WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

The Official WARLORD Discussion Board
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από RedSharks »

Cursed έγραψε: Σάβ 20 Οκτ 2018, 10:51
RedSharks έγραψε: Παρ 19 Οκτ 2018, 23:42 Χαλαρά το «Best of Warlord» των Warlord το καλύτερο "best of" ever. Πρώτον, γιατί περιείχε πρακτικά όλη την μέχρι τότε δισκογραφία τους :D , δεύτερον γιατί είναι Warlord και τα κομμάτια τους είναι όλα ένα και ένα, και τρίτον γιατί βγήκε σε μια εποχή (1989) που στην Ελλάδα πάνω που αρχίζαμε να τους ανακαλύπτουμε (λόγω Πρασούλα) αλλά ταυτόχρονα οι κανονικοί τους δίσκοι ήταν πάρα πολύ δύσκολο να βρεθούν τότε. Έτσι για πάρα πολύ κόσμο εκείνης της γενιάς, εκείνο το Best Of αποτέλεσε την μοναδική πρόσβαση στη μουσική ενός από τα μυθικότερα γκρουπ στην ιστορία του heavy metal.
Tο Thy kingdom come (το πρώτο τους Best of) κυκλοφόρησε το 1986 και όχι το 1989.
Όπου περιείχε το hands & feet και Mrs. Victoria το οποίο υπήρχε μόνο στην γιαπωνέζικη έκδοση του Deliver Us.
Το 1989 κυκλοφόρησε το Best of Warlord σε CD μόνο στην Αμερική με μαύρο εξώφυλλο και σαν bonus είχε το ΕP Deliver Us.
Δεν γνωρίζω εάν έφτασε στην ελλάδα, διότι δεν αγόραζα τότε CDs.
Οι δίσκοι των Warlord (Deliver Us/ Lost & Lonely Days και Cannons) ήρθαν στην Ελλάδα όπως και πολλά άλλα της Metal Blade αλλά και ευρωπαικά της Roadrunner την εποχή 86-87 στο Δισκάδικο της Αθηνάς αλλά και από το 88 στο Rock City, όπου πέρασαν στο ντούκου μιας και όλοι ήθελαν maiden,motorhead,saxon κτλ.
Το 1993 κυκλοφόρησε ξανά το Best of Warlord με παρόμοιο εξώφυλλο του Thy kingdom come.
Επίσης το ψευδώνυμο Lord το δανείστηκε ο Βαγγέλης Μπαλτας (R.I.P.) από τους Warlord, λίγα χρόνια πριν γραψει ο Πρασούλας στο Heavy Metal.
Έχεις δίκιο σε ό,τι γράφεις. Στο σχόλιο μου εννοούσα εκείνο το Best Of με το εξώφυλλο του Thy kingdom come, μπέρδεψα όμως τις ημερομηνίες. Εκείνο το Best Of έμαθε σε μια ολόκληρη γενιά μεταλλάδων τη μουσική των Warlord. Θυμάμαι ότι γύρω στο 93-94 ο καλύτερος μου φίλος το αγόρασε σε κασσέτα από το Rock City και αυτή μετά αντιγράφηκε σε όλη την παρέα. Ήταν σχεδόν αδύνατο για τον μέσο μεταλλά (που δεν είχε σχέση με κύκλους συλλεκτών κτλ) το 93 στην Ελλάδα να βρει τους original δίσκους των Warlord. Για τον Μπαλτά και το ψευδώνυμό του δεν είμαι σίγουρος για αυτό που λες, δεν θυμάμαι ποτέ να έγραψε κάτι για τους Warlord. Βασικά νομίζω άκουγε περισσότερο thrash (είχε κόλλημα με τους Slayer) και βέβαια εκθείαζε όποια κυκλοφορία έφερνε το μαγαζί του (το Rock City). Τους Warlord πάντως στους Έλληνες τους έμαθε ο Πρασούλας, ξεκάθαρα. Δεν τους έμαθε απλά, αλλά είναι και ο υπεύθυνος για τον όλο μύθο που δημιουργήθηκε γύρω από αυτούς.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από rbrigade »

Νομίζω είναι υπερβολικό αυτό το θέμα Πράσουλας-Warlord, εγώ όταν άκουσα Warlord γύρω στο 1993-1994 τους άκουσα από ραδιοφωνικές εκπομπές και η δισκοκριτική 10/10 στο Hammer δεν ήταν του Πράσουλα. Επίσης μιλάμε για σούπερ μπαντάρα και σούπερ κομματάρες, δισκογράφησαν στην Metal Blade, για ποιον λόγο να μην τους μάθαινε ο Έλληνας; Δηλαδή Heir Apparent, Gargoyle κτλ δεν τα μάθανε στην Ελλάδα; O Περβανίδης είχε ένα γραφικό δισέλιδο όπου έγραφε περίεργε μπούρδες, γραμμή στο Hammer έδιναν άλλοι, τους Warlord τους αποθέωνε πρώτος και καλύτερος ο Περβανίδης, είχαν μπει και στο αφιέρωμα με τα 15 καλύτερα power metal albums. Ο μύθος των Warlord στην Ελλάδα έχει να κάνει ξεκάθαρα με το γεγονός ότι ο αρχηγός τους ήταν Έλληνας, όπως την ίδια δημοφιλία απολαμβάνουν και οι Fates Warning για τον ίδιο λόγο.
Άβαταρ μέλους
Cursed
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ 10 Οκτ 2018, 13:00

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Cursed »

Σωστός!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Priamos »

Ο Πρασουλας ήταν ο πρώτος και μοναδικός στα 80ς-early 90s που εισήγαγε το δίδυμο Manowar-Warlord ως ηγέτες και "οριοθετες" του επικού μέταλ. Όλοι όσοι αυτοπροσδιοριστηκαμε "επικομεταλλαδες" εκείνα τα χρόνια, είχαμε μανιφέστο και σημαία αυτή την άποψη. Το 91 σε δημοφιλή αθηναϊκή metal εκπομπή, οι Warlord ανακηρύχθηκαν από poll του κοινού, στο 25ο δημοφιλέστερο metal συγκρότημα αφήνοντας έξω δημοφιλέστερες μπάντες προς έκπληξη των εκφωνητων. Μέχρι το 1992 (τουλάχιστον) στο Metal Hammer ΜΟΝΟ ο Πρασουλας μιλούσε για Warlord (και ο Κουτουβος που τους έθαψε). Εγώ και η γενιά μου, ακουσαμε, μαθαμε, λατρέψαμε Warlord ξεκάθαρα λόγω πλύσης εγκεφάλου από τον Πρασουλα. Εμείς κάναμε πλύση εγκεφάλου στους νεότερους (ε [mention]Stormbringer7[/mention] ?) και κάποια στιγμή τα mainstream περιοδικά και διανομεις, μπήκαν κι αυτοί στο κολπο.

ΥΓ. Θυμάμαι και κάποιες αναφορές του Lord αλλά απείχαν από τον φανατισμό και την εμμονή του Πρασουλα.
Υγ2 Μεγάλη επίδραση στο χώρο του επικού μέταλ είχε και το άρθρο/αφιέρωμα του Χρήστου Σαλτσογλου, στις αρχές των 90ς, αλλα και τα αφιερώματα του Lord σε μπάντες όπως Manilla, Fates Warning, Screamer, Siren κλπ. Κατά καιρούς ο τελευταίος έκανε αναφορές σε underground μπάντες αντίστοιχου ήχου(όπως οι Dammaj) για να διώξει το στοκ του από το μαγαζί. Τότε οι κριτικές και τα άρθρα του Metal Hammer είχαν μεγάλο impact στο κοινό και επηρέαζαν σημαντικά τις πωλήσεις.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Stormbringer7
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 23:33
Τοποθεσία: ATHENS

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Stormbringer7 »

Priamos έγραψε: Σάβ 20 Οκτ 2018, 16:29 Ο Πρασουλας ήταν ο πρώτος και μοναδικός στα 80ς-early 90s που εισήγαγε το δίδυμο Manowar-Warlord ως ηγέτες και "οριοθετες" του επικού μέταλ. Όλοι όσοι αυτοπροσδιοριστηκαμε "επικομεταλλαδες" εκείνα τα χρόνια, είχαμε μανιφέστο και σημαία αυτή την άποψη. Το 91 σε δημοφιλή αθηναϊκή metal εκπομπή, οι Warlord ανακηρύχθηκαν από poll του κοινού, στο 25ο δημοφιλέστερο metal συγκρότημα αφήνοντας έξω δημοφιλέστερες μπάντες προς έκπληξη των εκφωνητων. Μέχρι το 1992 (τουλάχιστον) στο Metal Hammer ΜΟΝΟ ο Πρασουλας μιλούσε για Warlord (και ο Κουτουβος που τους έθαψε). Εγώ και η γενιά μου, ακουσαμε, μαθαμε, λατρέψαμε Warlord ξεκάθαρα λόγω πλύσης εγκεφάλου από τον Πρασουλα. Εμείς κάναμε πλύση εγκεφάλου στους νεότερους (ε @Stormbringer7 ?) και κάποια στιγμή τα mainstream περιοδικά και διανομεις, μπήκαν κι αυτοί στο κολπο.

ΥΓ. Θυμάμαι και κάποιες αναφορές του Lord αλλά απείχαν από τον φανατισμό και την εμμονή του Πρασουλα.
Υγ2 Μεγάλη επίδραση στο χώρο του επικού μέταλ είχε και το άρθρο/αφιέρωμα του Χρήστου Σαλτσογλου, στις αρχές των 90ς, αλλα και τα αφιερώματα του Lord σε μπάντες όπως Manilla, Fates Warning, Screamer, Siren κλπ. Κατά καιρούς ο τελευταίος έκανε αναφορές σε underground μπάντες αντίστοιχου ήχου(όπως οι Dammaj) για να διώξει το στοκ του από το μαγαζί. Τότε οι κριτικές και τα άρθρα του Metal Hammer είχαν μεγάλο impact στο κοινό και επηρέαζαν σημαντικά τις πωλήσεις.
@priAmos αααχ ο καλυτερος 'γκεμπελισμος' ever!!! Εγω σα νεότερη πρωτοακουσα και κολλησα με manowar και blind guardian... Και maiden απλα δεν ηταν manowar για μενα... Όλα τα άλλα ήρθαν μετά και τα οφείλω στον @priamos, στη fame και στο 'singing swords'!!! Ήμουν από τις τυχερές..
Like a man is a mountainside... greatness waits for those who try...none can teach you It's all inside...just climb...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από rbrigade »

Για όλους εμάς που είμαστε μέχρι 40, που αποτελούμε και την μεγαλύτερη μάζα των Warlord οπαδών στην Ελλάδα, όλα αυτά που λες δεν παίξανε κανέναν ρόλο. Το 1993 που επανακυκλοφόρησε το best of πήρε 10/10 στο Χάμερ, την επόμενη χρονιά μπήκαν στο αφιέρωμα του power metal, είχε γίνει και ξεχωριστό δισέλιδο νομίζω αφιέρωμα στην μπάντα, όχι πρασουλικό, λίγα χρόνια μετά στο ντεμπούτο Hammerfall που έκανε πάταγο και στην Ελλάδα υπήρχε διασκευή Warlord, στον δεύτερο δίσκο τους ο Τσάμης ήταν guest κτλ. Δηλαδή θέλω να πω ο Πράσουλας έκανε ότι έκανε την εποχή του (4-5 χρόνια νωρίτερα), αλλά για την δική μου γενιά που τον πρόλαβε στα τελειώματά του στο Χάμερ ήταν ένας παπαρίδης που έγραφε κάτι ακατανόητα για εντροπίες του σύμπαντος και δεν είχε καμία μα καμία επιρροή στα ακούσματά μας. Οι Warlord έχουν μια ιδιαίτερη θέση στο metal στερέωμα λόγω της αξίας τους και στην Ελλάδα μια ακόμα πιο ιδιαίτερη λόγω της ελληνικής καταγωγής του Τσάμη. Το να αποδίδουμε στον Πράσουλα την δημοφιλία των Warlord υπονοεί ότι δεν την αξίζουν. Δεν το δέχομαι. Η Ελλάδα είναι γενικά χώρα που έχει κοινό για το παραδοσιακό heavy metal και πολλές μπάντες περνάνε από εδώ και είναι δημοφιλείς, κι ας μην μετράνε σε άλλες μεγαλύτερες χώρες. Δες π.χ. Omen που έχουν έρθει τόσες φορές και μαζεύουν κόσμο παρόλο που παίζουν σε 4-5 πόλεις.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πολλές φορές χρειάζεται ένας καταλύτης και ο Πρασούλας θεωρώ ήταν τέτοιος. αν δεν είχε προηγηθεί το σούσουρο εκείνη την εποχή ίσως για τον Ελληνικό μέταλ μικρόκοσμό μας οι Warlord να ήταν άλλο ένα κάλτ συγκρότημα όπως τόσα άλλα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από RedSharks »

Priamos έγραψε: Σάβ 20 Οκτ 2018, 16:29 Ο Πρασουλας ήταν ο πρώτος και μοναδικός στα 80ς-early 90s που εισήγαγε το δίδυμο Manowar-Warlord ως ηγέτες και "οριοθετες" του επικού μέταλ. Όλοι όσοι αυτοπροσδιοριστηκαμε "επικομεταλλαδες" εκείνα τα χρόνια, είχαμε μανιφέστο και σημαία αυτή την άποψη. Το 91 σε δημοφιλή αθηναϊκή metal εκπομπή, οι Warlord ανακηρύχθηκαν από poll του κοινού, στο 25ο δημοφιλέστερο metal συγκρότημα αφήνοντας έξω δημοφιλέστερες μπάντες προς έκπληξη των εκφωνητων. Μέχρι το 1992 (τουλάχιστον) στο Metal Hammer ΜΟΝΟ ο Πρασουλας μιλούσε για Warlord (και ο Κουτουβος που τους έθαψε). Εγώ και η γενιά μου, ακουσαμε, μαθαμε, λατρέψαμε Warlord ξεκάθαρα λόγω πλύσης εγκεφάλου από τον Πρασουλα.
Έτσι ακριβώς τα θυμάμαι και εγώ Πρίαμε, πρέπει να είμαστε περίπου συνομήλικοι (εγώ γεννημένος το 1980, άρχισα να ακούω metal το 89). Μέχρι και τα early 90s την κουλτούρα του επικού metal στην Ελλάδα την καθόρισε ένα και μόνο συγκεκριμένο άτομο, ο Πρασούλας. Μετά αυτός αποσύρθηκε, αλλά η κουλτούρα και νοοτροπία που καθιέρωσε παρέμεινε για πολλά χρόνια (εν μέρη μέχρι και σήμερα). Ήταν υπεύθυνος και για διάφορα κολλήματα και προκαταλήψεις του Έλληνα επικομεταλλά, όπως π.χ. την ξακουστή κόντρα επικάδες vs θρασάδες, την οποία αυτός ξεκίνησε.

Σημαντικό αφιέρωμα του Metal Hammer ήταν και αυτό στο power metal στις αρχές των 90s (πρέπει να ήταν γύρω στο 91-92, δεν είμαι σίγουρος). Σε εκείνο το αφιέρωμα διάβασα για πρώτη φορά για μπάντες όπως Liege Lord, Oliver Magnum, Sword, Heir Apparent, νομίζω και Gargoyle. Θυμάται κανείς ποιός το είχε γράψει; Κάποια στιγμή θα το βρω, θα το σκανάρω και θα το ανεβάσω εδώ. Όλους τους δίσκους που αναφέρονταν εκεί άρχισα αμέσως να τους ψάχνω και να τους αγοράζω. Ήταν μια ωραία εποχή όπου ο όρος power metal ενέπνεε σεβασμό, και όχι αυτή την γελοιότητα που σημαίνει σήμερα. Η κατρακύλα ξεκίνησε 2-3 χρόνια αργότερα, όταν την υπόθεση «power metal» στο Hammer ανέλαβε ο Περβανίδης, ανακηρύσσωντας σε «δισκάρες» διάφορα ΕΚΤΡΩΜΑΤΑ όπως τους Nevermore (ΜΠΛΙΑΧ).

Αφιέρωμα στους Manilla Road πότε έκανε ο Lord; Δεν το θυμάμαι αυτό.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από rbrigade »

Οι Πρασουλικές απόψεις ήταν εντελώς περιθωριακές/παρακμιακές, να το πούμε ευθέως, προπαγάνδιζε έναν συγκεκαλυμένο εθνικοσοσιαλισμό. Το μαζικό φαινόμενο Warlord στην Ελλάδα δεν εξηγείται με την επίδραση ενός περιθωριακού παπαρίδη. Πόσοι δηλαδή ήταν αυτοί που πέρνανε στα σοβαρά αυτά τα κουλά με τους λευκούς πολεμιστές του φωτός κτλ και στηρίζανε πάνω σε αυτά τα μουσικά τους γούστα; Και πόσοι όταν έπηξε το μυαλό τους εξακολούθησαν να τον λαμβάνουν υπόψιν; Η μουσική όμως ήταν εκεί και έμεινε επειδή άξιζε. Εδώ βάζαμε Warlord σε άτομα που δεν άκουγαν καν μέταλ και λέγανε ''αυτό είναι ωραίο''. Ποιος Πράσουλας...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από rbrigade »

RedSharks έγραψε: Σάβ 20 Οκτ 2018, 17:44
Priamos έγραψε: Σάβ 20 Οκτ 2018, 16:29 Ο Πρασουλας ήταν ο πρώτος και μοναδικός στα 80ς-early 90s που εισήγαγε το δίδυμο Manowar-Warlord ως ηγέτες και "οριοθετες" του επικού μέταλ. Όλοι όσοι αυτοπροσδιοριστηκαμε "επικομεταλλαδες" εκείνα τα χρόνια, είχαμε μανιφέστο και σημαία αυτή την άποψη. Το 91 σε δημοφιλή αθηναϊκή metal εκπομπή, οι Warlord ανακηρύχθηκαν από poll του κοινού, στο 25ο δημοφιλέστερο metal συγκρότημα αφήνοντας έξω δημοφιλέστερες μπάντες προς έκπληξη των εκφωνητων. Μέχρι το 1992 (τουλάχιστον) στο Metal Hammer ΜΟΝΟ ο Πρασουλας μιλούσε για Warlord (και ο Κουτουβος που τους έθαψε). Εγώ και η γενιά μου, ακουσαμε, μαθαμε, λατρέψαμε Warlord ξεκάθαρα λόγω πλύσης εγκεφάλου από τον Πρασουλα.
Έτσι ακριβώς τα θυμάμαι και εγώ Πρίαμε, πρέπει να είμαστε περίπου συνομήλικοι (εγώ γεννημένος το 1980, άρχισα να ακούω metal το 89). Μέχρι και τα early 90s την κουλτούρα του επικού metal στην Ελλάδα την καθόρισε ένα και μόνο συγκεκριμένο άτομο, ο Πρασούλας. Μετά αυτός αποσύρθηκε, αλλά η κουλτούρα και νοοτροπία που καθιέρωσε παρέμεινε για πολλά χρόνια (εν μέρη μέχρι και σήμερα). Ήταν υπεύθυνος και για διάφορα κολλήματα και προκαταλήψεις του Έλληνα επικομεταλλά, όπως π.χ. την ξακουστή κόντρα επικάδες vs θρασάδες, την οποία αυτός ξεκίνησε.

Σημαντικό αφιέρωμα του Metal Hammer ήταν και αυτό στο power metal στις αρχές των 90s (πρέπει να ήταν γύρω στο 91-92, δεν είμαι σίγουρος). Σε εκείνο το αφιέρωμα διάβασα για πρώτη φορά για μπάντες όπως Liege Lord, Oliver Magnum, Sword, Heir Apparent, νομίζω και Gargoyle. Θυμάται κανείς ποιός το είχε γράψει; Κάποια στιγμή θα το βρω, θα το σκανάρω και θα το ανεβάσω εδώ. Όλους τους δίσκους που αναφέρονταν εκεί άρχισα αμέσως να τους ψάχνω και να τους αγοράζω. Ήταν μια ωραία εποχή όπου ο όρος power metal ενέπνεε σεβασμό, και όχι αυτή την γελοιότητα που σημαίνει σήμερα. Η κατρακύλα ξεκίνησε 2-3 χρόνια αργότερα, όταν την υπόθεση «power metal» στο Hammer ανέλαβε ο Περβανίδης, ανακηρύσσωντας σε «δισκάρες» διάφορα ΕΚΤΡΩΜΑΤΑ όπως τους Nevermore (ΜΠΛΙΑΧ).

Αφιέρωμα στους Manilla Road πότε έκανε ο Lord; Δεν το θυμάμαι αυτό.
Τι συνομίληκοι, ο Πρίαμος είναι παππούς. Τα έχεις μπερδέψει λίγο, οι Nevermore έσκασαν από το 95 και μετά, ουσιαστικά 96 έγιναν αισθητοί με τον πρώτο full length δίσκο, από το 93 ως το 95 ο Περβανίδης είχε κάνει ωραία αφιερώματα (15 καλύτερα power, 15 καλύτερα prog κτλ), δεκάρι σε Fates Warning- Perfect symmetry (είχε επανακυκλοφορήσει τότε) και γενικά πριν πάθει μοντερνομεταλλίτιδα το πήγαινε καλά.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από LuciferSteele »

άλλο οι παπαριές φιλοσοφικού τύπου και άλλο οι μουσικές προτάσεις! οι προτάσεις του ακόμα και τα τελευταία χρόνια ως Sun Knight ήταν εξαιρετικές και όντως άνοιξαν τα μάτια σε πολλούς. δε χρειαζόταν να ασπάζεσαι όλα έλεγε και δεν είχαν να κάνουν με μουσική
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από RedSharks »

rbrigade έγραψε: Σάβ 20 Οκτ 2018, 17:57 Τι συνομίληκοι, ο Πρίαμος είναι παππούς. Τα έχεις μπερδέψει λίγο, οι Nevermore έσκασαν από το 95 και μετά, ουσιαστικά 96 έγιναν αισθητοί με τον πρώτο full length δίσκο, από το 93 ως το 95 ο Περβανίδης είχε κάνει ωραία αφιερώματα (15 καλύτερα power, 15 καλύτερα prog κτλ), δεκάρι σε Fates Warning- Perfect symmetry (είχε επανακυκλοφορήσει τότε) και γενικά πριν πάθει μοντερνομεταλλίτιδα το πήγαινε καλά.
Το πρώτο full length των Nevermore βγήκε αρχές 95 και ακόμα θυμάμαι τον Περβανίδη να το ανακηρύσσει σε έναν από τους καλύτερους power metal δίσκους όλων των εποχών ή κάτι τέτοιο βαρύγδουπο, και εντελώς μα εντελώς εξωφρενικό μιας και οι άνθρωποι groove metal παίζανε, καμία σχέση με power. O Περβανίδης είχε όντως εμφανιστεί από το 93 περίπου, αποθεώνοντας αρχικά Stratovarius, και κάποια χρόνια αργότερα Hammerfall και Angra, 3 γκρουπ που ποτέ δεν συμπάθησα ιδιαίτερα (και πώς να τους συμπαθήσω όταν το 93 έλιωνα το Spectre Within και το Transcendence, είναι σαν κάποιον που μεγάλωσε τρώγοντας μόνο gourmet γαλλική κουζίνα να τον βάλεις να φάει γαριδάκια), και τα οποία όμως καθόλου τυχαία έγιναν αμέσως τεράστια στην Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από starchild »

Ψιλοασχετο αλλα αυτο που ο Ελληνας μεταλλας θελει σονει και καλα να ειναι ο μεγας εξερευνητης θαλασσοπορος που ανακάλυψε πρώτος ενα συγκρότημα και το φοράει σαν παράσημο, το συναντάμε και σε αλλες χώρες ή μόνο στην Ελλάδα?
🤣
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από RedSharks »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 20 Οκτ 2018, 17:31 πολλές φορές χρειάζεται ένας καταλύτης και ο Πρασούλας θεωρώ ήταν τέτοιος. αν δεν είχε προηγηθεί το σούσουρο εκείνη την εποχή ίσως για τον Ελληνικό μέταλ μικρόκοσμό μας οι Warlord να ήταν άλλο ένα κάλτ συγκρότημα όπως τόσα άλλα
Αυτό πιστεύω και εγώ. Στη Γερμανία π.χ. που δεν υπήρχε αντίστοιχος Πρασούλας δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιος μύθος. Φαντάζομαι ότι ο μέσος Γερμανός κλασσικομεταλλάς τους έχει στο μυαλό του ως ισάξιους π.χ. των Omen.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Priamos »

starchild έγραψε: Σάβ 20 Οκτ 2018, 18:39 Ψιλοασχετο αλλα αυτο που ο Ελληνας μεταλλας θελει σονει και καλα να ειναι ο μεγας εξερευνητης θαλασσοπορος που ανακάλυψε πρώτος ενα συγκρότημα και το φοράει σαν παράσημο, το συναντάμε και σε αλλες χώρες ή μόνο στην Ελλάδα?
🤣
Παντου υπαρχουν τετοιες ψωναρες (αν κρινουμε απο το Corroseum και αντιστοιχα φορουμ) αλλα εδω ειμαστε πολλοι μαζεμενοι και κανουμε πρωταθλητισμο! :D
[mention]RedSharks[/mention] Ειμαι λιγο μεγαλυτερος. Του 1974.
Surreal Killer
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Warlord Battle Choir MMXXIV”