VINYL NERDISM (στοχευμένες απορίες)

Unleash your inner music nerd!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

VINYL NERDISM (στοχευμένες απορίες)

Δημοσίευση από theBox »

Εδω και μερες σκεφτομαι οτι καλο θα ηταν να υπαρχει ενα dedicated τοπικ για τετοιου ειδους πραγματακια...
Ερώτηση επειδή δεν είμαι σπίτι τώρα και δεν θυμάμαι -και το discogs δεν αναφέρει κάτι-: Οι αρχικές κοπές του Ravening ήταν 180gr;
viewtopic.php?f=15&t=3939&p=53356#p53356

viewtopic.php?f=15&t=3975&p=53634#p53634

Και ΜΟΛΙΣ συνειδητοποιησα οτι ο αγαπητος Titus το αιτείται στο τοπικ για Pentagram-Queensryche.

Οποτε όριστε, οτι σπασικλε απορια για βινυλοκυκλοφοριες εχουμε ας τις ριχνουμε εδω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

VINYL NERDISM (στοχευμένες απορίες)

Δημοσίευση από CountRaven »

Θα κάνω section.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

VINYL NERDISM (στοχευμένες απορίες)

Δημοσίευση από TitusGroan »

Υπαρχει η ταση ιδιαιτερα σε επανακυκλοφοριες να βγαινουν διπλα LPs. Γινεται λογω καλυτερου ηχου (μικροτερη συμπιεση και πυκνοτητα σε καθε πλευρα);

Νταξ εγω με το low end στερεοφωνικο που εχω δεν νομιζω οτι μπορω να καταλαβω διαφορα. Ε ειναι πολυ σπαστικο να σηκωνεσαι 4 φορες για να ακουσεις ενα δισκο. 2-3 τραγουδια η πλευρα....Αποψεις;
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

VINYL NERDISM (στοχευμένες απορίες)

Δημοσίευση από theBox »

TitusGroan έγραψε: Δευ 26 Απρ 2021, 20:38 Υπαρχει η ταση ιδιαιτερα σε επανακυκλοφοριες να βγαινουν διπλα LPs. Γινεται λογω καλυτερου ηχου (μικροτερη συμπιεση και πυκνοτητα σε καθε πλευρα);

Νταξ εγω με το low end στερεοφωνικο που εχω δεν νομιζω οτι μπορω να καταλαβω διαφορα. Ε ειναι πολυ σπαστικο να σηκωνεσαι 4 φορες για να ακουσεις ενα δισκο. 2-3 τραγουδια η πλευρα....Αποψεις;
Ε ναι, υποτιθεται οτι πανω απο 40-45 λεπτα αρχιζουν τα αυλακια να στριμώχνονται πολυ και η ποιοτητα του ηχου χειροτερευει (εκθετικά?).
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

VINYL NERDISM (στοχευμένες απορίες)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

βασικά η ιδανική διάρκεια είναι 17 με 18 λεπτά ανά πλευρά
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

VINYL NERDISM (στοχευμένες απορίες)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Πολύ μεγάλη κουβέντα. Αυτό που αναφέρει ο Λούσυ είναι το νέο στάνταρ που σου λένε και τα εργοστάσια πλέον εδώ και μερικά χρόνια, αλλά δεν είναι απόλυτο αφού έχει να κάνει και με την ίδια την ηχογράφηση. Όσο περισσότερα μπάσα, τόσο λιγότερος χρόνος, όσο λιγότερα μπάσα, τόσο περισσότερος χρόνος. Και γενικώς, όσο πιο ψηφιακή παραγωγή, τόσο λιγότερος χρόνος, όσο πιο αναλογική, τόσο περισσότερος.

Στη δουλειά μου, αναλόγως με το mastering, βάζω ένα όριο που προσπαθώ να μη ξεπερνάει τα 22 λεπτά ανα πλευρά και αυτό τηρούν και οι περισσότεροι στο quality control των γνωστών εταιρειών. Βασικός παράγοντας, το τι έχει πει το studio που έκανε το τελικό vinyl mastering.

Από την άλλη, δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός πως κλασσικοί δίσκοι των 80s έχουν κυκλοφορήσει και έχουν πουλήσει αμέτρητες κόπιες όπως ήταν, ενώ σήμερα δεν θα μπορούσαν να "περάσουν" τα σύγχρονα στάνταρ μαστεράδων, εταιρειών, εργοστασίων. Π.χ. Queensryche - Operation: Mindcrime = μονό βινύλιο, 60 λεπτά.

Από την άλλη, ποιος ρισκάρει; Οπότε, αν το album είναι πάνω από περίπου 40-45 λεπτά, πάει για διπλό βινύλιο, πλέον.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Vinyl Nerdism”