Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από CountRaven »

Priamos έγραψε: Κυρ 02 Σεπ 2018, 21:15
CountRaven έγραψε: Κυρ 02 Σεπ 2018, 21:13 Ναι.... Το Prog Rock σας πείραξε πάλι....
Βοηθα τοτε να βρουμε τον αληθινο ενοχο! :D

ΥΓ. Το inbox μου περιμενει διψασμενο το νεκταρ που του υποσχεθηκες... ;)
Έχω στείλει πρώτο μέρος με νέκταρ, θα στείλω και δεύτερο.

Ο βασικός ένοχος είναι ένα κομμάτι Black Sabbath που ενώ το κομμάτι χώνει γενικά, στο ρεφρέν πέφτει και ο Ozzy με μια μίξη χαλασμένης κόρνας σχολικού και κόκορα με φαρυγγίτιδα τραγουδάει κάτι παπαρίτσες. Θα θυμηθώ ποιο είναι και θα το ποστάρω. Είναι από τα πρώτα άλμπουμ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από Priamos »

CountRaven έγραψε: Κυρ 02 Σεπ 2018, 21:25

Ο βασικός ένοχος είναι ένα κομμάτι Black Sabbath που ενώ το κομμάτι χώνει γενικά, στο ρεφρέν πέφτει και ο Ozzy με μια μίξη χαλασμένης κόρνας σχολικού και κόκορα με φαρυγγίτιδα τραγουδάει κάτι παπαρίτσες. Θα θυμηθώ ποιο είναι και θα το ποστάρω. Είναι από τα πρώτα άλμπουμ.
Οποτε ισχυροποιεις την υποψια μου οτι ενοχος ειναι η ψυχεδελεια και οχι το prog, καθ'οτι παιδια της ηταν και οι Sabbath. Απλα το prog καθιερωσε (στο ροκ) τις απροσμενες αλλαγες στους ρυθμους και τις ταχυτητες.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από CountRaven »

Priamos έγραψε: Κυρ 02 Σεπ 2018, 21:27
CountRaven έγραψε: Κυρ 02 Σεπ 2018, 21:25

Ο βασικός ένοχος είναι ένα κομμάτι Black Sabbath που ενώ το κομμάτι χώνει γενικά, στο ρεφρέν πέφτει και ο Ozzy με μια μίξη χαλασμένης κόρνας σχολικού και κόκορα με φαρυγγίτιδα τραγουδάει κάτι παπαρίτσες. Θα θυμηθώ ποιο είναι και θα το ποστάρω. Είναι από τα πρώτα άλμπουμ.
Οποτε ισχυροποιεις την υποψια μου οτι ενοχος ειναι η ψυχεδελεια και οχι το prog, καθ'οτι παιδια της ηταν και οι Sabbath. Απλα το prog καθιερωσε (στο ροκ) τις απροσμενες αλλαγες στους ρυθμους και τις ταχυτητες.
Το Prog Rock στα 70ς, δεν ακολουθεί κατ ανάγκη τη δομή κουπλέ - ρεφρέν, μα περισσότερο την λογική των ενοτήτων μέσα σε ένα κομμάτι, όπως συμβαίνει πολύ συχνά και στην Κλασική μουσική.

δες πιο πριν Πρίαπε κάτι σε ρωτάω για Guardian.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Κυρ 02 Σεπ 2018, 21:20
Και με δεδομενο το φλερτ τους με το prog rock, καπου εκει πρεπει να αναζητησουμε τον ενοχο.
Για να καταλάβω, εδώ αναφέρεσαι στους Blind Guardian;
και εγώ μπηχτή στους b-g αντιλαμβάνομαι.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από Priamos »

CountRaven έγραψε: Κυρ 02 Σεπ 2018, 21:20
Και με δεδομενο το φλερτ τους με το prog rock, καπου εκει πρεπει να αναζητησουμε τον ενοχο.
Για να καταλάβω, εδώ αναφέρεσαι στους Blind Guardian;
Ναι βρε. Θέλαν να το παίξουν/γίνουν ψαγμενοι με επιρροές από Queen, Uriah Heep κλπ . Οπότε αυτά τα "κόλπα" πιθανότατα προέρχονται από το flirt με το prog.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Κυρ 02 Σεπ 2018, 21:32

Το Prog Rock στα 70ς, δεν ακολουθεί κατ ανάγκη τη δομή κουπλέ - ρεφρέν, μα περισσότερο την λογική των ενοτήτων μέσα σε ένα κομμάτι, όπως συμβαίνει πολύ συχνά και στην Κλασική μουσική.

Ερχόμουν να γράψω ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από CountRaven »

Επίσης σημειώνω ότι προσωπικά αντιμετωπίζω το τόπικ με διάθεση χαβαλέ πειράγματος. Δεν έχω κάτι με τα χαλαρά ρεφρέν προσωπικά.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από Priamos »

Ωραία.... Οπότε πιθανόν κάποιοι να υιοθέτησαν αυτη τη λογική και να την ενσωμάτωσαν σε παραδοσιακής δομής κομμάτια.

ΥΓ. @Count: εγώ πάλι αντιμετωπίζω το θεμα πολύ σοβαρά και ο ένοχος θα πληρώσει με αίμα! :P :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Κυρ 02 Σεπ 2018, 21:42 Επίσης σημειώνω ότι προσωπικά αντιμετωπίζω το τόπικ με διάθεση χαβαλέ πειράγματος. Δεν έχω κάτι με τα χαλαρά ρεφρέν προσωπικά.
ρε ο άλλος φυσάει τις σάλπιγγες του πολέμου και εσύ είσαι χαλαρός με φραπεδάκι; :~(
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Κυρ 02 Σεπ 2018, 21:44 Ωραία.... Οπότε πιθανόν κάποιοι να υιοθέτησαν αυτη τη λογική και να την ενσωμάτωσαν σε παραδοσιακής δομής κομμάτια.
Αυτο που λές ίσως και να παίζει...

Τώρα για να βγάλουμε σωστα συμπεράσματα δυο πράγματα πρεπει να συμβουν:

1. Να βρουμε μια μπάντα/καλλιτέχνη ποθ την πατέντα αυτη τη χρησιμοποιεί κατα κόρον.


2. Να βρουμε ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ σουξέ που όντως ήταν έτσι, για να μπορεσουμε να πουμε οτι "νομιμοποίησε" την πατέντα για τους επόμενους.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από CountRaven »

Λοιπόν βρήκα το κομμάτι αν και τελικά το σημείο στο οποίο αναφέρομαι δεν μπορούμε να το πούμε ακριβώς ρεφρέν μιας και εμφανίζεται μια φορά στο κομμάτι:



1:36

Επίσης εδώ:



Στο 0:44 το χαλαρό θέμα επαναλαμβάνεται συνεχώς στο κομμάτι. Πάντως δεν ξέρω αν πρέπει να του αποδώσω τον χαρακτηρισμό ρεφρέν και πάλι... Μιας και στα δικά μου αυτιά τόσα χρόνια το ρεφρέν αυτού του κομματιού είναι στο 4:07 και παίζει μια φορά μόνο.

Ας πούμε λοιπόν και για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά πως σε κάποια Sabbath κομμάτια της 70ς εποχής, υπάρχει η τάση για χαλαρά parts εκεί που περιμένεις να σκάσει ένα ρεφρέν.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από Zippo190 »

Από την απόλυτη νερόβραστη πατάτα που ονομάζεται Black Sabbath 70s είναι αναμενόμενες τέτοιες απαραδεκτότητες.

πάρτε και αυτό να έχετε...

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zippo190 την Κυρ 02 Σεπ 2018, 22:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από theBox »

Βρειτε μου ENA AKOMA κόμματι guardian που να είναι έτσι, να δω κατι...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Κυρ 02 Σεπ 2018, 22:07 Βρειτε μου ENA AKOMA κόμματι guardian που να είναι έτσι, να δω κατι...
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ποιόν μαλάκα πρέπει να ευχαριστήσουμε;

Δημοσίευση από CountRaven »

Zippo190 έγραψε: Κυρ 02 Σεπ 2018, 22:07 Από την απόλυτη νερόβραστη πατάτα που ονομάζεται Black Sabbath 70s είναι αναμενόμενες τέτοιες απαραδεκτότητες.

πάρτε και αυτό να έχετε...

Χαχα ήμουν σίγουρος.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”