STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Κουβέντα για demo κυκλοφορίες - επίσημες και μη.
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από TitusGroan »

Το "Secret Empire" δεν ειναι απο το demo. Δε θυμαμαι ακριβως αλλα νομιζω οτι θα εμπαινε σε επομενη δουλεια, κατι τετοιο
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ξεχώριζε σαν τη μύγα μέσα στο γάλα η ντεμάρα εκείνη την εποχή
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από rbrigade »

Το είχα ξανακούσει κάποια στιγμή, αλλά φρέσκαρα την μνήμη μου και μου ακούγεται ψιλοτραγικό και παιχτικά και συνθετικά και φωνητικά. Να ξεκινήσουμε από τα απλά. Έκταση χωρίς χροιά και καλό πάτημα στις νότες=μηδέν. Τα κομμάτια δεν θα τα κρίνω αυστηρά λόγω συνθηκών ηχογράφησης της εποχής (ενδεχομένως και την περιοχής, δεν ξέρω που γράψανε). Αλλά είναι ένα τουρλουμπούκι με το ένα όργανο πάνω στο άλλο εντελώς ξεκούδουνα και στην κλασική ελληνική έπικ μέταλ λογική ''ρίξε ψαλμωδίες χωρίς ίχνος όμορφης μελωδίας, κάποιος θα ψαρώσει''...
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από nicolasg »

Φοβερό το demo των Stendor...στέκεται αναμεσα στα καλύτερα ελληνικά....πολυπλοκοτητα χωρις ανουσιο λογο και ταυτόχρονα αμεσοτητα ,με ενα πολυ επιδεξιο τροπο,φωνητικά υπεροχα και γενικά ατμόσφαιρα, αν είχε και μια παραγωγη που του αξιζε θα ελαμπε ακομα πιο πολύ....στην εποχή του πάντως ηταν πολυ εντυπωσιακό!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από CountRaven »

nicolasg έγραψε: Κυρ 20 Μαρ 2022, 23:32 Φοβερό το demo των Stendor...στέκεται αναμεσα στα καλύτερα ελληνικά....πολυπλοκοτητα χωρις ανουσιο λογο και ταυτόχρονα αμεσοτητα ,με ενα πολυ επιδεξιο τροπο,φωνητικά υπεροχα και γενικά ατμόσφαιρα, αν είχε και μια παραγωγη που του αξιζε θα ελαμπε ακομα πιο πολύ....στην εποχή του πάντως ηταν πολυ εντυπωσιακό!
Μιλάμε για έπος.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από CountRaven »

Καλώ @Bersekeros
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Bersekeros
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: Τρί 11 Ιούλ 2023, 00:12
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από Bersekeros »

Απίστευτο demo. Πολύ μπροστά από την εποχή του.
Έπος από ατόφιο ατσάλι. Φωνή, τεχνική, μελωδίες που ακόμα και σήμερα, θα έκαναν πολλές μπάντες να χαμηλώσουν το βλέμμα ή να κοκκινήσουν από ντροπή, που δεν μπορούν να παίξουν έτσι ή να γράψουν τέτοιες συνθέσεις.
Θα συμπλήρωνα επίσης, ότι ακούγονται μέσα στο demo πράγματα, που θεωρώ ότι ακούγονται σε μεταγένεστερες επίσημες κυκλοφορίες όπως είναι αυτές των Ιταλών WOTAN ή του δικού μας του Odi των VALIDOR.

Στο δε θέμα των απίστευτων φωνητικών, ο τρόπος που τραγουδάει εδώ ο Γιώργος Παπαδόπουλος, στα "άγρια / γρήγορα σημεία" (όπως είναι στο The Fall), μου φέρνει λίγο στο νου, τον Αντώνη από τους ex-Saboter και νυν Triumpher.

Σίγουρα έχει μελετηθεί και επηρεάσει όσους ασχολούνται με τον επικό ήχο, τουλάχιστον στην Ελλάδα (και όχι μόνο), καθώς όπως προανέφερα ήταν αρκετά μπροστά για την εποχή του. Πατάει δηλαδή στο παρελθόν της εποχής που βγήκε, αλλά άνοιγε ηχητικούς ορίζοντες κοιτώντας προς το μέλλον.
Άβαταρ μέλους
Aegon
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Τρί 08 Αύγ 2023, 09:44
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από Aegon »

Τη θυμάμαι αυτή την μπάντα. Τους είχα δει να παίζουν στο An club κάπου μεταξύ 2003-2004 και μου είχαν κάνει αρκετά καλή έως πολύ καλή εντύπωση! Δεν θυμάμαι σε ποιους είχαν παίξει support τότε που τους είδα. Νομίζω στους Manilla Road.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από CountRaven »

Μεγάλη μπαντάρα!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Demo(n)'s Altar”