ROTTING CHRIST (GR) - Pro Xristou (2024)

Ό,τι λέει ο τίτλος.
Άβαταρ μέλους
Northbound

Re: ROTTING CHRIST (GR) - Pro Xristoy (2024)

Δημοσίευση από Northbound »

Xstroyer έγραψε: Σάβ 20 Ιαν 2024, 19:47 Το εξώφυλλο είναι μεγάλο fail γιατί από μια τέτοια μπάντα, με δισκογραφία, φήμη και ιστορία, θα ήθελα κάτι λιγότερο τεμπέλικο, εκτός και αν είναι βασικό κομμάτι κάποιου concept.

Ο τίτλος επίσης μπάζει γιατί ο τρόπος που θα τον διαβάζουν/προφέρουν όλοι εκτός Ελλάδας, θα τους βραχυκυκλώσει. Από την άλλη, στο καλλιτεχνικό κομμάτι υπάρχει και η ποιητική αδεία, ενώ πρακτικά, με κάποιους Ελληνικούς χαρακτήρες είναι δύσκολο το worldwide marketing, όσο και πιθανά προβλήματα σε ψηφιακές πλατφόρμες.
Σαν πίνακας είναι πολύ όμορφος χωρίς να έχω ψάξει οποιαδήποτε σημασιολογία του, όνομα δηλαδή με το τι απεικονίζεται κτλ. Άμα δένει με το concept του δίσκου, δεν έχω κανένα θέμα προσωπικά αλλά το γεγονός ότι έχει ήδη παίξει σε κάμποσους ακόμα δίσκους είναι λίγο κάάάπως... Από την άλλη βέβαια άμα ήταν ακόμα ένα συγκρότημα "της σειράς" (πολλά τα εισαγωγικά εδώ κανονικά) και όχι όνομα βεληνεκούς των RC θα πέρναγε στα απαρατήρητα πιστεύω οπότε μετράει και αυτό.

Μην θυμηθούμε όταν είχε βγει το "Κατά τον Δαίμονα Εαυτού", εκεί και αν δυσκολευόντουσαν! :D Εδώ τουλάχιστον φαντάζομαι ότι η πρώτη λέξη που είναι με λατινικούς χαρακτήρες διαβάζεται το ίδιο ενώ το "Χριστού" ψιλοείναι universal σχετικά σαν λέξη, και ας μην ξέρει κάποιος πως διαβάζεται, όλο και σε κάποιο κείμενο ή σε κάποια ταινία/σειρά θα το έχει δει.

Εμένα αυτό που μου κάθεται κάπως είναι ο τίτλος του 8ου κομματιού που άμα απλά είναι φάση Google translate και όχι κάτι άλλο (όπως ανέφερε ο @Bersekeros το Pyx, Lax, Dax για παράδειγμα), είναι και γραμμάτικα και ορθογραφικά λάθος. "Beautiful world, beautifully burns", κάθεται πιο σωστά αν και αυτό σίγουρα δεν είναι 100%.

Μουσικά να δούμε τι θα λέει είναι το πιο βασικό, τα υπόλοιπα να έχουμε να λέμε!
Like a man is a mountainside
Greatness waits for those who try
None can teach you, it's all inside
Just climb
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Xstroyer έγραψε: Σάβ 20 Ιαν 2024, 19:47 Ο τίτλος επίσης μπάζει γιατί ο τρόπος που θα τον διαβάζουν/προφέρουν όλοι εκτός Ελλάδας, θα τους βραχυκυκλώσει. Από την άλλη, στο καλλιτεχνικό κομμάτι υπάρχει και η ποιητική αδεία, ενώ πρακτικά, με κάποιους Ελληνικούς χαρακτήρες είναι δύσκολο το worldwide marketing, όσο και πιθανά προβλήματα σε ψηφιακές πλατφόρμες.
Για τον τίτλο θα συμφωνήσω.
Είναι τελείως greeklish η φάση και μάλιστα μπορεί να βγάλει αστείους συνειρμούς, γιατί το Pro βγαίνει από τη λέξη professional στα αγγλικά και σου έρχεται στο μυαλό το Pro Evolution Soccer και το γνωστό τραγούδι των Locomondo.
Ακόμα μεγαλύτερο λάθος είναι ο τρόπος που γράφεται το ''Χριστού''.
Ή θα το γράψεις με ''CH'' στην αρχή και ''U'' στο τέλος ή αλλιώς αυτό το ''εξ - Χ'' και το ''γουάι - Υ'' στο τέλος είναι πραγματικά ότι 'να ναι.
Το νορμάλ, θα ήταν ο τίτλος να είναι είτε ''Before Christ'' ή στα Ελληνικά ή ''Pro Christou''.

ΥΓ. Γενικά, σαν εγκυκλοπαιδική γνώση, κρατήστε, αν θέλετε, το εξής.
Υπάρχει συγκεκριμένο πρότυπο σύμφωνα με τον ΕΛΟΤ (Ελληνικό Οργανισμό Τυποποίησης) και είναι το ΕΛΟΤ 743 (Διεθνές Πρότυπο ISO 843) σύμφωνα με το οποίο γίνεται η μεταγραφή των ελληνικών χαρακτήρων στα λατινικά, σε ταυτότητες και διαβατήρια κλπ κλπ.
Είναι ας πούμε το επίσημο greeklish του ελληνικού κράτους και είναι τελείως συγκεκριμένο.
https://www.passport.gov.gr/passports/G ... erter.html
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Δημοσίευση από Xstroyer »

Να σημειώσω πως ο πίνακας είναι φανταστικός και γενικώς μου αρέσει η χρήση κάποιου πίνακα σε εξώφυλλο δίσκου, αλλά όχι όταν μιλάμε για τέτοια ονόματα και όταν αυτό που χρησιμοποιούν το έχουν βάλει και άλλες πέντε δέκα μπάντες.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Δημοσίευση από CountRaven »

Μου έχει κάνει εντύπωση και με έχει χαλάσει παρά πολύ η ανθρωποφαγία που έχει πέσει για τη μπάντα τις τελευταίες μέρες στα social.

Τα ίδια πρόβατα που τους επιθυμούν με Non Serviam ιαχές, τα ίδια πρόβατα τους έχουν κάνει ξεφτίλα με memes, άπειρη καζούρα και τρομερό αρνητισμό.

Δεν λέω να μην πει κάποιος τη γνώμη του έστω και αρνητική, να εδώ έχουμε κανονικό λιθοβολισμό.

Πραγματικά ζούμε σε επίπεδο επικίνδυνες εποχές για την οποία τέχνη εκτίθεται δημόσια.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Δημοσίευση από Xstroyer »

CountRaven έγραψε: Κυρ 21 Ιαν 2024, 06:29 Μου έχει κάνει εντύπωση και με έχει χαλάσει παρά πολύ η ανθρωποφαγία που έχει πέσει για τη μπάντα τις τελευταίες μέρες στα social

Τα ίδια πρόβατα που τους επιθυμούν με Non Serviam ιαχές, τα ίδια πρόβατα τους έχουν κάνει ξεφτίλα με memes, άπειρη καζούρα και τρομερό αρνητισμό.

Δεν λέω να μην πει κάποιος τη γνώμη του έστω και αρνητική, να εδώ έχουμε κανονικό λιθοβολισμό.

Πραγματικά ζούμε σε επίπεδο επικίνδυνες εποχές για την οποία τέχνη εκτίθεται δημόσια.
Ισχύει απόλυτα. Άλλο η ορθολογική κριτική και άποψη και άλλο η σαπίλα.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

CountRaven έγραψε: Κυρ 21 Ιαν 2024, 06:29 Μου έχει κάνει εντύπωση και με έχει χαλάσει παρά πολύ η ανθρωποφαγία που έχει πέσει για τη μπάντα τις τελευταίες μέρες στα social

Η εποχή του cancel (cancer) culture.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δύναμη το καινούριο κομμάτι ''Πυξ Λαξ Δαξ''.
Άβαταρ μέλους
Priamos

Δημοσίευση από Priamos »

Μου μοιάζει να χρησιμοποιούν το ίδιο ριφ από το 90 σε διαφορετικές παραλλαγές.
Πέρα από αυτό, είναι καλό το κομμάτι. Για να δούμε τι θα παιχτεί συνολικά, γιατί από το Aelo έχω να φχαριστηθω/αγοράσω δίσκο τους.
Race of Cain, ascend to heaven,
And cast God down upon the earth!
Άβαταρ μέλους
Blackwinged

Δημοσίευση από Blackwinged »

Priamos έγραψε: Σάβ 17 Φεβ 2024, 15:44 Μου μοιάζει να χρησιμοποιούν το ίδιο ριφ από το 90 σε διαφορετικές παραλλαγές.
Πέρα από αυτό, είναι καλό το κομμάτι. Για να δούμε τι θα παιχτεί συνολικά, γιατί από το Aelo έχω να φχαριστηθω/αγοράσω δίσκο τους.
Εγώ, από το Sanctus Diavolos. Αυτός στ' αυτιά μου, είναι ο τελευταίος πάρα πολύ καλός δίσκος.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Το κομμάτι μου άρεσε πάρα πολύ. Μου θυμίζει τη καλή τους εποχή. Μακάρι να είναι έτσι όλο το άλμπουμ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Ακόμα ένα καινούριο κομμάτι, που μου άρεσε πολύ.
Αν είναι σε αυτό το ύφος και το υπόλοιπο άλμπουμ, όπως τα 2 πρώτα που ακούσαμε, θα μιλάμε για εξαιρετική κυκλοφορία.
Επίσης, να σημειώσω, ότι διορθώθηκε και το -Y- στο τέλος του τίτλου, όπως φαίνεται και αντικαταστάθηκε με -U-.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

Bersekeros έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2024, 02:47 Ακόμα ένα καινούριο κομμάτι, που μου άρεσε πολύ.
Αν είναι σε αυτό το ύφος και το υπόλοιπο άλμπουμ, όπως τα 2 πρώτα που ακούσαμε, θα μιλάμε για εξαιρετική κυκλοφορία.
Επίσης, να σημειώσω, ότι διορθώθηκε και το -Y- στο τέλος του τίτλου, όπως φαίνεται και αντικαταστάθηκε με -U-.
Καθόλου άσχημο. Βρε λες;
Άβαταρ μέλους
Skullfist

Δημοσίευση από Skullfist »

Ωδή στους bathory και ανατριχιλα το like father like son.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από white_knight »

Πολυ καλο το κομματι
Άβαταρ μέλους
starchild

Δημοσίευση από starchild »

Ωραιο κομματι αλλα οχι και ωδή στους Bathory όταν από την ελληνική σκηνή έχει βγει αυτό
Απάντηση

Επιστροφή στο “Extreme metal κυκλοφορίες / επανακυκλοφορίες”