STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Κουβέντα για demo κυκλοφορίες - επίσημες και μη.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από CountRaven »



Εδώ έχουμε το παρθενικό -και δυστυχώς μοναδικό- demo των STENDOR από την Λαμία. Έπαιξαν Επικό / Power Metal όπως πολύ λίγοι. Και ήταν πραγματικά ικανοί για τεράστια πράγματα -και το εννοώ- αλλά δυστυχώς αν και η αρχή ήταν εντυπωσιακή, η μπάντα δεν προχώρησε και κρίμα.

Η μπάντα είχε έναν εντελώς δικό της τρόπο να συνθέτει κρατώντας σε απολυτή ισορροπία τα πομπώδη επικά θέματα και τις Power Metal αναφορές τους -κυρίως από Ευρώπη μεριά αλλά ΟΧΙ μόνο-. Πρωτότυπες συνθέσεις στις οποίες ναι μεν μπορούμε να συναντήσουμε σε σημεία αρκετά από τα γνώριμα "Ελληνικά" στοιχεία της εποχής -σε σχέση με την riffολογία-, αλλά ΤΕΛΙΚΑ σαν σύνολο καταφέρνουν να ξεπεράσουν κάθε κλισέ. Ο δομές των κομματιών τους είναι σκέτη ανατροπή. Πανέξυπνο παίξιμο, ουσιώδης ιδέες και από εκτέλεση.... Σαν να μην υπάρχει αύριο. Thinking man's Epic / Power Metal, before it was cool; Ίσως.

Αριστοτεχνικό, με αυτή και μόνο την λέξη θα μπορούσα να χαρακτηρίσω το παίξιμο του Βαγγέλη Παπαδόπουλου (κιθάρες).

Τα φωνητικά του Γιώργου Παπαδόπουλου είναι πέρα από κάθε φαντασία. Τι να πω; Για το εύρος και την έκταση; Για τις μελωδίες; Άλλο επίπεδο.

Οι κιθάρες complex μα και επικές, σφυροκοπούν αλύπητα στα Power σημεία αλλά μοιράζουν και λυρισμό....

Όλο το demo έχει τραγουδάρες μιλάμε για υλικό πρώτης κλάσης.

Εικόνα

Το demo κυκλοφόρησε σε δύο εκδόσεις. Μια με το έγχρωμο εξώφυλλό και μια με το ασπρόμαυρο σαν Promo Tape.

Κάποια στιγμή το 2002, η μπάντα κυκλοφόρησε και μια live κασέτα -Live In Lamia" με διασκευές σε... Jacob's Dream (!!!), King Diamond, Virgin Steele, Riot και Warlord. Οπότε καταλαβαίνετε για τι επίπεδο μιλάμε... Στην κασέτα υπήρχε και το δικό τος "The Fall".

Εικόνα

Την ίδια περίοδο -2002- το demo επανακυκλοφορεί σε CD-r μαζί με τα κομμάτια του live από την Dragonlight Agency που έτρεχε τότε ο Bart Gabriel αν δεν κάνω λάθος. Δυστυχώς από εκεί και μετά τα ίχνη της μπάντας χάνονται.

Υπήρχαν διάφορες αλλαγές στο line up τους, με μέλη που έπαιζαν σε διαφορές μπάντες, ενώ ο Παπαδόπουλος αν δεν κάνω λάθος πέρασε και από Power Crue.

Εικόνα

Όπως και να έχει το "King Of Winter" είναι ένα κόσμημα λυρικού / επικού Power Metal που στέκεται για μένα πολύ ψηλά ως ένα αριστούργημα της Ελληνικής Metal πραγματικότητας.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από theBox »

ΠΟΛΥ δυνατο κι αυτο! Με πηγε πισω στα ελληνικα late 90ς (ασχετως αν το ντεμο ειναι του 2002).
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από CountRaven »

@theBox

Το demo είναι του 1999. Απλά το 2002 βγήκε σε CD-r. Οπότε μέσα είσαι.... 90s :)
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από Aphelian »

Καπου το εχω θαμμενο το Demo, ειχαμε παιξει μαζι τους το 2001-2002(στο ΑΝ?), οντως "μπροστα" απο το οτι παιζοταν τοτε, κριμα που δεν συνεχισαν.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από Spyros »

Που μπορούμε να τα ακούσουμε ?
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από Aphelian »

Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από theBox »

Aphelian έγραψε: Τετ 15 Απρ 2020, 10:24 Καπου το εχω θαμμενο το Demo, ειχαμε παιξει μαζι τους το 2001-2002(στο ΑΝ?), οντως "μπροστα" απο το οτι παιζοταν τοτε, κριμα που δεν συνεχισαν.
Aphelian που επαιζες εσυ αν επιτρεπεται;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από Aphelian »

theBox έγραψε: Τετ 15 Απρ 2020, 11:20
Aphelian έγραψε: Τετ 15 Απρ 2020, 10:24 Καπου το εχω θαμμενο το Demo, ειχαμε παιξει μαζι τους το 2001-2002(στο ΑΝ?), οντως "μπροστα" απο το οτι παιζοταν τοτε, κριμα που δεν συνεχισαν.
Aphelian που επαιζες εσυ αν επιτρεπεται;
Sacred Outcry, μετα την αρση της καραντινας θα εχουμε και νεα για τον αιωνιο δισκο :pasok:
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από theBox »

Aphelian έγραψε: Τετ 15 Απρ 2020, 11:34
theBox έγραψε: Τετ 15 Απρ 2020, 11:20
Aphelian έγραψε: Τετ 15 Απρ 2020, 10:24 Καπου το εχω θαμμενο το Demo, ειχαμε παιξει μαζι τους το 2001-2002(στο ΑΝ?), οντως "μπροστα" απο το οτι παιζοταν τοτε, κριμα που δεν συνεχισαν.
Aphelian που επαιζες εσυ αν επιτρεπεται;


Sacred Outcry, μετα την αρση της καραντινας θα εχουμε και νεα για τον αιωνιο δισκο :pasok:
Α ειναι ΤΟΣΟ παλια η μπάντα! Σορρυ δεν γνώριζα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από TitusGroan »

Σπυρο ψαξε στο slsk μου στο hellenic heavy metsol φακελο. Νομιζω το εχω αφησει ανοιχτο
Άβαταρ μέλους
Count Brass
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ 03 Απρ 2020, 20:26

STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από Count Brass »

Αλλα δυο κομματια στο ΥΤ.



Λαιβ διασκευη:


King of the Winter λαιβ:


Λαιβ κoμματι στο ΑΝ (δεν νομιζω οτι ειναι το λαιβ που λεει ο Aphelian).
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από theBox »

Αυτο το Minas Tirith ακουγεται (οσο μπορω να καταλαβω) πολυ καλο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από Aphelian »

Οχι, βλεπω Manilla Road banner, αν δεν εχω παθει Alzheimer το live που λεω ηταν Sacred Outcry,Raging Storm, Blade of Spirit, Stendor κατι τετοιο!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από CountRaven »

TitusGroan έγραψε: Τετ 15 Απρ 2020, 12:24 Σπυρο ψαξε στο slsk μου στο hellenic heavy metsol φακελο. Νομιζω το εχω αφησει ανοιχτο
Έτσι μόνο slsk !!!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

STENDOR (GR) - King of Winter (1999)

Δημοσίευση από Spyros »

TitusGroan έγραψε: Τετ 15 Απρ 2020, 12:24 Σπυρο ψαξε στο slsk μου στο hellenic heavy metsol φακελο. Νομιζω το εχω αφησει ανοιχτο
Μου το είχε βγάλει ήδη η αναζήτηση από εσενα όταν έγραφα εδώ και το κατέβασα. :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Demo(n)'s Altar”