και ηθική ''απάτη'';
Πέντε λεπτά από τη ζωή μου έχασα όχι γιατί απάντησε το chat gpt και όχι ο Bersekeros, αλλά γιατί δεν υπήρχε τίποτα μέσα στην απάντηση που να μην γνωρίζω ήδη σε μεγαλύτερο βάθος. Αν είχε βοηθήσει την κατανόησή μου περί του ζητήματος η απάντηση, δεν θα ήταν χάσιμο χρόνου. «Ηθική απάτη» και «κοροϊδία» θα ήταν να μου παρουσιάσεις την απάντηση αυτή ως άποψη σου ενώ δεν είναι κάτι που ενστερνίζεσαι. Αν τα κατανοείς και τα ενστερνίζεσαι, λίγο με ενδιαφέρει αν τα βρήκες μέσω chat gpt, αν τα σκέφτηκες μόνος σου ή σου τα είπε φίλος σου καθηγητής φιλοσοφίας με εξειδίκευση στην ηθική της τεχνιτής νοημοσύνης.

Επίσης δεν ξέρω γιατί ταυτίζεται η χρήση AI με την περίπτωση όπου κάποιος εσκεμMένα αποκρύπτει τη χρήση AI. Το πρώτο δεν συνεπάγεται απαραίτητα το δεύτερο. Επίσης, αν όλοι θέλουν ντε και καλά να παρουσιάσουν τις AI δημιουργίες τους ως αμόλυντες από AI, σημαίνει ότι η μη χρήση AI απολαμβάνει μεγαλύτερης υπόληψης, οπότε και δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος αντικατάστασής της.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”