WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

The Official WARLORD Discussion Board
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από theBox »

[mention]Priamos[/mention] Δεν διαφωνω με αυτο που λες, απλά για να καταργηθούν τα δίπολα πρέπει ο κόσμος να έρθει πρώτα σε ισορροπία. Αν η πλάστιγγα γέρνει προς μία μεριά και εμείς στεκόμαστε στη μέση, η ισορροπία δεν θα έρθει ποτέ. Απλή φυσικη. Εκτός κι αν ελπίζεις οτι θα καταλάβουν όλοι ταυτόχρονα οτι πρέπει να κινηθούν προς τη μέση, πράγμα ουτοπικό ηια μένα, τουλάχιστον αυτη τη στιγμη...Τεσπά, μεγάλη κουβεντα και θα ξεφύγουμε...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Priamos »

Με το που βαφτίσει κάποιος τον εαυτό του εκφραστή και φορέα "του απόλυτου καλου και δικαίου", στο μυαλό μου καθίσταται ακόμα πιο επικίνδυνος από κάποιον δαχτυλοδεικτουμενο "κακό". Τα μεγαλύτερα εγκλήματα έχουν γίνει από ανθρώπους που θεωρούσαν ότι υπηρετούν το δίκαιο. Η επίγνωση ότι "όλοι άνθρωποι είμαστε το ίδιο" και δυνητικά μπορούμε να παίξουμε το ρόλο του κακού ή του καλού, θα βοηθούσε στην αμοιβαια κατανόηση και την συναδέλφωση. Αλλά όπως είπες είναι μία μεγάλη κουβέντα και προκλητικά off topic! :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Κυρ 28 Οκτ 2018, 08:50 Ζηλιάρη! :P Πες την αλήθεια ότι θα θελες και συ να πουλάς μούρη σαν ψαγμενος, Primordial-ικος αλλά δε σου βγήκε και το παίζεις πολέμιος... ;) Κρίμα, γιατι θα αναβαθμίζοσουν από "κουλτουριακης " άποψης. Εμένα, από τότε που έγινα φαν , με καλούν συνεχεια από δεξιώσεις, γκαλά, ημερίδες μέχρι και σε εκθέσεις μινιμαλιστικης ποπ αρτ γλυπτικής και προβολες avant guard ταινιών μικρού μήκους σε καλλιτεχνικά τσιπουραδικα. 8-]
γατάκι Πρίαπε έχω φτάσει σε τέτοιο επίπεδο που απορρίπτω την κοσμοπολίτικη μεριά της art-culture. Αυτά είναι για την μπουρζουαζία που υγρό να γαμείσει το άδειο δοχείο της καθημερινότητας της. Τα έλεγε ο Τζάκ Λόντον στο "Μάρτιν Ήντερ" αλλά ελάχιστοι τον ακούσανε.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Priamos »

Zippo190 έγραψε: Κυρ 28 Οκτ 2018, 10:05
έχω φτάσει σε τέτοιο επίπεδο
Αυταρεσκεια, ναρκισσισμός, ελιτισμός, αλαζονεία, μεγαλομανία, σνομπισμος, οιηση... Ένας νέος "κουλτουρο-Πρασουλας" ανατέλλει... :D :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Κυρ 28 Οκτ 2018, 10:13
Zippo190 έγραψε: Κυρ 28 Οκτ 2018, 10:05
έχω φτάσει σε τέτοιο επίπεδο
Αυταρεσκεια, ναρκισσισμός, ελιτισμός, αλαζονεία, μεγαλομανία, σνομπισμος, οιηση... Ένας νέος "κουλτουρο-Πρασουλας" ανατέλλει... :D :D
Εικόνα
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από LuciferSteele »

rbrigade έγραψε: Σάβ 27 Οκτ 2018, 22:12 ο κύριος όγκος των Ελλήνων οπαδών τους είναι μικρότερης ηλικίας. Όσους έχω ακούσει να λένε έλα μωρέ ποιοι Warlord είναι σε μεγαλύτερο ποσοστό μεγαλύτερης ηλικίας (κοντά στα 50), ενώ αυτοί που σκίζουν τα ρούχα τους για Warlord είναι κατά βάση 40 και κάτω.
λάθος
ο κύριος όγκος ΓΕΝΙΚΑ είναι 35-40 καθώς το μεγαλύτερο ποσοστό των παλαιότερων τα έχουν παρατήσει! χθες πάντως που ήμουν με 3 ενεργούς μεταλλάδες άνω των 45, τους έκανα επίτηδες την ερώτηση σχετικά με warlord-πρασούλα και οι τρεις ομόφωνα απάντησαν πως αυτός τους εισήγαγε στο κοινό. συνέχισε εσύ να κάνεις εκτιμήσεις με τα δεδομένα του 94 όταν οι ενεργοί αναγνώστες του 87 σου δίνουν άπαντες την ίδια απάντηση
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από LuciferSteele »

rbrigade έγραψε: Σάβ 27 Οκτ 2018, 22:12 Vic, ο Πράσουλας τους έκανε όλους warlordικούς, αλλά από τότε κανένας δεν τον έπαιρνε στα σοβαρά και υπήρχε αντίδραση στα λεγόμενά του; Αντιφατικό. Δηλαδή στο μουσικό κομμάτι όλοι τον ακολουθούσαν τυφλά, αλλά στο πολιτικό κομμάτι τον είχανε όλοι χεσμένο πλην του 0,2% (τόσο ήταν η ΧΑ τότε); Δεν θα ήταν πιο λογικό αν όλοι τον είχαν χεσμένο να μην ακολουθούσαν και τις μουσικές του προτάσεις;
ακριβώς έτσι ήταν όμως! ότι έγραφε ο πρασούλας το σημείωνα σε λίστα και έσπευδα να το ψάξω. σχετικά με όλα τα άλλα που έλεγε, κουνούσα το κεφάλι με απορία. δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολα να τα διαχωρίσεις αυτά τα δύο
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

LuciferSteele έγραψε: Κυρ 28 Οκτ 2018, 14:55 δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολα να τα διαχωρίσεις αυτά τα δύο
Εδώ ρε συ οι πρασουλικοί όπως τους περιγράφετε, δεν θα μπορούσαν να διαχωρίσουν πιο ουσιώδη πράγματα, θα μπορέσουν να διαχωρίσουν αυτό;
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εγώ δεν μπορώ να μιλώ για τον καθένα παρά μόνο για μένα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από rbrigade »

Πες τα ρε Scroll! Lucifer είσαι εγκάθετος... Σου απηύθυνα ένα ερώτημα πολύ επιτακτικά (για τους Manowar), το προσπέρασες, ενώ περιέργως απάντησες σε όλα τα άλλα που δεν σε ρώτησα... Ε βέβαια, πως να δεχτείς ότι ο Πράσουλας έκανε δημοφιλείς τους Manowar, ενώ για τους Warlord το δέχεσαι...

Θα προσπαθήσω να γίνω ακόμα πιο σαφής αφού δεν θέλετε να καταλάβετε... Οι περισσότεροι Έλληνες μεταλλάδες 45+ δεν αμφισβητώ ότι έμαθαν τους Warlord από τον Πράσουλα (προφανώς όμως όχι όλοι, γιατί και ο Πράσουλας από κάπου τους έμαθε και όπως τους έμαθε αυτός μπορούσαν να τους μάθουν και άλλοι, συλλέκτες, άτομα με επαφές με Αμερικάνους κτλ, δεν νομίζω να του απηύθυνε καμιά αποκλειστική μυστική/μυστικιστική/μασωνική πρόσκληση ο Τσάμης). Οι 40- όμως ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΜΑΘΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΑΣΟΥΛΑ ΓΑΜΩ ΤΟΝ ΠΡΑΣΟΥΛΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ. Επειδή πήξαμε εδώ μέσα από μεταλλάδες που ακούγανε μέταλ στα 6 τους και majestic misanthropic black στα 8 τους, να σας επαναφέρω στην πραγματικότητα και να σας πω ότι οι περισσότεροι ακούσανε μέταλ από τα γυμνασιακά χρόνια και μετά (εκτός αν μετράει για ''ακούω μέταλ'' το να έχεις πιάσει κώλο χορεύοντας μπαλάντα Scorpions στα 10 σου ξέρω γω...). Τουτέστιν άμα είσαι 40- το πολύ πολύ να πρόλαβες τον Πράσουλα οριακά στα τελειώματά του για κάναν χρόνο και μετά πήραν άλλοι την σκυτάλη για πολύ περισσότερο καιρό και σε πιο κρίσιμο στάδιο. Κακά τα ψέμματα, στην αρχή ακούς ότι μπορείς να μαζέψεις, μετά από 1-2 χρόνια αρχίζεις να διαμορφώνεις εικόνα και να κατασταλάζεις σε προτιμήσεις, θυμάμαι που στα πρώτα 1-2 χρόνια άκουγα ντεθμεταλλιές και δεν πέταγα το ραδιόφωνο από το μπαλκόνι όπως θα έπρεπε... Και αν είσαι σήμερα κάτω από 37 τότε όχι απλά δεν έμαθες τους Warlord από τον Πράσουλα, αλλά ακούς Πράσουλας και το μυαλό σου πάει στον μανάβη της γειτονιάς σου...

Χαίρομαι που παραδέχεσαι έστω και έμμεσα ότι οι περισσότεροι που ακούνε Warlord στην Ελλάδα σήμερα είναι κάτω από 40. Κάτι είναι και αυτό, προοδεύεις. Όταν οποιοσδήποτε αποφασίσει να απαντήσει έστω και στο παραμικρό απ' όσα λέω τα ξαναλέμε... Και βγάλτε από το μυαλό σας ότι πάω να ξαναγράψω την ιστορία ή να το παίξω πιο έξυπνος από τους παλιότερους. Όπως οι παλιοί ξέρουν πως έμαθαν τους Warlord στην εποχή τους, έτσι ξέρω και γω για την γενιά μου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από LuciferSteele »

απλά δεν θες να καταλάβεις
ετοίμασε το έδαφος για να τους μάθεις, πως να το κάνουμε
η προηγούμενη γενιά τους έμαθε και αυτά πάνε ντόμινο μέχρι να έρθεις και να βρεις το έδαφος στρωμένο!
επίσης παραφράζεις τα λεγόμενά μου, είπα πως οι περισσότεροι που ακούνε ΓΕΝΙΚΑ είναι 35-40 αφού οι παλαιότεροι τα έχουν παρατήσει!
σε ότι αφορά τους Manowar δεν πρόλαβα να απαντήσω αν και ήθελα. φυσικά και έχει βάλει το χεράκι του άλλωστε η Ελλάδα μέχρι ένα σημείο είχε δυσανάλογα μεγάλο ποσοστό Manowarάδων (όπως και warlordάδων, γιατί άραγε). επίσης έβαλε το χεράκι του στη διαμόρφωση της αρρωστημένης νοοτροπίας "τα 4 πρώτα"
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

LuciferSteele έγραψε: Κυρ 28 Οκτ 2018, 17:36 επίσης έβαλε το χεράκι του στη διαμόρφωση της αρρωστημένης νοοτροπίας "τα 4 πρώτα"
Εδω έχω μία ένσταση. Δλδ αποκλείεται κάποιος να γουστάρει "τα 4 πρώτα" κ να μην έχει να κάνει με Πρασούλα; Δλδ αυτό δε γίνεται αντίστοιχα με όλες τις μπάντες: CANDLEMASS, ICED EARTH, HELLOWEEN κλπ;
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από RedSharks »

[mention]rbrigade[/mention] Κάνουμε φαύλους κύκλους γύρω από το ίδιο θέμα ενώ ο Πριάμος ήδη εξήγησε πολύ περιγραφικά το φαινόμενο «χιονοστιβάδα» με το ποστ του στη σελίδα 3 του thread. Οκ, εσύ τους άκουσες σε ραδιοφωνική εκπομπή του 94, αυτός που έκανε την εκπομπή τους είχε μάθει από κάποιο fanzine το 93, ο εκδότης του οποίου κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ και αν ακολουθήσεις την κλωστή μέχρι την αρχή της θα φτάσεις στον Πρασούλα το 1987. Είναι τόσο απλό... δεν καταλαβαίνω γιατί έχει σκαλώσει σε αυτό η κουβέντα.

Για τους Manowar, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ φίλε μου ότι ο Πρασούλας έπαιξε τεράστιο ρόλο και για τη δημοφιλία τους στην Ελλάδα. Manowar και Warlord ήταν η σημαία του, τους υποστήριζε φανατικά και απόλυτα, και το κυριότερο, δεν έλεγε απλά ότι παίζουν γαμάτη μουσική, αλλά τους πρόβαλλε ως φορείς, θεματοφύλακες και σύμβολα της «επικής» ιδεολογίας του (το οποίο είναι πολύ αστείο γιατί κανένα από τα 2 γκρουπ δεν είχε σχέση με αυτά που πίστευε ο Πρασούλας). Γιατί δεν υπάρχει ίδιο ποσοστό φανατικών Manowarάδων π.χ. στη Σουηδία ή στην Ιταλία; Είναι λιγότερο μεταλλάδες εκεί;
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από LuciferSteele »

έβαλε το χεράκι του είπα
δεν ξέρω για τις άλλες μπάντες αλλά για Manowar ναι, όποιος μιλάει για "τα 4 πρώτα" πάσχει από κάποια διαταραχή
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από rbrigade »

Το φαινόμενο ''Πρασουλική χιονοστιβάδα'' που περιγράφεις δεν είχε συνεχή γραμμική εξέλιξη από μόνο του που η επίδραση του να διαρκεί μέχρι σήμερα, υπάρχουν συγκεκριμένα νεότερα περιστατικά που επέδρασαν να ανανεωθεί/αυξηθεί η δημοφιλία των Warlord. Δηλαδή έκανε ότι έκανε ο Πράσουλας στην εποχή του στην Ελλάδα, ναι, υπαρκτό, αλλά από κει και πέρα υπήρξαν και άλλα πράγματα. Επανακυκλοφορία best of σε cd, επαναδραστηριοποίηση Τσάμη αρχικά με Lordian Guard και μετέπειτα ως Warlord, κολλητιλίκια με Cans, συμμετοχές, συνεργασίες, τα έχω παραθέσει όλα. Εσείς λέτε ότι κάτι που έγινε το 87 είναι η αιτία των πάντων καθολικά και τέλος. Ε δεν ισχύει, πως να το κάνουμε. Αν δεν ακολουθούσαν όλα τα επόμενα (που φυσικά δεν έχουν σχέση με τον Πράσουλα, ούτε CEO της Metal Blade ήταν, ούτε έπεισε τον Τσάμη να επαναδραστηριοποιηθεί*, ούτε ήταν manager των Hammerfall) ΤΟΤΕ οι Warlord θα ήταν μια cult μπάντα που κάποτε κάποιος γραφικός Πράσουλας εξυμνούσε.

@Redsharks Ο μοναδικός επαναλμβανόμενος κύκλος αυτής της συζήτησης είναι το ''Μα ο Πράσουλας το 1987...''

* Τώρα θα πεταχτεί ο Priamos και θα πει ''Μα αν δεν υπήρχαν τα επηρεασμένα από τον Πράσουλα ελληνικά fanzines ο Tsamis θα νόμιζε ότι ο κόσμος τον έχει ξεχάσει και δεν θα ξανάπαιζε μουσική''...
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Warlord Battle Choir MMXXIV”