Ντροπή και μεγάλη ξεφτίλα

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ντροπή και μεγάλη ξεφτίλα

Δημοσίευση από LuciferSteele »

άμα μπορέσεις να κάνεις όλους αυτούς τους συσχετισμούς την ώρα που σου επιτίθεται κάποιος, μπράβο σου!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ντροπή και μεγάλη ξεφτίλα

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν λέω ότι θα μπορέσεις, λέω απλά ότι η πρώτη αντίδραση αν το λέει η ψυχή σου (δηλαδή να τον ισοπεδώσεις επιτόπου) δεν είναι απαραίτητα ούτε η καλύτερη ούτε και ακίνδυνη για την σωματική σου ακεραιότητα και για πολλά άλλα θέματα
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ντροπή και μεγάλη ξεφτίλα

Δημοσίευση από Zippo190 »

Αλήθεια σε συναυλίες τέτοιου επιπέδου τι deals γίνονται με τις support μπάντες; Είναι στο μιλητό η παίζουν συμβόλαια και τιμολόγια;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Ντροπή και μεγάλη ξεφτίλα

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 13 Οκτ 2018, 01:09 Αλήθεια σε συναυλίες τέτοιου επιπέδου τι deals γίνονται με τις support μπάντες; Είναι στο μιλητό η παίζουν συμβόλαια και τιμολόγια;
Μία μπύρα για κάθε μέλος, άντε κ κανα άτομο στην guest list :toothy: :toothy: :toothy:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ντροπή και μεγάλη ξεφτίλα

Δημοσίευση από Zippo190 »

Scrollkeeper έγραψε: Σάβ 13 Οκτ 2018, 01:20
Zippo190 έγραψε: Σάβ 13 Οκτ 2018, 01:09 Αλήθεια σε συναυλίες τέτοιου επιπέδου τι deals γίνονται με τις support μπάντες; Είναι στο μιλητό η παίζουν συμβόλαια και τιμολόγια;
Μία μπύρα για κάθε μέλος, άντε κ κανα άτομο στην guest list :toothy: :toothy: :toothy:
εννοώ σε περιπτώσεις αυτές πως ορίζεται το ατύχημα, αν υπάρχει spare εξοπλισμός, αν είναι ασφαλισμένα, αν πάθει κάτι ο εξοπλισμός του support
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ντροπή και μεγάλη ξεφτίλα

Δημοσίευση από rbrigade »

Αν αρχίσουν να τα ψάχνουν αυτά οι τιμές των εισιτηρίων θα φτάσουν στα ύψη. Θα μου πεις πρέπει. Αλλά αν πάμε με το γράμμα του νόμου παίζει να βγουν όλες οι συναυλίες και όλα τα support παράνομα. Τυπικά αλλά και ουσιαστικά οι μουσικοί παρέχουν εργασία αφού υπάρχει οικονομική δραστηριότητα (κόβεις εισιτήριο να μπεις για να ακούσεις μουσική), άρα θα έπρεπε οι μουσικοί να κόβουν μπλοκάκι για παροχή υπηρεσιών και να υπάρχει ασφάλιση κτλ. Αν π.χ. ο μουσικός πάθει μια ηλεκτροπληξία επί σκηνής είναι εργατικό ατύχημα, πρέπει να κάνει έρευνα η επιθεώρηση εργασίας και η αστυνομία. Μην τα ψάχνεις...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ντροπή και μεγάλη ξεφτίλα

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Σάβ 13 Οκτ 2018, 01:44 Αν αρχίσουν να τα ψάχνουν αυτά οι τιμές των εισιτηρίων θα φτάσουν στα ύψη. Θα μου πεις πρέπει. Αλλά αν πάμε με το γράμμα του νόμου παίζει να βγουν όλες οι συναυλίες και όλα τα support παράνομα. Τυπικά αλλά και ουσιαστικά οι μουσικοί παρέχουν εργασία αφού υπάρχει οικονομική δραστηριότητα (κόβεις εισιτήριο να μπεις για να ακούσεις μουσική), άρα θα έπρεπε οι μουσικοί να κόβουν μπλοκάκι για παροχή υπηρεσιών και να υπάρχει ασφάλιση κτλ. Αν π.χ. ο μουσικός πάθει μια ηλεκτροπληξία επί σκηνής είναι εργατικό ατύχημα, πρέπει να κάνει έρευνα η επιθεώρηση εργασίας και η αστυνομία. Μην τα ψάχνεις...
Υπάρχει νομικό πλαίσιο γι αυτο. Ουσιαστικα αν ανεβείς να παίξεις στο σανίδι, εστω και μισό κομμάτι, ο μαγαζεϊτορ οφείλει να σε ασφαλήσει στο ΙΚΑ για την συγκεκριμένη βραδια - 8ωρο. Αν έχεις ανοιξει ΚΑΔ και είσαι με μπλοκάκι, οφείλεις να του κόψεις απόδειξη παροχής υπηρεσιών. Επειδή έχουν σφίξει οι κώλοι με τα ντου των ελέγχων στα μαγαζιά, οι περισσότεροι μαγαζάτορες δεν το ρισκάρουν, μιας και το προστιμο ειναι περίπου 10χιλιάρικα το (ανασφάλιστο) κεφάλι. Προφάνως δεν το κάνουν όλοι, και είδικα στο μεταλ κύκλωμα με μπάντουλες που παίζουν ουσιαστικα χωρις να πληρώνονται δεν ξέρω τι ακριβως συμβαίνει στην πραγματικοτητα.

Εγω πάντως που είμαι με μπλόκακι και ΚΑΔ μηχανικού στο κανονικό μου επάγγελμα, για μια συναυλία της πουτσας το 2014 που μου είχαν κοπεί ένσημα στο ΙΚΑ, βρέθηκα να χάνω 1500ευρώ από επιστροφή φόρου.

Ελπίζω να τα θυμάμαι/έγραψα σωστα...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Ντροπή και μεγάλη ξεφτίλα

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Κάποια στιγμή θεσπίστηκε το μουσικό ένσημο το όποιο αν δεν κάνω λάθος ήταν κάπου στα 40€ το άτομο κ είχε ισχύ για 8 ώρες. Σε κάτι λάιβ του στυλ bat city αγοράζονταν 1-2 για ξεκαρφωμα σε περίπτωση ελέγχου κ όλοι οι υπόλοιποι έπαιζαν "μαύρα". Θυμάμαι μάλιστα που ψάχναμε ποιος θα το χρεωθεί γιατί κάποιοι ημασταν στο ταμείο ανεργειας κ φοβομασταν μην χάσουμε το επίδομα. Φαν Τάιμς.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Ντροπή και μεγάλη ξεφτίλα

Δημοσίευση από castledemon »

θα πρεπει να αλλάξει το νομικό πλαίσιο και να βρεθεί μια λύση που να εξυπηρετεί ολες τις πλευρές. Δε νοείται να πρέπει να βάλει ένσημο το μαγαζί σε μουσικό που δεν πληρώνεται. Γιατί το ενσημο σημαίνει και μεροκάματο. Ούτε νοείται να πρέπει να πληρώσει 10.000 ευρώ πρόστιμο ανα μελος μπαντας για ανασφάλιστο προσωπικό, όταν η ερασιτεχνική μπαντα παίζει για τον χαβαλέ της και δεν ειναι επαγγελματίες επί πληρωμή...

Η 'λύση' μεχρι στιγμης (μεχρι να πεσουν κεφάλια και 10χιλιαρα καποια στιγμη) ειναι ιδωιτικο συμφωνητικό με τη μπαντα, με υπογραφες καθε μελους, οτι ειναι ερασιτεχνικο σχημα και δεν πληρωνονται
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ντροπή και μεγάλη ξεφτίλα

Δημοσίευση από theBox »

castledemon έγραψε: Σάβ 13 Οκτ 2018, 12:40 Η 'λύση' μεχρι στιγμης (μεχρι να πεσουν κεφάλια και 10χιλιαρα καποια στιγμη) ειναι ιδωιτικο συμφωνητικό με τη μπαντα, με υπογραφες καθε μελους, οτι ειναι ερασιτεχνικο σχημα και δεν πληρωνονται
Σωστα το έβαλες εντος εισαγωγικών, γιατι απ' οσο ξέρω, αυτη η πρακτικη δεν σε διασφαλίζει σε περίπτωση ελεγχου. Είναι ΜΑΛΛΟΝ ένας αστικός μύθος, που θα καταρριφθει μόλις την πατήσει ο πρώτος.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ντροπή και μεγάλη ξεφτίλα

Δημοσίευση από Zippo190 »

castledemon έγραψε: Σάβ 13 Οκτ 2018, 12:40
Η 'λύση' μεχρι στιγμης (μεχρι να πεσουν κεφάλια και 10χιλιαρα καποια στιγμη) ειναι ιδωιτικο συμφωνητικό με τη μπαντα, με υπογραφες καθε μελους, οτι ειναι ερασιτεχνικο σχημα και δεν πληρωνονται
ρε σι μόνο τα έξοδα σύνταξης του συμφωνητικού είναι μεγάλα, χώρια που είναι ιδιωτική συμφωνία και δεν είναι απαραίτητα νόμιμη.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ντροπή και μεγάλη ξεφτίλα

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 13 Οκτ 2018, 13:18
castledemon έγραψε: Σάβ 13 Οκτ 2018, 12:40
Η 'λύση' μεχρι στιγμης (μεχρι να πεσουν κεφάλια και 10χιλιαρα καποια στιγμη) ειναι ιδωιτικο συμφωνητικό με τη μπαντα, με υπογραφες καθε μελους, οτι ειναι ερασιτεχνικο σχημα και δεν πληρωνονται
ρε σι μόνο τα έξοδα σύνταξης του συμφωνητικού είναι μεγάλα, χώρια που είναι ιδιωτική συμφωνία και δεν είναι απαραίτητα νόμιμη.
Οχι σε συμβολαιογράφο...σε κωλόχαρτο εκεινη την ώρα, μεσα στο μαγαζι γίνεται.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ντροπή και μεγάλη ξεφτίλα

Δημοσίευση από rbrigade »

Καμία αξία στον έλεγχο, τρως το δεκαχίλιαρο και μετά πληρώνεις τα μαλιοκέφαλά σου σε δικηγόρους να κάνουν διοικητική προσφυγή για να ακυρώσει κάποιος δικαστής το πρόστιμο, αν το ακυρώσει. Το θέμα είναι ότι αυτή η ιστορία ανοίγει την πόρτα στην ανασφάλιστη εργασία και στην εισφοροδιαφυγή, δηλαδή εγώ μπορεί να έχω μουσικές βραδιές σε σταθερή βάση στο μαγαζί μου, να πληρώνω κανονικά μεροκάματα στους μουσικούς και επειδή δεν γουστάρω να πληρώσω εισφορές να φτιάχνω τέτοια κωλόχαρτα ότι είναι δήθεν χωρίς πληρωμή κτλ. Φυσικά για το ΙΚΑ αυτά είναι κωλόχαρτα χωρίς καμία αποδεικτική αξία. Και δεν θα μπει φυσικά στην διαδικασία το ΙΚΑ να ψάχνει ποιοι μουσικοί παίζουν για μεροκάματο και ποιοι παίζουν για τον χαβαλέ τους. Λογικό είναι να τους βλέπει το ίδιο. Αν πάνε να νομοθετήσουν κάποια εξαίρεση για τους ερασιτέχνες μουσικούς που έχουν μια μπαντούλα και παίζουν δυο φορές τον χρόνο, μετά όλοι οι επαγγελματίες μουσική θα το παίζουν ερασιτέχνες (ή θα τους εμφανίζουν έτσι οι μαγαζάτορες). Και οι δύο έχουν συμφέρον, ο μαγαζάτορας γλιτώνει εισφορές, ο μουσικός κρύβει εισοδήματα.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ντροπή και μεγάλη ξεφτίλα

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Σάβ 13 Οκτ 2018, 14:14 Καμία αξία στον έλεγχο, τρως το δεκαχίλιαρο και μετά πληρώνεις τα μαλιοκέφαλά σου σε δικηγόρους να κάνουν διοικητική προσφυγή για να ακυρώσει κάποιος δικαστής το πρόστιμο, αν το ακυρώσει. Το θέμα είναι ότι αυτή η ιστορία ανοίγει την πόρτα στην ανασφάλιστη εργασία και στην εισφοροδιαφυγή, δηλαδή εγώ μπορεί να έχω μουσικές βραδιές σε σταθερή βάση στο μαγαζί μου, να πληρώνω κανονικά μεροκάματα στους μουσικούς και επειδή δεν γουστάρω να πληρώσω εισφορές να φτιάχνω τέτοια κωλόχαρτα ότι είναι δήθεν χωρίς πληρωμή κτλ. Φυσικά για το ΙΚΑ αυτά είναι κωλόχαρτα χωρίς καμία αποδεικτική αξία. Και δεν θα μπει φυσικά στην διαδικασία το ΙΚΑ να ψάχνει ποιοι μουσικοί παίζουν για μεροκάματο και ποιοι παίζουν για τον χαβαλέ τους. Λογικό είναι να τους βλέπει το ίδιο. Αν πάνε να νομοθετήσουν κάποια εξαίρεση για τους ερασιτέχνες μουσικούς που έχουν μια μπαντούλα και παίζουν δυο φορές τον χρόνο, μετά όλοι οι επαγγελματίες μουσική θα το παίζουν ερασιτέχνες (ή θα τους εμφανίζουν έτσι οι μαγαζάτορες). Και οι δύο έχουν συμφέρον, ο μαγαζάτορας γλιτώνει εισφορές, ο μουσικός κρύβει εισοδήματα.
Ετσι ακριβως ειναι. Οπότε πλέον ο ερασιτέχνης μουσικος (ειδικότερα αν αυτος ειναι μπλοκάκιας, αλλα φορολογείται ως μισθωτος σε άσχετο επαγγελμα) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να παιζει live πλέον. Τελεία και Παυλα. Tουτέστιν μάλλον μόνο οι ΙΚΑ-τζηδες μπορουν να έχουν μπάντουλα και να κάνουν live. Οι άλλοι, studio project μονο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ντροπή και μεγάλη ξεφτίλα

Δημοσίευση από LuciferSteele »

νομίζω το ιδιωτικό συμφωνητικό δεν το κάνουν πλέον γιατί όντως δεν τους διασφαλίζει
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”