WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

The Official WARLORD Discussion Board
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από RedSharks »

rbrigade έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 00:52 Δεν είναι απλά προσωπικό βίωμα (αλλά στην τελική λίγο είναι αυτό; Ψέμματα λέμε;), αλλά συγκεκριμένα ΓΕΓΟΝΟΤΑ (επανακυκλοφορία, Lordian Guard, Hammerfall, νέος δίσκος κτλ).
Τελευταίο σχόλιο και για μένα σε αυτό τον φαύλο κύκλο που έχει αρχίσει να κουράζει. Τα γεγονότα που αναφέρεις προφανώς και αφορούν εξίσου όλες τις χώρες του κόσμου. Δεν υπάρχει κάποια ελληνική ιδιαιτερότητα στο ότι οι Hammerfall διασκεύασαν Warlord. Τα Lordian Guard δεν κυκλοφόρησαν μόνο στην Ελλάδα. Και οι Sodom στο Agent Orange διασκεύασαν Tank (ok, ως CD bonus track, αλλά και πάλι) αλλά δεν νομίζω ότι άρχισε καμιά ραδιοφωνική εκπομπή να παίζει Tank λόγω αυτού.

Δεν ξέρω αν συνειδητοποιείς πόσο αδιανόητο, εξωπραγματικό και σουρεαλιστικό ήταν, το 1994, σε μια μικρή και παντελώς ασήμαντη μουσικά (όσον αφορά το heavy metal πάντα, και εξαιρώντας το ελληνικό black metal) χώρα των Βαλκανίων, να υπάρχει κοινό, όχι απλά 5-10 ψαγμένοι συλλέκτες, αλλά ΚΟΙΝΟ, για μια obscure Αμερικάνικη μπάντα των 80s που ήταν ανενεργή για σχεδόν 10 χρόνια (και που και όταν ήταν ενεργή, πάλι obscure ήταν). Γιατί δεν συνέβαινε το ίδιο και αλλού; Γιατί το 2013 με την επαναδραστηριοποίησή τους και το νέο δίσκο, παίξανε live σε 2 και μόνο χώρες, Γερμανία και Ελλάδα (και μάλιστα 3 show στην Ελλάδα και ένα στη Γερμανία). Γιατί να μην παίξουν π.χ. και στη Σουηδία (πατρίδα των Hammerfall); Μήπως γιατί ήταν ανύπαρκτοι οπουδήποτε αλλού εκτός Ελλάδας και Γερμανίας; Αυτή η περίεργη ιδιαιτερότητα της Ελλάδας σε σχέση με τους Warlord δεν εξηγείται από τα γεγονότα που παραθέτεις. Και όχι, η ελληνικότητα του Τσάμη δεν νομίζω ότι έπαιξε κανένα ρόλο, τουλάχιστον στην αρχή. Δεν θυμάμαι καθόλου να προβάλλεται στα πρώτα κείμενα που διάβασα για τους Warlord (που ήταν όλα του Πρασούλα). Ίσως μετά, αφού είχε ήδη εδραιωθεί ο μύθος τους στην Ελλάδα, να αναφερόταν και αυτό το θέμα ως αξιοπερίεργο trivia. Όπως αναφέρεται π.χ. και στην περίπτωση της Jennifer Aniston, αλλά δεν νομίζω ότι πήγε ποτέ κανείς να δει ταινία της απλά επειδή ο μπαμπάς της είναι Έλληνας.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από RedSharks »

Priamos έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 12:25 Ασε δεν είναι η φάση τωρα να διεκδικήσω εγώ τα εύσημα που μου αξίζουν, αλλά όταν ο Πρασουλας εμφανιζόταν με περικεφαλαία στους Motorhead αυτοί άκουγαν τα"Παπάκια" στην δεύτερη εκτέλεση! :evil: Τι να μας πει ρε ο @rbrigade και η συμμορία του;;;!!!
Γράφτε ρε και άλλα τέτοια! Αυτό το περιστατικό με την περικεφαλαία ήταν «αστικός θρύλος» που κυκλοφορούσε από στόμα σε στόμα, το είχα ακούσει και εγώ τότε αλλά δεν το θυμόμουν. Έχει γνωρίσει κανείς σας τον Πρασούλα από κοντά; Ξέρουμε με τι ασχολείται;
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Celephais »

@rbrigade να είσαι καλά με έκανες και γέλασα με το «δεινόσαυροι» :) :) :) :) :)

@priamos Έχεις δίκιο για το Lordian Guard, σαν κυκλοφορία ότι δεν πήρε ιδιαίτερα credits. Περισσότερο το ανέφερα επειδή έφερε πάλι στην επιφάνεια τις κυκλοφορίες των Warlord αφού από πίσω ήταν ο ίδιος άνθρωπος.

Για την ιστορία να πούμε ότι στην κριτική του MH μάλλον είχε πάρει 6/10, ο δε Πρασούλας στη στήλη του το είχε αποθεώσει και είχε πει κάτι του τύπου «ακόμα κι εγώ με τις θεωρίες μου –όχι γυναίκες στο metal– σκέφτομαι την καθολικότητα αυτού του κανόνα» τόσο πολύ κλονίστηκε...

Επίσης μια και η υποκειμενικότητα είναι αναπόφευκτη στην κουβέντα μας, θυμάμαι τον Χάρη Ευκαρπίδη στην τότε εκπομπή του MH στο ραδιόφωνο, να αναγγέλλει ότι θα βάλει κάτι καινούριο από τον χώρο του επικού metal. Αφού έβαλε κάτι από Lordian Guard, μετά από λίγο βγήκε στον αέρα φανερά εκνευρισμένος και είπε «τι παίρνετε τηλέφωνο και βρίζετε ρε παιδιά, δεν έχω τίποτε από το καινούριο Manowar».

Τώρα όσον αφορά το «χάσμα γενεών» που ανέφερες, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο και ειδικά στο χώρο του κλασικού metal όπου η νέα μουσική βασίζεται σε μεγάλο μέρος στη μουσική των παλαιότερων συγκροτημάτων.

Αντίστοιχα πάρα πολλά πράγματα οι νεότεροι (όσοι είχαμε το μικρόβιο) τα μάθαμε από εσάς και η δουλειά μερμηγκιού που κάνατε στο background έπιασε τόπο ακριβώς με τις μπάντες που ανέφερες αλλά και με πολλές άλλες που από ένα σημείο και μετά έκαναν το «μπαμ». Προσωπικά παρακολουθούσα όσο μπορούσα fanzines όπως Behind the Mirror, Temples of Eternity και Singing Swords.

@theBox Φίλε οι πρώτες κόπιες του Cannons τότε ήταν μαζί με βιντεοκασέτα!
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Priamos »

Celephais έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 16:26 Προσωπικά παρακολουθούσα όσο μπορούσα fanzines όπως Behind the Mirror, Temples of Eternity και Singing Swords.

Και πολύ καλά έκανες!! ;)

Δεν πιστεύω, πάντως, να έχει μείνει κανείς που να πιστεύει ότι εδώ και ωρα, κύριο μέλημα μας είναι η ανεύρεση της αλήθειας και οχι ο απενοχοποιημενος και ξετσιπωτος τζερτζελες και χαβαλες ως αυτοσκοπός; :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από rbrigade »

Ως προς το θέμα της ελληνικής καταγωγής: Μέρος του μύθου των Warlord στην Ελλάδα οφείλεται στο γεγονός ότι όλα αυτά τα χρόνια επικοινώνησαν με τον Τσάμη πάρα πολλά άτομα από Ελλάδα (τι πολλά, η κουτσή Μαρία, ακόμα και γω), είτε μέσω αλληλογραφίας οι πιο παλιοί είτε μέσω internet οι νεότεροι. Σιγά να μην έπαιζε όλο αυτό το κόλπο αν ο Τσάμης δεν ήταν Έλληνας. Γνωρίζοντας και τον ιδιότροπο χαρακτήρα του είμαι σίγουρος ότι η ανταπόκριση αυτή σε όλο τον κόσμο από Ελλάδα που του έστελνε μηνύματα οφείλεται στην καταγωγή του. Άλλωστε η καταγωγή του είχε παίξει καταλυτικό ρόλο και στην θρησκευτική του συγκρότηση, στην στιχουργία του και έμμεσα στην μουσική του.

Στα άλλα που τσακωνόμαστε τόσες μέρες, δεν εννοείτε να καταλάβετε ότι υπάρχει μια αλυσίδα γεγονότων, στην αρχή της οποία παίζει ρόλο ο Πράσουλας, αλλά αν δεν υπάρξει συνέχεια, αν δεν υπάρξουν νεότεροι κρίκοι πολύ απλά η αλυσίδα σπάει και δεν φτάνει στο σήμερα. Τόσο δύσκολο είναι να το συλλάβετε αυτό;
theBox έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 06:56 Α, επισης επαιξε δισκοκριτικη γυρω στο 95-96 για επανακυκλοφορία κάνονς. Δηλαδη χωρις επιρροη πρασούλα δεν θα τσίμπαγε το δεκαρι που τσιμπησε;
Μουσίτσες σας έχω καταλάβει, όλα αυτά τα λέτε για να απαξιώσετε την μπαντάρα (έλα μωρέ, αν δεν μας είχε κάνει πλύση εγκεφάλου ο Πράσουλας ούτε που θα μας άρεσαν, ποιοι Warlord τώρα, άντε με τον γεροξεκούτη τον Τσάμη κτλ), αλλά ο Box σας ξεσκέπασε! Για λέτε ρε, τι βαθμό θα έπρεπε να πάρει το Best of Warlord σε δισκοκριτική;

Συνεχίζω ακάθεκτος το πρήξιμο, όχι τίποτα άλλο αλλά χρειάστηκαν οχτώ σελίδες για να διαβάσουμε για περικεφαλαίες, άμα συνεχίσω όλο και κάτι σπαρταριστό θα μάθουμε ακόμα.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Ας πω κι εγώ το μακρύ μου...

Νομίζω ότι κάπου χάνεται το δάσος.
Γενικά ο ήχος αυτός έχει κόσμο στην Ελλάδα. Φαίνεται ξεκάθαρα από τα σχόλια στα YouTube που είναι κατά συντριπτική πλειοψηφία από Έλληνες, στο ring του metalpage που νομίζω οι Έλληνες «συλλέκτες» είναι 2οι σε πληθυσμό μετά τους γερμανους, από τον κόσμο που μαζεύουν διάφορες καλτ μπάντες στα live, από την κατανομή αυτών των live, από τη συσπείρωση Ελλήνων σε ξένα αντίστοιχα φεστιβάλ...

Δε ξέρω αν φταίει ο Πρασουλας ή ο Τζανετάτος ή οποίος άλλος παράξενος.

Συνεπώς, δε νομίζω ότι το «φαινόμενο warlord» είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση. Μου κάνει λίγο αναλογικό το φαινόμενο.
Δηλαδή οι brocas helm έχουν κι αλλού τόσο κόσμο; Οι warlord θα έπρεπε να έχουν τον ίδιο; (Εγώ έχω φίλο που ακούει hip-hop και έχει καραγουσταρει brocas helm, σε σημείο που μου βούτηξε το defender το CD!)
Άβαταρ μέλους
giannis.pantazis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2018, 17:37

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από giannis.pantazis »

vasilis2112 έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 17:05 Δηλαδή οι brocas helm έχουν κι αλλού τόσο κόσμο;
Πρέπει να ανοιχτεί συγκεκριμένο νήμα για να μάθετε πως έγιναν και ποιός έκανε "φίρμα" τους Brocas Helm στην Ελλάδα. Οι ποιο παλιοί ίσως το ξέρουν. Και είναι ανάλογη περίπτωση με Πρασούλα, όπου ένας ηρωικός συντάκτης "εβαλε πλάτη" για να μάθουμε κάποιοι μια μπάντα.

Κατά τα άλλα, το να ελπιζεις ότι ο rbrigade θα εκλογικευθεί, είναι σα να ελπίζεις ότι θα καταρίψεις απάτσι με νεροπίστολο.

Τεσπά. :)

Σύμφωνα με πληροφορίες από Έλληνα μουσικό που τον είχα πελάτη και είχε κάποια στιγμή επαφή με το "τιμώμενο πρόσωπο", μου είχε πει πως ήταν Διευθυντής σε κάποια εταιρεία logistics ...στον Αυλώνα. :)

Αυτό πριν 6-7 χρόνια
https://vinylom.com | Vinyl Marketplace
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ο αδερφός του σκάει καμία φορά σε συναυλίες
πάντως το γεγονός πως ακόμα μιλάμε για αυτόν πάνω από 20 χρόνια από τότε που έγραψε την τελευταία του λέξη σε περιοδικό, κάτι λέει γιά τα επιχειρήματα που προβάλουμε οι 40+...
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
White Wolf

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από White Wolf »

Συμφωνω με Τσοβολα οσο δεν παει.
Τους Warlord θα τους μαθαινα και θα ειχα ακριβως την ιδια γνωμη που εχω και τωρα για αυτους με Πρασουλα ή χωρις.

Το μονο που μπορει να παιζει λογο του κυριου Πρασουλα ειναι να τους εμαθα 5-6 χρονια πιο νωρις. Μεχρι εκει, τιποτα παραπανω.

Τα ιδια και για τους Μανογουορ.

Μην χτυπατε τις μασελες αλλο! Δεν αλλαζει κατι!
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από RedSharks »

vasilis2112 έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 17:05 Νομίζω ότι κάπου χάνεται το δάσος.
Γενικά ο ήχος αυτός έχει κόσμο στην Ελλάδα.
Τι είναι δηλαδή, φυσικό φαινόμενο; Σαν να λέμε «γενικά η Ελλάδα είναι σεισμογενής χώρα»; Δεν υπάρχει κάποια εξήγηση; Δεν πρέπει να το ψάξουμε και να το αναλύσουμε; (που και για τα φυσικά φαινόμενα εξάλλου υπάρχουν εξηγήσεις, πόσο μάλλον για τα κοινωνικά).
vasilis2112 έγραψε: Συνεπώς, δε νομίζω ότι το «φαινόμενο warlord» είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση.
Είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση, γιατί από εκεί (και τους Manowar) ξεκινάει η ιδιαίτερη σχέση του Έλληνα με αυτό τον «ήχο» όπως λες. Όλες οι υπόλοιπες μπάντες ανακαλύφθηκαν λίγο αργότερα, και πολλές από αυτές πάλι λόγω αναφορών του Πρασούλα και/ή του διδύμου Στεργίου-Στέφα (οι τελευταίοι ιδίως όσον αφορά το NWOBHM) ή του Βενέρη (νομίζω αυτός μίλησε πρώτη φορά για Brocas Helm).
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Priamos »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 18:33

Μην χτυπατε τις μασελες αλλο! Δεν αλλαζει κατι!
Οι μασελες δε σε τρομαζουν...Οι μαγκουρες και τα "πι" ομως;;;; :evil: :evil: :toothy: :toothy:
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Vic »

Ναι, ο Βενέρης μίλησε για Brocas Helm και μάλιστα ασχολιόταν (ως φανζινάς πριν πάει καν στο Χέβυ Μέταλ/Χάμερ) δεν έμενε μόνο στο γράψιμο. Ο Χάκος μου είχε πει ότι του είχε γράψει σαν αναγνώστης (πριν πάει στο περιοδικό δηλαδή) και ο Βενέρης του έστειλε κασέτα με Μπρόκας.
White Wolf

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από White Wolf »

Priamos έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 18:48
Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 18:33

Μην χτυπατε τις μασελες αλλο! Δεν αλλαζει κατι!
Οι μασελες δε σε τρομαζουν...Οι μαγκουρες και τα "πι" ομως;;;; :evil: :evil: :toothy: :toothy:
Ναι, με τρομαζουν, και οι μασελες και οι μαγκουρες και τα πι.
Σταματατε να τα χτυπατε!
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Xstroyer »

Vic έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 19:25 Ναι, ο Βενέρης μίλησε για Brocas Helm και μάλιστα ασχολιόταν (ως φανζινάς πριν πάει καν στο Χέβυ Μέταλ/Χάμερ) δεν έμενε μόνο στο γράψιμο. Ο Χάκος μου είχε πει ότι του είχε γράψει σαν αναγνώστης (πριν πάει στο περιοδικό δηλαδή) και ο Βενέρης του έστειλε κασέτα με Μπρόκας.
O Bενέρης μας έμαθε τους Brocas Helm. Fact.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από rbrigade »

Ωραία, σιγά σιγά ξεφεύγουμε από τον Πράσουλα και βάζουμε κιάλλα ονόματα μέσα στο παιχνίδι, αλλά παρόλα αυτά δεν αντιλαμβάνεστε ότι αυτό είναι επιχείρημα υπέρ μου... Περίεργα πράματα...

Τραμπάκουλα εσύ γιατί το παίζεις 40+;;;; Έχω χάσει επεισόδια;
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Warlord Battle Choir MMXXIV”