AI και Heavy Metal δυστοπία

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Wuppertal

Re: AI και Heavy Metal δυστοπία

Δημοσίευση από Wuppertal »

theBox έγραψε: Κυρ 31 Μαρ 2024, 09:11
Wuppertal έγραψε: Σάβ 30 Μαρ 2024, 23:43
Γενικότερα, η γραμμή στο ποιες τεχνολογικές ευκολίες και ποιοι τεχνολογικοί σύντομοι δρόμοι είναι αποδεχτοί τραβιέται τελείως αυθαίρετα. Για σένα είναι η τεχνητή νοημοσύνη, για άλλον είναι το pro-tools, για τον παράλλον είναι ο ηλεκτρισμός. Το ίδιο ισχύει και για τις «θυσίες» μουσικών και ακροατών. Η γενιά του broadband είχε τα πάντα στα πόδια της συγκριτικά με τη γενιά του dial-up και όλο αυτό μπορεί να πάει όσο πίσω θέλεις. Κάποτε έπρεπε να περιμένουν να ψοφήσει κανένα ζώο για να κάνουν όργανα, στα οποία θα είχαν πρόσβαση ελάχιστοι είτε για να τα παίξουν είτε για να τα ακούσουν. Οπότε συγκριτικά με αυτούς οι θυσίες της γενιάς του σιντί και ο ιδρώτας που έχυσε δεν φαντάζουν ιδιαίτερα μεγάλες.
Αυτο το σχολιο ειναι χρύσαφι.

Γενικα το ολο θεμα προκαλειται απο τον εγωισμο μας ως ανθρωπινα οντα και τον φοβο απωλειας του "κεκτημενου" τροπου ζωης μας. Κατι το οποιο εχει συμβει απειρες φορες στο παρελθον και θα συμβει απειρες ακομα στο μελλον.

Ακομα και η παραδοχη οτι οι "κοινωνιες" οφειλουν να ειναι ανθρωποκεντρικες ειναι μια αυθαιρετη παραδοχη που κανουμε ως μηχανισμο αμυνας γιατι ειμαστε προιοντα μιας τετοιας συνθηκης και τη θεωρουμε "de facto" την ιδανικη. Ολα αυτα φυσικα ειναι ακρως υποκειμενικα, στηριγμενα στο ανθρωπινο συναισθημα και δεν προκυπτει οτι εχουν καμια αντικειμενικη αξια στο περασμα του χρονου.

Συγγνωμη για τη μηδενιστικη προσεγγιση, αλλα την βρισκω προτιμοτερη απο τον τεχνο-πανικο. ΝΑΙ, η συνθηκη που θα διαμορφωθει μετα την ελευση του ΑΙ μαλλον θα ειναι εξωφρενικα διαφορετικη απο ο,τι ξερουμε μεχρι σημερα, αλλα η κατασταση ισορροπει στο τελος οπως παντα.

Το γεγονος οτι εχουμε φτασει 8δις πανω στον πλανητη ετσι ωστε να φοβομαστε για το οτι το ΑΙ "θα μας παρει τις δουλειες" εγω λεω οτι ειναι η πραγματικη δυστοπικη συνθηκη. Το ιδιο και ο υστερος καπιταλισμος που προκαλει ολο αυτο το φοβο για το "τι θα απογινουμε" αντι να χαιρομαστε για το υπερτατο εργαλειο που μας ξημερωνει.

Δυστυχως ειμαι μερος αυτης της καταστασης και θα υποφερω, αλλα δρν μπορω να βαλω τον εγωισμο μου πανω απ ολα για να διατηρησω αυτα που εχω συνηθισει. Δεν μπορω παρα να σκεφτομαι οτι ενα μελλον με 500εκατ ανθρωπους πανω στον πλανητη, υποβοηθουμενους απο AI και φυσικα με εντελως διαφορετικο οικονομικο συστημα, ενδεχεται να ειναι απειρως καλυτερο για την ανθρωποτητα απο αυτο που βιωνουμε τωρα.

Απλα παντα οι μεταβασεις πονανε. Το μυστικο ειναι να μην θεωρουμε τον εαυτο μας ως κατι σημαντικο, παρα ενα μικρο ασημαντο σκαλοπατι στη ροη του χρόνου.
Εντωμεταξύ, εγώ προσωπικά είμαι πεσιμίστρια όσον αφορά την τεχνητή νοημοσύνη (και γενικότερα την τεχνολογία, ιδιαίτερα στην ηλεκτρονική της μορφή). Τόσο γενικά όσο και στα της μουσικής.

Βάσει του γούστου μου στο metal, η ηλεκτρονική επανανάσταση στον τομέα της παραγωγής έκανε ξεκάθαρα κακό. Υπάρχει άπειρη ποσότητα metal μουσικής που για μένα δεν έχει λόγο ύπαρξης. Ειδικά στον «παραδοσιακό» ήχο. Περίπου δηλαδή αυτό που στιγματίζει και το πρότζεκτ του αρχικού μηνύματος. Από κει και πέρα, ωστόσο, υπάρχουν μουσικοί που ξέρουν πώς να χρησιμοποιήσουν τα εργαλεία αυτά και εκεί ρίχνω την προσοχή μου.

Εν τέλει, ξέρω το γούστο μου και το εμπιστεύομαι. Για να παράξει κάποιος με τη βοήθεια τεχνητής νοημοσύνης μουσική που θα με ενθουσιάσει, θα σημαίνει ότι μοιράζεται το γούστο μου, έχει σπουδάσει τον ήχο, τον έχει αναλύσει και έχει βρει τρόπο να τον παράξει. Ήδη βλέπουμε άπειρες μπάντες να προσπαθούν να αναπαράξουν τον ήχο μπαντών που είναι πρωτοπόρες σε niche μεταλλικά, και μη, ιδιώματα. USPM, tech-death, USBM, stoner και χίλια δυο άλλα. Οι περισσότερες από αυτές τις μπάντες δεν έχουν καμιά έμπνευση. Απλώς τους αρέσει ένας ήχος και τον παπαγαλίζουν χωρίς να έχουν το ταλέντο ή να δουλεύουν όσο αυτοί στους οποίους προσπαθούν να μοιάσουν. Και μετά υπάρχουμε εμείς οι ακροατές που πολλούς τους θεοποιούμε, παρά τη μετριότητά τους, απλώς γιατί ακολουθούν μια μανιέρα.

Αν η τεχνητή νοημοσύνη βοηθήσει αυτούς τους μουσικούς να παράξουν πιο εμπνευσμένες δουλειές, καλώς να τη χρησιμοποιούσουν. Πολλοί έχουν μια καρτουνίστικη αντίληψη για το πώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί η τεχνητή νοημοσύνη στη μουσική διαδικασία. Ένας κομπογιαννίτης που δεν ξέρει να παίζει καν ακόρντα θα πληκτρολογήσει σε ένα πρόγραμμα «γράψε μου 3 τραγούδια στο ύφος των πιο πετυχημένων τραγουδιών των iron maiden, του Jay-z και της Taylor Swift» και θα πλουτίσει αποκρύπτωντας μάλιστα ότι έκανε όλη τη δουλειά το πρόγραμμα.

Ακόμη και όταν θα είναι σε θέση να κάνουν κάτι τέτοιο αυτά τα προγράμματα, θα μπορούν πολύ περισσότερο να χρησιμοποιηθούν από ανθρώπους με άπειρες μουσικές γνώσεις, συγκεκριμένο γούστο και συγκεκριμένο όραμα (αλλά λίγο ελεύθερο χρόνο) ώστε να κάνουν πιο αποδοτική τη συνθετική διαδικασία. Το οποίο μπορεί να γίνει ήδη σε κάποιον βαθμό. Προσωπικά αυτοί με ενδιαφέρουν περισσότερο.

Γενικότερα, ναι, θα δημιουργήσει πολλά προβλήματα και διλήμματα η τεχνητή νοημοσύνη και η επιρρόη της θα είναι κυρίως αρνητική γιατί οι δομές και οι βάσεις της ανθρώπινης κουλτούρας καθιστούν την κατάχρηση των τεχνολογικών θαυμάτων σχεδόν αναπόδραστη. Και αυτό συνέβαινε σχεδόν πάντα, δεν περιμέναμε την τεχνητή νοημοσύνη για να το δούμε.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Κυρ 31 Μαρ 2024, 09:11
Wuppertal έγραψε: Σάβ 30 Μαρ 2024, 23:43
Γενικότερα, η γραμμή στο ποιες τεχνολογικές ευκολίες και ποιοι τεχνολογικοί σύντομοι δρόμοι είναι αποδεχτοί τραβιέται τελείως αυθαίρετα. Για σένα είναι η τεχνητή νοημοσύνη, για άλλον είναι το pro-tools, για τον παράλλον είναι ο ηλεκτρισμός. Το ίδιο ισχύει και για τις «θυσίες» μουσικών και ακροατών. Η γενιά του broadband είχε τα πάντα στα πόδια της συγκριτικά με τη γενιά του dial-up και όλο αυτό μπορεί να πάει όσο πίσω θέλεις. Κάποτε έπρεπε να περιμένουν να ψοφήσει κανένα ζώο για να κάνουν όργανα, στα οποία θα είχαν πρόσβαση ελάχιστοι είτε για να τα παίξουν είτε για να τα ακούσουν. Οπότε συγκριτικά με αυτούς οι θυσίες της γενιάς του σιντί και ο ιδρώτας που έχυσε δεν φαντάζουν ιδιαίτερα μεγάλες.
Αυτο το σχολιο ειναι χρύσαφι.

Γενικα το ολο θεμα προκαλειται απο τον εγωισμο μας ως ανθρωπινα οντα και τον φοβο απωλειας του "κεκτημενου" τροπου ζωης μας. Κατι το οποιο εχει συμβει απειρες φορες στο παρελθον και θα συμβει απειρες ακομα στο μελλον.

Ακομα και η παραδοχη οτι οι "κοινωνιες" οφειλουν να ειναι ανθρωποκεντρικες ειναι μια αυθαιρετη παραδοχη που κανουμε ως μηχανισμο αμυνας γιατι ειμαστε προιοντα μιας τετοιας συνθηκης και τη θεωρουμε "de facto" την ιδανικη. Ολα αυτα φυσικα ειναι ακρως υποκειμενικα, στηριγμενα στο ανθρωπινο συναισθημα και δεν προκυπτει οτι εχουν καμια αντικειμενικη αξια στο περασμα του χρονου.

Συγγνωμη για τη μηδενιστικη προσεγγιση, αλλα την βρισκω προτιμοτερη απο τον τεχνο-πανικο. ΝΑΙ, η συνθηκη που θα διαμορφωθει μετα την ελευση του ΑΙ μαλλον θα ειναι εξωφρενικα διαφορετικη απο ο,τι ξερουμε μεχρι σημερα, αλλα η κατασταση ισορροπει στο τελος οπως παντα.

Το γεγονος οτι εχουμε φτασει 8δις πανω στον πλανητη ετσι ωστε να φοβομαστε για το οτι το ΑΙ "θα μας παρει τις δουλειες" εγω λεω οτι ειναι η πραγματικη δυστοπικη συνθηκη. Το ιδιο και ο υστερος καπιταλισμος που προκαλει ολο αυτο το φοβο για το "τι θα απογινουμε" αντι να χαιρομαστε για το υπερτατο εργαλειο που μας ξημερωνει.

Δυστυχως ειμαι μερος αυτης της καταστασης και θα υποφερω, αλλα δρν μπορω να βαλω τον εγωισμο μου πανω απ ολα για να διατηρησω αυτα που εχω συνηθισει. Δεν μπορω παρα να σκεφτομαι οτι ενα μελλον με 500εκατ ανθρωπους πανω στον πλανητη, υποβοηθουμενους απο AI και φυσικα με εντελως διαφορετικο οικονομικο συστημα, ενδεχεται να ειναι απειρως καλυτερο για την ανθρωποτητα απο αυτο που βιωνουμε τωρα.

Απλα παντα οι μεταβασεις πονανε. Το μυστικο ειναι να μην θεωρουμε τον εαυτο μας ως κατι σημαντικο, παρα ενα μικρο ασημαντο σκαλοπατι στη ροη του χρόνου.
Κανένας ανθρώπινος εγωισμός και καμία αυθαίρετα ανθρωποκεντρική κοινωνία.

Απλά, άτομα συμβατά με τη χυδαία νέα πραγματικότητα και άτομα που αρνούνται να παρουν μέρος στη χυδαιότητα.

Ο εαυτός μας στο μικρό μέτρο που του αναλογεί είναι πολύ πολύ σημαντικός για την παγκόσμια εξέλιξη.

Είναι τόσο σημαντικός, που οι νεωτεριστές θα έκαναν τα πάντα για να τον απολέσουμε

Η αναντικατάστατη σημαντικότητα του καθενός προσωπικά δεν πρέπει να συγχέεται με το ακόλουθο φαινόμενο.....

Αυτό που με ανησυχεί ή μάλλον με φοβίζει στην καταντημένη Ελλάδα, είναι πως ο άνθρωπος της διπλανής πόρτας, ο ταξιτζής και ο σερβιτόρος και ο νοσηλευτής και παντοπώλης, έχουν οικειοποιηθεί ιδέες εκείνου του φαλακρού ισχνού ιδεολόγου πως:

"ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που μπορεί να χακαριστεί. Δεν του αναγνωρίζουμε ψυχή, δεν του αναγνωρίζουμε πνεύμα".

επίσης, πως:

"υπάρχει υπερπληθυσμός, μαζευτήκαμε πολλοί, ώρα να αραιώνουμε."

Ο ταξιτζής, ο νοσηλευτής, ο παντοπώλης και ο σερβιτόρος της διπλανής πόρτας έχουν οι κακομοίρηδες την πεποίθηση πως θα είναι χρήσιμοι στο μελλοντικό καθεστώς που ευαγγελίζονται, ή πως θα είναι στους λίγους που θα έπρεπε να επιβιώσουν.

Το φαινόμενο αυτό μας δείχνει πως ο στρατός από πιόνια εκείνων που κήρυξαν τον πόλεμο στο ανθρώπινο είδος είναι ήδη ανάμεσα μας και ήδη κινείται εναντίον μας.
Και αν οι μεγαλύτερες ηλικίες έχουν μια ελπίδα για επανεκτίμηση, είναι τα σημερινά νιάτα που είναι χαμένα από χέρι και δεν τους το είπε κανείς.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Epitaph

Δημοσίευση από Epitaph »

Wuppertal έγραψε: Κυρ 31 Μαρ 2024, 09:48 Δεδομένου του υποτιμητικού ύφους και της αμφισβήτησης του κινήτρου μου δεν θα έπρεπε καν να μπω στον κόπο να γράψω το οτιδήποτε, αλλά έτσι για την ιστορία: η φράση «ατυχή ευτράπελα» δεν αναφερόταν καν σε πρόσωπα αλλά κυριολεκτικά σε... ατυχή ευτράπελα. Όπως ας πούμε την άθλια χρήση auto-tune σε συναυλίες όπου καθίσταται εμφανές ακόμη και σε αυτούς που δεν ξέρουν καν τι είναι το auto-tune ότι κάτι τραγελαφικό συμβαίνει. Αυτά τα ατυχή ευτράπελα λοιπόν είναι οι στιγμές που οι περισσότεροι θυμούνται ότι δεν τους αρέσουν τα pro-tools γιατί, κατά τ' άλλα, σχεδόν σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις που χρησιμοποιείται δεν το καταλαβαίνουν καν. Απλά ακούνε τη μουσική που τους αρέσει και δεν ασχολούνται με το ότι έχει ηχογραφηθεί με δεκάδες ηλεκτρονικές ευκολίες που βοηθούν τους μουσικούς να μην ιδρώνουν όπως ίδρωναν οι μουσικοί πριν την έλευση των εργαλείων αυτών.
Με συγχωρείς τότε, παρεξήγησα το ύφος σου και τι ήθελες να πεις. Και επειδή νόμιζα ότι μίλησες υποτιμητικά για ανθρώπους και είχες υπεροψία, έκανα και γω κάτι παρόμοιο. Τώρα κατάλαβα τι ήθελες να πεις (νομίζω).

Εγώ προσωπικά έχω ξενερώσει με την πλειοψηφία των σημερινών παραγωγών. Δηλαδή από το 1992 και μετά που άρχισε να χρησιμοποιείται και σε Heavy Metal Albums (και οι Running Wild το χαν κάνει - στα Drums του Black Hand Inn ακούγεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ η πλαστικούρα).

Ο κανόνας για μένα είναι «όσο πιο πλαστικός ήχος τόσο μεγαλύτερο το ξενέρωμα».
Ακόμα και πολύ σύγχρονες παραγωγές από μεγάλα συγκροτήματα (Rotting Christ - Saoirse) με ξενερώνουν μόλις ακούω τα drums. Aκούγονται μπουκωμένα και "safe" , Διορθωμένα από λάθη του παίκτη ή από συχνότητες που δεν πρέπει να ακουστούν «επειδή ξεφεύγουν από τα αποδεκτά όρια του πως πρέπει να ακούγεται ένα σύγχρονο drum-sound».

Επίσης μια απάντηση στον @theBox :

1) Δεν ξέρω πως η AI θα δώσει δύναμη στον κάθε μικρό να φτιάξει το μεγάλο συγκρότημα του που θα πουλήσει πολύ και θα βγάλει πολλά λεφτά.
Πριν οι πλατφόρμες παίρναν ένα μεγάλο ποσοστό από τα views/streams τώρα προσθέτουμε ένα μεγάλο ποσοστό που θα τα παίρνει και η AI ως «ο νους πίσω από τις συνθέσεις».
2) Όταν εξυμνούμε το ανθρώπινο μυαλό, δεν εξυμνούμε ούτε τον μέσο άνθρωπο που ακούει τραπ ούτε εμένα ας πούμε που κάθομαι και γράφω σε ένα φόρουμ.
Εξυμνούμε τα ανθρώπινα επιτεύγματα και τις ανακαλύψεις. Εξυμνώ τον Νεύτωνα, τον Καρτέσιο, τον Σοφοκλή, τον άνθρωπο που ανακάλυψε το Air Condition και το δίδυμο Rock/McAlpin που παίξαν απίστευτες κιθάρες!
Ούτε εννοώ να κοιτάζουμε πρώτα τα συμφέροντα του ανθρώπου εις βάρος της φύσης ή του οικοσυστήματος.
Άβαταρ μέλους
FarCry

Δημοσίευση από FarCry »

εγω παντως τις απολαμβανω απειρα αυτες τις συζητησεις,μου ανατροφοδοτουν το μυαλο με πληροφοριες,γνωμες,γνωσεις.Ειμαστε κι εμεις σαν ανθρωποι κομματι, ελαχιστο ,ενος συμπαντος ,που δεν εχουμε ιδεα καν τι ειναι, που αλλαζει καθε μιλισεκοντ και δε γνωριζω αν θα βιωσουμε περιβαλλοντα και κοινωνιες σαν αυτα που φανταστηκαν ο Ασιμωφ,ο Χαξλει ή ο Νιβεν ,αν παιζουμε οντως σε endgame καταστασεις οπως ανεφερε κι ενας φιλος παραπανω,ειμαι ομως σιγουρος πως καποιοι εχουν αφιερωσει την υπαρξη τους στο σκοπο της Χ εξελιξης/''εξελιξης'' και πως ο Alan Turing θα γελαει σα τρελος στον ταφο του κοντα εναν αιωνα μετα που εχει φυγει. Η μουσικη προφανεστατα και δε θα γλυτωσει,καλως για καποιους κακως για αλλους,ολα αξιολογουνται εγωκεντρικα,ουτως ή αλλως δεν υπαρχει αληθεια,μονο οπτικη.(Φλωμπερ)
το Into glory ride ηδη παραμασχαλα..
For us there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm..
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

Επειδη εχω μπει με το εναμιση ποδι στην ηλικια του μεταλοπατερα, θα πρεπει να αρχισω να εκφραζομαι αναλογως.

@theBox μονο οι Μανογουορ μετρανε, τελος.
@Wuppertal καλως υπαρχει ο πεσιμισμος, η τεχνολογια ειναι GTP (για το π$#$%ς, και οχι GPT), μονο λαδι, γουνινα βρακακια και αναρθρες κραυγες
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δημοσίευση από CountRaven »

Θέλω Ζάρι σε ΑΙ εκτέλεση.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Κυρ 31 Μαρ 2024, 16:57 Θέλω Ζάρι σε ΑΙ εκτέλεση.
Ενω τωρα σε τι ειναι;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

theBox έγραψε: Κυρ 31 Μαρ 2024, 16:58
Ενω τωρα σε τι ειναι;
Αφού δεν το έχεις ακούσει.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Κυρ 31 Μαρ 2024, 17:00
theBox έγραψε: Κυρ 31 Μαρ 2024, 16:58
Ενω τωρα σε τι ειναι;
Αφού δεν το έχεις ακούσει.
Αντιστεκομαι. Στρατιωτης του αληθινου.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Grin

Δημοσίευση από Grin »

AI ήταν το S.A.G.A.P.O
Άβαταρ μέλους
CountRaven

ΑΙ είναι το αλογάκι που περνάει το δρόμο σε βίντεο κλιπ Manowar.

Μπορεί να είναι και Εξόριστοι αλλά ακόμα πίνω καφέ και δουλεύω στα 8 μπιτ.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από white_knight »

Εγω απλα θα πω ποσο προφητικος και διορατικος ηταν ο τεραστιος Phillip Dick….
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Δημοσίευση από Xstroyer »

white_knight έγραψε: Κυρ 31 Μαρ 2024, 21:41 Εγω απλα θα πω ποσο προφητικος και διορατικος ηταν ο τεραστιος Phillip Dick….
Νομίζω πως τελικά κανένας δεν ήταν διορατικός και απλώς όλα τα έργα επιστημονικής φαντασίας λειτουργήσαν κατα κάποιο τρόπο ως εγχειρίδιο για το μέλλον.
Άβαταρ μέλους
Bulbus

Δημοσίευση από Bulbus »

Μερικές σκόρπιες σκέψεις.

- Αν και είναι πιθανόν (αλλά όχι και βέβαιο κατά τη γνώμη μου), να αλλάξει αυτό στο μέλλον, η συγκεκριμένη μουσική είναι πάρα πολύ τετριμμένη και απλοϊκη. Δηλαδή το ένα τραγούδι που άκουσα μου φάνηκε σύνθεση κονσέρβα των 10 λεπτών. Τώρα θα γίνεται σε δέκα δευτερόλεπτα. Πιστεύω/ελπίζω ότι η πιο εξελιγμένη/sophisticated μουσική , ασχέτως είδους, δεν θα είναι τόσο εύκολο να παραχθει έτσι βιομηχανικά.

- Οι τεχνικές ευκολίες συμβαίνουν εδώ και πολλά χρόνια.
Κούρδισμα φωνών, χίλια takes, ηχογράφηση πραγμάτων που ξεπερνάνε τις πραγματικες δυνατότητες μου κλπ.

- Αν το ΑΙ διευκολύνει κόσμο να γράφει μουσικές με prompts , τύπου "bridge με harmonised solo σαν crimson glory" που ανέφερε ο φίλος μου Box , τότε more power σε όποιον γράφει μουσική έτσι.
Για μένα ειναι ευτυχές ότι η μουσική που θα ξεχωρίζει θα είναι (αναγκαστικά ) γραμμένη δημιουργικά και χωρίς απαραίτητα να χρησιμοποιεί συνταγές και μανιέρες 40 χρόνων(όσο και να τις αγαπάω).
Forced evolution.

Θα δούμε πολύ άμεσα σίγουρα!
Άβαταρ μέλους
Bulbus

Δημοσίευση από Bulbus »

Να προσθέσω και κάτι καφενειακό στην συζήτηση. Θυμάμαι τον 1ο δίσκο των rage against the machine που έγραφε κάπου "no samples, keyboards or synthesizers used in the making of this record". Προβλέπω οι μερακλίδικοι δίσκοι στο μέλλον να έχουν αντίστοιχα proclamations, πχ
¨this album was created by humans" κλπ :p
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”