AI και Heavy Metal δυστοπία

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Re: AI και Heavy Metal δυστοπία

Δημοσίευση από Xstroyer »

@Advancing Yokeda πως σου ήρθε να μπλέξεις το D.H. βρε; Ειδικά το συγκεκριμένο όσον αφορά τη μουσική, ούτε καν.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Wuppertal έγραψε: Σάβ 30 Μαρ 2024, 22:33 Πέντε λεπτά από τη ζωή μου έχασα όχι γιατί απάντησε το chat gpt και όχι ο Bersekeros, αλλά γιατί δεν υπήρχε τίποτα μέσα στην απάντηση που να μην γνωρίζω ήδη σε μεγαλύτερο βάθος. Αν είχε βοηθήσει την κατανόησή μου περί του ζητήματος η απάντηση, δεν θα ήταν χάσιμο χρόνου. «Ηθική απάτη» και «κοροϊδία» θα ήταν να μου παρουσιάσεις την απάντηση αυτή ως άποψη σου ενώ δεν είναι κάτι που ενστερνίζεσαι. Αν τα κατανοείς και τα ενστερνίζεσαι, λίγο με ενδιαφέρει αν τα βρήκες μέσω chat gpt, αν τα σκέφτηκες μόνος σου ή σου τα είπε φίλος σου καθηγητής φιλοσοφίας με εξειδίκευση στην ηθική της τεχνιτής νοημοσύνης.

Επίσης δεν ξέρω γιατί ταυτίζεται η χρήση AI με την περίπτωση όπου κάποιος εσκεμMένα αποκρύπτει τη χρήση AI. Το πρώτο δεν συνεπάγεται απαραίτητα το δεύτερο. Επίσης, αν όλοι θέλουν ντε και καλά να παρουσιάσουν τις AI δημιουργίες τους ως αμόλυντες από AI, σημαίνει ότι η μη χρήση AI απολαμβάνει μεγαλύτερης υπόληψης, οπότε και δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος αντικατάστασής της.
1. Δεν μπορείς να είσαι βέβαιος ότι ο συνομιλητής τα κατανοεί ή τα ενστερνίζεται.
Είναι ένα ''κατα παραγγελία'' τεχνητό προϊόν. Είτε είναι πτυχιακή εργασία, είτε μια απάντηση σε ένα φόρουμ.
Θα μπορούσα να παραθέσω ένα αντίστοιχο κατεβατό, που θα ήταν υπέρ της χρήσης της τεχνητής νοημοσύνης στη ''δημιουργία'' μουσικής.

2. Συμφωνούμε υποθέτω, στη χρήση Regulations και νομοθεσίας, για εμπορικούς σκοπούς, καλλιτεχνική δημιουργία και όχι μόνο.

Εγώ θέλω να ξέρω αν κάτι είναι αυθεντικά ανθρώπινο ή όχι, για να το απορρίψω ή όχι, κατ' επιλογή μου.
Επίσης θέλω να ξέρω αν μια εργασία, που κάνει π.χ. ένας μαθητής στο σχολείο, την έγραψε ο ίδιος ή το ''μηχάνημα''.
Γιατί θα βαθμολογηθεί και αυτό παράγει απότελεσμα, έναντι άλλων ανθρώπων.

Φυσικά και θα υπάρχει απόκρυψη, αν υπάρχει αντίδραση από μεγάλη μερίδα του target group, στο οποίο απευθύνεται κάποιος.

Όταν θα μπαίνει σε ηθική ''μαύρη λίστα'' και όταν δεν θα μπορεί να πουλήσει το ''προιόν'' ούτε στη μάνα του ή δεν θα πατάει ούτε άνθρωπος στις συναυλίες του, θα το αποκρύψει.

Προς τι λοιπόν, η απορία πάνω σε αυτό;
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Xstroyer έγραψε: Σάβ 30 Μαρ 2024, 22:46 @Advancing Yokeda πως σου ήρθε να μπλέξεις το D.H. βρε; Ειδικά το συγκεκριμένο όσον αφορά τη μουσική, ούτε καν.
Όμορφα και ωραία. Όπως ήθελα να είναι.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Wuppertal

Δημοσίευση από Wuppertal »

Bersekeros έγραψε: Σάβ 30 Μαρ 2024, 23:01
Wuppertal έγραψε: Σάβ 30 Μαρ 2024, 22:33 Πέντε λεπτά από τη ζωή μου έχασα όχι γιατί απάντησε το chat gpt και όχι ο Bersekeros, αλλά γιατί δεν υπήρχε τίποτα μέσα στην απάντηση που να μην γνωρίζω ήδη σε μεγαλύτερο βάθος. Αν είχε βοηθήσει την κατανόησή μου περί του ζητήματος η απάντηση, δεν θα ήταν χάσιμο χρόνου. «Ηθική απάτη» και «κοροϊδία» θα ήταν να μου παρουσιάσεις την απάντηση αυτή ως άποψη σου ενώ δεν είναι κάτι που ενστερνίζεσαι. Αν τα κατανοείς και τα ενστερνίζεσαι, λίγο με ενδιαφέρει αν τα βρήκες μέσω chat gpt, αν τα σκέφτηκες μόνος σου ή σου τα είπε φίλος σου καθηγητής φιλοσοφίας με εξειδίκευση στην ηθική της τεχνιτής νοημοσύνης.

Επίσης δεν ξέρω γιατί ταυτίζεται η χρήση AI με την περίπτωση όπου κάποιος εσκεμMένα αποκρύπτει τη χρήση AI. Το πρώτο δεν συνεπάγεται απαραίτητα το δεύτερο. Επίσης, αν όλοι θέλουν ντε και καλά να παρουσιάσουν τις AI δημιουργίες τους ως αμόλυντες από AI, σημαίνει ότι η μη χρήση AI απολαμβάνει μεγαλύτερης υπόληψης, οπότε και δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος αντικατάστασής της.
1. Δεν μπορείς να είσαι βέβαιος ότι ο συνομιλητής τα κατανοεί ή τα ενστερνίζεται.
Είναι ένα ''κατα παραγγελία'' τεχνητό προϊόν. Είτε είναι πτυχιακή εργασία, είτε μια απάντηση σε ένα φόρουμ.
Θα μπορούσα να παραθέσω ένα αντίστοιχο κατεβατό, που θα ήταν υπέρ της χρήσης της τεχνητής νοημοσύνης στη ''δημιουργία'' μουσικής.

2. Συμφωνούμε υποθέτω, στη χρήση Regulations και νομοθεσίας, για εμπορικούς σκοπούς, καλλιτεχνική δημιουργία και όχι μόνο.

Εγώ θέλω να ξέρω αν κάτι είναι αυθεντικά ανθρώπινο ή όχι, για να το απορρίψω ή όχι, κατ' επιλογή μου.
Επίσης θέλω να ξέρω αν μια εργασία, που κάνει π.χ. ένας μαθητής στο σχολείο, την έγραψε ο ίδιος ή το ''μηχάνημα''.
Γιατί θα βαθμολογηθεί και αυτό παράγει απότελεσμα, έναντι άλλων ανθρώπων.

Φυσικά και θα υπάρχει απόκρυψη, αν υπάρχει αντίδραση από μεγάλη μερίδα του target group, στο οποίο απευθύνεται κάποιος.

Όταν θα μπαίνει σε ηθική ''μαύρη λίστα'' και όταν δεν θα μπορεί να πουλήσει το ''προιόν'' ούτε στη μάνα του ή δεν θα πατάει ούτε άνθρωπος στις συναυλίες του, θα το αποκρύψει.

Προς τι λοιπόν, η απορία πάνω σε αυτό;
Όσον αφορά τις εργασίες, εφόσον ο καθηγητής έχει διαβάσει την εργασία, του αρκούνε πέντε λέπτα για να καταλάβει αν ο μαθητής καταλαβαίνει αυτά που έχει γράψει. Σε επίπεδο συζήτησης επίσης δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις αν κάποιος γνωρίζει για τι πράγμα μιλάει, ειδικά αν πρόκειται για κάποιο ζήτημα στο οποίο ο ίδιος έχεις μια άλφα εξειδίκευση. Αυτό που αλλάζει είναι ότι αφενός δεν υπάρχει ιεραρχία τύπου καθηγητής-μαθητής όπου είναι ξεκάθαρο ποιος κρίνει ποιον και αφετέρου ότι σπάνια νοιάζεται κάποιος αρκετά ώστε να σπαταλήσει πολύτιμη φαιά ουσία για κάποιον ημιμαθή ή ακόμη χειρότερα για κάποιον που κρύβει τις πραγματικές του απόψεις.

Το «αυθεντικά ανθρώπινο» επιδέχεται πολλές διαβαθμίσεις. Είμαι σίγουρη ότι οι κοινωνίες του 19ου αιώνα δεν θα έβρισκαν «αυθεντικά ανθρώπινη» τη χρήση ηλεκτρισμού, πεταλιών, pro-tools και εκατοντάδων άλλων μηχανικών παρεμβάσεων στη μουσική διαδικασία.

Ναι, κάποιοι μπορεί να το αποκρύψουν. Σύντομα βέβαια θα το χρησιμοποιούν οι πάντες, οι πάντες θα γνωρίζουν ότι χρησιμοποιείται από τους πάντες και απλώς κανείς δεν θα νοιάζεται πέρα από ατυχή ευτράπελα. Όπως δηλαδή συμβαίνει χρόνια τώρα με το pro-tools.

Γενικότερα, η γραμμή στο ποιες τεχνολογικές ευκολίες και ποιοι τεχνολογικοί σύντομοι δρόμοι είναι αποδεχτοί τραβιέται τελείως αυθαίρετα. Για σένα είναι η τεχνητή νοημοσύνη, για άλλον είναι το pro-tools, για τον παράλλον είναι ο ηλεκτρισμός. Το ίδιο ισχύει και για τις «θυσίες» μουσικών και ακροατών. Η γενιά του broadband είχε τα πάντα στα πόδια της συγκριτικά με τη γενιά του dial-up και όλο αυτό μπορεί να πάει όσο πίσω θέλεις. Κάποτε έπρεπε να περιμένουν να ψοφήσει κανένα ζώο για να κάνουν όργανα, στα οποία θα είχαν πρόσβαση ελάχιστοι είτε για να τα παίξουν είτε για να τα ακούσουν. Οπότε συγκριτικά με αυτούς οι θυσίες της γενιάς του σιντί και ο ιδρώτας που έχυσε δεν φαντάζουν ιδιαίτερα μεγάλες.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Wuppertal έγραψε: Σάβ 30 Μαρ 2024, 23:43 Το «αυθεντικά ανθρώπινο» επιδέχεται πολλές διαβαθμίσεις. Είμαι σίγουρη ότι οι κοινωνίες του 19ου αιώνα δεν θα έβρισκαν «αυθεντικά ανθρώπινη» τη χρήση ηλεκτρισμού, πεταλιών, pro-tools και εκατοντάδων άλλων μηχανικών παρεμβάσεων στη μουσική διαδικασία.
Το ίδιο θα πιστεύουν σύντομα και οι κοινωνίες του 21ου αιώνα.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Wuppertal έγραψε: Σάβ 30 Μαρ 2024, 23:43
Ναι, κάποιοι μπορεί να το αποκρύψουν. Σύντομα βέβαια θα το χρησιμοποιούν οι πάντες, οι πάντες θα γνωρίζουν ότι χρησιμοποιείται από τους πάντες και απλώς κανείς δεν θα νοιάζεται πέρα από ατυχή ευτράπελα. Όπως δηλαδή συμβαίνει χρόνια τώρα με το pro-tools.

Γενικότερα, η γραμμή στο ποιες τεχνολογικές ευκολίες και ποιοι τεχνολογικοί σύντομοι δρόμοι είναι αποδεχτοί τραβιέται τελείως αυθαίρετα. Για σένα είναι η τεχνητή νοημοσύνη, για άλλον είναι το pro-tools, για τον παράλλον είναι ο ηλεκτρισμός. Το ίδιο ισχύει και για τις «θυσίες» μουσικών και ακροατών. Η γενιά του broadband είχε τα πάντα στα πόδια της συγκριτικά με τη γενιά του dial-up και όλο αυτό μπορεί να πάει όσο πίσω θέλεις. Κάποτε έπρεπε να περιμένουν να ψοφήσει κανένα ζώο για να κάνουν όργανα, στα οποία θα είχαν πρόσβαση ελάχιστοι είτε για να τα παίξουν είτε για να τα ακούσουν. Οπότε συγκριτικά με αυτούς οι θυσίες της γενιάς του σιντί και ο ιδρώτας που έχυσε δεν φαντάζουν ιδιαίτερα μεγάλες.
Είσαι λιγάκι εκτός θέματος.
Δεν μιλάμε για απόρριψη της τεχνολογίας ή της τεχνητής νοημοσύνης a priori, ως εργαλείο στην υπηρεσία του ανθρώπου, με ανθρωπιστικό γνώμονα. Ούτε για απόρριψη της επιστημονικής καινοτομίας.
Μιλάμε συγκεκριμένα, για την χρήση της τεχνητής νοημοσύνης στην τέχνη και την μουσική δημιουργία.

Καμία σχέση και σύνδεση το pro tools, με την τεχνητή νοημοσύνη. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
Επίσης εκτός θέματος.

Προτιμώ να ανήκω στα ''ατυχή ευτράπελα'', όπως λες, που θα νοιάζεται, όσον αφορά τη μουσική που ακούω.
Από εμένα, ούτε ευρώ δεν θα πάρει εν γνώση μου, όποιος χρησιμοποιεί τεχνητή νοημοσύνη, για να φτιάξει Heavy Metal.

Στο μέλλον, μπορεί και όλοι όσοι δεν σταυρώνουν ούτε με το κυάλι γκόμενα ή γκόμενο ή έχουν κάνει μαραθώνιους στο ''χειρογλύκανο'', να κάνουν έρωτα / sex, με τη ΑΙ ''Σοφία'' ή τον ΑΙ ''Μπάμπη''
και όσοι θα θέλουν ή θα επιμένουν να θέλουν κανονικoύς ανθρώπους / γυναίκες / άντρες / whatever, να θεωρούνται επίσης ''ατυχή ευτράπελα''.

Αφού όλοι θα το κάνουν και κανέναν δεν θα τον νοιάζει.
Και γιατί άλλωστε;

*Αφού θα έχει ο κάθε ''μετάνθρωπος'', το προσωπικό του ΑΙ humanoid, που θα είναι καλύτερο τούμπανο από την Pamela Anderson, για να του ''τινάζει τα πέταλα''.
Μια χαρά θα είναι για ορισμένους.
Τεχνολογία και πρόοδος. Όχι αστεία.....
Δεν θα έχει να του ζαλίζει και τον έρωτα, με γκρίνια η να θέλει ερωτόλογα μετά το sex.

*Τα παραπάνω, θα μπορούσε κάποια να τα γράψει και από την γυναικεία πλευρά ή οπτική γωνία, αντίστοιχα.

Εξάλλου, οι νέοι ''άνθρωποι'' θα μπορούν να φτιάχνονται στο εργαστήριο, χωρίς να είναι απαραίτητο να υπάρχει κάτι περισσότερο από δότης σπερματοζωαρίου ΧΥ και δότρια ωαρίου ΧΧ.
Wuppertal

Καμιά επαφή, Bersekeros, οπότε το αφήνω εδώ.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Wuppertal έγραψε: Κυρ 31 Μαρ 2024, 01:46 Καμιά επαφή, Bersekeros, οπότε το αφήνω εδώ.

Άσε το όπου θέλεις.

Δεν με ενδιαφέρει να έχω επαφή @Wuppertal, με ένα account, που δεν ξέρω αν είναι άνθρωπος ή όχι.

Και για να "τερματίσω" την επιχειρηματολογία μου, περί του θέματος, στα άκρα....

Και πώς ξέρω εγώ, αν εσύ, που μπήκες στο forum με το nickname @Wuppertal , δεν είσαι ένα εξελιγμένο AI πρόγραμμα, που σκανάρει όλο το διαδίκτυο για συζητήσεις περί AI, σε όλα τα φόρα, σε όλες τις γλώσσες και όλα τα κοινωνικά δίκτυα, που βρίσκει τους "ένθερμους αντιφρονούντες", σύμφωνα με τα φίλτρα του αλγόριθμού σου, με στόχευση να τους αποδομήσει την επιχειρηματολογία και να εκφράσει επιχειρηματολογία υπέρ της AI, έτσι ώστε να πείσει τους "ουδέτερους" για τα "ωφέλη" της ;

Η αποδόμηση της επιχειρηματολογίας, μπορεί να γίνει ας πούμε, μεταξύ άλλων και με ήπιο χλευασμό (βλέπε έκφραση : όλοι θα την χρησιμοποιούν και κανείς δε θα νοιάζεται πέρα από ατυχή ευτράπελα) ή παρουσίαση αυτών που εκφράζουν προβληματισμούς, περίπου ως γελοίους "ψέκες" που είναι αντίθετοι με τον ηλεκτρισμό και θέλουν να ζουν σε "λαγούμια".

Καταλαβαίνετε (τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ), που πηγαίνει το πράγμα;

Γι' αυτό λέω, ότι όταν θα ανθίσει ο σπόρος της αμφιβολίας, το πράγμα θα έχει τρομερές προεκτάσεις, που ούτε καν μπορούμε να φανταστούμε.

Σε όλο αυτό το πράγμα πρέπει να μπουν "φραγμοί" πριν ξεφύγει.
Αλλά δεν θα μπουν.
Ούτε νομοθεσία, ούτε regulations, ούτε τίποτα.
Και θα ξεφύγει.

Και τότε θα είναι αργά για δάκρυα....
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δημοσίευση από CountRaven »

Και πώς ξέρω εγώ, αν εσύ, που μπήκες στο forum με το nickname @Wuppertal , δεν είσαι ένα εξελιγμένο AI πρόγραμμα, που σκανάρει όλο το διαδίκτυο για συζητήσεις περί AI, σε όλα τα φόρα, σε όλες τις γλώσσες και όλα τα κοινωνικά δίκτυα, που βρίσκει τους "ένθερμους αντιφρονούντες", σύμφωνα με τα φίλτρα του αλγόριθμού σου, με στόχευση να τους αποδομήσει την επιχειρηματολογία και να εκφράσει επιχειρηματολογία υπέρ της AI, έτσι ώστε να πείσει τους "ουδέτερους" για τα "ωφέλη" της ;
Έχει Incantation στο playlist του, οπότε ει άι μάλλον κανονικός άνθρωπος.

@Wuppertal

Πετάξου μια εδώ:

https://www.forgotten-scroll.gr/forum/v ... %B7#p85311
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Epitaph

Δημοσίευση από Epitaph »

Το «αυθεντικά ανθρώπινο» επιδέχεται πολλές διαβαθμίσεις. Είμαι σίγουρη ότι οι κοινωνίες του 19ου αιώνα δεν θα έβρισκαν «αυθεντικά ανθρώπινη» τη χρήση ηλεκτρισμού, πεταλιών, pro-tools και εκατοντάδων άλλων μηχανικών παρεμβάσεων στη μουσική διαδικασία.

Τα έχεις τελείως μπερδεμένα στο μυαλό σου απ' ότι καταλαβαίνω.

Μπερδεύεις π.χ. ηλεκτρισμό με AI, ίσως και εσκεμμένα για να βελτιώσεις το επιχείρημα σου. Ή όντως μπορείς να χεις πέσει σε πλάνη. Μάλλον το κάνεις εσκεμμένα όμως γιατί και πιο μετά αφορίζεις π.χ. όσους δεν γουστάρουν παραγωγές από pro-tools ως «ατυχή ευτράπελα». Με μια κουβέντα νιώθεις κατευθείαν καλύτερα και ανεβάζεις τον εαυτό σου που δεν τον ενδιαφέρουν τέτοιες «ασήμαντες λεπτομέρειες» ως κάτι πιο νοήμον...

Να δώσω λοιπόν ένα τελείως ξεκάθαρο παράδειγμα.

Παράγω μουσική με ηλεκτρισμό : μια ηλεκτρική κιθάρα ας πούμε (που η διαδικασία είναι κατά 95% ίδια με μια ακουστική που δεν έχει ηλεκτρισμό).
Παίζω εγώ, εφεύρω εγώ, η τεχνική είναι δική μου, τα λάθη είναι δικά μου, μπορεί να ανακαλύψω τελείως τυχαία κάτι καινούργιο. Γενικά όλο αυτό έχει την ΔΙΚΗ ΜΟΥ προσωπικότητα και όλο φτιάχτηκε από ένα μυαλό. Ακούγεται αληθινό, οργανικό και φρέσκο. Κάθε φορά που ακούς π.χ. τα 4 πρώτα άλπουμς των Count Raven καταλαβαίνεις ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ότι παίζει ο Christer Pettersson με την βιασύνη του και τον τρόπο που τα χτυπάει. Είναι τελείως ξεχωριστός.
Αφού το έχω φτιάξει στο τέλος επιλέγω εγώ αν θα το κρατήσω ή όχι.

Αν παράγω μουσική με A.I. κάποιος άλλος με ένα προγραμματάκι που το χει δημιουργήσει με τα δικά του κριτήρια και τις δικές του επιλογές θα μου φτιάξει ένα κομμάτι και στο τέλος θα επιλέξω αν μου αρέσει. Χάνεται όλο το νόημα της δημιουργικότητας και αφήνω το μεγαλύτερο κομμάτι στο μυαλό ενός 3ου.
Εγώ μετά θα βγω σα μαλάκας να κομπάσω «ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΤΙ ΕΦΤΙΑΞΑ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ...ΤΙ ΜΥΑΛΟ ΕΙΜΑΙ ΓΑΜΩ» ενώ μπορεί να μην έχω κάνει και τίποτα.
Κάτι πραγματικά γελοίο.

Εκτός του ότι είναι υποκριτικό, αφήνω και κάποιον που μπορεί να μην γουστάρω σαν άνθρωπο να με βοηθήσει.

Υπενθυμίζω εδώ, το φιάσκο που είχε δημιουργηθεί με ChatGPT πέρυσι που ταίζαν την AI με woke πίπες και τα αποτελέσματα που εδίνε ήταν τελείως γελοία και ανισόρροπα. Ένα πολύ απλό παράδειγμα :

Εικόνα

Εικόνα

"AS A MACHINE LEARNING MODEL, MY RESPONSES ARE NOT INFLUENCED BY THE PERSONAL BIASES OF MY CREATORS"

Φυσικά και όχι...

(και φέτος με GoogleAI είχαμε τέτοια θέματα , αλλά εδώ θα δώσω παράδειγμα μόνο αν το ζητήσει κάποιος)
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

Αυτο το σχολιο ειναι χρύσαφι.

Γενικα το ολο θεμα προκαλειται απο τον εγωισμο μας ως ανθρωπινα οντα και τον φοβο απωλειας του "κεκτημενου" τροπου ζωης μας. Κατι το οποιο εχει συμβει απειρες φορες στο παρελθον και θα συμβει απειρες ακομα στο μελλον.

Ακομα και η παραδοχη οτι οι "κοινωνιες" οφειλουν να ειναι ανθρωποκεντρικες ειναι μια αυθαιρετη παραδοχη που κανουμε ως μηχανισμο αμυνας γιατι ειμαστε προιοντα μιας τετοιας συνθηκης και τη θεωρουμε "de facto" την ιδανικη. Ολα αυτα φυσικα ειναι ακρως υποκειμενικα, στηριγμενα στο ανθρωπινο συναισθημα και δεν προκυπτει οτι εχουν καμια αντικειμενικη αξια στο περασμα του χρονου.

Συγγνωμη για τη μηδενιστικη προσεγγιση, αλλα την βρισκω προτιμοτερη απο τον τεχνο-πανικο. ΝΑΙ, η συνθηκη που θα διαμορφωθει μετα την ελευση του ΑΙ μαλλον θα ειναι εξωφρενικα διαφορετικη απο ο,τι ξερουμε μεχρι σημερα, αλλα η κατασταση ισορροπει στο τελος οπως παντα.

Το γεγονος οτι εχουμε φτασει 8δις πανω στον πλανητη ετσι ωστε να φοβομαστε για το οτι το ΑΙ "θα μας παρει τις δουλειες" εγω λεω οτι ειναι η πραγματικη δυστοπικη συνθηκη. Το ιδιο και ο υστερος καπιταλισμος που προκαλει ολο αυτο το φοβο για το "τι θα απογινουμε" αντι να χαιρομαστε για το υπερτατο εργαλειο που μας ξημερωνει.

Δυστυχως ειμαι μερος αυτης της καταστασης και θα υποφερω, αλλα δρν μπορω να βαλω τον εγωισμο μου πανω απ ολα για να διατηρησω αυτα που εχω συνηθισει. Δεν μπορω παρα να σκεφτομαι οτι ενα μελλον με 500εκατ ανθρωπους πανω στον πλανητη, υποβοηθουμενους απο AI και φυσικα με εντελως διαφορετικο οικονομικο συστημα, ενδεχεται να ειναι απειρως καλυτερο για την ανθρωποτητα απο αυτο που βιωνουμε τωρα.

Απλα παντα οι μεταβασεις πονανε. Το μυστικο ειναι να μην θεωρουμε τον εαυτο μας ως κατι σημαντικο, παρα ενα μικρο ασημαντο σκαλοπατι στη ροη του χρόνου.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Wuppertal

Epitaph έγραψε: Κυρ 31 Μαρ 2024, 08:39

Τα έχεις τελείως μπερδεμένα στο μυαλό σου απ' ότι καταλαβαίνω.

Μπερδεύεις π.χ. ηλεκτρισμό με AI, ίσως και εσκεμμένα για να βελτιώσεις το επιχείρημα σου. Ή όντως μπορείς να χεις πέσει σε πλάνη. Μάλλον το κάνεις εσκεμμένα όμως γιατί και πιο μετά αφορίζεις π.χ. όσους δεν γουστάρουν παραγωγές από pro-tools ως «ατυχή ευτράπελα». Με μια κουβέντα νιώθεις κατευθείαν καλύτερα και ανεβάζεις τον εαυτό σου που δεν τον ενδιαφέρουν τέτοιες «ασήμαντες λεπτομέρειες» ως κάτι πιο νοήμον...

Να δώσω λοιπόν ένα τελείως ξεκάθαρο παράδειγμα.

Παράγω μουσική με ηλεκτρισμό : μια ηλεκτρική κιθάρα ας πούμε (που η διαδικασία είναι κατά 95% ίδια με μια ακουστική που δεν έχει ηλεκτρισμό).
Παίζω εγώ, εφεύρω εγώ, η τεχνική είναι δική μου, τα λάθη είναι δικά μου, μπορεί να ανακαλύψω τελείως τυχαία κάτι καινούργιο. Γενικά όλο αυτό έχει την ΔΙΚΗ ΜΟΥ προσωπικότητα και όλο φτιάχτηκε από ένα μυαλό. Ακούγεται αληθινό, οργανικό και φρέσκο. Κάθε φορά που ακούς π.χ. τα 4 πρώτα άλπουμς των Count Raven καταλαβαίνεις ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ότι παίζει ο Christer Pettersson με την βιασύνη του και τον τρόπο που τα χτυπάει. Είναι τελείως ξεχωριστός.
Αφού το έχω φτιάξει στο τέλος επιλέγω εγώ αν θα το κρατήσω ή όχι.

Αν παράγω μουσική με A.I. κάποιος άλλος με ένα προγραμματάκι που το χει δημιουργήσει με τα δικά του κριτήρια και τις δικές του επιλογές θα μου φτιάξει ένα κομμάτι και στο τέλος θα επιλέξω αν μου αρέσει. Χάνεται όλο το νόημα της δημιουργικότητας και αφήνω το μεγαλύτερο κομμάτι στο μυαλό ενός 3ου.
Εγώ μετά θα βγω σα μαλάκας να κομπάσω «ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΤΙ ΕΦΤΙΑΞΑ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ...ΤΙ ΜΥΑΛΟ ΕΙΜΑΙ ΓΑΜΩ» ενώ μπορεί να μην έχω κάνει και τίποτα.
Κάτι πραγματικά γελοίο.

Εκτός του ότι είναι υποκριτικό, αφήνω και κάποιον που μπορεί να μην γουστάρω σαν άνθρωπο να με βοηθήσει.

Υπενθυμίζω εδώ, το φιάσκο που είχε δημιουργηθεί με ChatGPT πέρυσι που ταίζαν την AI με woke πίπες και τα αποτελέσματα που εδίνε ήταν τελείως γελοία και ανισόρροπα. Ένα πολύ απλό παράδειγμα :

Εικόνα

Εικόνα

"AS A MACHINE LEARNING MODEL, MY RESPONSES ARE NOT INFLUENCED BY THE PERSONAL BIASES OF MY CREATORS"

Φυσικά και όχι...

(και φέτος με GoogleAI είχαμε τέτοια θέματα , αλλά εδώ θα δώσω παράδειγμα μόνο αν το ζητήσει κάποιος)
Δεδομένου του υποτιμητικού ύφους και της αμφισβήτησης του κινήτρου μου δεν θα έπρεπε καν να μπω στον κόπο να γράψω το οτιδήποτε, αλλά έτσι για την ιστορία: η φράση «ατυχή ευτράπελα» δεν αναφερόταν καν σε πρόσωπα αλλά κυριολεκτικά σε... ατυχή ευτράπελα. Όπως ας πούμε την άθλια χρήση auto-tune σε συναυλίες όπου καθίσταται εμφανές ακόμη και σε αυτούς που δεν ξέρουν καν τι είναι το auto-tune ότι κάτι τραγελαφικό συμβαίνει. Αυτά τα ατυχή ευτράπελα λοιπόν είναι οι στιγμές που οι περισσότεροι θυμούνται ότι δεν τους αρέσουν τα pro-tools γιατί, κατά τ' άλλα, σχεδόν σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις που χρησιμοποιείται δεν το καταλαβαίνουν καν. Απλά ακούνε τη μουσική που τους αρέσει και δεν ασχολούνται με το ότι έχει ηχογραφηθεί με δεκάδες ηλεκτρονικές ευκολίες που βοηθούν τους μουσικούς να μην ιδρώνουν όπως ίδρωναν οι μουσικοί πριν την έλευση των εργαλείων αυτών.
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

Wuppertal έγραψε: Κυρ 31 Μαρ 2024, 09:48
Δεδομένου του υποτιμητικού ύφους και της αμφισβήτησης του κινήτρου μου δεν θα έπρεπε καν να μπω στον κόπο να γράψω το οτιδήποτε, αλλά έτσι για την ιστορία: η φράση «ατυχή ευτράπελα» δεν αναφερόταν καν σε πρόσωπα αλλά κυριολεκτικά σε... ατυχή ευτράπελα. Όπως ας πούμε την άθλια χρήση auto-tune σε συναυλίες όπου καθίσταται εμφανές ακόμη και σε αυτούς που δεν ξέρουν καν τι είναι το auto-tune ότι κάτι τραγελαφικό συμβαίνει. Αυτά τα ατυχή ευτράπελα λοιπόν είναι οι στιγμές που οι περισσότεροι θυμούνται ότι δεν τους αρέσουν τα pro-tools γιατί, κατά τ' άλλα, σχεδόν σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις που χρησιμοποιείται δεν το καταλαβαίνουν καν. Απλά ακούνε τη μουσική που τους αρέσει και δεν ασχολούνται με το ότι έχει ηχογραφηθεί με δεκάδες ηλεκτρονικές ευκολίες που βοηθούν τους μουσικούς να μην ιδρώνουν όπως ίδρωναν οι μουσική πριν την έλευση των εργαλείων αυτών.

Ο κοσμος αγνοει ας πουμε οτι εδω και ΧΡΟΝΙΑ υπαρχει εργαλειο που του δινεις μια μελωδια που εχεις σκεφτει κι αυτο σου δινει (παραπανω απο μια options) αρμονιας απο πισω. ΚΟΙΝΩΣ σου "βρισκει τα ακκορντα". Και φυσικα χρησιμοποιειται ευρυτατα.

Ειναι σαφες φυσικα οτι δεν χρειαζεται καν να ξερεις μουσικη για να γραψεις κομματι μεσω αυτου του εργαλειου.

Ελατε πειτε μου τι θα σκεφτοταν και θα ελεγε ο Μπαχ και ο Μπετοβεν για αυτη τη διαδικασια, για το ποσο "η αρμονια δεν παραγεται μεσα απο ανθρωπινη σκεψη" για το πως "δεν ειναι ανθρωπινη δημιουργια γαι το ποσο CHEAT ΚΑΙ ΑΠΑΤΗ ειναι σε σχεση με τους "συνθεταραδες με κακαλα" του παρελθοντος και μπλα μπλα μπλα...

Το ιδιο φυσικα και για ΑΠΕΙΡΕΣ αλλες ευκολιες που απο τα 80ς (τουλαχιστον) και μετα βγαζουν συστηματικα τον παραγοντα ανθρωπο, τοσο ως δεξιοτεχνια αλλα και ως διάνοια/σκεψη, απο την μουσικη παραγωγικη διαδικασια, οπως την αντιλαμβανομαστε τουλαχιστον σε αυτη την κουβεντα. Απλα ο κοσμος δεν τα ξερει Ή τα έχει αποδεχτει. Ε τωρα φτασαμε στο endgame αυτης της διαδικασιας και ξαφνικα ολοι ξυπνησαν.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian

Δημοσίευση από Aphelian »

Wuppertal έγραψε: Σάβ 30 Μαρ 2024, 23:43 Γενικότερα, η γραμμή στο ποιες τεχνολογικές ευκολίες και ποιοι τεχνολογικοί σύντομοι δρόμοι είναι αποδεχτοί τραβιέται τελείως αυθαίρετα. Για σένα είναι η τεχνητή νοημοσύνη, για άλλον είναι το pro-tools, για τον παράλλον είναι ο ηλεκτρισμός. Το ίδιο ισχύει και για τις «θυσίες» μουσικών και ακροατών. Η γενιά του broadband είχε τα πάντα στα πόδια της συγκριτικά με τη γενιά του dial-up και όλο αυτό μπορεί να πάει όσο πίσω θέλεις. Κάποτε έπρεπε να περιμένουν να ψοφήσει κανένα ζώο για να κάνουν όργανα, στα οποία θα είχαν πρόσβαση ελάχιστοι είτε για να τα παίξουν είτε για να τα ακούσουν. Οπότε συγκριτικά με αυτούς οι θυσίες της γενιάς του σιντί και ο ιδρώτας που έχυσε δεν φαντάζουν ιδιαίτερα μεγάλες.
Ναι 100% σωστο, ο καθενας τραβαει τις "γραμμες" του αυστηρα βασει προσωπικων βιοματων και προτιμησεων. Οι περισσοτερες μπαντες χρησιμοποιουν εκατονταδες " τεχνολογικα τεχνασματα" για να βγαλουν αυτο που ακουμε στο τελικο προϊον, κατι που πριν 30 χρονια φανταζε δυστοπικο σε σχεση με το "στανταρ" σημερα.

Το ειπε και πριν ο Πριαμος μεσες ακρες, και ολοι παιρνουμε τσουγκρανες μολις κατι περναει τη δικη μας γραμμη. Σε ευρυτερο πλαισιο (εκτος φορουμ δλδ) τα περισσοτερα σχολια δεν ειναι επειδη αυτο το κατι (ΑΙ applications) γινεται, αλλα επειδη γινεται και μπορουν να το χρησιμοποιησουν ολοι.

Ειμαστε μαρτυρες μιας απο τις εν δυναμει μεγαλυτερες αλλαγες στην ιστορια της ανθρωποτητας, καλου κακου να λετε ενα ευχαριστω πολυ στο ChatGPT σε περιπτωση που κρατανε αρχεια :D
Άβαταρ μέλους
aorpanos72

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Εγώ έχω να πω ένα.... John Connor όπου και να είσαι, να ξέρεις, έχεις ένα στρατιώτη στο πλευρό σου όταν είσαι έτοιμος.
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”