Νέο single CIRITH UNGOL - 9.5 ευρώ η πλευρά

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Νέο single CIRITH UNGOL - 9.5 ευρώ η πλευρά

Δημοσίευση από CountRaven »

LuciferSteele έγραψε: Τρί 11 Σεπ 2018, 21:13 το νόμισμα έχει δύο πλευρές
η μία είναι ΓΑΜΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ φραγκοφονιάδες
η άλλη είναι θα το αγοράσω γιατί είμαι γνωστός βλαμμένος και θύμα
Θλιβερή αλήθεια.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Νέο single CIRITH UNGOL - 9.5 ευρώ η πλευρά

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Zippo190 έγραψε: Τρί 11 Σεπ 2018, 21:23 έτσι ώστε να είναι προσβάσιμο σε όσους θέλουν την ΜΟΥΣΙΚΗ
Νομίζω σε αυτό σε καλύπτει στο bandcamp που έχει το κομμάτι στο 1$. Από εκεί κ πέρα, δεν ξέρω αν θα πρέπει να χρεώσουμε τη τιμή στους CU, στην εταιρεία ή στο μέταλ συλλεκτικό σύμπαν που έκανε "χρυσά" κυκλοφορίες - σκουπίδια σε μια νύχτα. Niche industry κατάντησε, κ τα niche πληρώνονται.

Το κομμάτι ΓΑΜΑΕΙ. ΓΑΜΑΕΙ. Γ Α Μ Α Ε Ι. Έχει και αυτόν τον King of the Dead ήχο στις κιθάρες και όλη την ατμόσφαιρα που μας έχει κάνει να κλαίμε. Ξέρουμε αν ειναι 100% νέο κομμάτι ή αν υπήρχε κ απλά ηχογραφήθηκε τώρα;
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Νέο single CIRITH UNGOL - 9.5 ευρώ η πλευρά

Δημοσίευση από CountRaven »

Για κανένα λόγο δεν θέλω να δικαιολογήσω Cirith Ungol/Metal Blade, ΑΛΛΑ όταν ήδη γνωρίζεις ή πιθανολογείς ότι μια τέτοια κυκλοφορία σε μερικά χρόνια θα πωλείται χρυσάφι είναι λογικό να θέλεις μέχρι ενός σημείου να βγάλεις τα σπασμένα.
Δεν ξέρω αν η λογική μιας εταιρίας σαν την Blade είναι ακριβώς αυτή.
Focus στο τώρα. Για αυτό και επενδύει σε ότι μπορεί να πουλήσει άμεσα. Και μιλάμε για Cirith Ungol. Που αν έχουμε διαβάσει λίγη βασική ιστορία γνωρίζουμε την ευρύτερη σχέση τους με την Metal Blade ή μάλλον της Metal Blade με αυτούς. Τότε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Νέο single CIRITH UNGOL - 9.5 ευρώ η πλευρά

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Πόσο γαμάει το κομμάτι. Κοντευω να φάω το πληκτρολόγιο από την πόρωση.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Νέο single CIRITH UNGOL - 9.5 ευρώ η πλευρά

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Τρί 11 Σεπ 2018, 22:10
Για κανένα λόγο δεν θέλω να δικαιολογήσω Cirith Ungol/Metal Blade, ΑΛΛΑ όταν ήδη γνωρίζεις ή πιθανολογείς ότι μια τέτοια κυκλοφορία σε μερικά χρόνια θα πωλείται χρυσάφι είναι λογικό να θέλεις μέχρι ενός σημείου να βγάλεις τα σπασμένα.
Δεν ξέρω αν η λογική μιας εταιρίας σαν την Blade είναι ακριβώς αυτή.
Ναι ρε σι αλλά ακόμα και έτσι εγώ δεν έχω ξαναδεί πουθενά τέτοια τιμή για τέτοια κυκλοφορία. Δηλαδή στο δεκάρικο θα δικαιολογούσα αλλά τωρα δεν βγάζει νόημα...


Εν πάσει περιπτώση το κομμάτι γαμάει, τέλειο comeback.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Νέο single CIRITH UNGOL - 9.5 ευρώ η πλευρά

Δημοσίευση από Aphelian »

Σκοτωνει το κομματι, μου αρεσει που κρατησαν μεχρι και τον ηχο-κατσαριδα στα lead, ολα με μοντερνα προσεγγιση.

Βρωμαει Cirith Ungol από χιλιόμετρα, αντε και το full length.
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Νέο single CIRITH UNGOL - 9.5 ευρώ η πλευρά

Δημοσίευση από trigger »

Ρε παιδιά, το 12" κοστίζει τόσο, όχι το μπραντνέιμ. Αφού είναι ένα κομμάτι μόνο, έπρεπε να βγει 7". Από τη στιγμή που κόπηκε 12", θα κοστίσει 15 και πάνω. |Η έλλειψη παραπάνω κομματιών κρατάνε την τιμή στα 18 και δεν υπερβαίνει τα 20-22 και άνω.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Νέο single CIRITH UNGOL - 9.5 ευρώ η πλευρά

Δημοσίευση από LuciferSteele »

κανονικά έπρεπε να βγεί ΕΡ με 4 κομμάτια τουλάχιστον
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Νέο single CIRITH UNGOL - 9.5 ευρώ η πλευρά

Δημοσίευση από Xstroyer »

Αφού βάλανε ένα live κομμάτι, θα μπορούσαν να βάλουνε περισσότερα. Το 12αρι, είτε έχει ένα κομμάτι, είτε 15, την ίδια τιμή κοστίζει στη εταιρία, αλλά δεν τους "κόβει".
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Νέο single CIRITH UNGOL - 9.5 ευρώ η πλευρά

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ίσως να μην ειναι έτσι σχετικά με το κόστος. Δλδ μπορεί είτε βάλεις ένα, είτε τέσσερα κομμάτια το κόστος κοπής να είναι ίδιο, αλλά το κόστος για μιξη/μαστερινγ τριών λάιβ κομματιών είναι σίγουρα μεγαλύτερο από ότι για ένα. Μετά μπορεί να πήγανε σε 12αρι λόγω χρωματικών επιλογών/κόστους χονδρικής... Δεν νομίζω να είναι τόσο δημοφιλή τα splatter/marble/κώλου-τα-9μερα 7". Δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Νέο single CIRITH UNGOL - 9.5 ευρώ η πλευρά

Δημοσίευση από Xstroyer »

Εδώ και μερικούς μήνες, κάποια από τα κεντρικά εργοστάσια κοπής βινυλίου, έχουν ανεβάσει τόσο πολύ το κόστος του 7αριού, που δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να κόβει κάποιος 7αρι. Δεν βγαίνουν τα νούμερα και η διαφορά πλέον με το 12αρι δεν είναι σημαντική. Αν έχεις προσέξει, τους τελευταίους μήνες έχει μειωθεί αρκετά η κυκλοφορία σε 7άρια...

Το συγκεκριμένο κομμάτι, όταν έφτασε στα αυτιά μου πριν αρκετές εβδομάδες, ήξερα ότι θα βγει σε 7αρι. Αλλά, κάτι άλλαξε.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Νέο single CIRITH UNGOL - 9.5 ευρώ η πλευρά

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Xstroyer έγραψε: Πέμ 13 Σεπ 2018, 19:37 Εδώ και μερικούς μήνες, κάποια από τα κεντρικά εργοστάσια κοπής βινυλίου, έχουν ανεβάσει τόσο πολύ το κόστος του 7αριού, που δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να κόβει κάποιος 7αρι. Δεν βγαίνουν τα νούμερα και η διαφορά πλέον με το 12αρι δεν είναι σημαντική. Αν έχεις προσέξει, τους τελευταίους μήνες έχει μειωθεί αρκετά η κυκλοφορία σε 7άρια...

Το συγκεκριμένο κομμάτι, όταν έφτασε στα αυτιά μου πριν αρκετές εβδομάδες, ήξερα ότι θα βγει σε 7αρι. Αλλά, κάτι άλλαξε.
Μάλιστα, θενξ για το insight.

Να πω την αλήθεια, 7" πλην 70ς που παίζουν αρκετά Β-σάιντς ποτέ δεν με ενδιέφεραν ιδιαίτερα, αν έβρισκα κάποιο καλό το έπαιρνα, οπότε δε ξέρω τι γίνεται στην αγορά. Παίζει γενικά χρωματική επιλογή σε 7" όπως παιζει και σε 12" ή είναι ασύμφορη λόγω κόστους;
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Νέο single CIRITH UNGOL - 9.5 ευρώ η πλευρά

Δημοσίευση από Xstroyer »

Φυσικά και παίζει, αλλά γενικώς δεν πολύ χρησιμοποιείται. Τις περισσότερες φορές, σε μια κοπή, 300 ή 500 τεμαχίων, κάποιος βάζει ένα χρώμα στα 100 και τα υπόλοιπα μαύρα. Δεν γίνεται συχνά αυτός ο πανικός από πολλαπλά χρώματα όπως στα albums. Αλλά, όπως είπα, πέφτει η παραγωγή σε 7αρια σιγά σιγά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”