DRAGONFORCE ή μπουμπλε-μπουμπλε-φορς;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

DRAGONFORCE ή μπουμπλε-μπουμπλε-φορς;

Δημοσίευση από Aphelian »

theBox έγραψε: Παρ 14 Σεπ 2018, 20:59
Vourvachis έγραψε: Παρ 14 Σεπ 2018, 17:44 Για μένα είναι η πιο γελοία μπάντα "κλασσικού" μέταλ...
Υπάρχουν και οι Gloryhammer...αλλά αυτοι τουλαχιστον τρολλάρουν και συνθετικά σπέρνουν.
Οι Gloryhammer οντως σπερνουν και ο χαβαλες τους ειναι χαβαλες, οχι ελλειψη εμπνευσης μασκαρεμενη.
Οι Gloryhammer ειναι οτι οι Dragonforce θα ηθελαν να γινουν.

Συνθετικα ειναι 100 χρονια μπροστα απο τους dragonforce (και πολλες από τις επιρροες τους να προσθεσω) και ο χαβαλες που βγαζουν δεν υπαρχει, οι στιχοι τους ειναι πανεξυπνοι και γενικα αυτος ο Christopher Bowes δειχνει να βρισκεται σε απιστευτο συνθετικο επιπεδο καθως γραφει τα παντα.
Νομιζω μονο ο Tobias μου ερχεται στο μυαλο σαν "νεος" συνθετης με τοσο μεγαλη ευκολια στο να βγαζει τοσο καλα κομματια και μαλιστα για διαφορετικες μπαντες.

Ειδα τους Alestorm στο Wacken live stream και ενω ξερω κυριολεκτικα 4 κομματια τους και εχω ακουσει τους δισκους τους ελαχιστα, ζηλεψα για το ποσο καλα περνουσε το κοινο, μιλαμε για το απολυτο παρτυ.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DRAGONFORCE ή μπουμπλε-μπουμπλε-φορς;

Δημοσίευση από theBox »

Aphelian έγραψε: Δευ 17 Σεπ 2018, 13:42
theBox έγραψε: Παρ 14 Σεπ 2018, 20:59
Vourvachis έγραψε: Παρ 14 Σεπ 2018, 17:44 Για μένα είναι η πιο γελοία μπάντα "κλασσικού" μέταλ...
Υπάρχουν και οι Gloryhammer...αλλά αυτοι τουλαχιστον τρολλάρουν και συνθετικά σπέρνουν.
Οι Gloryhammer οντως σπερνουν και ο χαβαλες τους ειναι χαβαλες, οχι ελλειψη εμπνευσης μασκαρεμενη.
Οι Gloryhammer ειναι οτι οι Dragonforce θα ηθελαν να γινουν.

Συνθετικα ειναι 100 χρονια μπροστα απο τους dragonforce (και πολλες από τις επιρροες τους να προσθεσω) και ο χαβαλες που βγαζουν δεν υπαρχει, οι στιχοι τους ειναι πανεξυπνοι και γενικα αυτος ο Christopher Bowes δειχνει να βρισκεται σε απιστευτο συνθετικο επιπεδο καθως γραφει τα παντα.
Νομιζω μονο ο Tobias μου ερχεται στο μυαλο σαν "νεος" συνθετης με τοσο μεγαλη ευκολια στο να βγαζει τοσο καλα κομματια και μαλιστα για διαφορετικες μπαντες.

Ειδα τους Alestorm στο Wacken live stream και ενω ξερω κυριολεκτικα 4 κομματια τους και εχω ακουσει τους δισκους τους ελαχιστα, ζηλεψα για το ποσο καλα περνουσε το κοινο, μιλαμε για το απολυτο παρτυ.
Ναι σε όλα, εκτός απο Tobias.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

DRAGONFORCE ή μπουμπλε-μπουμπλε-φορς;

Δημοσίευση από rbrigade »

Έλα τώρα με τους σάχλες τους Gloryhammer… Έχουν κάνα δυο ωραία κομμάτια αλλά κατά τ' άλλα δεν είναι κάτι φοβερό. Οι τρεις πρώτοι δίσκοι Dragonforce θερίζανε
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

DRAGONFORCE ή μπουμπλε-μπουμπλε-φορς;

Δημοσίευση από Aphelian »

theBox έγραψε: Δευ 17 Σεπ 2018, 21:02
Ναι σε όλα, εκτός απο Tobias.
Γιατι ομως?

O τυπος "εφτιαξε" μια μπαντα που ειχε απο πιτσιρικος σε ενα μεγαλο ονομα στη σκηνη, εκανε "metal opera" που τουλαχιστον τα 2 πρωτα ηταν απιστευτα (και ηταν και ο χειροτερος τραγουδιστης εκει μεσα :toothy: ) και γενικα οτι βγαζει φαινεται πως εχει παντα ενα Χ επιπεδο που κραταει και ειναι συνεπεστατος αφου δισκογραφει πολυ συχνα.
Για την ηλικια που τα εκανε ολα αυτα και κρινοντας την ποιοτητα στο μεγαλυτερο μερος των συνθεσεων (αν και δεν παρακολουθω τοσο τους Edguy πλεον) το προσημο μου φαινεται σιγουρα θετικο.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

DRAGONFORCE ή μπουμπλε-μπουμπλε-φορς;

Δημοσίευση από Aphelian »

rbrigade έγραψε: Δευ 17 Σεπ 2018, 22:28 Έλα τώρα με τους σάχλες τους Gloryhammer… Έχουν κάνα δυο ωραία κομμάτια αλλά κατά τ' άλλα δεν είναι κάτι φοβερό. Οι τρεις πρώτοι δίσκοι Dragonforce θερίζανε
Προφανως διαφορετικα γουστα, αλλα αν δεν τους εχεις ακουσει κι εχεις δει απλα τα 2 videoclip δωσε μια ευκαρια γιατι η μπαντα ειναι απιστευτη (δεν ξερω ακριβως και το γουστο σου).
Μονο η ενορχηστρωση που εχουν οι Gloryhammer στο 2ο τους album, ειναι πιο εμπνεσμενη απο οτιδηποτε εχουν κανει οι Dragonforce.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DRAGONFORCE ή μπουμπλε-μπουμπλε-φορς;

Δημοσίευση από theBox »

Aphelian έγραψε: Τρί 18 Σεπ 2018, 10:01
theBox έγραψε: Δευ 17 Σεπ 2018, 21:02
Ναι σε όλα, εκτός απο Tobias.
Γιατι ομως?

O τυπος "εφτιαξε" μια μπαντα που ειχε απο πιτσιρικος σε ενα μεγαλο ονομα στη σκηνη, εκανε "metal opera" που τουλαχιστον τα 2 πρωτα ηταν απιστευτα (και ηταν και ο χειροτερος τραγουδιστης εκει μεσα :toothy: ) και γενικα οτι βγαζει φαινεται πως εχει παντα ενα Χ επιπεδο που κραταει και ειναι συνεπεστατος αφου δισκογραφει πολυ συχνα.
Για την ηλικια που τα εκανε ολα αυτα και κρινοντας την ποιοτητα στο μεγαλυτερο μερος των συνθεσεων (αν και δεν παρακολουθω τοσο τους Edguy πλεον) το προσημο μου φαινεται σιγουρα θετικο.
Σορρύ, βασικά επρεπε να γράψω "εκτος απο Tobias ΠΛΕΟΝ". Στην αρχη μια χαρα τον γούσταρα. Τα τελευταία δέκα (?) χρόνια παίζει περισσότερο μπάλα στο ποπ μέταλ φαίνομενο που αναλύουμε στο προσφατο τοπικ, ενω αποτελεί και έναν απο τους πρωτεργάτες του αν δεν απατώμαι.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

DRAGONFORCE ή μπουμπλε-μπουμπλε-φορς;

Δημοσίευση από Aphelian »

theBox έγραψε: Τρί 18 Σεπ 2018, 11:27
Aphelian έγραψε: Τρί 18 Σεπ 2018, 10:01
theBox έγραψε: Δευ 17 Σεπ 2018, 21:02
Ναι σε όλα, εκτός απο Tobias.
Γιατι ομως?

O τυπος "εφτιαξε" μια μπαντα που ειχε απο πιτσιρικος σε ενα μεγαλο ονομα στη σκηνη, εκανε "metal opera" που τουλαχιστον τα 2 πρωτα ηταν απιστευτα (και ηταν και ο χειροτερος τραγουδιστης εκει μεσα :toothy: ) και γενικα οτι βγαζει φαινεται πως εχει παντα ενα Χ επιπεδο που κραταει και ειναι συνεπεστατος αφου δισκογραφει πολυ συχνα.
Για την ηλικια που τα εκανε ολα αυτα και κρινοντας την ποιοτητα στο μεγαλυτερο μερος των συνθεσεων (αν και δεν παρακολουθω τοσο τους Edguy πλεον) το προσημο μου φαινεται σιγουρα θετικο.
Σορρύ, βασικά επρεπε να γράψω "εκτος απο Tobias ΠΛΕΟΝ". Στην αρχη μια χαρα τον γούσταρα. Τα τελευταία δέκα (?) χρόνια παίζει περισσότερο μπάλα στο ποπ μέταλ φαίνομενο που αναλύουμε στο προσφατο τοπικ, ενω αποτελεί και έναν απο τους πρωτεργάτες του αν δεν απατώμαι.
Gotcha, επιστρεφουμε στο ποσο Θεοι ειναι οι Gloryhammer. Hail to Crail
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

DRAGONFORCE ή μπουμπλε-μπουμπλε-φορς;

Δημοσίευση από rbrigade »

Πρόσφατα πόσταρα και γω Gloryhammer έχοντας ακούσει τον δεύτερο δίσκο. Η γνώμη μου είναι ότι μέσα από τον χαβαλέ πετάνε και κάτι καλά κομμάτια, αλλά τα τρία πρώτα Dragonforce τα έχω πιο ψηλά, πως να το κάνουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”