Επιστροφή JOHAN LANGQUIST στους CANDLEMASS

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...

Τετ 05 Σεπ 2018, 01:32

Ρε παιδες, όσο κι αν λατρεύω το EDM, σιγά μην έχει αυτή τη στιγμή ο τυπάς καλύτερη φωνή απ' τον Lowe για παράδειγμα. Αν ο αρχηγός δεν μπορεί να γράψει ούτε νότα ισάξια με το παρελθόν του (όπως φοβάμαι) δεν τη σώζει τη φάση ούτε ο νεκραναστημενος Παβαροτι. Και μόνο η επιλογή να φέρει πίσω τον Lang δείχνει την ηττοπάθεια του καθώς γνωρίζει οτι δεν εχει πλέον άλλο τρόπο να κεντρίσει την προσοχή των κουρασμένων και απογοητευμένων οπαδών. Χρειάστηκε να επιστρατεύσει έναν τραγουδιστή σύμβολο, μπας και τσίμπησει το κοινό και πιστέψει ότι κάτι άλλαξε. Σαν τους ανασχηματισμους αποτυχημενων κυβερνησεων. Ελπίζω να κάνω λάθος, αλλά πάμε για άλλη μια μετριότητα.
Race of Cain, ascend to heaven,
And cast God down upon the earth!

Τετ 05 Σεπ 2018, 02:15

Άνετα χρηματοδοτούσα έναν Σύλλογο κατάργησης πιατινιών

Τετ 05 Σεπ 2018, 09:05

rbrigade έγραψε:
Τετ 05 Σεπ 2018, 00:13

-Lowe υποτιμημένος για την προσφορά του στην μπάντα. Έχει μερίδιο σε μια δυνατή δισκογραφικά περίοδο που την θεωρώ ανώτερη από την περίοδο Ancient-Chapter. Ακόμα και Live που τον είδα μου φάνηκε μια χαρά, από σκηνική παρουσία ήταν κάπως μονότονος.
Καλά αστείο είναι αυτό; Το "Tales..." είναι μακράν ότι καλύτερο ηχογράφησαν. Βασικά με εξαίρεση το "King..." τα υπόλοιπα του Lowe είναι απλά καλά.

Επίσης έβγαλε ανακοίνωση και ο Leven, αν την βρεί κάποιος να την ανεβάσει γιατί νομίζω ότι πετάει μια μπηχτή. Και όπως φαίνεται έχει και αρκετούς οπαδούς o_O εγώ πάντως τον είχα συμπαθήσει αν και τον έβλεπα σαν ένα άχρωμο replacement.
Priamos έγραψε:
Τετ 05 Σεπ 2018, 01:32
Ρε παιδες, όσο κι αν λατρεύω το EDM, σιγά μην έχει αυτή τη στιγμή ο τυπάς καλύτερη φωνή απ' τον Lowe για παράδειγμα. Αν ο αρχηγός δεν μπορεί να γράψει ούτε νότα ισάξια με το παρελθόν του (όπως φοβάμαι) δεν τη σώζει τη φάση ούτε ο νεκραναστημενος Παβαροτι. Και μόνο η επιλογή να φέρει πίσω τον Lang δείχνει την ηττοπάθεια του καθώς γνωρίζει οτι δεν εχει πλέον άλλο τρόπο να κεντρίσει την προσοχή των κουρασμένων και απογοητευμένων οπαδών. Χρειάστηκε να επιστρατεύσει έναν τραγουδιστή σύμβολο, μπας και τσίμπησει το κοινό και πιστέψει ότι κάτι άλλαξε. Σαν τους ανασχηματισμους αποτυχημενων κυβερνησεων.
Στηρίζω 101% την Πριαπική προσέγγιση, αφού ουστιαστικά λέω και εγώ το ίδιο: ο Leif χρησιμοποίησε όλα τα καλά χαρτιά που έχει και πλέον προσπαθεί να ανακατέψει την τράπουλα και να την ξαναχρησιμοποιήσει.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.

Τετ 05 Σεπ 2018, 09:08

CountRaven έγραψε:
Τετ 05 Σεπ 2018, 00:25

Ο Lowe στους Candlemass πιστεύω πως δεδομένου των συνθηκών έδωσε ότι καλύτερο μπορούσε. Και αναφέρομαι κυρίως στο studio κομμάτι και στην ερμηνεία του. Live τον είδα με Candlemass την πρώτη φορά που ήρθε -όχι σε αυτό το live με Ghost στο οποίο αναφέρεστε όλοι- και μου είχε φανεί αρκετά καλός. Ως εκεί όμως.

Χρειάζεται ξεχωριστό θέμα για να αναλύσουμε το θέμα Robert Lowe. Να το χωρίσουμε σε περιόδους, να διαχωρίσουμε το studio από το live, αλλά και τα live μεταξύ τους. Το να γράφουμε απαξιωτικά για μια από τις μεγαλύτερες φωνές της μουσικής μας, είναι άδικο. Οκ στα πλαίσια του χαβαλέ όλοι κράζουμε, με θα είχε ενδιαφέρον μια πληρέστερη ανάλυση. Ίσως ανοιχτεί κάποιο τέτοιο θέμα στο μέλλον.
Να γίνει κάτι τέτοιο να γραφτούν και τα παραλειπόμενα της συναυλίας με τον Lowe λιώμα από τα ξίδια να φωνάζει ότι θέλει να πεθάνει (έτσι άκουσα o_O ). Βασικά η κάρχια η γυναίκα του φταίει που τον παράτησε και οι διοργανωτές που δεν τον πήγαν σε κανένα Τερλέγκα να δει πως τραγουδιέται ο πόνος.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.

Τετ 05 Σεπ 2018, 09:12

CountRaven έγραψε:
Xρειάζεται ξεχωριστό θέμα για να αναλύσουμε το θέμα Robert Lowe. Να το χωρίσουμε σε περιόδους, να διαχωρίσουμε το studio από το live, αλλά και τα live μεταξύ τους. Το να γράφουμε απαξιωτικά για μια από τις μεγαλύτερες φωνές της μουσικής μας, είναι άδικο.
Εδώ έχουμε απαξιώσει τον DeMaio που έχει γράψει μεγαλύτερα έπη από αυτά που έχει τραγουδήσει ο Lowe και τον Tate που έχει καλύτερη φωνή, στον Lowe θα κολλήσουμε. Δεν φταίει ο ακροατής αν ο καλλιτέχνης δεν σέβεται το έργο του, τη προσωπικότητά του και τη παρακαταθήκη του. Δεν φταίει ο ακροατής, αν ο καλλιτέχνης ξεφτιλίζεται και παραπαίει.

Όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος και είναι στην διάθεση του ακροατή να κρατήσει αυτό που θέλει. Σαφώς και δεν έχει γίνει Τate (δύσκολα θα ξεπεραστεί αυτός, πλέον), αλλά ίσως είναι καλύτερα να μη ξαναβγεί στη σκηνή και βάλει τη τελευταία πρόκα στο φέρετρο. Θα μας λείψουν οι Solitude Aeturnus (ήδη λείπουν), αλλά αν υπάρχουν αμφιβολίες για την απόδοση του Johan, φαντάσου τι υπάρχει για τον Lowe...

Πριν μερικά χρόνια, ένα συναυλιακό reunion Solitude Aeturnus, ήταν διακαής πόθος. Τώρα, είναι φόβος, και νομίζω πως ο Perez δεν θα το κάνει ποτέ με τέτοιον Lowe.

Τετ 05 Σεπ 2018, 09:21

By the way, ranking Candlemass discography:

1. Epicus Doomicus Metallicus
2. Nightfall
3. Tales of Creation
4. Ancient Dreams
5. Chapter VI
6. King of the Grey Islands
7. Candlemass
8. From the 13th Sun
9. Dactylis Glomerata
10. Death Magic Doom
11. Psalms for the Dead

Eπίσης, τα 2 πρώτα Krux και το Abstrakt Algebra, είναι καλύτερα από τα μισά Candlemass.

Τετ 05 Σεπ 2018, 10:05

Xstroyer έγραψε:
CountRaven έγραψε:
Xρειάζεται ξεχωριστό θέμα για να αναλύσουμε το θέμα Robert Lowe. Να το χωρίσουμε σε περιόδους, να διαχωρίσουμε το studio από το live, αλλά και τα live μεταξύ τους. Το να γράφουμε απαξιωτικά για μια από τις μεγαλύτερες φωνές της μουσικής μας, είναι άδικο.
Εδώ έχουμε απαξιώσει τον DeMaio που έχει γράψει μεγαλύτερα έπη από αυτά που έχει τραγουδήσει ο Lowe
καλά αυτό θα μπεί στο κατηγορητήριο στο δικαστήριο μεταλλοσύνης που θα στηθεί. :evil:

Τετ 05 Σεπ 2018, 10:21

Xstroyer έγραψε:
CountRaven έγραψε:
Εδώ έχουμε απαξιώσει τον DeMaio που έχει γράψει μεγαλύτερα έπη από αυτά που έχει τραγουδήσει ο Lowe και τον Tate που έχει καλύτερη φωνή, στον Lowe θα κολλήσουμε. Δεν φταίει ο ακροατής αν ο καλλιτέχνης δεν σέβεται το έργο του, τη προσωπικότητά του και τη παρακαταθήκη του. Δεν φταίει ο ακροατής, αν ο καλλιτέχνης ξεφτιλίζεται και παραπαίει.

Όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος και είναι στην διάθεση του ακροατή να κρατήσει αυτό που θέλει. Σαφώς και δεν έχει γίνει Τate (δύσκολα θα ξεπεραστεί αυτός, πλέον), αλλά ίσως είναι καλύτερα να μη ξαναβγεί στη σκηνή και βάλει τη τελευταία πρόκα στο φέρετρο. Θα μας λείψουν οι Solitude Aeturnus (ήδη λείπουν), αλλά αν υπάρχουν αμφιβολίες για την απόδοση του Johan, φαντάσου τι υπάρχει για τον Lowe...

Πριν μερικά χρόνια, ένα συναυλιακό reunion Solitude Aeturnus, ήταν διακαής πόθος. Τώρα, είναι φόβος, και νομίζω πως ο Perez δεν θα το κάνει ποτέ με τέτοιον Lowe.
Σαφώς και τα πάντα κρίνονται από το αποτέλεσμα. Και σαφώς εγώ δεν μίλησα για κανένα φταίξιμο κανενός ακροατή. Αν το εκάστοτε αποτέλεσμα είναι κατώτερο των προσδοκιών μοιραία θα έρθει και το κράξιμο και η απαξίωση.

Δεν θα ήταν όμως άτοπο ειδικά εδώ μέσα να γίνει μια χορταστική ανάλυση. Για να δούμε τα μέτρα και τα σταθμά.

Όσο για τις συγκρίσεις Lang με Lowe σε εκείνο το live... Δυστυχώς δεν ήμουν και δεν έχω άποψη. Διαβάζω κάποια απαξιωτικά Φ μπ ποστς και σκέφτομαι πως μια τέτοια σύγκριση θα είχε νόημα αν στη προκειμένη γινόταν στο ίδιο σετλιστ μιας και μιλάμε για live.

Ναι οι δόξες του Lowe έχουν περάσει. Με σάλιο, υπομονή και πολλά takes ίσως μπορεί να γίνει κάποιο studio album. Μα για live Solitude.Aerurnus όχι και πάλι όχι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018

Τετ 05 Σεπ 2018, 11:56

Ο Lowe στο live εκανε μια τίμια προσπάθεια αλλά ήταν φανερά ψυχολογικά καταβεβλημένος. Φαινόταν κιόλας ότι "δεν ήταν εκεί", ξεχνούσε στίχους και γενικά ήταν σκιά του εαυτού του. Δυστυχώς η κάρχια η γυναίκα του τον κατέστρεψε από όσο φαίνεται, ελπίζουμε να βρεί κανένα πιπίνι και να ανακάμψει τώρα στους Tyrant (μπας και τους ανακάμψει και αυτούς)....
Site Admin
Επικοινωνία:

Τετ 05 Σεπ 2018, 13:30

Στα ελληνικά λάιβ ο Lowe φαίνονταν πιο γουργουριστός σε σχέση με τα λάιβ του εξωτερικού. Αλλά το να ξεχνάς στίχους του Solitude για 3 χρόνια σερί δε το λές κ τίμια προσπάθεια. Κρίμα γιατί χάθηκε μια γαμάτη ευκαιρία να παραμιλάμε. Ας ελπίσουμε να στρώσει στους TYRANT ;)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Τετ 05 Σεπ 2018, 18:38

ποιους Tyrant ρε παιδιά...
έχει καεί προ πολλού το χαρτί Lowe δυστυχώς
θα μπορούσε να είναι στην κορυφή
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Site Admin
Επικοινωνία:

Τετ 05 Σεπ 2018, 20:24

Zippo190 έγραψε:
Τετ 05 Σεπ 2018, 09:05
Επίσης έβγαλε ανακοίνωση και ο Leven, αν την βρεί κάποιος να την ανεβάσει γιατί νομίζω ότι πετάει μια μπηχτή. Και όπως φαίνεται έχει και αρκετούς οπαδούς o_O εγώ πάντως τον είχα συμπαθήσει αν και τον έβλεπα σαν ένα άχρωμο replacement.
Εννοείτε ότι ο Λεβέν έχει οπαδούς. Έχει οργώσει τη μισή μεταλ σκηνή (ιδίως λάιβ) και παίζει 3-4 χρόνια σερί στους TSO. Εγώ νομίζω ότι κόλλαγε ένσημα στους Cmass όσο ο Λέιφ ήταν οφ για θέματα υγείας. Τώρα τι έγινε κ την έκανε δε ξέρω, πάντως σε σχόλια δε απέκλεισε το ενδεχόμενο απανραστηριοποίησης των KRUX.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.

Τετ 05 Σεπ 2018, 21:42

O Leven έχει οπαδούς;;;; Πιστεύω χαλαρά ότι δεν έχει ούτε έναν, ποιος μπορεί να αναπτύξει οπαδική σχέση με έναν ότι να 'ναι γυρολόγο;
Site Admin
Επικοινωνία:

Τετ 05 Σεπ 2018, 21:48

Λες κ θα τον κάνετε γαμπρό σας και σας πείραξε που είναι sessionας :P Ακούστε εδώ και πείτε μου αν μπορεί να έχει οπαδούς ή όχι:

Τετ 05 Σεπ 2018, 21:52

το ότι είναι γυρολόγος δε λέει τίποτα γιά την αξία του
επιλέγει να ζει από τη μουσική και καλά κάνει
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”