Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από JimmyF »

LAST WARNING (ITA)- From the Floor of the Well (1994)

Ιταλοί progsters που στο συγκεκριμένο album (ντεμπούτο τους) παίζουν ένα σχετικά 'επιθετικό' prog με μπόλικα power στοιχεία και με αρκετές αλλαγές εντός των συνθέσεων. Φωνητικά δυναμικά και με μπόλικη πορωτική τσιρίδα που θυμίζουν US μεριά. Ίσως λείπουν τα κομμάτια - ύμνοι, αλλά σα σύνολο είναι εξαιρετικό. Κάτωθι δύο δικά μου favs.



Έχουν βγάλει άλλα δύο albums , το Under the Spell (2000) που προσεγγίζει το 1ο, αλλά μου ακούγεται πιο prog και λιγότερο επιθετικό

και το Throughout Time (2009) με διαφορετικό τραγουδιστή που είναι πιο mid range και με συνθέσεις λίγο πιο προσβάσιμες- ευκολοχώνευτες.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από JimmyF »

BRAYNDANCE (GER)

Γερμανοί progsters με εικόνισμα τους Dream Theater (προφανώς ως και το FIF) που είχαν 2 κυκλοφορίες independent, 1 ep και ένα full length.
Το ομώνυμο EP του 1997 είναι σχετικά πιο λυρικό και συναισθηματικό και μου 'έκατσε' καλύτερα από το Peace of Work (LP,1999) που 'βαραίνει' λίγο παραπάνω , πατάει ακόμα παραπάνω στους DT, αλλά παρόλα αυτά έχει και αυτό τις όμορφες στιγμές του, όπως τα Peace of Work, Into the Light, 3 Minutes, One Day.

Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Brayndance, ναι!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από rbrigade »

Για πάρτε φρέσκο πράγμα...
Akinesis- Pages form a hostage (2020)
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από JimmyF »

rbrigade έγραψε: Δευ 01 Ιουν 2020, 17:56 Για πάρτε φρέσκο πράγμα...
Akinesis- Pages form a hostage (2020)
Έχουν γνώση οι φύλακες 2 σελίδες πίσω στο νήμα.. :D Πάντως είναι album που θέλει άκουσμα στην ολότητά του νομίζω, καθώς είναι κονσεπτάκι, για να εκτιμηθεί δεόντως.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από JimmyF »

ACRON (ITA)- Labyrinth of Fears (1998)

Βενετία μεριά τα παλληκάρια και πρώτη γνωριμία για τα αυτιά μου μαζί τους. Prog power όμορφο, δυναμικό, με ριφ, keyboards με ωραία θέματα κι όχι απλά συνοδευτικά. Κι η φωνή? Εδώ είναι λίγο περίεργη η φάση. Δεν υπάρχουν λυρικές ερμηνείες, τσιρίδες κλπ,αλλά συγκρατημένη επιθετικότητα που προσπαθώ να καταλάβω σε τί φέρνει περισσότερο..Σε Coburn Pharr επί Never Neverland? Σε Mustaine που μασουλάει και φτύνει τους μισούς στίχους αν έπαιζε progressive? Σε Anselmo εποχής Cowboys στο πιο ζαχαρωμένο του? Όποιος θέλει ας βοηθήσει στην αναζήτηση ομοιότητας. Παρόλο που τα παραπάνω μάλλον αρνητικό marketing είναι, το όλο σύστημα δένει αναπάντεχα καλά imho, καθώς μουσικά υπάρχουν πολλές καλές ιδέες, ωραία παιξίματα και ποικιλομορφία. Βλέπω επίσης ότι ο drummer τους έχει παίξει Andramelch και Time Machine.
Tα 3 tracks που ξεχώρισα είναι τα Sons of Sterility, The Last Candle's Burning, Crown of Thorns.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από JimmyF »

ALIEN ON MY MIND (GER)- Alien on My Mind (1997)

'Συγγενολόι' με τους Hydrotoxin', αφού τον drummer και τον πληκτρά τους ακούμε και στις 2 μπάντες. Μελωδικό prog με τσαλιμάκια εδώ κι εκεί. Κομμάτια 'μαζεμένα', με εναλλαγές στη διάθεση. Ήχος ο αγαπημένος της εποχής και του είδους, με τη 'γλύκα' του.


Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από JimmyF »

VERNISSAGE (GER)- Intensiv (1998)

Σωστή η περιγραφή στο γιουτούμπι για ομοιότητες με early Psychotic Waltz, αν και δεν έχουν τόσο το 'power' του Social Grace, (θα μου πεις, ποιος το έχει?? :D :D) . Ωραίο riffing, φωνητικές γραμμές και γενικά συνθέσεις με ενδιαφέρον.


Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από rbrigade »

Αν έχει ξαναναφερθεί δεν φταίω, αυτήν την φορά έκανα search στο φόρουμ.

Into the Open - Destination Eternity 2020
Δισκάκι μελωδικού, βατού και όσο πρέπει ατμοσφαιρικού prog metal με ωραία φωνητικά και έμφαση στα τραγούδια και όχι στο παίξιμο (το οποίο είναι εξαίσιο, αλλά όχι εξεζητημένο).



Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από JimmyF »

rbrigade έγραψε: Τετ 01 Ιούλ 2020, 02:17 Αν έχει ξαναναφερθεί δεν φταίω, αυτήν την φορά έκανα search στο φόρουμ.

Into the Open - Destination Eternity 2020
Δισκάκι μελωδικού, βατού και όσο πρέπει ατμοσφαιρικού prog metal με ωραία φωνητικά και έμφαση στα τραγούδια και όχι στο παίξιμο (το οποίο είναι εξαίσιο, αλλά όχι εξεζητημένο).



Ωραίο ατμοσφαιρικό και μελωδικό δισκάκι όπως τα λες..Νομίζω ότι τα 2 που πόσταρες είναι στο top-3 του album.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από rbrigade »

JimmyF έγραψε: Τετ 01 Ιούλ 2020, 10:30
rbrigade έγραψε: Τετ 01 Ιούλ 2020, 02:17 Into the Open - Destination Eternity 2020
Ωραίο ατμοσφαιρικό και μελωδικό δισκάκι όπως τα λες..Νομίζω ότι τα 2 που πόσταρες είναι στο top-3 του album.
Έπεσε σωστή αυτιά χτες και σήμερα, αγαπημένα τα Back to the days, Eternity και το στολίδι, όχι τραγούδι, Half song
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από theBox »

Ναι αυτος ειναι οντως πολυ ωραιος δισκος! Τον ειχα ξεχωρισει κι εγω απο πρόσφατες προτάσεις.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από JimmyF »

MADSWORD (ITA)- The Global Village (2000)

Πιθανώς κάποιοι να τους είχαν πάρει πρέφα τότε που κυκλοφόρησε. Εγώ τους ανακάλυψα πρόσφατα και μου άρεσε που πατάνε στα ένδοξα mid 90s, αλλά όντες up to date με τα δεδομένα της τότε εποχής.Ωραία φωνή, prog συνθέσεις και για μένα κερδίζουν xtra πόντους καθώς το μπάσο είναι αρκετά μπροστά στη μίξη.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από theBox »

JimmyF έγραψε: Τετ 08 Ιούλ 2020, 01:01 MADSWORD (ITA)- The Global Village (2000)

Πιθανώς κάποιοι να τους είχαν πάρει πρέφα τότε που κυκλοφόρησε. Εγώ τους ανακάλυψα πρόσφατα και μου άρεσε που πατάνε στα ένδοξα mid 90s, αλλά όντες up to date με τα δεδομένα της τότε εποχής.Ωραία φωνή, prog συνθέσεις και για μένα κερδίζουν xtra πόντους καθώς το μπάσο είναι αρκετά μπροστά στη μίξη.
Το ειχα παρει οταν ειχε βγει. Ακομα θυμαμαι το digipack εντυπωσιακο εξωφυλλο. Δυστυχως μουσικα δεν το χωνεψα ποτε.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Progressive Metal Ανακαλύψεις/Κυκλοφορίες

Δημοσίευση από JimmyF »

DIGITAL RUIN (US)- Listen (1997)

Από τις τελευταίες μου τυχαίες ακροάσεις που με ´κράτησε’. Σκοτεινό, ατμοσφαιρικό με φωνητικά με εντελώς La Brie χροιά. Διαμαντάκι που δυστυχώς τόσα χρόνια μου χε ξεφύγει. Και καθώς στα YT Comments αναφέρεται κι ένα group Mayadome, έπεται μελέτης συνέχεια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”