DIMENSIONAL TRACES (GR) - Same (Demo - 1999)

Κουβέντα για demo κυκλοφορίες - επίσημες και μη.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

DIMENSIONAL TRACES (GR) - Same (Demo - 1999)

Δημοσίευση από CountRaven »

Γενικά τον τελευταίο καιρό υπάρχει αρκετά έντονο ενδιαφέρον στον μικρόκοσμο μας για τα παλιά Ελληνικά demos.

Κινήσεις όπως η σελίδα του φίλου Johan από Σουηδία έχουν κινήσει το ενδιαφέρον και σε άλλους να ασχοληθούν ή τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση έχω.
viewtopic.php?f=5&t=3351&hilit=%CE%9A%C ... E%BA%CF%8C

Για παράδειγμα ο Strappado παρατήρησα πως ανέβασε και αυτός στο κανάλι του, κομμάτια από κάποια Ελληνικά demos.
Με χαρά λοιπόν είδα και αυτό εδώ:



Αυτή εδώ η μπαντάρα από την Θεσσαλονίκη κυκλοφόρησε το 1999 το ένα και μοναδικό της demo CD.

Θαυμαστό δείγμα λυρικού Ευρωπαϊκού Power Metal το οποίο εκείνη την εποχή ήταν φυσικά πολύ στα πάνω του.

Θυμάμαι πως το demo μου είχε κάνει από τότε μεγάλη εντύπωση και μάλιστα το είχα παρουσιάσει στην τότε εκπομπή μου με πολύ μεγάλο ενθουσιασμό.

Ακούγοντας πάλι το κομμάτι μπορώ να πως πως ένιωσα το ίδιο!

Δυστυχώς το σχήμα δεν συνέχισε με κάποια άλλη κυκλοφορία, ενώ μέλη τους βρέθηκαν αργότερα στους γνωστούς Αθηναίους Power Metallers X-Piral.

Αγαπημένα Ελληνικά 90s !!!

Θυμίζω και αυτό:
viewtopic.php?f=50&t=1725

Και αυτό:
viewtopic.php?f=5&t=3843&p=52877&hilit= ... ath#p52877

Αναφέρω και σαν θετικό παράδειγμα - επίλογο του topic και την μια κάποια κινητικότητα που υπάρχει και με επανακυκλοφορίες σημαντικών Ελληνικών demos, όπως αυτή:
viewtopic.php?f=26&t=4266.

Επίσης μαζί με το Legions Fanzine έχει σκάσει καλό υλικό όπως Marauder, Arryan Path, Demise κτλ - viewtopic.php?f=25&t=4785
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

Re: DIMENSIONAL TRACES (GR) - Same (Demo - 1999)

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

Ποστ που γεμιζουν θερμη την καρδια!
Ζητω ο Κομης!

"Θαυμαστό δείγμα λυρικού Ευρωπαϊκού Power Metal" <--------- Ω ναι, συμφωνουμε!
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: DIMENSIONAL TRACES (GR) - Same (Demo - 1999)

Δημοσίευση από theBox »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Δευ 29 Νοέμ 2021, 11:33 Ποστ που γεμιζουν θερμη την καρδια!
Ζητω ο Κομης!

"Θαυμαστό δείγμα λυρικού Ευρωπαϊκού Power Metal" <--------- Ω ναι, συμφωνουμε!
Εσυ πρεπει να μυριστείς κανα ντέμο για να βγεις απο τη σπηλιά σου?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

Re: DIMENSIONAL TRACES (GR) - Same (Demo - 1999)

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

Οχι, κανω και βοκαλ κοβερς!
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
komhsgr
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ 09 Ιουν 2022, 19:59
Επικοινωνία:

Re: DIMENSIONAL TRACES (GR) - Same (Demo - 1999)

Δημοσίευση από komhsgr »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Δευ 29 Νοέμ 2021, 11:33 Ποστ που γεμιζουν θερμη την καρδια!
Ζητω ο Κομης!

"Θαυμαστό δείγμα λυρικού Ευρωπαϊκού Power Metal" <--------- Ω ναι, συμφωνουμε!
Ναι ζήτω μου υγεία να έχω να κάνω ανασκαφές.
Άβαταρ μέλους
komhsgr
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ 09 Ιουν 2022, 19:59
Επικοινωνία:

Re: DIMENSIONAL TRACES (GR) - Same (Demo - 1999)

Δημοσίευση από komhsgr »

Ο Σουηδός Johan έκανε μια καλή προσπάθεια κακά τα ψέματα αλλα οπως ξαφνικά εμφανίστηκε ετσι εδω και 4 μήνες χάθηκε. Παρολα αυτα μετα απο τόσα χρόνια απορία έχω κανεις δεν ανάφερε το δικο μου blog
" https://greek-metal-area.blogspot.com/ "

Οτιδίποτε αποριες παρατηρήσεις κριτικες ειμαι στην διάθεση σας
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: DIMENSIONAL TRACES (GR) - Same (Demo - 1999)

Δημοσίευση από CountRaven »

komhsgr έγραψε: Σάβ 11 Ιουν 2022, 20:40 Ο Σουηδός Johan έκανε μια καλή προσπάθεια κακά τα ψέματα αλλα οπως ξαφνικά εμφανίστηκε ετσι εδω και 4 μήνες χάθηκε. Παρολα αυτα μετα απο τόσα χρόνια απορία έχω κανεις δεν ανάφερε το δικο μου blog
" https://greek-metal-area.blogspot.com/ "

Οτιδίποτε αποριες παρατηρήσεις κριτικες ειμαι στην διάθεση σας
Θα σου πρότεινα αγαπητέ να μπεις στον κόπο να ανοίξεις ένα μικρό ξεχωριστό τόπικ και να παρουσιάσεις στα μέλη του φόρουμ την δουλειά σου και το blog σου.

Το Forgotten Scroll ποτέ μέσα στα 18 χρόνια λειτουργίας του δεν έχει φωτογραφίσει την δουλειά κανενός με σκωπτικά κριτική διάθεση όπως κάνεις εσύ για κάποιον άλλον. Δεν μας ενδιαφέρουν εξάλλου τα πως και τα γιατί του καθένα αλλά το εκάστοτε έργο του, για την παρουσίαση του οποίου υπάρχει ελεύθερο βήμα λόγου για όλλους, το οποίο και σε προσκαλώ να χρησιμοποιήσεις.

Και το δικό σου blog -για το οποίο υπήρχε ειδικό νήμα στο παλιό φόρουμ όπως θα θυμούνται οι γηραιοτεροι- εξαφανίστηκε ξαφνικά. Όπως και τα περισσότερα upload σου στο strappado.

Εφόσον λοιπόν επανήλθες -και πολύ καλά έκανες- άνοιξε ένα θέμα, μίλησε μας για τη δουλειά σου και το σκοπό σου και να μας κρατάς ενήμερους. Και θα το χαρούμε.

Στοιχηματίζω ότι σχεδόν κανένα από τα ενεργά μέλη δεν ξέρει περί τίνος πρόκειται, οπότε go and do your thing from scratch.

Δεν νομίζω πως οι συγκρίσεις με / αναφορές σε δουλειά κάποιου άλλου έχουν κάποιο νόημα σε σχέση με τη δική σου δουλειά.

Αυτά τα λίγα και πάντα φιλικά και καλώς ήρθες. Και περιμένουμε ξεχωριστό τόπικ με δυο λόγια για το blog σου.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
komhsgr
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ 09 Ιουν 2022, 19:59
Επικοινωνία:

Re: DIMENSIONAL TRACES (GR) - Same (Demo - 1999)

Δημοσίευση από komhsgr »

Ναι δεν ειναι ασχημη ιδεα καποια στιγμη εφοσον εχω και την άδεια σου θα κανω μια παρουσίασει για οποιον ενδιαφέρεται.

Εγω εξαφανίστηκα για ενα και μοναδικο λόγο.Γνωστη Ελληνικη δισκογραφική εταιρία μου έκανε καταγγελία σοβαρή. Επισης δεν συγκρινα τη δουλεια μου με κανενος δουλειά ουδεποτε είχα τετοια κολληματα απλα ανάφερα οτι ο Σουηδος εξαφανίστηκε και ειχε παρουσιασει ομορφα διαμάντια της Ελληνικης σκηνης, και ειχα μαζι του καλη συνεργασία διοτι αυτος με πλησιασε πρωτος για πληροφορίες, covers κτλ.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: DIMENSIONAL TRACES (GR) - Same (Demo - 1999)

Δημοσίευση από CountRaven »

komhsgr έγραψε: Σάβ 11 Ιουν 2022, 21:47 Ναι δεν ειναι ασχημη ιδεα καποια στιγμη εφοσον εχω και την άδεια σου θα κανω μια παρουσίασει για οποιον ενδιαφέρεται.

Εγω εξαφανίστηκα για ενα και μοναδικο λόγο.Γνωστη Ελληνικη δισκογραφική εταιρία μου έκανε καταγγελία σοβαρή. Επισης δεν συγκρινα τη δουλεια μου με κανενος δουλειά ουδεποτε είχα τετοια κολληματα απλα ανάφερα οτι ο Σουηδος εξαφανίστηκε και ειχε παρουσιασει ομορφα διαμάντια της Ελληνικης σκηνης, και ειχα μαζι του καλη συνεργασία διοτι αυτος με πλησιασε πρωτος για πληροφορίες, covers κτλ.
Πολύ ωραία όλα αυτά αλλά όπως αντιλαμβάνεσαι και εσύ, φαίνεται κάπως το ότι μπαίνεις σε ένα τόπικ που αναφέρουμε την δουλειά κάποιου άλλου και αναφέρεις σαν πρώτη γραμμή, πρώτου ποστ κάτι του στυλ "καλά το έκανε ο μάγκας, αλλά χάθηκε και για μένα δεν λέει κανείς κάτι".

Ενώ κάλιστα θα μπορούσες να ανοίξεις ένα νέο θέμα και να πεις "γεια σας μαγκίτες, είμαι αυτός, κάνω αυτό από τότε, μπείτε να τσεκάρετε". Καλύτερο για σένα, καλύτερο για όλλους δεν νομίζεις;

Εγώ ξέρω πολύ καλά την πορεία σου, στο παλιό ΦΣ εγώ είχα ανοίξει νήμα για το τότε blog σου στο οποίο είχες και όλες τις μπάντες μου.

Ομολογώ πως το comeback σου δεν το γνώριζα.

Πήγαινε λοιπόν άνοιξε ένα νέο τόπικ και γράψε μας δυο λόγια. Αν βαριέσαι θα το κάνω εγώ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: DIMENSIONAL TRACES (GR) - Same (Demo - 1999)

Δημοσίευση από CountRaven »

Με βάση λυρικά έπη ποιότητας από Σαλονικάρα!

Άκουσα πάλι το demo χτες και με χαρά είδα ότι έχουμε τόπικ!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Demo(n)'s Altar”